FIV cu Dr. Dragos Albu 71

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Of, flower! mama lui de beta




-----------------------------------------------------------------------
eu: MTHFR C677T homozigot, tiroidita autoimuna cu hipotiroidism subclinic; sotul: OATS severa (aproape de azoospermie), infertilitate masculina inexplicabila (cu toate analizele - genetice, hormonale, bacteriologice - perfect normale)
FIV1 2012 Medlife nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xoxojojo spune:

Elbereth noi am congelat tot la Medlife, minim 6 luni si am platit 800 RON; sotul a lasat 2 probe + 2 teste( am vrut 2 pt ca nu eram hotarata daca sa fac iui, si dupa FIV - dar pretul este tot 800 indiferent cate probe lasi. Noi am recurs la congelarea spermei pt ca sotul este plecat din tara pt 5 luni. Probele au fost ffff bune, dupa spusele lor "in zilele astea nici la donatori nu mai gasit atat de bune".
Dupa ce analizeaza testul, si anume ii congeleaza, si dupa ii decongeleaza, va spune daca se merita congelarea.Dupa cum mi-a spus si Vaduva akum la FIV, la decongelare mor cam jumate din ei, si deasemenea si mobilitatea lor mai scade; la noi se pare ca eu fff buni si dupa decongelare, am facut si FIV clasic, nefiind nevoie de ICSI pt ca si-au facut singurei treaba, am avut s rezultate bune: punctie 18 ovocite, 14 fertilizate; 7 embrioni obtinuti de Z5, 4 ff buni si 3 nu atat de buni; din care am transferat 2, iar 2 i-am congelat.Akum ramane sa vedem rezultatul, sa speram ca pozitiv.

Am venit si de la Albumina, as mai fi vrut vreo 2, ma simt putin mai bine, mi-au luat si analize la urgenta, akum astept sa vad ce mai zice ALbu, cand m-a sunat mi-as pus ca este hiperstimulare si mai retin si apa; momentan urmez schema de hiperstimular4e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

xoxojojo multumesc mult pentru raspuns!
La noi problemele sunt foarte complicate, de aceea ni s-a recomandat sa incercam sa congelam sperma inainte de a mai face o incercare de FIV.
Uite ca nu stiam ca se face test inainte! Asta e foarte bine, pentru ca in felul asta macar stim daca se merita sa congelam sau nu!
Te mai bombardez un pic cu intrebarile (scuza-ma ca te tot sacai, dar ma intereseaza foarte mult cum se desfasoara tot procesul, iar pana acum n-am avut cu cine sa discut despre subiectul asta ):
Cum ati procedat - ati anuntat-o pe Lucia ca vreti sa congelati si v-a facut programare? Testele au fost incluse in pretul de 800 ron? La cat timp dupa ce se face testul se da proba pentru congelare: in aceeasi zi sau la cateva zile distanta (trebuie abstinenta ca pentru o spermograma obisnuita?) La decongelare se mai plateste ceva?

Iti doresc multa bafta si sa dea Domnul sa te vedem cu burtica si pe tine!




-----------------------------------------------------------------------
eu: MTHFR C677T homozigot, tiroidita autoimuna cu hipotiroidism subclinic; sotul: OATS severa (aproape de azoospermie), infertilitate masculina inexplicabila (cu toate analizele - genetice, hormonale, bacteriologice - perfect normale)
FIV1 2012 Medlife nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

