Piersicute de iulie august (13)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Dhaaa normal ca e simplu...
Si dc tot suntem numai noi pe-aici, ia zi, in ce cantitati le pui? La 1 litru de ceai, cate lingurite? Musetelul in cantitate egala? Are efect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Ai baut si la plic? Care are efect mai bun?

Inca vreo 2-3 sapt si gata....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Acum am ceaiul in fata asa ca n-am putut sa nu intru. Dar, eu beau doar o cana seara, ca ritual mai degraba. Acum beau doar de fenicul, la plic.

Ile, sustin si eu uleiul de cocos, dar pt bebe nu l-am folosit ca n-a fost cazul. In schimb sotul a scapat de matreata. E bun la multe.

Carmen, cum mai e cu intoarcerile noaptea? Eu am cedat, si nu ma mai trezesc sa il intorc. La 4-5 il gasesc aproape de fiecare data pe burta - cred ca uneori se intoarce doar cand se trezeste, alteori si doarme asa. Dar sta bine, cu capul intr-o parte, asa ca m-am mai relaxat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Ana bei o cana si ai laptic suficient? Ce tare... Abia astept sa o las si eu mai moale. Nu mai stiu ce gust are apa... de alte lichide nu mai zic.
De 3 nopti incoace, gura ii tace, dar se intoarce pe burta pe dreapta, cumva doar cu bazinul, nu scoate mana de sub el. Acum vad ca deja e in pozitia asta dar pe stanga. Uneori se trezeste panicat ca nu reuseste sa se intoarca. Seara, in schimb, adoarme mai usor, fara program de rasuciri. Probabil si pt ca si-a scos repriza de juma de ora de somn de la ora 8 seara. Rezista eroic si adoarme instant dupa papa.

Va o noapte usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Ehe, Carmen, ori e suficient laptele, ori se multumeste bebe cu putin. Dar... ia in greutate, scutece ude are destule, noaptea mananca mult, asa ca am zis sa il las doar pe el (prin suptul destul de frecvent) sa regleze lactatia. In special in timpul puseelor de crestere n-am vrut sa intervin in sistemul asta (cerere/oferta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Ola ola.
Ada aici sunt .am fost la Targ sâmb#259;ta la nurnberg.e frumos dar a fost mare nebunie,lume multa ca a fost deschiderea ...si eram cu amândoi copii si nu am stat mult.dar vad ca au adus aici la mine in ora#537; carusel si casutele dar nu le au montat inca.poate pe wekend.si aici am timp sa il tot vizitez ca e la 2pasi de mine numai ca nu va fi chiar asa mare.
Pup si eu piersicutele care de care mai agitate dar si pe cele neagitate
Noi am fost azi la vaccin.i a dat 2in amandoua picioruse.i a dat si prevenar si infarix.la noi nu era ori una ori alta?oricum aici se dau mai multe.peste o luna mai luam unul.i am dat preventiv supozitor cu paracetamol si oscilo ca am a#537;teptat 2ore intr o cam plin#259; cu copii bolnavi.deci si in Germania e posibil.sper sa nu luam ceva.dr cam gr#259;bit .....am puso pe cumnata mea sa intrebe daca se apropie dintisorii dar pana a apucat ea sa traduca i a scos ala din gura si a zis ca el nu sa uitat decât in gât nu si la dinti dar ca dintii se simt la deget daca ies.asta #537;tiam si eu dar nu s a mai sinchisit sa se uite o data.mai vroiam sa il intreb despre diversificare ce ma sfatuieste dar cand l am vazut asa repezit m am l#259;sat pagubasa.asa ca ma inspir de la voi
Suntem tot la cat grea 9, 2kg.69cm
Aaa si suntem si constipati.face kkreze ca de oita.si am uitat sa intreb ce sa i dau.ce ma sfatuiti sa ii dau?i am dat azi si m#259;r si para dar degeaba.
Eu ii dau deja 3mese pe zi dim la amiaza si seara.i am bagat morcov,pastarnac,dovlecel,cartof ,m#259;r,pere,si astea le am tot alternat.nu stiu ce sa ii mai bag.si ii dau cam 60gr.aaa si i am mai dat si gris dar cred ca il deranjeaz#259; la burtica.asa ca i am luat ceva orez dar nu i am dat inca fiind constipat,la fel si banana i am luat dar mai asteptam.eu nu stiu cum de baga astia la borcanele alimente ce sunt recomandate la vârste mai mari.am vazut de ex ceva cu miere de la 6luni si spaghete bologneze Cic#259; si multe altelebine ca nu au bagat si sarmale sau slanina

Apropo de astea m am întâlnit aici cu 2romance si tot povestind i am spus ca am inceput sa ii dau legume si una din ele care are o fata imi zice aaaa pai eu de la 4 luni i am dat oriceeeeee sa manance si nu are nimic.aialalta zice daaaa aaaaa e cel mai bine.cand le auzi pe unele
Una cand era rafi mic si tot asa i am povestit ce ii dau sa manance s a ras de mine ca a zis ca înv#259;#539; copilul sensibil si se d#259;dea mare smechera ca ea ii d#259;dea slanina pe la 8 lunipai asta e grea si ptr stomacul unui adult dapai ptr un stomacel asa mititel...
Da stiu iar m am întins dar vroiam sa va zic cu asta inca o data ca ma bucur ca va am pe voi ca altfel cine #537;tie mai credeam si eu ca asa e mai bine
Carmen tu cam ce cantitate ii dai la o masa?
Fleur ai avut dreptate cu oscilo ca se dizolva tareeee greu
Kimmy si la rafi ii e urat si nu stiu ce sa fac sa nu ii mai fie.o fi o perioada pana se acomodeaza cu noua casa sper .acum nici la wc nu merge singur.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Hop si noi pe aici.
A inceput sa se trezeasca de 2 ori pe noapte, prin urmare toata ziua azi am fost obosita.El, nu... nu a dormit un minut, sa nu mint, a dormit vreo 15 minute cand l-am scos afara, apoi s-a trezit si a stat f cuminte in carut.
La noi a fost cald azi, 12 grade, asa ca am iesit toti 3 la plimbarica pe jos si cumparaturi.

