M-am hotarat.............adoptie(84)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Marumiha,e drept k dc treci prin diferite necazuri,te gandesti cum sa faci sa eviti si crezi k mai bine sa sfatuiesti pe altii sa nu treaca prin ce ai trecut tu.dar fiecare trebuie sa faca ce-i dicteaza inima. Nu puteam prevedea ce se va intampla, dar st sigura k dc am sti dinainte, ne-am feri de un lucru si s-ar putea sa ni se intample altceva mai grav.Asa k eu zic k merita sa riscam!
cand am fost eu in spital, in camera alaturata era o fata de 30 ani cu 4 copii si cu cancer. ea nu sta ce are. Alaltaieri, cand am fost la control, alta de 20 si ceva tot asa...
Lili, cand iti vad baietelul in poza, asa imi vine sa-l dragalesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Zicala :"Cine are copii sa ii creasca, cine nu sa nu-i doreasca" am auzit-o si eu de nenumarate ori chiar si acum mi-o mai spun colegi, cunoscuti, dar credeti-ma fetelor ca nu ii mai bag in seama deloc. Chir si povesti cu copii adoptati care, cand au ajuns mari si-au parasit parintii si chiar au devenit agresivi cu ei, nici aceste povesti pe mine nu ma inspaimanta.
In primul rand relatia parinte cu un copil trebuie sa fie o relatie de coleg de joaca in anii copilariei, cel mai bun prieten caruia poti sa ii spui orice in timpul adolescentei, si omul pe care sa poti conta oricand in anii tineretei. Cel putin eu asa am crescut alaturi de parintii mei, eu fiind singura la parinti atunci cand prietenii de joaca nu erau disponibili pentru joaca ma jucam cu parintii mei, diferite jocuri, cand am crescut mai mare tot mama si cu tata erau cei carora le spuneam orice, niciodata parintii mei nu m-au trimis in alta camera cum fac unii parinti ca au ei ceva de discutat, niciodata nu mi-aun aratat ca au secrete fata de mine, si asta ne-a apropiat foarte mult. Aud si acum cand merg in vizita la colege care au copii cum le spun: "Du-te la tine in camera sa te joci , ca nu ai ce cauta aici" Oare copilul acela cand aude asa ceva ce simte??? Nu imi este rusine sa le atrag atentia si isi dau seama ca gresesc.
Eu personal asa cred ca pe viitor copilul tau incapata incredere in tine ca intr-un prieten adevarat, si nu te vede ca un parinte doar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentina30

Carmen, ce simpatica fetita ta Pai trebuie sa va gasiti un prieten Andrei sau Andreea.Si, dc nu, vb cu o prietena cu copil mic si iesiti sa sarbatoriti pt toti Andreiii.
Fetelor, iar va intreb ceva: cand adoptam un copil si ii schimbam certificatl, putem sa-i schimbam si prenumele?Mi se pare ciudat...Mai ales dc e marisor si isi stie numele, cum procedezi?


Da, e foarte sociabila si cauta motive sa iesim cu cat mai multi, sa petrecem, sa ne bucuram. Am fost deja prin carrefour, ne-am facut distractia la cumparaturi.
Nu prea putem sa iesim cu alti copii acum ca iar e mucita, a mai luat o viroza de la gradi si nu vrem sa o dam si altora, asa ca suntem consemnate acasa.
Am luat ceva abtibilduri de lipit si ne ocupam de redecorare imediat ce imi beau cafeaua. Si de facut ordine in dulap, sa mai trimitem o transa de lucrusoare la alti copii care au nevoie.
Acum, daca a vazut ca n u sunt cu ceasca la gura si butonez a venit repede: mami, gata? ca vreau sa lipim!!
Poate o mai pacalesc 5 minute sa citesc mai departe ce ati scris.

In ceea ce priveste prenumele, da, il poti schimba, dar eu zic sa nu iti bati capul de acuma. Ia tu copilul intai si vezi dupa aia. Noi nu i-am schimbat numele, pentru ca ne-a placut si pentru ca e al ei. Si ne place ea cu totul cu tot cu nume.
Asa ca eu zic sa astepti mai intai copilul si vezi tu dupa aia. Daca e un nume nepotrivit si chiar trebuie schimbat, ii poti spune ca are doua nume, cel pe care il stie el si cel nou si ati vrea sa il strigati cu celalalt. Incet, incet, il folositi din ce in ce mai mult pe cel nou si va uita cu timpul de cel vechi. Dar sunt atat de multe variabile, ca nu poti avea o reteta sigura. Vazand si facand la momentul ala.
Sa dea Dumnezeu sa vina cat mai repede momentul ala si la voi.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iridessa spune:

Lili, sanatate multa Puiutului tau! Cu vremea amagitoare de afara, parca toti copiii racesc mai usor, tusesc si fac tot felul de complicatii.
Mare dreptate ai avut cand ai spus ca nu trebuie nimeni sa renunte la adoptie din cauza greutatilor intampinate in sistem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iridessa spune:

Sanatate, Carmen, si fetitei voastre! Si noi tot cu tusea si mucii am petrecut astazi. Bine ca nu si cu febra!!!

cum faceti sa vedeti poze cu copiii? As putea intra si eu? Scuze daca indraznesc prea mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iridessa

Sanatate, Carmen, si fetitei voastre! Si noi tot cu tusea si mucii am petrecut astazi. Bine ca nu si cu febra!!!

cum faceti sa vedeti poze cu copiii? As putea intra si eu? Scuze daca indraznesc prea mult...


Nu ai activat PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iridessa spune:

Multumesc, Marumiha! Acum cred (sper) ca am reusit sa activez PM. Dar tot nu stiu mai departe cum sa fac unde sa intru, unde sa caut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Fetele, eu am fost cu sotul la un ceai, prin oras....
Am vb cu cineva a carei cumnata(divortata fiind) a adoptat o fetita de 6 ani.Acum are 10. Mi-a transmis sa nu ma descurajez si sa nu-mi imaginez k va fi usor, k fetita s-a adaptat greu, dar acum st o familie fericita...
Cat despre nume nu tinem neap sa-l schimbam, mai ales dc va fi maricel.Doar intrebam.Si eu am 2 nume si mi se spune pe ambele si imi place.Voiam sa mai intre:copiii acestia st botezati la biserica?Se ocupa cineva de ei in acest sens?
Si eu vreau sa vad pozele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Botezul presupun ca e de la caz la caz. O sa intrebi AS si AM si o sa afli.



Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iridessa

Sanatate, Carmen, si fetitei voastre! Si noi tot cu tusea si mucii am petrecut astazi. Bine ca nu si cu febra!!!

cum faceti sa vedeti poze cu copiii? As putea intra si eu? Scuze daca indraznesc prea mult...


Multumim, multa sanatate si voua!

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput