Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (29)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Neata!

deea, multumim pt borcanul de nes, dar eu tot cafeaua o prefer
De curiozitate, tu de cate ori pe sapt bagi aspiratorul? Eu il bag 1 data pe sapt in toata casa, desi cateodata sus in dormitor nu ar fi chiar nevoie . In bucatarie, baia de jos si hol tb bagat mai des+ spalat. nici la mine nu e tot timpul luna, desi mi-ar placea, dar zic sa nu-mi irosesc juma de viata facand curat
Cand vreau de ex sa spal aragazul ii dau Catalinei servetele umede sa sterga si ea, si-mi sterge dulapuri, podea, masa, si zice: si aici, si aici, si aici
In leg cu cristi, clar are nevoie de logoped, acum chiar imi pare rau ca nu am apelat mult mai devreme la unul. Nici nu se pune pb sa reuseasca sa vb corect fara logoped. el tb sa-si exerseze limba ca sa poata sa pronunte anumite sunete, pana cand ii va intra in obisnuita. Fara indrumare el nu stie cum sa le pronunte. La el e asa: daca vreau sa spun f-tb sa suflu, daca vreau sa spun v - tb sa vibreze gatul, daca vreau sa spun c - tb sa tin limba jos, si asa mai departe.
Si baietelul finilor si-a dat drumul greu la vb, tot asa pe la 3 ani ca si Cristi. El are acum 4 ani si 3 luni si deja vb foarte bine.
La cristi tb exersat pana devine un automatism toata pronuntia, la fel ca la noi.

Aseara am fost si s-a jucat frumos cu baietii finilor. Nu am mai adus vorba de incidentul de la logoped. In dupa-amiaza asta repetam din nou, sa vad ce zice si daca vrea.

Stiti de ce imi pare cel mai rau? Ca am ascultat sfatul pe care mi-l dadea toata lumea, lasa nu-ti face pb, isi va da drumul la vorba...sau: lasa ca dupa ce intra la gradi va vorbi, ohoo, imediat. Sau lasa ca Einstein a vorbit la 4 ani...si alte d'astea.
La gradinita trebuiesc invatate poezii, antecele, numere, anotimpuri, etc, ori daca el nu anul trecut nu a prea vb, nici nu a putut sa le invete, deci nu si-a "exersat" creierul. Daca de mici nu se obisnuiesc cu invatatul, la scoala le va fi greu.

Scuzati off-topicul luung

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

felicitas, hai ca 25 de km distanta nu e asa mult. Sigur te va putea ajuta. Si mama sta la 30 de km de Bucuresti, in perioada in care ne construiam casa am stat la ei si afceam zilnic drumul pana la serv si inapoi...nu era chiar placut dar nici imposibil.
Mai greu cred ca este cand bunicii stau la sute de km distanta...

laura, spor la treaba.

delia, ma gandesc la tine, sa-ti faca sotul pc-ul mai repede

strumph, roxy

yasmi, cum mai sunteti?

ati vazut ce a patit "nenea Goagle" ?

Fug la treaba ca trebuia sa ma apuc de la 9 dar am lungit-o aiurea

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

intru repede sa va zic 2 vorbe ca ttrebuie sa pun burta pe carte ca nu mai tine

madutza, mie personal mi se pare complicat sa faca toate repetitiile alea de cuvinte un copil, e enervant sa repeti asa fara noima, macar daca ar insemna ceva cuvintele respective..zic si eu, nu stiu..dar daca in asta consta logopedia, or sti ei ceva cu exercitiile astea..
sa ne spui cum a fost azi, poate situatia de ieri la ambitionat..
daca nu, cauta si alta persoana, poate reuseste sa-i fie pe plac si sa le faca mai cu placere..
eu iti inteleg nelinistea, insa nu pot fi de acord cu ce spui mai sus, cu invatatul ..ca daca nu invata de acum nu va invata nici la scoala, ca-i va fi mai greu..exersarea creierului la varsta lor inseamna mult mai mult decat repetarea unei strofe de poezie..ei isi exerseaza creierul prin tot ce inventeaza, creaza, exploreaza la varsta asta..nu trebuie neaparat sa invete..stiu ca erau chiar si recomandari de specialitate care spuneau sa lasam copii sa-si traiasca copilaria prin joaca..joaca formeaza copilul, ii dezvolta abilitatile, imaginatia si mintea..nu au nevoie de maturizare precoce, de invatare la varste fragede..au tot timpul pe urma la scoala pt asa ceva, de fapt toata viata vor invata, asa e mai nou cand totul e in schimbare si tot timpul trebuie sa fii up-to date si la job..mai ziceau ca unii daca sunt impovarati la varste fragede cu multe informatii isi vor pierde interesul la scoala..asa ca fi pe pace..
deci eu zic ca nu-i asa de speriat..desi iti inteleg nelinistea ca mama..dar zic sa le dam dreptate si oamenilor astia care cred eu ca stiu ce spun..copilaria e copilarie..
te pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Miki, sa stii ca nu este asolut deloc enervant pentru copii sa mearga la logoped/ terapia vorbirii. Depinde foarte mult de cel care lucreaza cu copilul. Este foarte important ca el sa il indrageasca pentru ca astfel totul vine de la sine.

