intrebare rezidentiat

intrebare rezidentiat | Autor: iulia_b

Link direct la acest mesaj

Rezidentiatul pe post presupune dinainte sa fi anuntat/stiut ca o sa candidezi pe post, sau poti sa alegi ulterior postul respectiv, in ordinea mediilor? Adica daca ceilalti dinaintea ta daca nu au optat pt post, poti sa-l alegi tu? Nu stiu daca sunt clara, poate cineva mai recent in bransa ma poate lamuri...Xio poate?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Rezidentiatul pe post ca si cel pe loc se face tot in ordinea descrescatoare a mediilor (nu am participat decat la cel pe loc, insa mi se pare logic sa fie asa). Stiu ca la mine a durat o zi intreaga (aproape 14 ore) pana s-a terminat de strigat toate mediile.

Si da, daca cei de dinaintea ta nu au optat pt post, poti sa-l alegi tu. Chit ca nu inteleg de ce ai face asa ceva. Ai mult mai multa libertate de miscare cu rezi pe loc, nu pe post.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Auzisem si varianta ca daca candidezi pe post si nu mai este nimeni interesat, pot sa iei examenul chiar daca ai punctaj minim. Adica de la inceput optezi, nu te mai poti intoarce daca ai candidat pe loc sa optezi pt post..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Oarecum m-am lamurit. Pana anul trecut se candida separat pt post si loc. De anul asta sunt la comun, pt ca s-a intamplat sa ia postul un candidat cu punctaj mic, pt ca era singurul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Da, de anul acesta e la comun postul cu locul din pacate si din fericire, depinde din ce parte privesti situatia.
Stii ca daca e cu post daca te hotarasti sa pleci in strainatate trebuie sa restitui banii spitalului la care ai post?
Daca iti iei cu post sau loc si ceri detasare sa fii extrem extrem de atenta cu recunoasterea, ca am o colega care si.a facut detasare si in anul 3 s-a trezit ca desi de la DSP i s-a spus ceva, situatia era cu totul alta si era sa isi piarda cei 3 ani de rezi pt ca al ei conductor de rezi de unde avea postul nu a vrut sa ii recunoasca stagiile facute acolo unde s-a detasat. Deci nu te baza intotdeauna doar pe ce spune unul, ami bine intreaba ca sa fii sigura!
Bafta la repartitie, sa prinzi ce vrei!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

Ce ai ales, iulia?

Mergi la inceput