hidrosalpinx

hidrosalpinx | Autor: mariaandrea

Link direct la acest mesaj

O trompa cu hidrosalpinx poate influenta implantarea embrionului,ma refer la fiv. primul fiv nereusit,al doilea fiv sarcina oprita din evolutie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

Cred ca ar trebui sa vorbesti cu medicul tau. Din cate stiu eu, ori se opereaza inainte de fiv, sau daca vrei sa-ti pastrezi trompa stiu ca se poate aspira inainte de fiv pentru a avea teren "curat". Din pacate lichidul secretat poate fi toxic pentru embrion. Imi pare rau pentru sarcina oprita din evolutie. Important este sa verifici orice posibila problema de sanatate pe care o ai daca vrei sa mai incerci cu fiv. Costurile pentru un fiv din pacate sunt foarte mari...


-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaandrea spune:

Medicul trebuia sa-mi recomande de la inceput care sunt riscurile cu hidrosalpinx, dar nu mi-a zis nici dupa primul fiv,nici dupa al doilea,citind eu pe Internet mi-am dat seama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cri_cri_cri spune:

Nu stiu daca este o regula generala dar uite pe scurt povestea mea:
2 ani de incercari, hidrosalpinx vizibil ecografic pentru care am facut laparoscopie dar doctorul a preferat sa curete trompa in loc sa o scoata, apoi 2 inseminari si un fiv (cu lichidul din trompa aspirat in timpul punctiei)care au fost nereusite. la recomandarea doctorului cu care am facut fiv-ul(Albu Dragos) am facut inca o laparoscopie in urma careia mi-a fost scoasa trompa stanga (cea dreapta permeabila). a urmat fivul nr 2 acum in noiembrie care a reusit si sper din tot sufletul sa fie bine pana la sfarsit.
Eu zic sa schimbi doctorul, trompa aia cu hidro face numai necazuri!
si mult succes!

-------------------------------------------------
hidrosalpinx bilateral ->laparoscopie->2 IUI-uri nereusite->FIV 1 nereusit-> salpingostomie stanga->FIV 2.....................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaandrea spune:

Cri_cri_cri cat timp a trecut de cand ai facut laparo pana la urmatorul fiv? Ma bate gandul si pe mine sa scot trompa cu hideosalpinx decat sa incerc alt fiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cri_cri_cri spune:

mariaandrea, laparoscopia am facut-o la inceputul lunii august iar pt fiv am inceput tratamentul cu ac la inceputul lunii octombrie, in noiembrie pe 14 am avut punctia. din cate am inteles de la doctor, problema ar fi cele minim 3 luni de pauza intre fivuri musai, nu recuperarea dupa operatie, el mi-a zis ca puteam sa fac operatia si in septembrie ca n-ar fi reprezentat o problema pt fiv.


-------------------------------------------------
hidrosalpinx bilateral ->laparoscopie->2 IUI-uri nereusite->FIV 1 nereusit-> salpingostomie stanga->FIV 2.....................

Mergi la inceput