Mada, si eu am stat in ideea ca Andrei va vb, o sa vedem noi, si cand am vazut ca nu este asa, ca are nevoie de ajutor, am hotarat sa ne mutam in Ro pana cand va stapani limbajul. Acum, dupa 1 an de terapie a vorbirii, ca asta inseamna ce spuneai tu cu vibrat, suflet etc, plus logopedie, asta presupune corectarea cuvintelor rostite prost, Andrei alcatuieste fraze singur. Anul trecut cand am inceput spunea doar mama, tata, caca, apa.
Noi facem terpie la ATCA, este in sect 1 , insa sunt terapeuti care merg si acasa la copii. Cred ca primul pas, daca nu l- ai facut, este sa iei legatura cu unii dintre ei, sa- i faca o evaluare, si pe urma sa iti recomande ei cum sa procedezi dupa. Este foarte important sa nu se piarda timp.
Cel care lucreaza cu copilul trebuie sa aiba studii in domenii si eu zic, cel putin la noi asa a fost, ca ar trebui sa fie un fl de psihopedagog, psihoterapeut, etc, ca sa stie si cum sa se comporte cu copilul ca el sa colaboreze. Iar astia de regula au tot pachetul, inclusiv logopedie.
Ai inteles ceva din ce am spus?
Da- mi pm aici sau pe FB si iti dau mai multe detalii daca vrei.
Va .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Salutare!


Hahahaha soata catre mine azi, ...maine vine baiatul la baie! eu, da??? hahahhah el, de ce razi, ...pai e de ras... Asta da surpriza!

deea- hai ca nu e asa rau, eu nu sunt asa panicata cu astfel de ''probleme'', ...si ce daca e moloz? bine ca dam inainte ...usor-usor...asta e viata. Am stat si am gandit la rece si soata avea dreptate... e omu amarat, cu doi copii, unul bolnavior...etc, avea nevoie de banuti...bine ca i-a putut castiga...
Apropos de asta parca v-am mai amintit, ...cand l-am trimis pe sot sa-mi cumpere 5 kg de rosii mari si tari, si intrand in piata s-a oprit la prima taraba, era un pusti sub 10 ani si i-a cerut sa-l serveasca cu rosii. Pustiu cauta sa aleaga rosiile, ..iar soata ii spune...nu le alege, eu le vreau mici si moi. Pustiu a crezut ca glumeste soata.... nu, nu...chaiar asa le vreau.
Vine soata cu ele acasa...uite, am vrut sa-i dau flacau-lui incredere in el.Recunosc, juma le-am folosit la mincare si juma s-au consumat proaspete cu branza.
Ieri, am fost la un magazin aci in zona cu Ioana, ne-a sosit randul sa punem mandarine intr-o punguta, ..eu o tineam si I punea. A pus la rand...mic, mare, cu puncte..fara puncte....nimic din ce a pus ea nu am dat jos... ideea era ca mandra mai era ca mi-a fost de nadejde la cumparaturi. I-am zis, lasa mami ca si cele mici si moi tot de la Doamne Doamne sunt!

