Piersicute de iulie august (12)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Eu sunt multumita ca bebe doarme si am avut timp sa ma vopsesc.
In rest, acum mai doarme ziua dar nu prea mai mananca. Suge de cateva ori si incepe sa planga. La fel si azi noapte, cand de obicei papa linistit. Deja m-am saturat de dintii astia si mai sunt "cativa" pana la 20.

Aruba, si al meu a facut o criza de panica atunci cand am iesit prima oara singura la cumparaturi. Desi am vb la telefon de cateva ori si totul era ok, deodata a intrat in panica, ii era copilului foame. Si culmea ca atunci am lasat si bibe cu lm, se uita la bibe si nu ii dadea, ma astepta pe mine... De atunci s-a calmat considerabil, dar eu am ramas cu stresul, parca sunt fugarita cand ies pe undeva.

M-ati innebunit cu papusica Wayne (echivalentul pt fetite e Julia). Asa la prima vedere nu pare cine stie ce, dar daca reda sunetele copilului e misto. Am sa o caut si eu pe aici, ca tot nu am absolut nici o idee pt Sf. Nicolae, Craciun, etc. Eu fac cumparaturile pe ultima suta de metri ca de obicei.

S-a incalzit dar e intunecat si mohorat, n-am iesit pe afara, cu bebe asa marait nici nu prea ne arde.

Laura, sa aveti mai mult succes cu diversificarea de acum incolo! Eu as incepe direct cu piureuri, fine si subtiri ca textura. Probabil ai schema aia supa-piureuri etc.
Noi mai avem cateva legume de introdus (pastarnac, cartof, mazare), cu fructele am terminat deocamdata(banana, mar, para, piersica, mai incolo caise, mango). I-as da si avocado. Dupa toate astea, cred ca spre 6 luni, incepem cu proteinele: galbenus de ou, carnita (pui, curcan, peste slab).
Maria, da, Eric e clar fan fructe, desi a papat cu placere morcovul si dovlecelul. Cand alaptez si beau dintr-un pahar de suc saliveaza de pofta si ii torn si lui catve picaturi pe buze, ce la mai plescaie. In rest ma feresc sa-i dau suc.
La o masa ii dau asa: alimentul nou 1-2 lingurite fctie de cum il accepta (nu fortez) apoi cerealele preferate (ne-am oprit la orez) amestecate cu un fruct sau leguma deja introduse.
Am citit pe un blog al unei membre DC, dar nu mai stiu cine... cva nu e bine sa se amestece legume si fructe la aceeasi masa...dar nu mai tin minte de ce....off memoria... trebuie sa caut din nou, ca eu ii dau combinatia asta.

Kimmy, multa rabdrae, trece si faimosul puseu de la 4 luni.

Carmen, ce mai papa Patrick? A fsot vreun aliment pe care nu l-a acceptat sau s-a strambat la el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Nici eu n-am idei de mos nicolae, poate ceva de rontait ca tare mi-e ca se apropie dintii. Baleste, scuipa din ce in ce mai mult, iar degetele mele le roade cu muuulta forta. Simt gingiile tari.

Maine pregatesc o comanda de vreo 600 ron la bebe tei, printre care si doza a doua de rotarix.

Fleur si eu stiam ca nu se amesteca fructele si legumele la aceeasi masa, dar n-am retinut de ce. La micul dejun papa mar si para ( inca mai am cateva pere din curte de la tata socru, dulci si zemoase), la pranz piure de morcov, pastarnac, telina si ceapa, maine bag ardei gras, ii dau si supa si niste suculet de morcov, la 5.30 ori putina para, ori putin suc de morcov, iar seara numai san. Nu a facut figuri la nimic, mananca ca haplea orice ii dau, insa nu stie sa zica ca nu mai vrea, tot mananca dar incepe sa maraie. Tu cum i le dai repartizate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrrreea spune:

Buna seara, multumim de urari, dam si noi tortul cu intarzere:)

legat de jucarii, parca ADA zicea de o papusa care repeta ce spui. Am vazut la auchan ceva de genul, este talking tom, pisoiul ala de pe telefoane, care repeta sunete, toarce daca e mangaiat, plange daca e batut. Nu i l-am luat, m-am gandit ca e prea mic pentru asta, acum parca l-as vrea, nu stiu.

Intrebarae: cam pana la ce varsta s foloseste centrul de joaca (voerbesc de covorasul ala rotund cu jucarii pe deasupra). Eu n-am apucat sa-i iau ca are la patut jucarii, unele la care ajunge cu mainile sau picioarele si m-am gandit ca e tot cam aia. Acuma zicea nasa sa-i aduca de craciun dar ma gandesc ca va avea deja 6 luni si dupa ce sta in fund nu-l mai pacalesc sa stea acolo culcat. Zic si eu...voice credeti?

Noi ne-am sarbatorit imreuna cu cateva vizite si vineri si sambaa si azi, seara am iesit in oras fara bebe si ieri l-am luat si pe el ca s-a aprins bradul in centrul orasului. Se uita in toate directiile dupa luminite :)). De ieir se intoarce si David si ramane cu mana sub el si plange. Am o ocupatie noua, intorc la el toata ziua.

Am fost de dimi putin prin niste magazine descise si azzi, mi-am luat si eu cate ceva si lui David niste tenisi imblaniti maxim de draguti, mai inalti asa, peste glezna.

Se pare ca vine iarna serios de acum, asteptam zapada si oraswelul copiilor. Va pup, fetele, sa aveti noapte usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Balanta cam cat de mari sunt maimuticile alea de cauciuc natural? Dar girafa?

Andreea eu nu am, dar deja nu cred ca mai merita sa-i iei centru de activitati, parerea mea... Sa mai zica si fetele. Eu i-am luat salteluta aia care e maricica si are loc acuma sa faca rasuciri, intoarceri, sa se joace si sa vada si el ce se petrece in jur. In plus, nu trebuie sa stau numai langa el, ca pana ajunge la un capat dureaza ceva...

Roxy fie-ti mila de noi si fa si tu un capitol nou Si mai zi si tu o vorba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iul_aug_2012 spune:

CAPITOLUL 13

Mergi la inceput