Zana Maseluta

Zana Maseluta | Autor: Tala

Link direct la acest mesaj

Dupa multe amenintari ca daca nu se spala pe dinti o sa-i refuze Zana Maseluta la CTC, iaca ne apropiem de marele moment muuult asteptat - se zgaltaie puternic un dintisor si eu trebuie sa pun in practica acum ce am repetat ca o moara stricata: in locul dintisorului cazut Zana aduce un banut de argint, un cadou si un dinte nou (asta in gingiuta evident). Cu cadoul ma descurc (noroc ca are pasiuni clare) insa unde gasesc banut de argint? (adica nu la sume astronomice, din contra, ceva modic m-ar coafa in acest moment)


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

pai crezi ca stie daca e de argint sau nu? ...cu restul dintilor ce vei face? de unde iei atitia banuti de argint?
eu as zice sa nu mai mentionezi asta...cu banutul de argint....spui ca zana maselutza hotareste ce ii da.

pune-i 1 leu...sau 5 (cat vrei tu)...si gindeste-te ca asa va trebui sa-i dai mereu pt toti dintii.

...problema mea nu erau banii, era cum sa-i pun noaptea sa nu ma simta si sa-i iau dintisorul.

am si acum strinsi dintisori intr-o cutie...
o data mi-a cazut cutia si s-au risipit toti dintii pe jos...si da-i, cauta-i... sa nu cumva sa ii gaseasca copilul....sau vreun musafir



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Am apucat sa-i spun asa si sa nu-ti imaginezi ca uita ce promitem. Nici nu as putea sa vin cu o monedutza normala pt ca imi da cu ea in cap, doar are pusculita plina cu asa ceva si se mai si lauda la toata lumea cu cate milioane are el.
Da, stiu ca are multi dinti, sper doar sa gasesc o varianta destul de ieftina si ma consolez cu gandul ca nu e ceva care-si pierde valoarea in timp. Regret acum ca i-am dat anii trecuti astfel de monezi, puteam sa le pastrez pt momentele astea.
Eu nu voi avea probleme cu substituirea dintilor pt ca doarme ca noi, adica bustean - mai grav e ca nu vrea sa-i dea Zanei (asa ca i-am spus ca ii ia doar sa verifice daca au carii).
Multumesc de sfat, e bun, dar e tardiv de pus in aplicare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

nici de hirtie nu vrea?

te faci ca nu stii ce ii va da si surpriza e un ban de "hirtie" in loc de moneda...
poti sa ii spui ca mai nou ZM foloseste hartiile ...
de ce? habar nu ai! ZM decide, asa vrea si asa face...
in timp se va obisnui cu ideea.

sau poti sa o pregatesti din timp, pana sa-i cada...ca "cica ai auzit" ca ZM a inceput sa aduca bani de hirtie...si faci un pic caz de asta...ca ce bine, ce frumos e...ca e super ideea!

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Da, daca nu gasesc o metoda prin care sa ies rezonabil la toti dintii schimbam macazul. Sper doar sa nu fie dezamagit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Oare niste monede din-alea de la locurile de joaca, jetoane, n-ar merge? Sunt argintii si cu 10 lei iei 5, faci stoc si pt urmatorii dintisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Tala, asa ii zisesem si eu fetei, si ne-a luat evenimentul pe nepregatite, imspiratie de moment...aveam niste monede prin casa de cativa ani, din Bulgaria, nu stiu de cati leva erau, dar oricum erau si frumoase si scris in bulgareste, a fost convinsa ca sunt din tara Zanei Maseluta.

La urmatorii dinti mi-a spus totusi sa-si tina Zana banii pentru ea si ei sa-i dea numai din astia de se cheltuiesc la noi :).

Nu poti schimba la o banca niste bani strainezi, si euro arata bine, important e sa fie altceva decat ce stie el!

Eu nu-i spusesem ca banutii sunt de argint, i-am zis doar banut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

La noi primul dintisor a picat atunci cand sotul nu era in Bucuresti. A trebuit sa asteptam cateva zile pana m-am putut duce fara copil sa cumpar avioanele dorite de la Noriel. De atunci am schimbat regula: doar la primul dinte aduce jucarii, la urmatorii lasa 10 lei. Asa ca, daca de data asta merge doar cu argint, spune-i ca e prima si singura data.Monezi de argint cred ca la centre de amanet gasesti.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.snapped.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Poti sa cumperi de la pasionatii de numismatica monezi straineze de valoare mica (eu zic nu euroi, ca astia sunt cam la indemana sa ii vada, dar ceva de prin Asia/ Africa mai greu) care sa fie destul de lucioase si noute.

Daca zice: vreau bani romanesti sa-mi iau bla-bla-bla cu ei, macar stii ce sa faci pentru data viitoare.

Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

...ocazie cu care ai inteles ca e bine (pe viitor) sa-ti ti gura sau sa fii atenta ce vorbesti
La noi e mai simplu, vine Soricelul, are nevoie mereu de dinti noi pentru ca roade mult, si pentru asta aduce cate un mic cadou, ce poate si el, ca-i taaaare micut...iar bani n-are de unde, ca-i soarece.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Si noi am ales varianta cu bani, tot 10 lei primeste de dinte...acum ii spala de zor ca poate ii da zana mai mult :)...e mai simplu cu bani.

Mergi la inceput