M-am hotarat.............adoptie(84)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Chiar foarte tare, impresionant.I-am zis si sotului si toata noaptea m-am visat inconjurata de copii, care erau ai mei- ai mei...
Majoritatea celor care au copii si naturali si adoptati i-au avut pe cei naturali dupa adoptie si ii vad ca pe o binecuvantare pt gestul pe care l-au vazut.Normal k dc il cresti tu e ca si al tau...
Sunt cazuri reale cu sotii care au copii si din afara mariajului, iar tatal ii iubeste la fel(ce-i in curtea ta, al tau este).
Am citit de o fam care a adoptat un baiat, apoi au avut un copil natural si mama se purta urat cu cel adoptat.baiatul cel mare, cand a mai crescut a plecat de acasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

fetelor am citit postarile voastre
am atata nevoie de un coppilas al meu incat simt ca mi se deschide inima in piept de cata iubire am de dat
eu vreau o fetita
noi nu am rejectat ideea de a fi un copil de etnie rroma dar n-am vrut sa fie prea inchisa la culoare ca sa nu aiba ea probleme, nu de altceva.
stiti cum sunt oamenii - rai si rau-intentionati, copii sunt nestiutori si zic ce aud la oamenii mari...
n-as vrea ca' copilul meu sa fie marcat zilnic de afirmatii, de gesturi, de ocheade rautacioase.
am mai citit si auzit cate vorbe rele se intampla si mi s-ar rupe sufletul sa stiu ca la scoala nu-mi pot proteja copilul de rautati...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Moniquie, cred k toti ne gandim la ceea ce i se poate intampla copilului cand va fi mai mare si va incepe sa priceapa...
Am o prietena ce are un baietel pe care il iubesc mult.Ii ziceam k voi face o fetita si ne incuscrim.Acum ea ne sustine si ne admira k vrem sa adoptam si tot imi povesteste de pers care au adoptat.
I-am zis intr-o zi:dc voi lua o fetita si se va iubi cu al tau, o sa fii deacord sa se casatoreasca?
Nu stiu de ce, dar a facut putina pauza si a poi a zis: El se insoara cu cine va dori.
Asa e, k si fetita mea va fi a mea, va avea tot ceea ce-i trebuie k sa intre intr-o fam buna, va primi educatie, va merge la scoala,plus k noi avem o situatie materiala destul de buna, dar....acea pauza....
Oricum un copil adoptat este etichetat.
Ma mai doare cand aud: cutare are copil adoptat si e atat de frumos si destept...
Dar ce, copiii adoptati nu pot fi frumosi si destepti?
Singurul lucru neplacut pt ei ar fi acela k parintii biologici nu i-au vrut.Atat!Si pana la urma, pt multi este un noroc!
Si eu st acum etichetata: am fost gravida, am pierdut copilul, nici nu mai pot face altul...macar sa nu o lase barbatul.
Ei si?Daca ma lasa, sa ma lase! Si eu m-am gandit la asta si i-am zis sotului, dar el a zis k nici sa nu mai zic asa ceva.Si dc ar fi sa fie, asta e, voi lua exemplul lui Trotil: voi avea fam monoparentala.
Mai am o prietena tanara si frumoasa, care la nastere i-au scos tot...
A divortat(din alte motive) i-a ramas fetita si nu s-a mai recasatorit.Toti o compatimesc k nu o mai ia nimeni, k nu poate face copii.Ba eu cred k nu vrea ea sa-si gaseasca pe cineva cu care sa se casatoreasca....
Cred k tot repet povestile, vorbele, gandurile, dar ma descarc, iar voi aveti cu ce sa va delectati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

asa e....
copiii astia saracii sunt saraci doar din punct de vedere al pierderii parintilor naturali
in rest, sunt efectiv oameni normali, nu vreun fel de extraterestrii verzi si de ocolit pe strada
cu toate astea... , multi au atitudinea de 'back up' ca nu te cunosc....
e dureros dar nu trebuie sa ne lasam influentati - eu de fel sunt un om caruia nu-i pasa de ce zice lumea ba! mai rau! fac in contra a ceea ce conteaza pentru altii

asa imi place sa ii palia o pauzasc cu vorbe si cu atitudini pe cei care nu-si vad lungul ansului...ahh....

va imaginati ca voi fi si mai leoaica cand va fi vorba de copilul meu!

Valentina, da! o sa fiti doi etichetati! si ce? eticheta voastra e una deosebita pe care multi n-o inteleg. crede-am ca cei care nu inteleg fara explicatii, de la sine, nici nu merita sa primeasca lamuriri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monique77

asa e....
copiii astia saracii sunt saraci doar din punct de vedere al pierderii parintilor naturali
in rest, sunt efectiv oameni normali, nu vreun fel de extraterestrii verzi si de ocolit pe strada
cu toate astea... , multi au atitudinea de 'back up' ca nu te cunosc....
e dureros dar nu trebuie sa ne lasam influentati - eu de fel sunt un om caruia nu-i pasa de ce zice lumea ba! mai rau! fac in contra a ceea ce conteaza pentru altii

asa imi place sa ii palia o pauzasc cu vorbe si cu atitudini pe cei care nu-si vad lungul ansului...ahh....

va imaginati ca voi fi si mai leoaica cand va fi vorba de copilul meu!

