Voluntariat in orfelinate

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

La multi ani!

Ziceam acum cateva saptamani ca eu stiu ca e ilegal sa tii un copil sub 2 ani intr-un centru/orfelinat, etc.
Am gasit si unde scrie:

Legea 272/2004

Art. 60
(1) Plasamentul copilului care nu a implinit varsta de 2 ani poate fi dispus numai la familia extinsa sau substitutiva, plasamentul acestuia intr-un serviciu de tip rezidential fiind interzis.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), se poate dispune plasamentul intr-un serviciu de tip rezidential al copilului mai mic de 2 ani, in situatia in care acesta prezinta handicapuri grave, cu dependenta de ingrijiri in servicii de tip rezidential specializate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Si daca nu au destule maternale la care sa plaseze copiii? Ce or sa faca?
Uneori ma gandesc ca legile astea asunt facute de oameni total rupti de realitate.
De acolo de pe piedestalul lor nu se vede mai mult.
Teoria ca teoria, practica ne omoara...


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Am fost vineri si am dus niste alimente, in general de pus la pachet, ca luni incepe scoala si e greu sa stai sa te uiti in pauze ca unii copii, care au familie si parinti mananca... cei care nu au... se uita si inghit in sec.

Multumesc iarasi Adinei care a mers cu mine si ne-a deschis toate portile si multumesc colegei mele care s-a gandit la ei, chiar daca isi doreste sa ramana anonima, se stie ea si, ce este cel mai important, o stie Doamne-Doamne.

Nu stiu ce as mai putea sa spun... decat ca am momente cand as dori sa pot sa ii iau pe toti acasa. Nu stiu cum. Asa pur si simplu.
As vrea sa le fie bine, sa nu se mai simta ai nimanui sa le pot spune ca fiecare din ei conteaza. Ca fiecare e minunat, asa cum este. Ca fiecare e un mic miracol. As vrea sa le spun ca nu e vina lor. Ca nu au fost abandonati din vina lor, ca au facut ceva sau sunt cumva care sa justifice abandonul. As vrea sa pot sa gasesc ceva care sa le vindece sufletele, care sa ii lase sa iubeasca mai departe. As vrea sa nu se desconsidere ei pentru faptele unor oameni mari...



Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adina2805 spune:

Carmen, a fost o placere sa merg cu tine si sa ii vad pe micuti bucurandu-se de oaspeti!
Nu pot decat sa iti multumesc inca o data tie si prietenilor tai pentru tot ce ati facut pentru acesti copii nu tocmai norocoasi, dar cu toate astea zambitori si incantati de orice bucurie, cat de mica!

Cred ca de aici vin si sentimentele diverse si contradictorii care te napadesc cand intri in centre de genul asta: stii prin cate au trecut copiii astia, ce bagaj de probleme au in spate si cata lipsa de afectiune adevarata duc si totusi...ii vezi zambind si topaind pe langa tine de parca toata lumea ar fi a lor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladybird32 spune:

Am niste haine pt 2,3,4ani in stare foarte buna. Cum as putea face sa ajunga la copii ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Ia legatura cu Adina, te rog.

Mergi la inceput