iertarea

iertarea | Autor: erica.p

Link direct la acest mesaj

am 32 de ani,iubitul meu,la fel.suntem impreuna de 2 ani.acum cateva luni,am descoperit ca el verifica adresa de email a unei foste prietene,o prietena din studentie,prima lui "femeie".aceasta l-a parasit si nu au mai comunicat de la despartirea lor.el avea acces la adresa ei de email,pt ca ii cunostea parola si accesa adresa in mod frecvent.as zice chiar ca a facut acest lucru de la inceputul relatiei noastre,in mod constant.el nu a stiut sa-mi explice de ce facea asta.sau nu a vrut.cuvintele lui au fost ca ma iubeste sincer,ca nu mai simte nimic fata de fosta prietena si "sa-l iert".si aici apare problema imensa,nu-l pot ierta,uit o perioada,trec zile linistite si ne comportam ca un cuplu normal,si apoi eu izbucnesc cu o furie nebuneasca.ce nu pot sa iert ?!? tradarea ,minciuna,asa am resimtit-o,ca pe o tradare,cu o femeie din trecutul lui,cu care eu nu pot concura.aceasta intoarcere a lui,in trecut.aceasta femeie are in mintea lui o imagine idilica,pt ca situatia in care se afla el atunci,era de asa natura,sa creeze si sa pastreze amintiri idilice.el era student,ea era eleva,a fost prima lui iubire,etc,etc.ceea ce eu nu inteleg,cum poate el sa creada si sa-mi spuna ca ma iubeste,si in acelasi timp,de la inceputul relatiei noastre si pana acum sa verifice periodic adresa de email a unei femei cu care a avut o relatie acum 10 ani ? !? nu pot intelege lucrurile astea.el a negat ca ar mai avea sentimente fata de aceasta femeie si ca e convins ca eu sunt sufletul lui pereche.nu-l pot crede.mi-am dat seama ca nu-l mai cred si ca nu-l pot ierta,pt ca m-a ranit,m-a umilit....m-a transformat intr-un om extrem de suspicios.de asemenea nu-l pot parasi si imi este dificil sa traiesc asa cu el .ce sa fac pt ca iertarea aceasta sa vina usor si eliberator?sa-l pot ierta din suflet.ce sa fac ?
.poate,din afara,nu e nimic dureros,poate se vor gasi oameni care vor zice ca imi fileaza multe lampi.insa,nu stiu cum sa exprim in cuvinte aceasta durere a mea,aceasta rana,peste care nu mai pot trece si mereu,mereu ma intorc la ea,desi aparent lucrurile par sa fi reintrat in normal.eu nu pot intelege cum omu asta,iubindu-ma si traind cu mine,in casa,impreuna de 2 ani de zile,el in tot acest timp avea o preocupare si un interes bolnav fata de o femeie cu care a avut o relatie acum 10 ani.cum este posibil asa ceva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns reiki spune:

Buna Erica, bine ai venit pe DC.
Primul meu gand a fost "ia uite ce cuplu, fiecare are pitici lui!"
Prietenul tau are prima lui iubire la care se intoare in casuta de mail si incearca sa vada ce mai face, cum mai gandeste, pe cine mai iubeste.
Tu ti-ai facut o fixatie legata de prima lui iubire si vezi intoarcerea lui la casuta ei de mail ca pe o aventura a lui, ca pe o tradare a iubiri pe care v-o purtati unul altuia.
Intrebarea ta este cum poti sa accepti asta si in final sa-l ierti.

Esti constienta ca ai o problema? Mare as spune.
Nu te-a inselat, dar tu vezi asta ca pe o iubita paralela si ti-ai facut din asta o fixatie. E clar ca are o problema si nu pentru ca ar vrea sa mai afle din cand in cand vesti despre prima lui iubire ci pentru modul in care o face. Dar nu te-a inselat, nu s-a intalnit cu ea, nu traieste cu ea, nici macar nu vorbeste cu ea - sau cel putin asta am dedus din ce ai spus tu. Trezirea!

Orice sentimentt care te acapareaza, altul decat iubirea, legat de omul pe care il ai aproape, duce la probleme mai devreme sau mai tarziu! Atentie! Daca nu te poti elibera de acel sentiment si el ramane in sufletul tau, odata cu trecerea timpului si raul pe care ti-l face va fi mai mare.

Imagineaza-ti ca ai fi impreuna cu um barbat care a fost casatorit si care din cand in cand trece pe la fosta sotie sa-si vada copiii. Ai putea sa accepti asa ceva? Ai putea sa mergi in vacanta cu copiii lui?
Sau vei considera ca ei reprezinta prima lui iubire si nu au ce cauta in viata ta? Cu toti avem un trecut de care ne rupem mai usor sau mai greu. Nu-ti strica viitorul ramanand ancorata in trecutul partenerului tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

eu nu stiu daca e cazul de iertare aici. ceea ce face el nu cred ca are legatura cu tine, erica. practica lui nu e o agresiune impotriva ta, e doar o "chestie" pe care simte nevoia s-o faca. si aici vine partea freaky, care si pe mine m-ar inspaimanta sau macar m-ar pune serios pe ganduri. in afara de faptul ca mi se pare foarte urat sa citesti corespondenta altcuiva, sa faci asta timp de 10 ani (!) si cu o persoana, cu care nu mai pastrezi deloc legatura, e obsesie curata.

posibil sa nu fie cea mai buna abordare, dar eu m-as gandi cum s-o anunt pe fata aia sa-si schimbe parola.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erica.p spune:

va multumesc din suflet pt raspunsuri.lucrurile stau in felul urmator.in mod cert el nu facea asta pt a ma rani pe mine,si nici pt a ma umili,etc,etc.insa,daca el nu mai simtea nimic pt femeia asta,si ii era total indiferenta,nu i-ar fi spionat mailul,ci i-ar fi scris pur si simplu el insusi pt a o intreba ce mai face.nu stiu daca explic cum trebuie.el a ascuns toata aceasta preocupare a lui fata de fosta.eu am in contactele de ym si de facebook barbati cu care am avut relatii,unele doar sexuale,si dc s-a intamplat sa vb cu ei,nu am facut-o in ascuns,sau nu am tinut secret fata de el ca am acesti barbati in listele mele de contacte.eu cand am descoperit ceea ce facea el mi-a venit in minte imaginea unui barbat care spioneaza o femeie ce se imbaiaza,o femeie la care nu ar putea avea altfel acces.cu foarte mare greutate,mi-a zis toata povestea,ce era cu aceasta adresa de email pe care o verifica.suntfoarte multe de relatat.reiki tu ai scris ca asa simtea nevoia sa faca.pai tocmai,ca mie nu mi se pare firesc sa simta o asemenea nevoie.iubindu-ma pe mine,nu inteleg de ce simte nevoia sa spioneze mailul unei femei din trecutul lui?eu mai degraba as fi inteles si as fi acceptat o infidelitate fizica (ocazionala) decat aceasta preocupare a lui,care implica sentimente......fiindca asta m-a ranit cumplit.el nu s-a impacat cu sfarsitul acestei iubiri din trecutul lui.inca este ceva acolo.....timp de 8-10 ani omu asta a tinut minte parola de la mailul ei.eu fostului iubit dupa 2 ani i-am uitat si nr de telefon.imi este foarte greu sa ma exprim in cuvinte......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erica.p spune:

eu am simtit ca si cand m-ar fi inselat.nu fizic.doar emotional.intorcandu-se la o femeie din trecut.aceasta femeie l-a parasit.la scurta vreme dupa ce l-a parasit s-a casatorit si a facut un copil.fizic,nu mai avea cum sa se intoarca la ea.dar se intorcea emotional,accesandu-i mailul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Eu iti inteleg perfect temerile, Erica. Nu exista nici un motiv pe lume ca sa justifice acest gest, sa-l "albeasca" pentru a fi acceptat de tine.
Cred ca pentru a uita si a ierta, ai nevoie de un semn de "pace" din partea lui. El trebuie sa vina cu o solutie pentru a nu a mai controla mailul fostei. De abtinut nu cred ca poate, ca doar a facut-o timp de 10 ani. Asadar trebuie sa nascoceasca singur alta metoda - la nevoie sa marturiseasca fapta fostei, ca ea sa schimbe parola - care sa functioneze acum si pe viitor. Stiu ca asta implica recunoasterea faptei in fata pagubasului (fosta), insa asa mi se pare cinstit sa procedeze fata de ea (da, spionatul unei femei care se imbaiaza este o comparatie foarte potrivita) si fata de tine, ca gest de bunavointa si impacare, rupandu-se definitiv de aceasta femeie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

eu mai degraba m-as gandi daca nu s-a casatorit cu mine doar pentru ca cealalta era casatorita si cumva sa-i dovedeasca ei ca el nu e mai prejos.Dar totusi scrii ca ea e casatorita de 10 ani...parca asa am inteles si voi doar de 2. A avut timp destul in 8 ani sa isi gaseasca pe alta daca vroia doar sa-i faca in ciuda celelilalte.Asa dupa atata timp pare putin probabil varianta asta.
Si altceva , eu una imi schimb destul de des parola la mail, nu din cauza ca as vrea sa nu stie x sau y ce am eu in ea, ci din motive de securitate.Tocmai ca altii necunoscuti sa nu poata accesa.Ea cum de atatia ani nu si-a schimbat macar o data parola.Fie si numai din motivul ca i s-a blocat contul.Dar poate ea e mai norocoasa si nu a avut probleme cu mailul .Oricum nici ei nu cred ca i-ar fi usor sa afle ca fostul ii citeste corespondenta.Si inca ceva cum ti-ai dat seama ca el ii citeste mailurile ei, daca nu i-a scris si nu a primit nimic de la ea. Sau ai gasit notata parola pe undeva...altfel nu vad cum.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Cum sa ierti nu te poate invata nimeni, fie poti fie nu poti. Cum sa intelegi de ce a facut acest lucru iar nu ti se poate spune de catre altcineva (ca sincera sa fiu nici eu nu prea inteleg). Poate nu e mare branza la mijloc, poate a facut-o doar pentru ca a putut. Eu as intra pe mailul respectivei si i-as creea un folder cu numele ei in care as muta toate mailurile din inbox, sa se prinda si ea (daca mai foloseste casuta respectiva de e-mail) ca e ceva in neregula ca au si altii parola ei si sa si-o schimbe. Astfel m-as asigura ca el nu mai poate sa faca asta, ca nu mai are acces la lucrul care ii hraneste obsesia si obiceiul. Pe urma, cu iertatul si uitatul e alta poveste. Ai vorbit deschis cu el, i-ai zis cat de ciudat si de bolnav ti se pare comportamentul acesta, cat de dezamagita esti ca a fost in stare sa faca asta, cat de greu de conceput si de inteles iti e ce-a facut? Ca sincer raspunsul lui "eu pe tine te iubesc" n-are nici o legatura cu subiectul de fata. Tu vrei sa intelegi de ce i-a verificat mailul timp de 10 ani si el la aceasta intrebare trebuie sa iti raspunda clar si la subiect. El ti-a raspuns pe langa subiect cu acel "eu pe tine te iubesc" si nu era asta ceea ce vroiai sa auzi ca nu era asta ce intrebasei. Faptul ca si tu idealizezi relatia asta pe care el a avut-o si ca zici ca nu te compari cu ea e foarte foarte gresit. O relatie care s-a terminat este si va fi intotdeauna o relatie "inferioara" (daca vrei sa comparam) relatiei prezente si functionale. Gelozia pe fosta, comparatiile/intrebarile gen "ea era mai buna ca mine??" si tot restul nu isi au locul intr-o relatie normala. Nu era mai buna si nici mai rea, era diferita si atat iar faptul ca relatia cu ea nu a mai mers la un moment dat spune totul foarte clar (desi multa lume ignora asta). Nu a mai mers ca nu era facuta sa mearga si daca respectiva s-a si maritat si-a si facut un copil cu actualul inseamna ca barbatul tau de mult nu o mai intereseaza. Poate barbatul tau vroia doar sa vada de-a lungul timpului daca ea e fericita si sa se asigure astfel ca decizia de a se desparti a fost cea buna sau nu... cine stie... doar el iti poate spune de fapt ce vroia sa vada in toti acesti ani. Poate vroia sa compare fericirea ei cu fericirea lui, viata ei cu viata lui, sa ajunga la un punct in care sa constate ca el e mai fericit ca ea dupa despartire... nu stiu... el stie sau ar trebui sa stie si sa iti spuna si tie. Ciudat e ca tu cumva o idolatrizezi pe ea si iti imaginezi ca era o femeie minunata si ca vai... prima dragoste nu se uita niciodata
Tu uiti, nu stii sau nu vrei sa constientizezi faptul ca nu prima dragoste conteaza, ca acea prima dragoste, in lumea in care traim, nu mai dureaza de mult o viata, ci din contra, aia e prima care zboara, este efemera si e cea care e cea mai supusa riscurilor de a se termina repede si urat. Dragostea cea mai mare e intotdeauna cea prezenta. Ultima e cea care conteaza, ultima e cea care te umple de speranta si bucurie si cea in care investesti asa incat sa dureze. Asta daca esti un om normal care nu traieste in trecut si nu cauta orice prilej de a se intoarce la ce a fost si de a relua legaturi care s-au terminat doar de dragul de a se convinge ca n-ar fi mers oricat ar mai fi continuat. In general oamenii se despart cand au facut tot ce era omeneste posibil sa mearga inainte impreuna si la un moment dat nu s-a mai putut, au epuizat toate metodele si au incercat tot ce puteau sa incerce dupa care au zis stop, pana aici am fost impreuna de aici incolo suntem separati. Daca se impaca ulterior vor constata in cele mai multe cazuri ca nu merge si ca evident n-au ce altceva sa mai incerce, ca deja facusera tot sa fie bine si n-a fost bine, deci decizia de a se desparti fusese cea mai buna si vor ajunge la ea din nou. Fosta barbatului tau sigur stie asta, de aia a si mers mai departe cu un barbat cu care a facut si un copil si de aia nici nu se mai uita inapoi. Ce trebuie sa intelegi tu e daca si barbatul tau e 100% constient ca daca ar trai intr-o lume utopica in care ar putea da timpul inapoi si s-ar impaca cu ea, lucrurile intre ei tot nu ar merge si tot ar ajunge sa se desparta, orice ar face, ca pur si simplu nu era sa fie si punct.

20+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Da` ce treaba mai are cu ea?Ce-i trebuie sa-i verifice mailul?Nu-l verific eu pe-al sotului niciodata,desi stiu parolele....

De ce ii verifica mailul fostei,maritata acu` si cu un copil?Ha?Aud?

Sapa mai adanc sa nu fie altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Personal,nu cred ca barbatii trebuie mangaiati pe cap,dragaliti,intelesi cand o iau pe laturi.In majoritatea barbatilor,zace ...Chiar si daca e doar un mail,inseamna ca se gandeste la ea.De ce?Dupa atatia ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Mey...asta e violarea corespondentei si se pedepseste cu inchisoare.

Mergi la inceput