Pregatiri de Craciun ... si Anul Nou

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Rufus, am facut muschiulet afumat, aproximativ dupa reteta ta: lasat la sare(cam 1sapt), apoi la uscat 24h, apoi afumat!
Acum nu stim cum sa il mancam. Dupa ce a fost afumat era cam crudut, nu ne-a placut. Si cam tare. L-am bagat la congelator si, de fiecare data cand il intalnesc, il dau la o parte. Am pus o data la o mancare de fasole, i-a dat gust dar mi s-a parut tot tare chiar daca am fiert-o destul...adica nu simteam nici o placere intalnind in farfurie bucatelele de carne pregatite in atatea etape...
Ce e gresit? sau cum sa prepar carnea asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Madalina, vreau sa stiu sigur despre ce vorbim: muschi sau muschiulet.
Eu pregatesc si afum muschi. De consumat, il consum in doua feluri: atunci, de sarbatori, cu carnati, in cratita, taiat in felii de un cm grosine, putina apa si ulei(untura) in cratita, lasat pe foc mic cu capac sa bolboroseasca la gramada. Deci gatit. Dupa sarbatori, ce-mi ramane congelez, taiat in feliute, mai pun si carnati in punga...si vara mai mananc o data asa ceva, ca-s nostalgic sau (si) imi opresc o bucata pe care o tin invelita in hartie in frigider, in tava de sub congelator si il mananc ca mezel crud-uscat (fac treaba asta si cu carnati). Daca sta prea mult se usuca si se intareste, de aceea congelez si opresc de mezel (destul de putin, adica sa-l mananc in maxim o luna, apoi e ca talpa.
Eu muschiulet nu pregatesc. Insa pregatea sora-mea. Dupa acelasi principiu, doar ca la sare nu mai mult de 2 zile, doua-trei fumuri si...la mancat cu el, pentru ca se usuca mult mai repede. Daca nu se mananca, se congeleaza. Imediat dupa preparare (sau decongelat) merge tot la cratita, la gratar...deja dupa o saptamana pana la o luna merge ca mezel crud-uscat. Muschiuletul poate fi, de asemenea, fiert cu mirodenii, dar nu cand s-a uscat, ca uscat ramane...ci imediat dupa afumat, sa-l mananci ca mezel, daca nu-ti place varianta crud-uscata.
Deci, din ce scrii tu, s-a uscat.
Oricum, taiat foarte subtire si fasii...cred ca-i grozav in omleta, oua ochiuri...:)]

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput