Buburuze de mart-apr2013(10)!

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Tudoralexa postnatalul nu este totuna cu CIC. Trebuie sa fii minim 42 de zile in postnatal si abia apoi poti sa iei CIC.
In pre si post natal ai un venit mai mare decat salarul obisnuit net si totodata mai mare si decat indemnizatia. De aceea multe mamici isi folosesc in totalitate dreptul de 126 de zile de pre si postnatal.
Sunt mai linistite si le creste indemnizatia mai mare decat daca s-ar duce la lucru. Data trecuta nu am stiut asta. Deci castigi mai mult daca ramai acasa.
Acuma poate ca sunt si situatii unde mamicile nu pot lipsi inainte de nastere. Fiecare isi stie stituatia. Si fiecare isi stie sanatatea.
Aceste concedii sunt o mana cereasca cand ai o burta imensa, picioare umflate si dureri de toate felurile plus o gramada de treaba, sefi/clienti indispusi pe care nu ii intere ca tu esti gravida si ai hormoni cu gramada in tine.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
23 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Elena felicitari pentru fetita cu fundite, mie imi plac fetitele cu toate ca si a meu tot baiat ar vrea.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
23 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Alexa,

Concediile sunt asa:
- prenatal- inainte de nastere, poate fi luat parca de la 28 de saptamani cel mai devreme
- postnatal- dupa nastere
- concediu de crestere copil

- concediu prenatal+postnatal poate fi de maxim 126 de zile(daca retin bine) si se pot compensa intre ele, adica sa iti iei prenatal mai putin si potnatal mai mult.
- In perioada concediilor pre/postnatale plata salariului este facuta de catre anagajator, urmand ca ei sa-si recupereze banii de la stat
- concediul de creste copil este de 1 an, 2 ani, care e platit de stat, dupa ce ti-ai depus dosarul si pt el se face un cont separat

Astea sunt informatii pe care le am de la mamici care au bebelusi de 3-6 luni

22+ cu o buburuza


Citat:
citat din mesajul lui tudoralexa13

Emi, merci pt raspuns.
Prenatal as evita dar ma lacomesc la postnatal....stau 2 ani

Analize o sa fac dupa morfo, luni o sa aflu ce mai fac pe langa urocultura, toxoplasma, etc.

Fetele cu clexane, tot in burta va faceti?
Eu deja ma chinui cu intepatul si as vrea sa trec la picior.
O sa intreb si pe dr. U.

Gabriela iti tin pumnii.
Am o dilema: sigur sunt bune datele tale?
Dupa neuronul meu botzos ar trebui sa nasti in mai.

Va pupez


21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Danina,

Eu stiam dinainte sa raman insarcinata ce nume ar avea bebelu, daca-i fata sau baiat. Multa vreme am crezut ca o sa am baiat si s-ar fi numit Dimitrie Stefan, probabil l-as fi strigat Dima sau pe acolo. Acum ca stiu ca e fetita sigur, o sa se numeasca Maria Elena sau doar Maria(eu as vrea un singur nume, sotul vrea 2), prin urmare, imi place cum suna Maria si simbolistica numelui.

Din lista ta imi place foarte mult Maria si Sophie.
Sophie e un nume atat de tandru si delicat, foarte feminin; simbolizeaza intelepciunea, dar transmite multa caldura si parca are un charm aparte.
Numele maria vine din ebraica "copil dorit", in latina inseamna stea de mare, in egipteana inseamna iubit/iubire sau in evreiasca marea amaraciunilor

Well, astea au fost preferatele mele
orice nume ii dai, copila il va face special

22+ cu o buburuza

Citat:
citat din mesajul lui danina

Va cer si voua o parere cu privire la nume .
Pe lista sunt asa:
- Mara Sophie
- Maria Isabelle
- Elisa Maria
- Anastasia Maria
- Patricia Maria



Danina 25+ cu

mami de Rebecca- Elena (26.12.2010) si Paula-Diana (20.10.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Citat:
citat din mesajul lui danina

Va cer si voua o parere cu privire la nume .
Pe lista sunt asa:
- Mara Sophie
- Maria Isabelle
- Elisa Maria
- Anastasia Maria
- Patricia Maria



Danina 25+ cu

mami de Rebecca- Elena (26.12.2010) si Paula-Diana (20.10.2004)




Eu votez nu la primele 2 pt ca Sofia e foarte comun in ultima perioada si mai am si o prietena care are un catel cu acest nume iar Izabela are o conotatie biblica negativa rau. Imi place maxim Anastasia Maria si aproape la fel de mult Patricia Maria. Elisa Maria nu e rau dar nici nu ma da pe spate. Oricum, orice nume ii dati, ea il va face reprezentativ si deosebit. Si decizia e in final a voastra. Cum ma sfatuia pe mine o prietena sa-i zic soacrei care comenta ca-i urat Anna si sa o botez altfel, cata vreme eu o port si o nasc si o cresc daca vreau s-o botez Marghioala pai asa o botez si gata

21+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic



21+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

corect elena . cu urmatoarele adaugiri
In concediu pre/post natal primesti 85% din venituri brute- cas pentru salar minim(aprox 74 RON) din media veniturilor pe ultimele 6 luni inainte de concediu.
In CIC daca se va aproba (nu stiu daca s-a aprobat) va fi 85% din venituri nete din media ultimelor 12 luni premergatoare nasterii.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
23 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Felicitas, cei 85% din venituri nete sunt doar daca alegem 1 an de stat acasa cu .
Asa e, in pre/post natal, salariul pe care il luam in mana e mai mare decat daca mergem la lucru. Si stres mai putin. Si cald, si departe de viroze.
Singura mea teama e plictiseala (sunt o persoana extrem de activa) si nu as vrea sa fac cu nervii acasa. Dar voi decide dupa sarbatori...
Va pup!

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVA_1521 spune:

Hello burtici
am citit dar nu am apucat sa mai scriu nimic...promit sa fiu mai activa...ca imi sunteti tare dragi toate si va citesc mereu cu drag si emotie
Eu sunt ok, am facut eco morfo de 22 sapt...bebeii mei sunt foarte bine si foarte activi, au aproape 500 grame fiecare, unul e mai mic cu 20 grame...a fost fun la eco...mi-a dat 9 pagini cu masuratori multe detaliate, multe poze cu bbi...masuratori IR ok...in rest control hematolog...ca am d-dimerii 850 ...adica foarte mari si max. este 250...
tudoralexa eu imi fac Clexane seara la aceeasi ora in picior...o seara in stangul, urmatoarea in dreptul...si tot asa...aspenter dimineata...mi-a zis azi hematoloaga ca voi lua si aspenter pana la sfarsit ( stii ca dr. U, recomanda sa-l opresti la 28 sapt ) anyway, traiasca Clexane si Aspenter...ca mai avem cam 100 de zile si o sa ne tinem copii in brate
Am facut toate analizele de 22 sapt...inclusiv culturi col si secretie...urocultura, sumar urina, toxoplasma...
Maine merg la Kidex Baby Boom la Romexpo...sa vedem ce mai gasesc pe acolo ca mi-am facut lista cu necesar bebe si incep sa le cumpar incet-incet....am luat de la Baby Expo de saptamana trecuta, biberoane Nuk din sticla termorezistenta...jucarii Tiny Love...hmmm... tot felul de nimicuri...ahhh si mi-am luat cremele alea de la Mustela pt vergeturi, bust si picioare ca sunt foarte bune si erau mult mai ieftine decat in farma...si Elancyl vergeturi la fel avea un pret bun...iubesc crema asta...
Burtica mea s-a facut mare si tuguiata...o sa mai pun poze noi pe Picasa sa ma vedeti ...mi-am imprimat azi niste tricouri cu mesaje funny pe burta, pe stilul "Baby loading...please wait" ...si diverse...o sa pun poze pe Picasa ca fac pe 1 dec. o sedinta foto pro pt. baby bump...
Bebeii mei sunt amandoi baieti, dupa cum stiti, Aris & Mario...azi sotul meu mi-a propus Aron, in loc de Mario...deci cred ca vor fi Aris & Aron...
Va pup cu drag pe toate, felicitari pt. vestile bune tuturor fetelor...
Fiti happy , optimiste si relaxate no matter what...totul va fi bine pentru noi toate ...ca altfel nu se poate


23+ gemeni
Clexane 0,4 , Aspenter, Femibion 2, Tardyferon folic, Cetebe, Magne B6, No Spa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Suntem pe aici si noi 3 , dar am cam umblat in ultimul timp si am fost prea obosita sa mai scriu.
Am mai facut o ecografie luni, copii sunt ok, mi-a zis din nou ca sunt pereche, baiatul e mai mare cu o zi,,fetita e mai mare cu 2 zile. Colul e ok, peste 4cm, inchis, placentele sunt situate ok, inimioarele, rinichii si ce a mai vazut acolo, totul e ok.
Concediu o sa imi iau cand intru in 28 sapt. Sper sa nu fie nevoie mai devreme, dar nici nu stau mai mult. Mai intai imi iau CO ca imi mai raman zile de anul asta, apoi prenatal, cat o fi.
Noi vrem sa le recoltam si celule stem. La gemeni, la al doilea copil ai 50% reducere, deci nu e chiar asa scump. Chiar daca probabilitatea este mica sa ne trebuias, sa dea DD sa nu ne trebuiasca, nu mi-as ierta-o daca n-am facut-o. Am mai citit chestia asta, ca daca doamne fereste copilul va avea o problema de sanatate, e posibil ca celulele proprii sa nu il ajute, dar probabilitatea mare este sa fie compatibil cu fratele/sora. Deci poate pt cine are un singur copil si nu vrea sa mai faca altul, poate nu prea merita, dar pt cine are 2 copii, din punctul meu de vedere, merita. Am asigurat apartamentul, masina, bunurile, toate la un loc, pt un an, costa cat recoltarea pt un copil, care se plateste o data (se mai plateste apoi o taxa anuala pt depozitare).
Ma rog, astea sunt calculele pe care ni le-am facut noi si am luat decizia sa prelevam. Nu sunt bani putini, dar la urma urmei, am cheltuit intr-o singura vacanta costul prelevarii si depozitarii pe 18 ani pt ambii copii, deci cum as putea sa nu dau banii astia pt o "plasa de siguranta" pt copii?
Fiecare cu calculele lui, normal, nu spun ca e gresit sa nu prelevezi.
Va pup

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

In ceea ce priveste veniturile pentru cresterea copilului, Legea nr. 166/2012 pune in acord vechile prevederi privind indemnizatia lunara de crestere a copilului cu noua regula instituita saptamana trecuta de Guvern. Mai precis, este vorba de majorarea indemnizatiei de crestere a copilului de la 75% la 85% din venitul net, legea care prevede acest lucru fiind deja promulgata de presedintele Romaniei la 8 octombrie.

Astfel, ca si in cazul persoanelor care beneficiaza de ajutor social, si beneficiarii indemnizatiei de crestere a copilului au obligatia de a-si achita taxele si impozitele. De asemenea, noul act normativ excepteaza de la aceasta obligatie persoanele singure care se ocupa de cresterea si ingrijirea unuia sau mai multor copii. Pana in prezent, nu existau exceptii de la regula achitarii obligatiei fata de bugetul local.

Si in aceste cazuri, termenul de achitare a platilor s-a majorat, tot pana la data 31 martie a fiecarui an, astfel incat suspendarea indemnizatiei va fi dispusa de catre primar incepand cu luna aprilie.


Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_30782/Noi-reguli-privind-ajutorul-social-si-indemnizatia-pentru-cresterea-copilului-Afla-care-sunt-modificarile.html#ixzz2DYHavMKz
Follow us: Avocatnetro on Facebook


Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
23 saptamani+

Mergi la inceput