Buburuze de mart-apr2013(11)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Arianna eu ma chinui de la inceputul sarcinii cu durerile de spate.
Este din ce in ce mai rau.....am momente cand abia merg, nu mai am siguranta coboratului scarilor.
Am sarcina asezata fix pe nervul sciatic asa ca nu am ce face.
Imi trece doar cu masaj dar pentru scurt timp.
Port centura care ma ajuta dar daca ma agit prea tare tot ma doare.

Eu folosesc pentru vergeturi uleiul de la Weleda. Este bio si pana acum vad ca si-a facut treaba. Sa vedem la finalul sarcinii cum va fi.

Referitor la cercelusi o sa cumpar ca sa-i am la maternitate, nu as vrea sa aman momentul pt ca eu stiu cum este sa faci gauri la o varsta mai mare si a fost traumatizant.

Ma uitam la tortite dar am citit ca voi o sa luati cu surub. Cel mai mult ma intereseaza sa fie siguri, sa nu se desfaca. Sa inteleg ca cei cu surub sunt mai siguri pt bb.
O sa ma reorientez.

Pup burticile si aveti grija de voi.
Sa nu stati in frig.


22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Daca tot vorbim de vergeturi, vreau sa intreb, crema e buna daca firisoarele respective nu se simt la pipaire? Eu ma dau, nu f constiincios, dar un pic asa simt firicelele. Oare o sa-mi ramana asa for good?

Legat de cercelusi, ma gandesc si la tortite, sa fie cat mai siguri. Mai fac sondaj printre mame de fetite si in vreo luna doua ma lamuresc.
Si eu tot la maternitate vreau sa-i pun, sa nu sufere dupa. Asa cand e micuta, inca nu stie ce-i durerea

Va si sa fuga raceala de toate mamicile!
cu o buburuza, azi 23 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

referitor la cercelusi; noi avem tortita; in aproape doi ani de zile cred ca s-au deschis doar de doua ori si asta ptr ca am tras repede de vreo bluza; altfel aau fost cei mai buni!

io's in asteptare; in asteptare de Mos Nicolae! abia astept sa plec acasa si sa desfacem cadoase deseara ca maine is la serviciu si nu vreau sa ratez bucuria fie-mii:D

pupici si sa va aduca Mosu ce va doriti cel mai mult!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

buna ziua fete

intreb si eu aici,sper ca ma ajutati-cineva ff drag mie si plecat din tara a aflat de curand ca este insarcinata.azi are scurgeri rozalii.ce poate sa insemne asta?trebuie sa ia ceva pt sustinerea sarcinii?cam greu la ea acolo.nu prea se prescriu.ce sa faca?

multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Velvet pt sustinerea sarcinii se da in prima etapa 4 x duphaston apoi cate 2 x dupaston la 6 ore. (In caz de pete roz, maro)
In acelasi timp utrogestan 200 mg la 8 ore.
No-spa forte la 8 ore daca este nevoie si uscosin la fel, la nevoie. Trebuie sa stea linistita, cat mai mult la pat.
Eu asa am avut si m-a ajutat dar de retinut...mi-a prescris medicul....nu am luat de capul meu.
Poate sa insemne multe si nu neaparat de rau.
Depinde in cate saptamani este, antecedente, etc.
Poate totusi ajunge sa o vada un dr, sa faca o ecografie.

Sper sa fie bine prietena ta si sarciana usoara.


22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

multumesc mult pt raspuns,alex si pt urare.este in saptamana a4a.maine o sa sune la dr de familie.dar la ea acolo nu se prescrie progesteron.nu stiu ce o sa faca.sper sa fie bine.la ecograf are programare abia joia viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Cu mare drag velvet.
Intr-adevar, in strainatate nu se agita f tare.
Nu dau tratament, nu fac ecografii atat de des ca la noi. Lasa totul sa fie natural, sa lupte organismul...embrionul.
Eu nu sunt de acord cu naturalul asta. Mai ajuti si tu cand se poate.
Poate poti sa-i trimiti tu prin curierat rapid......o idee....tu stii cel mai bine care este situatia.
Tare mi-e ciuda cand vad o graviduta in suferinta.

Doamne Ajuta sa fie bine.




22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

alexa da,o ajut cu ce pot...nu are antecedente.a ramas gravi dupa un an si jumatate.isi doreste ff mult copilul.Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Velvet ,daca sangerarea este rozalie sau maron si este putina cantitativ nu este chiar un lucru rau, la 4s poate fi inca de la implantarea bebelusului.
Chiar asa poti sa-i trimiti tu progesteron si nospa daca acolo nu se omoara cu sustinerea sarcinii.
Sa speram ca e de bine


de Robert Andrei(18.05.2009) si 24+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Noi spalam ghetute sa vina Mos Nicolae.Am zis sa vina in seara asta ca altfel maine dimineata cred ca nu ar mai pleca la gradi de dragul cadourilor

de Robert Andrei(18.05.2009) si 24+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput