Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(5)

Bobocei de septembrie-octombrie 2012!(5) | Autor: sept.oct2012

Link direct la acest mesaj

Bobocei de septembrie-octombrie 2012!


Suntem un de 48 fericite si implinite care incep povestea primelor 365 zile din viata boboceilor nostri mult-asteptati
Comorile noastre sunt 26, 22,





Rugaciunea parintilor pentru copii

Doamne, Dumnezeul nostru, Cela ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om si ai suflat in fata lui suflarea de viata si, binecuvantandu-l, ai zis: Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul, iar la Cana Galileei, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate ca neincetat sa reversi harul Tau si sa te milostivesti asupra copiilor mei, pe care Tu ai binevoit sa mi-i daruiesti.
Umple-i pe ei de intelepciune si pricepere. Indreapta pasii lor pe caile omeniei, ale dreptatii, ale dragostei de oameni si ale bunei-cuviite. Ajuta-mi a cultiva in ei bunatatea si a-i face folositori lorusi si obstei in mijlocul careia traiesc. Da-le lor comorile ceresti ale virtutii, care nu pier niciodata.
Nu cer pentru ei, Doamne, bogatii pamantesti, ci te rog da-le un trup sanatos si iubitor de osteneala, precum si suflet luminat si ravnitor spre tot binele, ca sa ajunga buni fii ai Sfantei noastre Biserici si vrednici cetateni ai Patriei, ca de-a pururi sa binecuvanteze numele Tau. AMIN



Povestea boboceilor pufosi de la bobul de mac la venirea pe lume:




Uite asa crestem noi





Bobocei pufosi de august

20.08 - Ilaria Rita - cezariana la 36s/ 4000 g / 51 cm / APGAR 10 - de Patricbebe

22.08 - Sophia - cezariana la 37s/ 3450 g / 50 cm / APGAR 10 - de Oana (Tzitziri)

25.08 - Calin Adrian- cezariana la 36s/ 3350 g / xx cm / APGAR 10 - de Mirabelac

27.08 - Dragonita Iris-Elena - cezariana la 37s/ 2620 g / 47 cm / APGAR 9 - de Bob_pixel

28.08 - Denis Andrei- cezariana la 37s/ 3500 g / xx cm / APGAR 10 - de G_rainbow (Gabriela)

28.08 - Petru (Rares)- naturala 41s/ 3750 g / xx cm / APGAR 10 - de Lalu85

29.08 - Maria - cezariana la xxs/ 2960 g / 49 cm / APGAR 6/7 - de Virginia_86


Bobocei pufosi de septembrie

02.09 - Mihnea-Bogdan- cezariana 37s/ 3450 g / 50 cm / APGAR 7 - de Anidaz

05.09 - Bogdan Mihai- cezariana 38s/ 3150 g / xx cm / APGAR xx - de Adriana_77

05.09 - Radu Cristian- natural 36s/ 2600 g / 46 cm / APGAR xx - de Simonix

05.09 - Stefan- cezariana 37s/ 3050 g / xx cm / APGAR 10 - de m_m51981

05.09 - Ana-Nectaria- cezariana 34s4z/ 2100 g / xx cm / APGAR 10 - de mami.ilinca - Luminita

