Buburuze de mart-apr2013(10)!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

As merge si eu la targ in week-end. Diseara merg la film (ultimul din seria Twilight) cu fetele. Mi-e somn si mi-e lene, maine am programare la gineco sa imi dea scrisoare medicala pt Clexane. Dor mai tare injectiile astea de 0.4 ca dureaza mai mult timpul de injectare fiind ser mai mult dar asta e.
Am auzit si eu ca exista copii care nu adorm decat leganati pe picioare, ca nu stau in carut, ca nu dorm in patut, ca refuza mancarea si e greu tare la diversificare, ca nu adorm seara decat daca sunt plimbati cu masina in jurul blocului (!) si alte cele... Si eu am fost asa, mofturoasa si plangacioasa si stresanta la maxim.
Dar cred ca eram asa si din cauza ca ai mei imi cautau mereu in coarne, ma rasfatau peste masura, se mobiliza toata familia la fiecare scancet al meu si se panicau la fiecare maraiala si evident ca am facut ce-am vrut din ei. La mine n-o sa mearga chestiile astea, promit solemn cu mana pe inima. Am vazut-o pe fetita prietenei mele, micuta santajista in devenire si am vazut ca desi e greu poti sa nu te lasi impresionat de toate nazurile si sa ai un copil bine crescut si cuminte apoi. Am vazut si la o prietena care are 3 copii ca se poate. Cu primul a facut ce-a vrut copila si chiar si acum la 6 ani aia mica e sefa in casa. La urmatorul copil a schimbat tactica si e foarte bine. Nu vroia sa doarma in patut atunci foarte bine, nu dormea dar statea in patut plangea si se smiorcaia pana obosea si adormea in cele din urma. A facut fite vreo 2 luni si i-a trecut, a invatat ca oricat protesteaza cand e in pat trebuie sa doarma ca nu are de ales si asta face. A stat si in tarc si s-a jucat frumos acolo, a mers si cu carutul si toate astea pt ca maica-sa ii ignora protestele si nu-i dadea de ales. Primei fete i-a dat de ales ca o lua la ea in pat cand vedea ca nu doarme in patut si pana la 4 ani numai cu ei in pat a dormit, de mancat si acum la 6 ani mananca numai ce vrea ea (adica are vreo 5 chestii preferate si daca nu le ale pe alea plange de foame dar orice ii dai altceva nu mananca). Micuta in schimb mananca orice, facea fite la inceput dar foamea e cel mai bun bucatar. Deci asa va sta treaba si la mine, dragoste multa si fermitate in decizii.

20+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

emilia, in teorie este mult mai usor ca in practica . atunci cand il vei avea nu vei mai judeca pe nimeni si vei incerca sa intelegi orice copil. nu-i usor sa fi parinte, mai ales in zilele noastre cand vad atat de multe lucruri tentante in jurul lor. imi doresc sa te poti tine de promisiune si eu credeam ca voi fi lupul cel rau, insa nu mi-a iesit si sincer nici nu regret. am un copil care si-a format propria personalitate, nu stie de frica, nu l-am batut niciodata, nu i-am impus inca nimic, totul vine de la el si condus de noi spre ceea ce vrem sa obtinem.

Mami lui Tudor 09.09.2012 si Ioana 20 +5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

si eu aveam teoria mea pana sa se nasca nepotica.de atunci mi-am schimbat-o radical si am zis ca voi vedea ce o sa pot pune in aplicare atunci cand se va naste buburuzu

Cosmi 19+
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

nu judec pe nimeni, doar ma gandesc cum sa fac sa fie bine. Prietena mea poate lucra de acasa si face asta de cand micuta avea 6 luni fiindca e foarte cuminte, vesela si linistita. Cand o pui la somn doarme (are camera ei si patutul ei si orele ei bine stabilite de somn), cand ii dai sa manance mananca, cand o lasi la TV se uita, cand ii dai de desenat deseneaza, isi vede de treaba ei destul de mult timp si cand se plictiseste vine si te pupa si se urca pe tine si atunci e clar semn ca trebuie sa-i dai altceva de facut. E drept ca exista si probleme ca e un copilas crescut cu foarte mult televizor (Duck TV) si nici asa nu e bine dar partile bune sunt de admirat.
De aceea ziceam ca asa cuminte as vrea sa fie si copilul meu pentru ca in week-end o sa stea cu noi, eu lunea lucrez de acasa si o sa stea si lunea cu mine dar eu in ziua respectiva efectiv trebuie sa lucrez (sedinte telefonice, mailuri, faxuri de trimis, rapoarte de facut, tot tacamul) si n-as vrea sa fac cum face colegul meu care are si el dreptul de a lucra o zi de acasa dar nu beneficiaza de acest drept pt ca atunci cand e acasa il innebuneste de cap copilul si nu poate lucra nimic nimic. In restul timpului copilul meu va sta la mama si tata (de marti dimineata pana joi seara). Ei sunt oameni batrani si n-as vrea sa le scoata sufletul. Evident vreau sa aiba personalitate dar la unele lucruri trebuie sa inteleaga din primul moment ca nu exista alta solutie decat cea pe care i-o prezint eu. Adica e ok sa aleaga ce sa manance dintre 3 feluri de mancare dar daca la 12 noaptea vrea clatite cu gem de coacaze si eu n-am in casa nici faina si nici urma de coacaza vreau sa inteleaga ca nu-i pot oferi decat placinta cu mere si ori o mananca pe aia ori isi amana poftele pe alta data. Asta imi doresc, sa fie intelegator, sa nu mi se dea cu fundul de pamant prin supermarket ca nu-i iau cine stie ce jucarie de exemplu.

