M-am hotarat.............adoptie(84)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentina30

Monique, pai nu mai stiu cum e.Asa intelesesem si eu.
Pe mine nu ma intereseaza AM, dar si cu plasamentul mi-au taiat-o, k nu se poate...Oricum noi ne-am pus cerere pt adoptie..
Denisa spunea k si-a pus si dosar adoptie si plasament, a luat fetita in plasament, nu a avut salariu...apoi a devenit adoptabila si a avut prioritate.Nu, Denisa?
Oricum, eu am intrebat, k sa nu zic k nu am incercat.Dar nici nu ma mai agit, k nu vreau sa-mi pun PC in cap. O sa stau linistita si astept sa se faca voia lui DD.


pe vechea lege se putea


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Incep sa ma lamuresc si eu cat decat cu situatia asta, cu legile...
Deci acum nu se mai poate si plasament si adoptie...
Iar copilasii nostri sigur se vor atasa si vor uita . Abia astept!
Ati vazut copilul abandonat in padure?Si tot in familia biologica trebuie reintegrat...
Cine stie ce e pregatit pt noi?
Simo_73 tu nu ne-ai mai zis ce ai facut? Ti-au mai zis cum e cu potrivirea?De ce nu te-ai potrivit?Au potrivit pana la urma fetita cu cineva?
Fetelor, mai povestiti-ne ceva.
Azi am vb cu o d-na peste 40 ani ce nu are copii...
Vai, ce m-a enervat!k sa nu infiez, k nu stiu pe cine iau, k il cresc si-mi da in cap, k mai bine stau asa, k poate face fratele si am nepoti(pt ce sa am nepoti, k sa vina sa imparta averea?)Vreau nepoti, dar vreau sa am un copil si in casa mea, sa-mi zica mie mami.Si dc e sa-ti dea in cap, iti da si al tau...
k nu stiu cine a vrut sa desfieze si a trebuit sa-i cumpere apart k sa scape de copilul devenit adult...Nu ma vedeam plecata si scapata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Ce sa mai spun? Am mai avut niste intalniri la Directie, din gama aia de nu se mai termina pentru atestat. Le-am pierdut si numarul. In orice caz, asteptam atestatul pe 24 decembrie. Ca sa vezi ce potrivire! Pe 24 decembrie am adus-o pe prima fetita acasa, pe 24 decembrie ne iese atestatul pentru cea de a doua.
Poate ne face o bucurie iepurasul de Pasti...

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Carmen, poate da Dzeu si veti avea fetita acasa de Paste! Voua va poarta noroc nr 24 si cu atat mai mult Craciunul.
Noi nu prea ne-am putut bucura in ultima vreme de aceasta sarbatoare...
Poate peste ani, cine stie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iridessa spune:

Draga Valentina, nu asculta ce spune lumea! Toti vor sa dea sfaturi, insa nu stie mai bine decat voi ce este mai bine pentru familia voastra. Si daca ati hotarat ca vreti sa adoptati un copil sau mai multi, acesta este drumul pe care voi il considerati voi corect si bun.

Nici pentru copilul nascut de tine nu iti da nimeni certificat de garantie si confirmare ca este si va fi perfect! Nici noi nu suntem perfecti, asa ca de ce am vrea sa fie copilasii nostri perfecti?

Deci, urechile cat mai inchise si mergeti pe calea aleasa. Sigur este cea buna! La capat asteapta copilasul vostru, iar drumul lung abia atunci incepe, cand veti fi impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

de acord total . si eu mor cand ii aud pe unii ca-si dau cu parerea neintebati . fac asta pentru mine si nu ma intereseaza parerea lor ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