06.09 - Maya Cristina- cezariana 38s/ 3100 g / 51 cm / APGAR 9 - de Olivette

10.09 - Adela- cezariana 38s/ 3700 g / 50 cm / APGAR xx - de danageodoiu

12.09 - David Cristian- natural 39s/ 3500 g / xx cm / APGAR 9 - de RamonaCopot

12.09 - Daniel- natural 37s/ 2400 g / xx cm / APGAR xx - de Chri70

14.09 - Vlad Petru- cezariana 36s/ 2700 g / 49 cm / APGAR 8 - de Veroboroda

14.09 - Matei- cezariana 39s/ 4000 g / xx cm / APGAR 10 - de Stella87

17.09 - Mihai Alexandru- cezariana 39s/ 2800 g / 47 cm / APGAR 9 - de Madaiulia

17.09 - Anita Zsofia- cezariana 38s/ 2770 g / 49 cm / APGAR 10 - de moni81

17.09 - Ioan Alexandru- cezariana 38s/ xxxx g / xx cm / APGAR xx - de Anda28

18.09 - Bobocica - natural 39s/ 2650 g / 50cm / APGAR xx - de didi-anda

18.09 - Emma Gabrielle- natural 38s/ 3700 g / 52 cm / APGAR 10 - de DanielaBejan

18.09 - David Gabriel- cezariana 38s/ 2600 g / 51 cm / APGAR 9 - de Corinuka_g

18.09 - Alexandru- natural 39s5z/ 3100 g / 50 cm / APGAR 9/10 - de carinablanca

18.09 - Rares Ionut- cezariana 35s5z/ 2900 g / 50 cm / APGAR 7 - de mlhaela

20.09 - Vlad- natural 37s/ 3500 g / 50 cm / APGAR 9 - de adrianadana

21.09 - Bobocel- cezariana 40s/ 4150 g / 51 cm / APGAR xx - de Marikaki

21.09 - Theodora Maria- natural 41+s/ 3205 g / 50.5 cm / APGAR xx - de Lulutza

22.09 - Andrei- natural 40s/ 4200 g / 53 cm / APGAR xx - de Andreea (nu_mai_stiu)

24.09 - Elisa Andreea- natural 35s/ 2740 g / 49 cm / APGAR 9 - de Roxana11

24.09 - Paul Gabriel- cezariana 39s/ xxxx g / xx cm / APGAR 10 - de Carmen

24.09 - Roland - cezariana 39s/3650 g/54 cm/APGAR 10 - de Paula

25.09 - Toma - natural 40s/4268 g/53.5 cm/APGAR xx - de Irimell

28.09 - Ilinca Teodora- natural 40+s/ 3770 g / 53 cm / APGAR 9 - de Anaomaria

29.09 - Antonia- natural 40s/ 3000 g / 50 cm / APGAR 9 - de slimfitmada

29.09 - Luca Stefan- .s/ 3800 g / 53 cm / APGAR 10 - de Raluca22




Bobocei pufosi de octombrie

01.10 - Natalia- cezariana 39s/ 3500 g / xx cm / APGAR xx - de Ramona7575

01.10 - Teodora Silviana- natural 39s/ 3600 g / 51 cm / APGAR xx - de LoryD

01.10 - Bobocel pufos- natural 40s/ 3695 g / 52 cm / APGAR 10 - de Norma36

08.10 - Bobocica frumoasa- cezariana 39s/ 2700 g / 48 cm / APGAR 10 - de Sandy_2008

10.10 - Maria- cezariana 38s/ 3700 g / 54 cm / APGAR xx - de Madanan

12.10 - Luca- cezariana 41s/ 3570 g / 51 cm / APGAR 9 - de Kytana

15.10 - Bobocica- naturala 35s/ 2200 g / 47 cm / APGAR 9 - de ela_04

16.10 - Ema Andreea- naturala 40s/ 3410 g / 50 cm / APGAR 10 - de Ramona_BM

16.10 - Mara- cezariana 40s/ 2950 g / 50 cm / APGAR 9 - de ANKA-iasi

18.10 - Simona-Ioana- naturala 40s/ 2910 g / 50 cm / APGAR xx - de Elfica

21.10 - Ruxandra Elena- naturala 40s5z/ 3420 g / 49 cm / APGAR 10 - de gaitica78

25.10 - Giorgios- naturala 40s/ 3810 g / xx cm / APGAR xx - de Moro-K




[left]Mamicilor care au fost cu noi dar care din diverse motive nu ne-au mai putut fi alaturi le uram multa sanatate si fericire alaturi de boboceii lor
sansb, bombboana, bya_me, Cristiina, mamiseli_11, sora13a, _vicki_, miro79, irene, a_raluca

Un gand bun pentru : mrenescu - Maria, VIOIKA76



Cum sa deschizi un capitol nou

1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi ultimul capitol la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta.
3. Dai click dreapta pe butonul "Editeaza respuns" si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai click pe "Subiect nou". Butonul este sus, in dreapta paginii sau jos in partea stanga.
5. Copiezi titlul din mesajul vechi deschis pentru editare si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine.
6. Copiezi textul cu listuta de la mesajul vechi deschis pentru editare si il copiezi in primul mesaj din capitolul nou.
7.Copiezi link-ul de la vechiul capitol din bara cu adresa web in urmaoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]nr. capitolului vechi[ /url ], fara spatii intre paranteze!
8. Faci click pe scrisul "Creeaza subiect nou".
9. Copiezi linkul noului capitol.
10. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou in urmatoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]CAPITOL NOU[ /url ] fara pauze intre paranteze.
11. Capitolul nou este facut acum te poti loga cu userul tau.
______________________________________________________________________

Cum sa-ti activezi PM-ul - Mergi la: Contul meu - Mesaje private- Options- Activeaza mesaje private