Valentina, da! o sa fiti doi etichetati! si ce? eticheta voastra e una deosebita pe care multi n-o inteleg. crede-am ca cei care nu inteleg fara explicatii, de la sine, nici nu merita sa primeasca lamuriri




si-mi cer scuze ca scriu in chineza dar scriu repede si nu veriric (ametita).
scriam mai sus ca imi place sa ii palia o pauzasc cu vorbe pe cei fitzosi

scuze pt. repezeala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monique77

Citat:
citat din mesajul lui Monique77

asa e....
copiii astia saracii sunt saraci doar din punct de vedere al pierderii parintilor naturali
in rest, sunt efectiv oameni normali, nu vreun fel de extraterestrii verzi si de ocolit pe strada
cu toate astea... , multi au atitudinea de 'back up' ca nu te cunosc....
e dureros dar nu trebuie sa ne lasam influentati - eu de fel sunt un om caruia nu-i pasa de ce zice lumea ba! mai rau! fac in contra a ceea ce conteaza pentru altii

asa imi place sa ii palia o pauzasc cu vorbe si cu atitudini pe cei care nu-si vad lungul ansului...ahh....

va imaginati ca voi fi si mai leoaica cand va fi vorba de copilul meu!

Valentina, da! o sa fiti doi etichetati! si ce? eticheta voastra e una deosebita pe care multi n-o inteleg. crede-am ca cei care nu inteleg fara explicatii, de la sine, nici nu merita sa primeasca lamuriri




si-mi cer scuze ca scriu in chineza dar scriu repede si nu veriric (ametita).
scriam mai sus ca imi place sa ii palia o pauzasc cu vorbe pe cei fitzosi

scuze pt. repezeala




cred ca calculatorul asta ma ia la misto
imi place sa ii P A L M U I E S C - sper sa nu mai inventeze cuvinte acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Moni, m-am prins eu la ce te-ai refetit.
Din pacate ni s-a pus eticheta.
De mine stie toata lumea, k acum 2 luni ma plimbam fericita cu burtica la vedere, iar acum...
Eu doar vrea sa nu mai am bratele goale, vreau sa strang un copilas in brate...
Nici nu-mi mai pasa de ce zic altii.
Sunt curioasa de o prietena care a zis k ar vrea sa adopteze si ei o fetita, k au un baiat marisor, dar ii e frica sa mai faca si are si ceva probleme de sanatate.Sa vad ce va face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

super poveste manuelita . te felicit pentru tot ceae ce faci . esti grozava .

valentina draga , poti adopta copilul acelei fete fara probleme . adica fata il naste , il declara si tu poti opta pentru adoptia lui acre se face prin tribunal . trebuie sa vorbesti cu un avocat si ea sa fie siguar ca vr4ea sa-l dea . procedeul este altul pentru aceste cazuri , numai daca nu s-a schimbat legea . multe femei nasc si declara in fals ca tata pe viitorul tata . adica daca copilul se naste si sotul tau apare ca tata , il poti lua imediat acasa . dar este delicat si mi se pare ca se cere analiza adn - nu stiu sigur .

ei cu ast ti-am raspuns si la intrebarea dece unele fete stau pe net si vor sa gaseasca familii pentru copii nenascuti . ii scot la vanzare . procedeul este cel descris mai sus . din nefericire unii chiar le dau bani si ele chiar le trag teapa . este o alta modalitate de a face bani .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Citat:
valentina draga , poti adopta copilul acelei fete fara probleme . adica fata il naste , il declara si tu poti opta pentru adoptia lui acre se face prin tribunal . trebuie sa vorbesti cu un avocat si ea sa fie siguar ca vr4ea sa-l dea . procedeul este altul pentru aceste cazuri , numai daca nu s-a schimbat legea . multe femei nasc si declara in fals ca tata pe viitorul tata . adica daca copilul se naste si sotul tau apare ca tata , il poti lua imediat acasa . dar este delicat si mi se pare ca se cere analiza adn - nu stiu sigur


Gabriela ,din cite stiu eu acest tip de a adopta nu este legal ,parerea mea e ca cel mai bine e sa faci asa cum spune legea si nu sa o ocolesti sa fii in situatia in care nu stii cum sa mai iesi din acest tip de practica ilegala.
Poate gresesc sau poate ca sa schimbat ceva intre timp.
Fetelor ,care dintre voi sinteti mai pricepute ,nu inteleg de ce la mine nu apare semnul ala cu prieteni,cine ma poate ajuta ,trebuie sa activez ceva ?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Gabi, adica sa fie trecut sotul meu ca tata, iar ea sa renunt,nu?Pai se cere ADN obligatoriu, k sa pot fi trecuta si eu. Si e ilegal...
Cat despre anunturile de pe net...nu pot sa cred k au curaj sa faca asa ceva...Au fost cazuri cand mamele s-au razgandit, sau au santajat familiile adoptive.
Eu ma gandeam sa-l cresc eu pana i se clarifica situatia si fiind la mine sa am eu prioritate sa-l adopt.
Nu cred k avem noi ce face, doar ne vom uita la el si vom plange cand va fi dat in plasament, iar noi nu vom putea face nimic....
Asta e!trebuie sa ne asteptam randul.
Mai greu, mai dureros, dar mai sigur si cu mai multa satisfactie la sfarsit.
Legal sunt 1700 fam adoptatoate pe tara.Ilegal sunt zeci de mii care sfideaza legea...

Mergi la inceput