La Multi Ani, tuturor care poarta numele de Andrei/Andreea.
Valentina,intre mine si "bubulina" totul s-a incheiat dupa ce am primit raspunsul de la ORA la contestatia mea ca nu exista nici un temei legal ca sa se reia potrivrea practica dintre noi, ca familie si fetita.
Din cate stiu eu inca nu a fost in potrivire cu nici o familie, si asta ma face sa fiu trista, foarte trista. In fiecare zi ma gandesc sa ma duc sa o vad dar va spun sincer ca imi este teama, nu stiu cum o sa reactioneze maternala si cu doamnele de la directie.
Ma gandesc totusi ca acum in perioada sarbatorilor sa ma duc si sa las la usa un cadou, cu toate ca as vrea foarte mult sa o strang in brate si sa ii vad zambetul de copil care pe mine m-a fermecat.
Valentina, m-ai intrebat ce fac acum, acum suntem in plin proces de reatestare, vizite la directie, vizite acasa, teste psihologice, evaluari soaciale, etc, mai avem pana in februarie cand vom avea atestatul.
Sa stii ca multe persoane ne-au zis si noua sa renuntam dar inima mea imi spune ca totusi copilul nostru ne asteapta sa ajungem la el si sa il luam acasa. Doamne ajuta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Buna dimineata! La multi ani tuturor care poarta numele de Andrei sau Andreea.
Si bebele meu trebuia sa se numeasca Andrei.Nu a avut certificat, dar tot al lui este numele. Doamne, ai grija de el acolo unde este, iar noua trimite-ne un copilas care sa ne aline suferinta
Simo,daca fetita este adoptabila, e sanatoasa, sunt parinti care o vor acasa,nu mi se pare normal...
mai mult ca sigur maternala nu vrea sa renunte la ea,k nu vrea sa o ia de la capat cu alt copil.macor sa o adopte ea, k are prioritate, nu sa o lungeasca aiurea.
Poate nu a fost pentru voi,poate o sa apara copilasul care e sa fie al vostru si atunci iti vei da seama de ce a fost sa fie asa.Sigur nu o vei uita pe bubulina, dar trebuie sa avem incredere in Dzeu.
Cat despre lumea binevoitoare...inca nu am intalnit multi care sa ma sfatuiasca asa nu infiez. Majoritatea st din acestia care nu au avut copii, dar nici nu au adoptat.
Eu nu cunosc multe fam cu copii adoptati,doar o colega ce are un baietel de 2 ani jum si aveam o prietena ce era adoptata.Acum e si ea mare.Nu mai stiu nimic de ea, k eu am plecat departe de casa. Pe la 19 ani si-a cunoscut intamplator fam biologica, i-a placut de ei, dar a ramas cu parintii adoptivi.
Dar imi povestesc prietenii de ce fam mai cunosc si majoritatea ne incurajaza.Cineva stie o fam cu o fata adoptata si un baiat natural. Amandoi st mari, la casa lor. Fata isi ajuta parintii, vine des la ei, iar baiatul "un destrabalat"(a spus mama lui).
Sunt convinsa ca atunci cand va fi copilul mic ne vom bucura de el, iar cand va pleca la casa lui...daca vom mai trai, e treaba lui ce face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

La multi ani tuturor Andrei si Andree!
Noi tocmai am tras o repriza de pupaceala si gadileala siiiiii ma intreaba: mami, mergem la ziua lui andrei? care andrei mami? nu avem andrei sa mergem la ziua lui! gasim, mami, gasim, trebuie sa mergem la ziua lui!
uf! si nu cunoastem nici un copil Andrei sau Andreea, nah! ce ma fac???

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Carmen, ce simpatica fetita ta Pai trebuie sa va gasiti un prieten Andrei sau Andreea.Si, dc nu, vb cu o prietena cu copil mic si iesiti sa sarbatoriti pt toti Andreiii.
Fetelor, iar va intreb ceva: cand adoptam un copil si ii schimbam certificatl, putem sa-i schimbam si prenumele?Mi se pare ciudat...Mai ales dc e marisor si isi stie numele, cum procedezi?

Mergi la inceput