Cum sa ascunzi un link - [ url=" aici scrieti linkul " ]aici scrieti denumirea dorita [ /url ]Cand scrii formula, scoti spatiile dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.
______________________________________________________________________

Cum sa ai sau la semnatura
Mergi la Profil Personal, selectezi Editeaza profil, mergi in josul paginii la Optiuni Profil + / -, apesi pe +, si la Semnatura scri gravi sau gravired intre [] si adaugi saptamanile.
______________________________________________________________________

Corespondentul sapt. de sarcina in luni:

[b]luna 1= 01-05 sapt -----luna 4= 14-18 sapt -----luna 7= 28-31 sapt.
luna 2= 06-09 sapt -----luna 5= 19-22 sapt -----luna 8= 32-36 sapt.
luna 3= 10-13 sapt -----luna 6= 23-27 sapt -----luna 9= 37-40 sapt


______________________________________________________________________

[b]Cum se citeste o ecografie:

LMP - ultima menstruatie
LMP-GA - varsta gestationala conform ultimei menstruatii
LMP-EDC - data probabila a nasterii conform ultimei menstruatii
BPD - diametru biparietal (de la o tampla la cealalta)
CRL - lungimea fatului de la crestetul capului la coccis (fundulet)
FL - lungimea femurului
AC - circumferinta abdomenului
HC - circumferinta capului
HC/AC - raportul dintre circumferinta capului si circumferinta abdominala
______________________________________________________________________

[b]Cont comun: sept.oct2012

E-mail comun: sept.oct.2012@gmail.com

Parola va fi trimisa prin PM
______________________________________________________________________

[size=3]Linkuri utile

www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">Tabel greutate medie bebe pe saptamani de sarcina
www.baby2see.com/development/ultrasound_sonogram/first_trimester_scans.html#week4" target="_blank">echografie
www.desprecopii.com/info.asp?ID=138" target="_blank">cand vine barza
www.babycenter.com/2_inside-pregnancy-weeks-1-to-9_10302602.bc" target="_blank">In burtica pe saptamani
www.obfocus.com/questions/qanda7.htm" target="_blank">Valori beta hcg
www.feminitate.org/" target="_blank">http://www.feminitate.org/Feminitate-site-ul unei prietene dragu![/url
www.cnas.ro/norme-contract-cadru/norme" target="_blank">Retete compensate si gratuite pentru gravide-Norma 2012/pag.368

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Neata mamici!

Am facut capitolul si acum vreau sa citesc din urma,noi ne-am intors de la bunici unde a fost tare bine,de ,ca la mama acasa!