flower offf
EllaE eu am 2 FIV-uri pe natural anul asta cu Albu. primul a fost cu o usoara stimulare cu femara si Menopur. asa am avut si la IA, dar in alte doze si alta schema. in plus am avut si Cetrotide pt a "tine" foliculii sa nu pocneasca, pe urma calea cunoscuta: pregnyl, punctie, et. al 2-lea a fost ad-hoc. am facut intr-o doara o eco in z12 sa vad cum stau cu endo si aveam 10mm (la mine de ceva vreme nu mai vrea sa treaca de 7mm) si 2 folicului tocmai buni de pregnyl. m-am dus glont cu acea eco la Albu, am reusit sa intru dupa 21.30 la el, la 22 faceam pregnylul si peste 35 de ore punctia. Acum ca durata, indicat sa fie o pauza de min 3 luni intre stimulari, de preferat 6 luni. eu primul FIV l-am facut in ian, cel pe natural in iunie si cel ad-hoc in august.
sa iti explic acum de ce Albu face FIV-ul pe natural cu usoara stimulare. mi-a spus ca initial a mers pe 100% natural, dar asa nu mai poti controla ovulatia. risti sa te vada la eco acum, sa iti dea pregnylul, dar tu sa ovulezi natural inainte de vreme. asa, avand Cetrotide (in locul Dipherelinului) nu risti sa ratezi momentul, iar daca tot te distrezi, un folicul bine "copt", poate chiar 2-3 nu strica. in serie cu mine a fost o fata care pe aceeasi schema de "natural" a avut 3 foli, eu doar 1 si un embrionas cam amarat (nu a fost o luna buna). la fiv-ul ad-hoc, un folicul a fost gol, dar celalat ou "eco" a fost ff bun, am obtinut un embrion de 8 celule grad 1. am avut si bafta ca foliculii au rezistat pana la punctie, i-am verificat inainte si era acolo, rotunzi, frumosi, egali.
daca am uitat ceva ... intreaba-ma


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marage spune:

Flower, vorbele sunt de prisos. Imi pare rau! Aduna-ti fortele si continua lupta! Stiu cat de greu este, dar nu te lasa doborata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xoxojojo spune:

Elbereth nu ma deranjezi deloc cu intrebarile; noi am vb cu Albu cum putem face, stiam ca sotul va pleca, si ne-a recomandat acest lucru. Daca imi aduc bine aminte, cred ca sotul a sunat la receptie pt programare si tot de acolo ii se spune ce sa faca, exact ca la o spermograma normala - din pacate nu mai am lista exacta.
Testele, da au fost incluse in cei 800 de ron, nu am mai platit nimik extra si nici decongelarea.
Rezultatul testului la decongelare se da in aceeasi zi, adica atunci trebuie sa astepti ceva pana se face acest test pentru a sti daca merita sa congelezi-platesti congelarea, daca nu se merita - nu mai congelezi si nu mai platesti congelarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

xoxoxjojo
Multumesc din suflet pentru informatii! Imi sunt de mare folos: acum mi-am facut si eu o idee despre cum merg lucrurile.




-----------------------------------------------------------------------
eu: MTHFR C677T homozigot, tiroidita autoimuna cu hipotiroidism subclinic; sotul: OATS severa (aproape de azoospermie), infertilitate masculina inexplicabila (cu toate analizele - genetice, hormonale, bacteriologice - perfect normale)
FIV1 2012 Medlife nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumimar spune:

Cri, felicitari pt beta
Flower,imi pare tare rau
ElleE,vrei sa o trimit pe Irinuca cu maturoiul la tine ... Stai linistita si nu iti mai face ganduri negre... Beta e sfant!
Pupam toate fetele

Mamica de Maria Irinuca(20.06.2011)
Multumesc Doamne!

Ambele MTHFR heterozigote, o sarcina obtinuta natural in martie 2012 oprita in evolutie la 9 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cri_cri_cri spune:

flower imi pare rau!


lumimarmultumesc!

-------------------------------------------------
hidrosalpinx bilateral ->laparoscopie->2 IUI-uri nereusite->FIV 1 nereusit-> salpingostomie stanga->FIV 2.....................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

EllaE tu cand ar trebui sa faci beta ? hai, ca te astept cu vesti. ce tratament de sustinere ai ? doar utrogestan sau si estrogeni ?
cristiama tu in ce faza mai esti ?
london ?!?


Mergi la inceput