Juniori de Iulie - August 2004 * (106)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

La multi ani si din partea noastra tuturor celor care au sarbatorit azi!

Multumesc tare mult de urari, vi le intorc inzecit!

Mitzu, sper sa fie ceva minor si sa-i dati de capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

La multi ani!

Am cautat steagul toata ziua...am renuntat cand s-a lasat seara si am iesit la plimbare... Am gasit de dimineata doua stegulete mici, fetele le-au atarnat la casa Albei ca Zapada, ca e d'a noastra...bun s'asa...

(Noua nu ne-a prea ars de sarbatorit, azi noapte si azi dimineata am avut alerta maxima, Ioana a vomat si a avut diaree ...nu se mai putea controla! Ne-am cam speriat, dar acum e bine, Doamne Ajuta!

O seara frumoasa in continuare!
La multi ani tuturor romanilor, oriunde s-ar afla!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza
La multi ani pentru ieri!
Mitzueu zic sa-i faci toate investigatiile pe care ti le-a zis Kimsi sa ceri parerea mai multor doctori inainte de a incepe un tratament....tinem pumnii sa nu fie nimic grav,o pupacim pe Marutza
Cristalinainsanatosire grabnica Ioanei!!
In week-end-ul asta prelungit am avut parte doar de o zi frumoasa cu soare,vineri asa ca ne-am plimbat pana la o manastire pe Bucium....ieri am iesit dupa amiaza la retragerea cu torte a militarilor si la aprinderea bradului de Craciun de la Palas unde au avut o organizare faina si niste artificii super....azi stam in casa ca-i frig si urat afara..
Am pus si niste poza daca vreti sa ne vedeti
http://s1228.photobucket.com/albums/ee455/noigorodei/Facebook/ultima%20zi%20de%20toamna%20si%20prima%20zi%20de%20iarna/?albumview=slideshow
hai sa avem o duminica placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

neata...mamamaaa de vantoase in zona mea..Peco de langa era dimineata...fara gard!!!!! nu am avut lumina...acum nu merge centrala (nu primeste nici o comanda..eu sper ca nu s-a stricat ca o iau pe campii...copaci cazuti pe masini..dar tot este bine ca a rezolvat cu banere politice..nu mai sunt:))Copilul a venit pe la 6 sa ne intrebe daca suntem siguri ca nu-i cade tavanul in cap:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

intreb si eu contabilele mamici ..cum se fac contractele de munca (sotul al lui si pt asistenta). Aveti idee de ce trebuie sa am contractele inainte de a fi evaluat cabinetul..adica inainte de a functiona???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineata
la multi ani sarbatoritilor de vineri, Andrei si Andree!
Adela, aah, ce rau imi pare de problema Marei. sper din suflet sa o descurcati dupa toate analizele cum e Tudor?
Cristal, sanatate Ioanei. e mai ok?
da, furtuna mare de tot la noi.. cica pana la 11 o mai tine. ca sa vedem ca a inceput iarna caracteristica de Constanta
o saptamana usoara va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Hello!
Roxi si Kim, m-am gandit la voi dimineata cand am vazut avertizarea cod portocaliu.

La noi e o vreme uraaata, ploua, ploua, ploua...
Vineri dimineata, pentru ca pe strada noastra se monteaza canalizarea in prag de iarna, a trebuit sa ocolim pe un drum de tara nepavat si am derapat pe noroi, asa ca era sa ajungem intr-o rapa... Am lasat masina acolo si am mers 1.5 km prin noroaie, o placere!!!

Kim, inregistrarea contractelor este ceruta in vederea autorizarii cabinetului? In general, codul muncii precizeaza inscrierea contractului de munca in REVISAL (registrul electronic de evidenta a salariatilor) cu minim 24 de ore inainte de inceperea efectiva a activitatii, atunci cand trebuie semnat contractul (si fisa de post) si in forma scrisa.

Ma gandesc ca nu se autorizeaza un cabinet medical fara sa aiba angajat cu acte in regula medic si asistenta, dar cred ca asta poti intreba la autoritatea care avizeaza functionarea (DSP?), nu cred ca tine in general de regulile de inregistrare a contractelor de munca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Mitzule - sper sa aflati ce e cu Mara...
Cristalina - sanatate multa Oanei!

Si noua ne-a prins tare bine weekendul asta prelungit - am fost sambata de-am vazut parada, ieri am fost la film cu copiii (am vazut 5 Eroi de poveste), am gatit, am mai strins prin curte ca sa ne pregatim de iarna, am pus citeva beculetze pe terasa (si le-am si aprins spre deosebire de cele din Bucuresti...) si am si cumparat brad de Craciun! (am gasit la hornbach, tare frumosi, cu 89.90 lei)
Asa ca eu un astept cu nerabdare sa treaca si urmatoarele 3 saptamini ca sa stau 2 saptamini acasa!! (mai am 5 zile de concediu, plus cele libere oricum se aduna de 2 saptamini). In ianuarie nu mai plecam in Austria (din motive financiare evident) asa ca o sa ne petrecem o mini-vacanta acasa. A, si am aranjat de Revelion sa mergem cu niste prieteni la restaurant - o sa las copiii la soacra-mea (ca oricum mergem la ea la masa pe 1 ianuarie) si anul asta petrecm si noi la restaurant, sper sa fie ok!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Ioana, foarte frumoase pozele :), imi place mult cea cu steagul :)

Am fost si noi sambata in Piata Unirii la defilare si Matei s-a suparat ca toti copiii aveau stegulete si el nu, dar l-am linistit cu o felie de pizza :) In schimb, a fost deranjat de muzica populara, i s-a parut deplasat sa cante la 10 dimineata in mijlocul orasului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Salut!

Tare bine mi-a prins si mie aceste trei zile! Nu am sarbatorit nici Sf. Andrei, nici 1 Decembrie, dar ne-am relaxat, am dormit pe saturate, am facut lego, am fost la tenis, loc de joaca si la film (5 eroi) si bineinteles la McDonalds (ca, de, era Jack Frost). Stefi a fost la o prietena sa doarma sambata noaptea, iar eu cu Matei ne-am facut de cap singurei (tati a fost la Bucuresti in week-end).

Cristalina, multa sanatate Ioanei!

Kim, din cate stiu eu un Cabinet Medical Individual nu incheie contract de munca pentru medicul titular (el isi incheie singur contract cu Casa de pensii, cu somajul - daca vrea, cu Casa de sanatate - pentru contributia pentru concedii medicale - daca vrea, functioneaza exact ca un PFA), se incheie contracte de munca pentru asistente si pentru alti medici colaboratori daca nu se utilizeaza alte forme de colaborare. Despre ce anume va cere DSP-ul pentru autorizare nici eu nu stiu. Si asa cum spunea si Roberta, toate contractele de munca se inregistreaza in Revisal cu 1 zi inainte de inceperea efectiva a jobului.

Roberta, nu ai nevoie de ajutor pe HR? Am o colega super care isi cauta job.

Mergi la inceput