Sa va spun ce face minunea mea.Ma mir tot mai mult cat de precoce sunt copiii din ziua de azi...
Eu obisnuita fiind de la gradi nu reactionez instant la plansul lui,daca e din ala de apel il mai las singurel pana incepe sa fie serioasa treaba,insa atunci cand tuseste sunt in secunda 2 langa el ca mi-e frica ca s-a inecat cu ceva.
Asaaa,pai cum imi explicati mie ca un copil de 3 luni ”profita” de asta?Il tin in bouncer si cum eu is prin bucatarie doar ce-l aud tusind ca si cand s-ar ineca,fug la el (joi,vineri ,si ieri la fel)si cand intru in camera el e cu gura pana la urechi,nici vorba de inecat,ba mai tuseste o data si cand intru.Imi vine sa-l mananc,dupa ce ma vede incepe chitaiala.L-am prins cum face asta- dupa ce da semnale :aaa,aaaaa,aiiiiii,aiiiiteeee,ngheee etc. isi baga pumnul in gura si-si face greata si asa tuseste,a renuntat sa planga daca nu apar si face treaba asta.
Deja rade cu zgomot si gangureste intr-una cand ii vorbim,a inceput sa tipe si se opreste mirat ca si cum ar zice:eu am facut asa?
Arte 6250 grame si 58 cm,creste puiutul si avem o problema ,el nu mai vrea sa stea culcat ,eu nu vreau sa-l tin in fund si sa vezi scandal,asa ca ajungem la un compromis si-l pun in plan oblic,desi nu-i prea incantat si se tot forteaza sa se ridice.
Ca sa se intoarca de pe spate pe o parte intinde si incoarda bratele si picioarele si asa reuseste.
Nu-mi vine sa cred cum a trecut timpul si cum sae schimba.Trebuie sa-l filmez ca sa-i arat cand creste ce facea el bebelus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Stella ,imi pare rau ca treci prin asta,incearca sa bei multe lichide si sa mananci macar ,ca sa nu te necajesti nu-ti pot spune fiindca e greu in situatia asta,multa putere iti doresc si liniste pentru bunica ta!
Moro si Mihnea a avut bubite rosii,dispar de la sine pe la 2 luni,sunt de la umezeala si caldura ,dar de obicei fac asa cica se curata pielea,nu stiu daca asa o fi ,dar noi avem acum fata fina si curata,el a avut si pe cap se vedeau prin par in special dupa baita.
Kytana cand Mihnea era agitat ,in jurul perioadei de 1 luna ,eu il infasam in paturita cu tot cu manute,fara sa strang prea tare si nelegat cu fasa si asa se linistea,acum mi-am amintit si mi-am zis sa scriu poate te ajuta,drept este ca ii dadeam si suzeta ,iar al tau puiut nu o vrea.Inca ceva ,tu stii bine ca am avut parte 3 saptamani de depresia postnatala,in care plangeam non-stop si Mihnea era agitat ,eu cred ca i-am transmis agitatia mea,incearca sa fii calma desi pare cumplit sa incerci asta si-ti vine sa-i dai in cap celui care ti-o sugereaza ,dar pana la urma impunandu-mi asta in fiecare minut si facand plimbari lungi mi-am revenit si eu si Mihnea.Imbraca-l bine si iesiti afara ,chiar daca plange cand plecati,se poate linisti ,mai ales ca aerul este mai rece acum si poate adormi.Nu stiu daca am scris prostii dar incerc sa te ajut cumva,ca ma vad pe mine cand eram asa si tu m-ai incurajat mult ,tii minte,ca si alte fete de aici .Si totusi eu imi pun o intrebare ,zici ca nu-i e foame ,daaaar daca cumva nu are destula putere sa suga si lapticul iese greu?In cazul asta obosit fiind de la plans nu pare ai fi foame?Daca nu vrei nicicum sa-i dai lp atunci incearca sa-i dai un biberon cu lm muls ,poti mulge si cu mana ,si sa vezi daca e vreo diferenta.Picaturi de colici ii dai ,ca nu am retinut?Si inca ceva ti-ai verificat laptele?Mulge intr-un pahar intr-o seara si lasa-l pana dimineata sa vezi cat de consistent este,ar trebui sa faca un strat de smantana deasupra,de preferat sa mulgi dupa ce suge el ca sa fie laptele hranitor, ca cel de inceput este mai transparent oricum si sa nu te induca in eroare asta.Sau ar mai si agravarea colicilor de la prea mult laptic unul dupa altul ,daca suge atat de des lapticul proaspat supt in combinatie cu cel din burtica provoaca colici mai puternici,de asta este bine totusi ca alaptarea la cerere sa aiba un program ,adica macar o ora jumate fara sa suga nimic in perioada asta .
Olivette ,multa sanatate mamei tale,Doamne saraca ,in trei locuri?Sa treaca cu bine peste si insanatosire grabnica ii doresc!
Adrianadana balansoarul meu este simplu zic eu :pierre cardin uite asta http://www.charitygift.ro/prod_img/4028_1.jpg .Lui Mihnea ii place mult in el fiindca are 3 pozitii ,il pun cand papa in cea de-a doua ,cumva ridicat si cand sta in cea orizontala,este si fix se si leagana,mie imi place cum este.
Kytana acum am ajuns la ultimul mesaj,nu mai sterg ce am scris mai sus ,dar e bine ca ceri parerea unui cadreu medical,nu ,nu e normal sa nu doarma 22 de h ,asta chiar implica o vizita la pediatrie.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Corina eu nu i-as da lapte de vaca mai ales sub un an, este alergenic si nu are tot ce-i trebuie, stiu ca noi toti cu asta am crescut dar nu mai sunt aceleasi vremuri. Pana la 1 an i-as da lp. Lui D i-am dat la 1 an si 2 luni cand l-am intarcat, nu voia lp deloc, dupa ceva vreme cat n-a mai mancat lapte deloc, a acceptat laptele de vaca. Insa am cam avut probleme digestive, facea diaree des si se spunea ca de la el. Acuma D a avut dermatita atopica si pe fondul asta alergen nu prea manca multe alimente, poate si de asta devenise mai sensibil. Dupa ce o sa-l intarc pe C inclin sa-i dau lp special pt varsta respectiva care e imbogatit cu fier si ce le mai trebuie lor. Acuma sa stii ca nu-s de acord nici cu prafurile astea comerciale, un laptic de la tara e mai sanatos... insa se spune ca lv nu contine ce le trebuie la bbi, cica ar fi bun pt vitei nu pt copii, chiar nu stiu cum o sa fac...

