Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Neata mamici
Am scapat ieri seara de branula dar trebuie sa mai luam 3 zile antibiotic pe gurita si sa facem aerosoli.Adevarul e ca am cam trisat la aerosoli si nu am facut exact cum a zis dr ceea ce s-a vazut.Nu insistam prea mult ca lu tasu i se facea mila cand incepea sa planga si zicea sa ne oprim si eu ca proasta l-am ascultat.Acum ne-a explicat dr ca daca nu ii facem corect,chiar daca plange o sa ajungem cu el la spital sa-i faca unde aia nu se uita si il tin cu forta oricum si mai e si fara noi.Asa ca de aseara ne-am luat rolul in serios si oricat ni s-a rupt inima in noi de plansetul lui l-am tinut si i-am facut sedinta de aerosoli corect.Oricum se vede ca e mult mai bine,abia mai tuseste.Mai avem un pic si scapam.
Fetelor care mai aveti copii mai mari care merg la gradi,cum ii protejati pe cei mici?Va intreb ca eu am o nepotica de 3 ani care merge la gradi si mai mereu raceste acolo si de 2 ori i-a dat si lui fiumiu.Nu stiu cum sa fac ca nici sa nu ma mai intalnesc cu ei nu pot,e nepoata mea si o iubesc mult dar nici nu imi vine sa ma mai risc dupa episodul asta pt ca raceala de acum de la ea a luat-o.Doctorita mi-a zis sa evit cat mai mult contactul cu copii care merg la gradinita ca pot fi purtatori chiar daca nu sunt bolnavi.
Am citit ce ati scris mai sus de copii care se joaca singuri sau stau singurei.Doamne unde nu ar fi si al meu asa.Mai mult de 5 minute nu sta singur.Sper ca pe masura ce creste si va deveni mai interesat de jucarele va mai sta si singurel.


Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Andreea te inteleg perfect.Si eu de multe ori o ard aiurea cand doarme piticul si stau pe net sau ma uit la tv in loc sa fac alte lucruri care ard, gen mancare,calcat hainele piticului,curatenie,etc.Dar nu-i nimic si nici nu imi mai fac mustrari de constiinta ca vorba lui barbatemiu:nu murim nici de foame,nu stam nici in mizerie,copilul e imbracat mereu si curat asa ca nu am de ce sa imi fac atatea probleme.Si eu trebuie sa la fac pe toate singura ca nu am pe nimeni sa ma ajute.Ma mai ajuta sotul cand vine in sensul ca sta cu ala mic si eu ma apuc de treaba.Asa ca nu iti mai fa atatea mustrari si mai fa exact ce simti si cum simti ca nimeni nu te judeca.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxana_nt
Fetelor care mai aveti copii mai mari care merg la gradi,cum ii protejati pe cei mici?Va intreb ca eu am o nepotica de 3 ani care merge la gradi si mai mereu raceste acolo si de 2 ori i-a dat si lui fiumiu.Nu stiu cum sa fac ca nici sa nu ma mai intalnesc cu ei nu pot,e nepoata mea si o iubesc mult dar nici nu imi vine sa ma mai risc dupa episodul asta pt ca raceala de acum de la ea a luat-o.Doctorita mi-a zis sa evit cat mai mult contactul cu copii care merg la gradinita ca pot fi purtatori chiar daca nu sunt bolnavi.


Roxana, mami fericita de Robert Andrei


Nu ai cum sa il protejezi, intelegi? singurul sfat pe care l-am primit de la pediatrasi pe care il respect, imediat cum intra in casa o schimb de hainele de la gradi si o spal pe maini si fatza. mai mult ce pot sa fac? nu pot sa ii izolez unul de altul, asta e. au avut mui amandoi, cot la cot. respira acelasi aer, nu am ce sa fac. privesc partea buna a lucrurilor, se va imuniza mai devreme decat Eva :)))))))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Buna ziua mamici!
Bai Aever si eu sunt o lenesaaa da ce imi mai place sa lenevescam atatea de facut dar eu stau oe net sau pur si simplu nu am chef..cel mare doarme iar strumful asta mic e pe pat si povestese..eu daca sta linistit il las in pace pana se plictiseste..dar nu imi pasa, o sa imi revin eu canva sau poate nu

Oare cum se face ca primul copil nu statea o secunda, dar o secunda singur, nici acum nu sta si nu se joaca singur iar Matei sta singur si o ora? trageti voi concluziile

Roxana asa e nu prea ai cum sa ii fesresti, noroc ca inca nu merge cel mare la gradi pana la urma ce aparat ai luat?

Bun venit fetelor noi

Ylari m-ai facut sa rad cum ai povestit cand a cazut Eva..asa am patit eu intr-o noapte cu Luca, cand sa il pun in patut in camera lui lk-am dat cu capul de tocul usii imi vine sa rad si acum.

Mamici Cum se poate sa nu dorma aproape deloc ziua Matei eu nu stiu ce sa mai fac ieri a dormit adunat o ora iar azi s-a trezit la 9 si pana la ora asta a dormit 10 min deci eu sunt depasita de data asta..Luca doarme mai mult ca el..aproape 3 ore la pranz.inebunesc..si plus ca nu adoarme decat la san unde ii si place sa doarma iar noaptea nu mai zic nu lasa titi, suzeta nu vrea
La noi a nisn si asa incantat a fost Luca de zapada.
DEci tre sa fac mancare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Elena, mi-am luat un aparat joycare cu ultrasunete.E bun ca e silentios dar trebuie sa caut un furtun mai mare ca asta e cam incomod.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Aever, Roxana, Tigruta... ce bine imi pare ca nu sunt singura care pierde vremea pe net cat doarme bb sau mananca si bea apa... domle treab asta cu bautul tonelor de apa imi ocupa jumatate din timp. Ba chiar mai vb cu prieteni pe skype si imi spun, iar esti cu cana cu apa... deci eu beau apa f fff incet. As face una alta in casa, dar cum mut un pai cum se trezeste scandal mic, e mic apartamentul.
Ce n-as da eu sa stea si E singurel, ca sa pot manca si el sa stea cuminte sa nu se agite si sa verse, ii mai las deschis TV-ul.
Aaaa sa nu uit sa vb cu Moshul sa-i spun ca tare imi doresc un brau, ca ma dor shalili rau.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxana_nt

Elena, mi-am luat un aparat joycare cu ultrasunete.E bun ca e silentios dar trebuie sa caut un furtun mai mare ca asta e cam incomod.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei


Tot joycare am si eu, e belea, cea mai buna investitie. e bun ca esilentios si la pitic ii fac numai in somn altfel urla si nu ii pot face.

Tigruta pai si daca nu doarme, ce, e cu fundul in sus? plange? ca daca nu plange, asta e, lasa-l sa doarma cat vrea. Si Lucas la fel re reprize si de doa 30 de minute. dar are zile si zile, azi de ex a dormit orepriza de 2 ore jumate si un a de o ora jumate. sa vedem ce urmeaza. dar la mne secretul e sa il legan cat doarme ziua. altfel se trezeste. noaptea nu e nevoie, doarme eton, slava Domnului. Da mai tigruto si eu rad si in ziua de azi ce mama nebuna, dupa ce ca a cazut copilul din diserarea mea ca nu mai judecam am dat-o si cu capul de usa. asa se intampla cand vrei sa faci prea multe. hhahah si eu ca si tine, ma relaxez la greu. ma rog, am grija sa am mancare si rufe curate. de calcat nu le-am calcat decat in prima luna pe ale lui Lucasel. asa ca numai gospodina desavarsita cum ma vedea miha nu sunt hahahaha! dar nicimama rea nu cred ca sunt.

va pup, dar nu prea e activitate pe aici azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Nici pe departe nu ma consider o mama rea:))) ce credeti m-am apucat de facut mancare, da de unde, intre timp am reusit sa il adorm si pe strumf, Ylari ma iau nervii cand vad ca nu doarme toata ziua, da se intampla sa nu mai poata de somn dar nu poate din cauza lui Luca.
Asa am tot cautat ce sa fac de mancare:))) si tot nehotarata sunt
In jurul meu cuburi de construit, hainele impachetate asteapta cuminti sa le pun in dulap, sper sa nu treaca vrteo 2 zile in bucatarie mai sunt cateva vase de pus in chiuveta, masa lui M trebuie curatata

Apropo azi i-am dat fructelui M, para mar si banana(asta a mai gustat de la Luca) a fost mai incantat de para..cu legumele nu prea se omoara..i-am pregatit telina, patrunjel rad la abur si sfecla rosie..progresam incet incet..mai mult se joaca..
Fetele care sunteti pe BLW ce ii mai dati, de cate ori le dati pe zi?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Ylari cumte descurci cu furtunul ala? Mie mi se pare cam scurt.M-am tot gandit si eu sa il las sa adoarma si sa-i fac dar imi e frica ca se va trezi, plus ca dr mi-a zis ca e mai bine daca plange ca trage mult mai bine si sa il las sa planga.Stiu ca e greu, mi se rupe inima dar e spre binele lui.Decat la spital mai bine il chinui eu 5 minute.
Apropo de scapat/lovit copilul si eu am la activ o lovitura la cap.Era in perioada cand abia incepuse sa se arcuiasca in brate si m-a luat prin surprindere si fiind foarte aproape de oglinda de pe usa de la dulap,ca tocmai ne admiram in ea,l-am scapat cu capul in oglinda.Va dati seama ce vinovata m-am simtit si i-am zis imediat lu tasu care senin imi zice ca si el l-a dat cu capu acu cateva zile de frigider,dar i-a fost frica sa-mi zica pana acum .Accidente se mai intampla dar ei sunt mai rezistenti decat credem noi.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui elena_gd

Aever, Roxana, Tigruta... ce bine imi pare ca nu sunt singura care pierde vremea pe net cat doarme bb sau mananca si bea apa... domle treab asta cu bautul tonelor de apa imi ocupa jumatate din timp. Ba chiar mai vb cu prieteni pe skype si imi spun, iar esti cu cana cu apa... deci eu beau apa f fff incet. As face una alta in casa, dar cum mut un pai cum se trezeste scandal mic, e mic apartamentul.
Ce n-as da eu sa stea si E singurel, ca sa pot manca si el sa stea cuminte sa nu se agite si sa verse, ii mai las deschis TV-ul.
Aaaa sa nu uit sa vb cu Moshul sa-i spun ca tare imi doresc un brau, ca ma dor shalili rau.


Elena, mamica fericita si implinita de BebstERIC 8 Iunie 2012



Mai nene voi uitati-va la mine ca sunt campioana rup vplayul in fiecre zi, azi mai putin ca am si lucrat vreo 2 ore pt sv. azi am vazut doar 2 episoade din white collar si 2din games of thrones. Si am scris si pe forum!
Elena mai bine zi-i lu Moshu sa iti faca un masaj sa vezi ce iti revii ;) dar si un brau e bun!

Mergi la inceput