Fug la treburi, ...am 5 oameni la munci

Va pupic! Mai trec eu pe aici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

v-am zis ca am plecat de acasa azi dmineata ca sa pot sa invat si vroiam sa stau la mama pana duminica.. surpriza acum m-au sunat de la gradi ca vlad se plange ca-l doare urechea sa ma duc sa-l iau..of of..

ina, am uitat sa-ti scriu dimineata..si eu cred ca solutia cea mai buna e vreo bunicuta de prin bloc care sa stea cu el doar in caz de boala si sa o platesti ocazional..asa l-ai avea langa tine..vlad al meu a fost nonstop bolnav primul an si nici acum nu-i mai breaz..dar n-as fi putut sa-l trimit la ai mei sa stea pe termen lung..iar cu anotimpurile la noi nu prea s-a verificat, de ex asta vara a fost tot timpul ba cu otita ba cu amigdalita..desi noi asteptam vara sa mai scapam de belele...

happi, n-am zis ca e enervant sa mearga la logoped, mi-am spus doar o parere de amator referitor doar la placerea de a pronunta acele sunete..na, m-am pus in pielea lui mada si m-am gandit daca vlad al meu ar face exercitiile astea si raspunsul ar fi ca nu cred..dar ca in orice lucru, trebuie probabil gasit o placere, o motivatie iar pt copil cred ca asta e joaca..probabil asta fac oamenii aia in plus, il atrag si prin alte metode..ma rog, nu ma pricep..
singura experienta a mea de acest gen este cu kinetoterapia si intradevar nu o facea de placere..pana l-am descoperit pe tipul care venea acasa care se juca cu el, glumea, ii dadea recompense mai facea si la sala dar cred de rusine/frica si nu coopera tot timpul..

mada, ma bucur ca ai primit si informatii mai la obiect, in cunostinta de cauza..sper din suflet sa te ajute si sa te linistesti..


edit: catank, sa stii ca si eu la piata aleg doar fructele /legumele mici si pricajite si cu bube


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

MIKI IMI PLACE CUM GANDESTI

mada eu nu am avut nevoie de logopeti din fericire caci la noi a mers chestia cu isi da drumul la vorba si va vorbi deodata totul
si din fericire o face corect desi si-a dat drumul dupa 3 ani si ceva
dar si eu cred ca e sacaitoare chestia cu repetatul
si cred ca happy are dreptate si miki
sa cauti poate o alta persoana pe care el sa o indrageasca mai mult
sau daca tu ca mama crezi ca aceasta i-a dat drumul cat de cat sa perseverezi cu ea dar sa o rogi sa se comporte altfel cu el
si mie mi se pare aiurea ca logopeda a insistat sa faca sedinta desi el nu avea clar deloc chef
cu copii e dificil de lucrat dacva nu ai rabdareeeeeeeeeeee de fierrr
stiu ca vei face tot ce e mai bine pt el
si ca totul va fi bine ca te are pe tine mama si te preopcupi enorm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

INA totul depinde de cum se descurca soacra cu bebe
ca nu e usor deloc sa ai in grija un bebe
si sa stie ce sa ii faca in caz de raceli
ce crezi ca daca sta acolo nu poate raci?
eu pe antonia nu am dus-o la gradi pana la 3 ani si 8 luni
a stat acasa cu mine
si tot mi-a racit de n ori
asta e
iar medicul mi-a zis sa o duc la gradi
ca si daca o tin acasa o fac bine
si apoi o duc raceste la loc
si tot asa
tre sa se imunizeze
acu eu stiu ca e greu si intr-un fel si in altul
si decizia va apartine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns djlaura01 spune:

buna din nou fetele acum am venit de afar ...am fost un pic cu mandruta la frig
madutza_braeu bag zilnic aspiratorul ,ca dac nu il bag o zi zici ca nu am facut curat o saptamana

va poop merg sa ma joc cu fata sunt fericita ca a invatat sa numere pana la 10 adica eu zic 1 ea zice 2 eu zic 3 ea zice 4 si asa mai departe far sa o ajut ...asa ca merita sa ma joc cum vrea ea dea bebe si papa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

fetelor ce preferati aveti la Vocea Romaniei?mie imi place de ROBERT DE LA MOGA, DE TROMPETISTUL DE LA BRENCIU SI DE ARHITECTUL DE LA LORI
dar sincer as vrea sa castige ROBERT
e un copil deosebit
si a invatat singur sa cante
si fara tata si mama pe langa din moment ce nu il insoteste nici macar in concurs

Mergi la inceput