20+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

emilia, toate ne dorim copii intelegatori, insa fiecare copil are ritmul lui si felul lui. conteaza mult ceea ce vede acasa, ceea ce vede la gradi, ceea ce vede in parc,daca de fel va fi un copil agitat, nu ai ce sa-i faci sa-l cumintesti, poate doar sa-l temperezi, daca este sa fie inventiv... cum este al meu , orice prostioara o pui pe seama inventivitatii lui si-l iubesc enorm ca este inventiv. nu-i un copil pe care unde sa-l pui acolo sa stea.
Cert este ca nu face crize prin magazine si nu se da cu fundul de pamant ca vrea sa-i cumpar ceva. daca stau bine si ma gandesc nu mi-a cerut niciodata sa-i cumpar ceva, inafara de acadea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Pup Cosminuta si restul fetelor.
Si Emilia si Pity aveti dreptate. Depinde si de copil si de educatie. Dreptatea este undeva pe la mijloc. Si Miriam este un copil in general cuminte, dar si foarte ambitios. Am vazut asta de cand avea cateva luni si se incapatana sa faca ceva, chiar daca era peste abilitatile sau puterile ei si uneori chiar reusea. Si de multe ori inteligenta, curioazitatea, voiosia si incapatanarea duc la prostioare, ca de asta sunt copiii.
Dar nici alintati sa fie copiii din cale afara nu sunt de acord. Miriam este deja un pic alintata, dar ii mai taiem si voia chiar daca uneori mi se rupe sufletul sa o aud plangand, dar nici nu vreau sa ajunga o pramatie.


Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
22 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Pai e foarte bine asa. Eu aveam mofturi in program si faceam numai dupa capul meu fiindca ma lasau. Am pictat toti peretii din casa, ii trezeam la 3 noaptea sa imi citeasca povesti si poezii din carticelele mele, pana la 1 an adormeam si continuam sa dorm numai in brate si ma trezeam automat daca dupa ce adormeam ma puneau in patut, nu suportam sa stau singura in camera mea si urlam ca din gura de sarpe daca ramaneam singura, de la 1 an si jumatate n-am mai dormit la pranz, plangeam o ora intreaga daca atunci cand ma duceau la gradinita cu program de 4 ore ieseam in pauza dupa 3 ore si bunica mea nu era acolo sa ma astepte (adica ma ducea dimineata la gradi si dupa 3 ore trebuia sa fie acolo si sa stea o ora degeaba sa ma astepte altfel ora aia plangeam in continuu), daca ma tundeau pangeam ore in sir dupa eveniment si apoi timp de cateva zile ori de cate ori treceam pe langa vreo oglinda, daca nu imi cumparau o hainuta sau o jucarie care imi placea nu protestam pe moment atat de vehement dar ajunsa acasa ma tranteam in pat si jeleam de parca ar fi murit cineva...

20+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100, Acifol si Utrogestan zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

emilia, asa parinti sigur imi doram si eu cand eram mica. noi am fost 3 copii, iar ai mei nu ne-au prea cocolosit, mai ales ca intre mine si sora mea era diferenta de 1 an si 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

La noi cand am adus-o pe Miriam de la maternitate regula a fost fara tinut in brate de catre nimeni asa in nestire. Maxim un minut daca venea cineva. Ca urmare nu a trebuit sa o tin in brate si nu stie de leganat, daca cineva o leagana se uita parca ar zice asta saracu ii cu capu. Daca ii e somn o pun sa doarma si gata.
Mie mi-a fost de ajutor scoica cat era micuta ca o caram peste tot prin casa dupa mine cu scoica cand era treaza si ma vedea ce fac.
Copiii leganati te termina, mai ales cand cresc e si mai rau. Daca ai un sot care vine numai seara dupa 8.30 si esti in rest esti singura ai incurcat-o rau de tot ori iti iei o femeie pentru treburi casnice, asta daca iti permiti.Cum eu din principiu nu vreau femeie in casa sa ma ajute nu am avut decat sa mi-o educ asa. Vom vedea cum va fi cu 2, dar macar Miriam merge la cresa.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
22 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Neata fetele!

Si multumesc ptr urari! Tati a ramas foarte placut surprins de tort si am avut o seara faina in familie. Am stat cam mult, drept ptr care acu mi-e somn de nu mai pot...sper sa recuperez zilele astea.

Referitor la copii si mod de crestere, intr-adevar teoria nu se pupa cu practica si nu pot sa spun din pacate. Inainte de a o avea pe Piscot, am zis patutul e patut, fara exceptie, la somn si ziua si noaptea; dormea doua trei ore in patut seara si apoi o luam langa mine pana dimineata; ziua nu statea aproape deloc in el, oricat m-am ambitionat io sa o las sa planga, nu am reusit performanta de a o forma, dupa cum am vrut io. Acum imi pare rau ca am lasat-o sa planga si ca am ascultat "sfaturi" din gura in gura, copilul tau e unic si e bine sa iti asculti instinctul; plus ca dupa ce tii botul de carne in brate, uiti si propriile reguli la care tineai inainte. Astea sunt numai o parte din ce am experimentat in cei aproape doi ani impreuna, sunt convinsa ca vor mai fi si altele asa cum sunt convinsa ca voi avea parte de alte experiente acum, dar sper sa fi invatat ceva de la Piscot. Sunt sigura ca o sa avem multe de povestit dupa ce vor veni bebeii nostri.

Pupici! Am plecat la puiul meu care cred ca a furat o raceala de pe undeva ca azi avea 38.7. Sper sa nu avem o noapte horror.

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si18+

Mergi la inceput