Zana Maseluta

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

http://www.okazii.ro/cautare/moneda+argint.html?fuzzy=0&sort=pret_asc

Vezi pe-aici.. Eu am una acasa, mostenire de familie.. 100 000 de lei cu Regele Mihai.. A mea nu-i tocmai mica...Am folosit-o la baietel cand am taiat motul ca cica se lipeste ciuful de-un ban de argint cu ceara topita... Obiceiuri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

XXXWoman multumesc, chiar nu stiu cum de nu m-am gandit sa caut pe okazii. Si eu am 2 monezi de care zici tu (dar parca sunt de 1milion) si tot asa, am pus motzul baiatului intre ele (cu ceara de epilat :) )
Inbox era mai simplu cu bani, dar am vrut sa primeasca ceva care sa-i ramana, or banii (obisnuiti) nu prea reusesc performanta asta :)
Rufus multumesc, dar cred ca ti-a scapat intrebarea mea: si anume unde gasesc banuti de argint mai ieftini, nu cum sa-mi tin gura pe viitor. Nu regret ca am promis asa ceva, la fel voi promite si fetitei. Iar soarecii nu ne plac.
Ioana, Dianand multumesc mult pt sugestii
Boti nu merge sa-l pacalesc, e destul de maricel, plus ca imi doresc eu sa fie ceva special pt ca astfel de momente sunt speciale.
Aseara, tot cautand m-am gandit ca cel mai fain ar fi fost daca ma gandeam eu inaite sa-i fac la comanda niste banuti pe care sa gravez numarul dintelui (in ordinea in care a cazut) si data eventual, iar la final rezulta o salba interesanta.
Din pacate nu mai am timp, azi am observat ca dintisorul nou a patruns deja in gingie spre interiorul guritei asa ca l-am trimis la stomatolog sa-l scoata pe cel vechi. Azi este deci un nou test, sa vad de unde scot o moneda de argint pana deseara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Fugi la un magazin unde se si graveaza.Siguuur au ceva gen medalion care sa semene cat de cat cu un banut.De obicei sunt bucatile acelea de metal pe care am tot vazut ca scrie 'Best friends' sau 'For ever in my hart'.Si ii gravezi pe el ce vrei.Numarul dintisorului,un mesaj de la Zana Maseluta,numele lui,orice iti trece prin cap.

Sau la un magazin unde se vand cercei,bratari,pircinguri,chestii de rock-eri.Siiiigur gasesti ceva asemanator cu un banut.

Daca chiar nu gasesti,sunt acele 'placute' de identificare asemanatoare cu cele folosite de soldati,nu stiu cum se numesc.Si ii poti grava informatiile lui personale pe ea(nume,adresa,ce o mai fi) si undeva scrii si nr. dintisorului.Ii poti zice ca a primit ca un fel de 'chitanta' pentru dintisor si cand ii va schimba pe toti ii va lasa un cadou maaaare de tot sau banuti.Eventual,ca sa fi si mai convingatoare,poti pune si un biletel in care Zana ii explica de ce a procedat asa si in care sa ii transmita un mesaj de multumire pentru dintisor si in care sa il laude ca a avut grija de dintisor si ca e cel mai fumos,mai curat,etc,si sa ii spuna sa aiba in continuare grija si de ceilalti la fel ca de acesta,etc.
Sunt sigura ca va ramane un pic surprins de 'socoteala' Zanei si va astepta cu nerabdare sa 'scape' de toti dintisorii.

Multa baftaaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Mami Stefi m-ai umplut de inspiratie , multumesc
Azi am rezolvat, am primit de la bunicul o moneda placata cu aur (ca e pasionat de numismatica), iar zilele viitoare comand o astfel de placuta pe care voi grava data caderii fiecarui dintisor si cu alte date personale - o chitanta de la zana, asa cum ai zis tu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tala

Mami Stefi m-ai umplut de inspiratie , multumesc
Azi am rezolvat, am primit de la bunicul o moneda placata cu aur (ca e pasionat de numismatica), iar zilele viitoare comand o astfel de placuta pe care voi grava data caderii fiecarui dintisor si cu alte date personale - o chitanta de la zana, asa cum ai zis tu.


tablouri pentru copii


Ma bucur!

Mergi la inceput