M-am hotarat.............adoptie(84)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu

daca se poate am si eu o rugaminte . se poate pe prima pagina sa avem lista cu documnetele pentru dosar . pasii care trebuie urmati . ne ajuta sa mai intreba in stanga si in dreapta . plus ca voi aveti experienta , sunt fete care au atestate d 2-3 ani si care stiu exact ce trebuie facut .

"niciodata nu e prea tarziu"


Primul pas care trebuie facut este sa se mearga la Directia pentru Protectia Copilului in raza careia domiciliati.
Acolo vi se va da o lista cu toate documentele care trebuie aduse si veti semna de primirea ei si de faptul ca vi s-a prelucrat in mare legislatia si ce aveti de facut.
In mare lista e identica, dar sunt cateva aspecte specifice fiecarei Directii.
In mare, se solicita urmatoarele acte:
1.copii acte identitate - 2buc
2.copii legalizate certificate nastere, casatorie, hotarari de divort daca e cazul - 2buc
3.copie documente care atesta spatiul locativ
4.certificate cazier judiciar
5.adeverinta medic de familie, certificat medical evaluare psihiatrica
6.adeverinta de la locul de munca functie si venit net
7.declaratie notariala pe proprie raspundere ca in ultimele 12 luni ati locuit continuu pe teritoriul romaniei, eventualele iesiri din tara nedepasind 3 luni
8.declaratie notariala ca nu ati fost decazuti din drepturile parintesti si nu aveti copii in sistemul de protectie
9.caracterizari colegi servici (2 pentru fiecare), sa contina datele de identificare si contact ale persoanei ce va caracterizeaza
10.caracterizari prieteni (2 pentru fiecare), sa contina datele de identificare si contact ale persoanei ce va caracterizeaza

In cazul in care se locuieste cu inca cineva, parinti, de exemplu, trebuie aduse aceleasi actele de la pct. 1.2.4.5 si pentru acestia plus o declaratie din partea lor ca sunt de acord sa adoptati.

Dupa ce se depun toate aceste acte (nu se primeste dosarul daca sunt omisiuni), dosarul va fi inaintat departamentului juridic care, in termen de 10 zile il verifica si solicita daca este cazul alte acte. Dupa ok-ul departamentului juridic se intra pe procedurile de evaluare care constau in 13 intalniri cu asistentul social, cu psihologul, individual, in grup cu alte familii, intalniri ce au loc atat la domiciliu, cat si la directie, e posibil si la servici, sau pe la prietenii care au facut caracterizarile pentru voi.
Atestatul se da in termen de maxim 120 de zile de la depunerea dosarului.

Se mai fac la Directie cateva documente: cerere si o scrisoare de intentie i-as spune eu, nu mai stiu acum cum ii spun ei, in care trebuie sa scrieti de ce vreti sa adoptati si cum doriti sa fie copilul adoptat (sex, varsta, etnie, etc)





Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Buna, fetelor!
Iridessa, am vazut si eu pozele cu ferita ta.E superba.sa va traiasca!
Abia astept sa am si eu puiul meu.
Azi am fost pe la scoala,la colege, la copii....
M-am simtit bine, dar ma uitam cu multa atentie la trasaturie copiilor.Parca ma gandeam cum ar trebui sa fie copilul meu.
Apropos de copii pigmentati:o colega are in clasa o fetita pigmentata(de fapt sunt mai multi), dar fetita e asa micuta si firava, dar frumoasa foc.Azi a venit la noi in clasa fetita, k am avut concurs.Si era asa speriata, micuta, k nu cunostea pe nimeni.Si eu am intrebat-o cum o cheama.Fix ca pe mine.Cand i-am zis k si pe mine ma cheama tot asa, ce fericita era!A mai prins curaj.
Noua, pe lista pe care ne-au dat-o, nu scrie si caracterizare de la prieteni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Buna Fetelor!

Loriana, ce se intampla cu voi? Ati primit ceva vesti?

Simo scumpa, unde esti? Ne e dor de tine!!!!!!

Stiti ceva de Alabina?

Amy???? Ce mai faci?

pentru toate fetele.

Mergi la inceput
Mergi la inceput
Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Sunt documente de la conferinta de presa al ORA.
Interesant de citit.
Multumim fetelor de la SOS Infertilitatea!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunshine2012

Buna Fetelor!

Loriana, ce se intampla cu voi? Ati primit ceva vesti?

Simo scumpa, unde esti? Ne e dor de tine!!!!!!

Stiti ceva de Alabina?

Amy???? Ce mai faci?

pentru toate fetele.

Sunshine sunt aici, in fiecare zi, citesc toate postarile fetelor
Eu sunt in plina evaluare pentru reatestare.
Si nu stiu ce sa fac, sa ma duc la bubulina mea cu mosul, nu stiu daca fac bine sa ma duc si sa nu le spun celor de la directie, nu stiu daca fac bine sa le intreb daca ma lasa sa ma duc la bubulina.
Crede-ma ca nu stiu ce sa fac.
Cred ca la urmatoarea intalnire cu ele imi iau inima in dinti si le intreb.
Am crezut ca am sa fiu tare de sarbatorile astea, dar nu pot , incerc sa nu ma vada sotul ca sunt afectata ca nu am reusit sa o avem pe buburuza a noastra, imi si inchipui ce frumos ar fi fost ca in seara asta sa fie la usa si ghetutele ei, iar dupa ce cautam sa vedem ce ne-a adus Mos Nicole sa incepem amandoua sa impodobim de sarbatoare casa, sa scoatem bradutii, sa punem ghirlandele si beculetele la fiecare fereastra,
Doamne e greu , dar mi-a ramas doar sa visez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Sunshine
Simo
Eu in locul tau as intreba la directie.Poate dc te duci fara sa le spui, cine stie ce mai zice Am de tine, dc a fost asa "draguta"atunci cand ai fost sa vezi fetita.
Eu asa as face, dar tu faci cum crezi mai bine.Oricum, dc intrebi dc poti sa mergi sa o vezi si sa-i duci un cadou de Mos, nu cred k iti ia cineva caii de la bicicleta.In cel mai rau caz, iti vor zice k nu ai voie.K, oricum dc mergi, ele tot afla si mai rau ti le pui in cap.Parerea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Draga mea, Simo! Stiu cat de greu trebuie sa-ti fie. Te rog sa fi tare si sa crezi ca bubulina voastra exista si va asteapta pe voi, chiar daca nu a fost sa fie cea de prima data.
Eu zic ca nu trebuie sa-ti ascunzi suferinta fata de sotul tau, probabil si el simte la fel, desi barbatii sunt putin mai altfeli ca femeile.
Iti doresc tot binele din lume si cel de-al doilea atestat sa fie cu NOROC!!!!

Mergi la inceput