Oricum in ultima vreme sunt f bulversata si cu vaccinurile si raspund aici si Aneiomaria i-am facut vaccinul obligatoriu de la stat dar sunt contrariata de ce se spune despre vaccinurile astea, eu i-as fi facut Rotarixul dar parerile sunt impartite, chiar nu stiu ce sa fac.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Kytana desi par eu mai calma sa stii ca sunt panicoasa cand vine vorba de copii, si eu m-as duce cu el la un pediatru bun, desi stiu ca ai fost la mai multi, sa te lamureasca care o fi cauza nesomnului lui, eu nu cred ca e chiar normal sa stea mititelul atata treaz, copilasii cresc bine dormind, se simt bine cand is odihniti. Cum zicea si Adina, iesiti afara, aerul face bine, era bine daca imprumutai macar un carut pt perioada asta, eu zic ca e mai bun decat in brate, ajuta si la burtik.

Adina si eu am obs ca mai tuseste la mishto asa, cand ma cheama si are plansul acela de plictiseala.

Azi dim mi-a dat trezirea la 5, i-am curatat nasucul ca era infundat si adio somn... el a mai dormit de la 6.30 la 7.30 dar eu nu.

V-am zis ca e agitat dupa baie si stici ce i-am facut? Am pus apa o idee mai fierbinte, l-a muiat de tot si aproape ca adormea in timpul baitei, dupa n-a mai plans deloc, nici la imbracat nici dupa aia, era asa simpatic, dadea sa inceapa sa planga dar nu putea, ceva de genul "as plange da' nu-s in stare". A supt si a adormit. Sper sa mai mearga si data viitoare.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Mamici care alaptati, ce mancati pt a preveni constipatia bebelushilor?
In general mamanc destul de consistent, mai ales dimi, unt, cascaval, carne, mananc si fructe si legume, azi am mancat zacusca, ceai de musetel si acusi bag un iaurt, poate face. Lichide beau destule, nush de ce face asa rar, azi e a 4 zi... am intrerupt si ceaiul de lactatie care si asta constipa putin...

Voi aveti dureri de cap dupa nastere? Cele care ati facut ceza cu rahie? Pe mine ma cam doare capul, unoeri ma tine o zi intreaga, si noaptea chiar si vad ca s-au indesit...

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Mirabela ce am observat eu cand alaptam?Daca mancam cascaval sau orice alta branza ,Mihnea se constipa.
Dureri de cap nu am deloc ,doar de coloana si solduri ,cica dispar dupa 6 luni,cele de cap nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Salut gagici.Oare cand o sa ajung si eu la zi E atat de greu cand trebuie sa recuperezi din urma.
Am citit printre randuri pe ultima pagina ceva de constipatia la bebei si ceai indulcit pentru stimulare.Eu nu i-as da zahar.In fine , fiecare mamica face cum crede.

Si al meu a avut 5 zile cand nu a facut kk,dar l-am lasat si a 6-a zi si a 7-a mi-a umplut pampersul de revarsa.Nu e grav daca nu face 4-5-6 zile.Constipatia e atunci cand nu poate sa faca si cand face,face 2 margelute.Ei acum isi formeaza tranzitul,stomacul,intestinele toate incep sa lucreze.

Dar....e doar parerea mea.Fiecare face cum stie ...

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Mirabela,mananca ciorba inacrita cu bors acru si fa-o putin mai acra.De la taratea din bors ar trebui sa fie oky.Si la mine a facut kk dupa ce am mancat ciorba la mama acasa.Incearca.

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Ciorbe facute cu bors proaspat de casa mananc in fiecare zi... se pare ca nu ajuta... poate daca as bea crud...

Nu cred ca se intampla ceva daca-i dai, cand e constipat tare, cateva lingurite de ceai cu zahar la fiert, daca asta ajuta. Insa nu as face din asta un obicei, sunt persoane care dau zilnic ceaiul la bebei indulcit cu zahar. Din pacate la noi nu merge nici asta...

Si eu stiam ca teoretic nu e constipatie insa am vb cu dr si a treia zi a zis sa-i pun supozitor, l-am mai lasat si a facut a 4 tot cu sup, dupa ce epuizasem toate metodele... acum il mai las sa vad cum se simte el... poate rezolv din alimentatia mea.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Kytana ce faci, pe unde esti? Da un semn ca sunteti bine.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput