Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Nu Anitta, sarim peste masaj. El a plans mult la baie, si am sperat sa asocieze trauma cu cadita insa a asociat-o cu apa. E totul destul de ok, devine agitat cand pregatim baia insa plange tare si tipa cand il ud...Daca il las ci picioarele in apa, topaie si rade, dar sa nu-l spal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Stiam ca am uitat ceva . Ultima indicatie a dr a fost sa ii curat mereu nasucul, sa nu se auda mucisori acolo, pentru ca se infunda iar canalul si se produce puroi. Eu stiu ca daca folosesc Batista bebelusului mereu stimulesc mucisorii, nu stiu cum sa fac. Un aparat de aerosoli m-ar ajuta oare? Sunt zile cand fornaie nasucul, insa nu mereu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Shoso te imbratisez cu drag..imi pare rau ca treceti prin asa ceva, off ti se rupe sufletul, mi-e groaza cand aud de copilasi mici spital, perfuzii, anestezie nu mai zic..dragul de el..putere mami, fii tare.Sanatate micutului

Eu sunt tare, tare in fundul butoiului, poate ca am sa va intristez dar pe mine m-a dat peste cap un filmulet care a circulat zilele astea pe net in care o mama isi bate crunt copilasul de cateva luni imi vine sa plang numai cat imi aduc aminte, tot ce mi-am dorit a fost sa fi avut posibilitatea de a lua puiul acela mic in brate, doamne fetelor nu pot sa cred ca o mama poate face asa ceva..nu am putut sa ma uit pana la final i-am aratat si sotului care a fost la fel de intristat..offf

Sanatate puiutilor bolnaviori..

Diana iti urez La multi ani! sanatate si dragoste multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Sosho multa sanatate puiutului si multa putere voua va doresc.Eu nu am trecut nici pe departe prin ce ai trecut tu si mi-a fost foarte greu.Putere,putere...dupa furtuna va iesi si soarele .

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Shosho, wow, jur ca mi-au dat lacrimile...
Ce vreau eu sa iti spun e ca e minciuna aia ca Batista bb stimuleaza formarea secretiilor. Bullshit! Eu l-am avut pe Lucas cu muci din sept pana acum vreo 2 saptamani! Frate cum treceau un pic cum iar facea. Deh, aduce Eva la crocobauri... Bun, am pus picaturi, si eu la fel atiind ca stimuleaza foloseam batista de maxim 3 ori pe zi. Rezultatul: dezastru, nu putea manca bine pt ca se ineca si mi-a facut si febra 39 cu nu stiu cat, bon, asa ca am aterizat la medicover unde mi-a dat dr tratament printre care si antibiotic sa il dau DACA mai face temp, dar ca e posibil daca curat bine nasul sa nu mai faca. Si i-am zis de faza cu batista care stimuleaza, mi-a zis "mit urban, doamna, dvs nu va suflati nasul daca aveti muci?" ei bine l-am curatat in draci am consumat un tub de sterimar dar am scapat in sfarsit. Ah si aerosolii au ajutat ne-a dat 3 zile cu adrenalina apoi am facut doar cu ser pana s-au dus de tot

Edit: scriam cu buburuzul in brate ca dormea dar acum s-a trezit. Da, deci asta vroiam sa spun ca -am aspirat de l-am zapacit, nu am marit nicio productie,dimpotriva de la zi la zi s-a vazut ameliorarea. ah si curatarea nasucului cu muuuuuuult ser, etoda belgiana, eu asa o stiu, adia culcat copilul pe o parte, bagat ser (eu injectam cu o seringa 2 ml) in nara de deasupra si ieseau pe nara de dedesubt fie serul curat fie mucii gramada, la inceput varianta din urma a fost. ei bine si asa au trecut, fara nicio alta picatura, fara nimic.
La Eva are efct f bun colargolul, dar tot asa, pulverizat in nas nazomer cu propolis la greu, suflat (ea stie sa il sufle ff bine) si apoi colargol (asta doar e 3 ori pe zi) si a sapat si ea in doua zile, ea care de obicei ne chinuiaaaaau mucii saptamani in sir, din pacate uneori ajungea sa o doara si urecha

Ah de aerosoli, eu stiam ca aburul acela trebuie inhalat pe nas, cail aeiene trebuie deblocate, nu numai pe gura, nu stiu, o spun ca pe un sfat si nelamurire in acelasi timp... zic si eu... Evei i-am facut la greu aerosoli, cum spuneam mai sus am tras anu de zile cu muci si otite, si chiar stiu ca pe prospectul anumitor substante este spcificat clar sa se inhaleze pe nas, nu pe gura, ma rog.... repet, nu critic ci dimpotriva o spun ca pe un sfat pe care eu il stiu de la un orl-ist, dn experintele noastre. nu zic ca e nu e bine, dar probabil nu este la fel de eficient. Lui Lucas ii fac dupa ce adoarme, il pun pe perna pe genunchii mei si il ridic cat mai sus pt ca de asemena trebuie sa fie cat mai la verticala paceintul care inhaleaza.

Sper ca nu va enervez cu povestile mele.

Tigruta nu te mai uita maica la filme de-alea ca ii faci rau... Da, este o realitate, le-as bate in gura pe nemernicele alea care si bat pruncii in halul ala, dar nu ma uit la asa ceva ca mor cu zile.

Nu stiu ce vroiam sa mai zic stati sa dausend si ma uit mai revin cu unedit:))))))))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Doamne, Shosho, prin ce ati trecut!
Bietul pui! Bine totusi ca ati actionat la timp.
Saracutul, ce experienta urata. Si tu, off...esti o curajoasa!
Eu am un fix. Nu suport sa-l vad pe M plangand, asa cu jale. Simt ca innebunesc, nu stiu. Imi vine sa-l iau in brate si sa fug.
Spun asta pentru ca imi imaginez ce a fost in sufletul tau cand l-ai auzit tzipand asa, in spital. Brrrr!
Doamne ajuta sa se faca bine ingerasul! Sa scapati o data si sa se intoarca la tzitzi lui draga cat vrea el si cand vrea.
Offfff!
O imbratisare mare pentru voi!

Nici eu nu cred ca BB stimuleaza mucii. Atata timp cat se aud acolo, trebuie scosi.
Pe fb vorbeau fetele de o crema BRAD, parca, naturista.
Cred ca a postat Cryssa si aici.
Ziceau ca e ff buna pt mucisori. Se da pe pieptul puiului.

De aerosoli, nu stiu.

Legat de baie...pfiuuuu...ce au frate bunicile astea?
I-ai ceva ratzuste si lasa-l sa se joace cu ele in apa, fara sa-l speli. Cateva zile.
Apoi, incet incet...spala-l usor, dar dc vezi ca incepe sa planga te opresti.
Incet, va scapa de amintirea urata legata de baita si o va inlocui cu cea de joaca cu ratustele.

Mihnea e topit dupa baie...sa alerge ratustele.

Va pup dulce!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Uite aici, crema cu pricina:

http://rodia.ro/2011/09/crema-de-muguri-de-brad/



Uite, are indicatii chiar pt conjunctivita:

Despre crema BRAD e bine sa stiti urmatoarele: crema de brad are efect descongestionant prin efectul ingredientelor si nu prin efectul uleiului volatil, asa cum suntem obisnuiti de la uleiul de eucalipt. Deci aceasta crema poate fi folosita pentru ameliorarea simptomelor la orice credeti ca trebuie descongestionat: nas infundat, tuse, conjunctivita in jurul ochiului, cucuie, etc. De asemenea foloseste si pentru mici afectiuni ale pielii, buze crapate, bubulite pe piele, arsuri solare.

http://rodia.ro/2012/11/cum-se-folosesc-cremele-o-descriere-mai-amanuntita/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Shoshoni dar ce i-a facut mamicutzo soacra-ta d l-a traumatizat pe saracutul bebe? Despre baita vorbesc...
La noi e mare veselie la baie. eu nu il spal in fiecare zi. chiar, incearca a il lasi o zi, doua, nu ii mai face baie, da-i timp sa uite. eventual spala-l doar la fundic la chiuvea, zic si eu...

Aaaaaa, mi-am adus aminte ce vroiam sa zic.