Daca voi va luptati cu umiditatea, noi am cumparat umidificator. l-am pus in functie azi noapte si din pacate nu ma pot obisnui cu zgomotul desi e relativ silentios. Asa ca il vom muta pe hol probabil.

In rest, continuam cu diversificarea, subminata de durerile de gingie. Azi a papat cereale cu para si mar si i-am mai dat un pic de morcov pe care l-a refuzat din start. Nu stam prea bine cu legumele...
Asa e, Carmen, mai mult degusta, eu ii dau cat vad ca nu refuza dar nu se satura din asta, nici nu are cum, e deja satul, ii dau completare dupa mesele de lapte. Deocamdata sa se obisnuiasca, cu gusturile, apoi va papa serios, are tot timpul.

Carmen, felicitari pt masuratori, ce lungan ai! E bine ca dr. te ghideaza asa detaliat cu diversif. (pe noi, nu!). Dar 3 mese de lapte pe zi nu e cam putin? Stiam ca ar trebui sa bea 900-1200ml de lapte pana la 6 luni, asta indiferent de inceperea diversificarii.

Apropo, fetele care ati inceput diversificarea, le dati si apa? Eu ii dau biberon cu apa, dar mai mult molfaie tetina decat bea efectiv.

Laura, nasol cu alergia. Ai putea elimina din ecuatie morcovul, ca a fost deja introdus, mai ramane patrunjelul sau pastarnacul. Eu inclin sa cred ca patrunjelul e "vinovat". Acum e clar de ce e bine sa introducem pe rand alimentele, si cantit. f mici la inceput?

Maria, La multe lunite lui Silviu la 4 luni!

Vera, sanatate multa.

Va pup, somn usor si linistit mamicilor si bebeilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

kimmy si noi sunten la categoria fara program, cu toate ca dupa 3 luni parca mai seamana 2 zile intre ele. Oricum cred ca ai un somn foarte usor. Ioana eu seman cu tine, unde pun capul dorm daca sunt obosita. Dar totusi imi dau seama ca as mai avea de unde sa fac rost de 2 ore de somn, daca m-as culca odata cu ea, dar trebuie sa ma mulg ca sa am laptic peste noapte.
Ioana i-ai facut analize de sange? Cat avea hemoglobina? Noi aveam 10,6 si luam 3 saptamani 8 picaturi pe zi, 4 dimineata, 4 seara.
Michelle, pedriatrii astia ... Si noua ne-a zis de supa de detoate.
Kimmy, buna ideea cu spanacul, nu am mai mancat de mult.
Ile si noi stam la etajul 4, cred ca Onuta o sa urce repede scarile. Oricum fara ajutor nu pot iesi cu landoul singura cu toate ca suntem la categ super usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ali, felicitari si voua pt masuratori! Noi am ramas la 8,850g, a luat 150g in aproape 3 saptamani... dar nu pot sa ma plang bineinteles. Vad ca nici acolo dr-ii nu-s prea comunicativi, ca aici, eu la ultimul control cand d-ra se uita in gurita lui i-am si spus repede: are un dinte! Dupa aia mi-am muscat limba, trebuia sa o las pe ea sa-mi zica daca a observat. Imi spune mereu: totul e perfect, nu are nici o probl., dar consultatia e extrem de sumara.
Te-am mai intrebat, pe Rafi il dai acolo la gradinita, este posibil? Cred ca i-ar prinde bine sa interactioneze cu copii de varsta lui, invata si limba etc.Si poate nu i-ar mai fi urat nici acasa.
Pt constipatie, Eric nu are probl.asta, dar le-am auzit pe fete ca sucul de morcov ar fi bun, si laptele praf o anumita marca, dar nu mai stiu care. Sigur or sa-ti raspunda ele.
La diversificare poti sa-i mai dai piersica,banana, cartof dulce (din ala cu miezul portocaliu), dovleac, fasole pastai verde si galbena. Cerealele de orez sunt ideale, eu iau de la Nestle care mi se par cele mai bune ca si compozitie (mai putine chimicale, au si probiotic) si gust (pe gustate).
Cum e acolo, a venit iarna?

Acum l-am pus in exersaucer, ii place dar se sprijina in fund nu in picioruse, e montat la nivelul cel mai de jos si nu am chef sa il inalt acum. Urmeaza baita si masa, sper sa-l obosesc bine sa doarma mai mult noaptea asta.

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Fleur mersii. si eu vroiam sa intreb de apa.eu ii dau dupa fiecare masa dar tot ca voi facem.mai mult molfaim bibi decât bem.
Pe rafi l am înscris la toate gradinitele din zona dar nu sunt locuri.l au luat in vedere si daca se elibereaz#259; vreun loc ne anun#539;a .si eu imi doresc sa il dau ca s#259;racu se plictiseste rau si ma dispera pe mine.si culmea chiar daca se plicti nu ii place sa mearga de acasa.intotdeauna plecam cu cearta.
Daaa a venit iarna la noi.ninge dar asa moale si nu se prinde.
O sa încerc cu suc de morcov maine.mersi.pupici somn usor

Mergi la inceput