Aever scumpa mea, hm, interesanta intrebarea pe care ti-o pui. si eu mi-am pus-o. dar am incetat sa incerc sa gasesc raspunsul. Oricum, pentru un raspuns sigur ar trebui intrebate chiar fetele respective. Noi putem face doar presupuneri.
De ce crezi ca esti o mama rea daca scrii un pic pe forum? Dar tu ce faci, stai toata ziua cu el? Eu scuza-ma dar ma si epilez, ma vopsesc singura, ma pensez, imi fac masti de par, de fatza, fac mancare, ma joc cu Eva, lucrezpentru la sv, vorbesc la telefon in draci, pai de ce nu? Crede-ma, si cei mici au nevoie de "intimitate" asta almeu face ca toate alea daca il tii prea mult in brate. il pun jos si incepe sa rada imediat, da din picioare si vorbeste la peretzi de numa. Asa ca e ii acord in fiecare zi aceste perioade, adica de fapt mi le acord si mi in acelasi timp pai cum altfel, ajung la nebuni ce naiba.
Va pup fug sa ii dau sa pape l asta micuuuu
Nu imi merge tastatura asta puscariasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Doamne Shosho, am facut soc, cum asa de grav?! Va pupam si va imbratisam cu mare drag.
Si eu sunt exact ca Elly, daca il aud pe Eric ca plange tare simt ca innebunesc, nu suport.
Doctorita la care l-am dus pe Eric a facut sa para ca e o problema f usoara ce se rezolva in general de la sine pe la 6-7 luni, si in cel mai rau caz o operatie f simpla. Mie mi-a spus ca membrana se ingroasa, nu ca se poate chiar osifica. Ea probabil s-a bazat si pe faptul ca Eric a avut probleme si la ochiul drept si s-a rezolvat de la primul tratament. De astazi ii fac tratamentul cu antibioticul 2, Norfloxacin, daca nici dupa asta nu se rezolva il programez la operatie. Daca ii spun si Irinei, ca si ea e cu aceeasi probleme cu Rares, cred ca turbeaza. Ea inca ii face masaj serios.
Of tare m-am intristat cum l-au chinuit pe Edy mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Multumesc dragelor pentru incurajari si sfaturi.
Ellishor, am vorbit cu doamna de la rodia.ro , mi-a dat cateva sfaturi, si am comandat crema. Vine saptamana viitoare , sunt putin nerabdatoare. Multa rabdare iti doresc si tie, si putere. Eu am uneori momente cand epuizez toate ideile, tot ce stiu sa ii fac, si tot nervos e si agitat. Atunci trag aer in piept, spun "Doamne, da-mi putere sa rezist" si il pupacesc. Apoi ii povestesc cat de mult il iubesc, cum l-a creat Dumnezeu, ce minune e si cat de recunoscatoare sunt ca am un strumf in brate...chiar si plangacios. Toate astea dansand . La mine functioneaza, la Cezar nu . El ii arata surubelnite, masina de afara, ceva de stricat sau cum o poate trage pe Shosho de urechi.
Ylari, soacra-mea e subiect delicat si controversat. Ea a vrut sa ii faca prima baie acasa, insa nu am lasat-o ...ea stie ca trebuie scos copilul de cap din cadita, altfel "se inchirceste", la fel trebuie "intins", din acelasi motiv, mai ales ca a stat ghemuit in burta. Fiecare cu ideile si metodele lui, eu o respect ca e mama sotului meu si atat, insa incerc sa imi impun punctul de vedere. Cand am fost la ei, de curand, i-a facut ea baie. Desi amandoi i-am povestit cum decurge ritualul, a vazut si un filmulet pe telefon, nu a vrut sa respecte nimic. Edy facea baie in fundulet ca barbateii, cu ratuste, intai se juca, stropea, se intorcea pe burta si inota, apoi pe spate, radea incontinuu la baie. Era cel mai frumos moment al zilei. Ea l-a spalat cu apa fff putina, infasat, cum se spala bebelusii mici-mici. Bineinteles, barbatelul meu a plans cat a putut, insa ea a continuat si cu masajul. De cap nu l-a luat ca era CEzar pe faza...sunt multe chestii intre noi doua...eu am stat cuminte strangandu-mi pumnii, ca sa isi faca ea de cap....idioata de mine, chinui copilul ca sa ii fac pe plac soacrei, si din toata povestea asta tot eu am iesit scorpia...Nu zic mai multe ca ma supar si chiar n-are sens. Oricum, in cele 5 zile state acolo ne-am convins ca niciodata nu vom fi prietene, mi s-au spus prea multe, iar sotul meu nu suporta unele lucruri..asa ca a decis singur ca nu mai mergem la ei niciodata.
Merg sa pap ceva, cat a adormit dragostea asta mare (era mica, si Shosho era dragostea mare dar acum Edy e cel mai grasan si s-au inversat treburile)
Sa mai scriu ceva , avem si noi cateva achizitii: o canita cu cioc, e delicioasa, bea putin si cand se satura musca la ea si tine gura deschisa ca sa ii cada apa pe bluza. Spune "mama" cand e nervos, "bau" si "ghe"( de la gheorghita). Sta excelent in fundulet, se roteste pe ambele parti, burta-spate, si e jaleeeeeee daca o vede pe SHosho jos din pat: trebuie sa mearga la ea si sa o alerge. M-a cocosat rau. De asemenea, stie cine sunt Shosho si tati. Cand il intreb de ei, cauta cu privirea prin camera si cand ii gaseste se uita la ei apoi la mine, zambeste si iar se uita la ei. Testata treaba de cateva ori, functioneaza mereu. Si cel mai important, rade mereu, din ce in ce mai mult, si roade tot, e Barbatelul-Roade-Tot....iubirea lu mama.
Acum chiar merg sa mananc.

Mergi la inceput