Buburuze de mart-apr2013(10)!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Fetelor, eu de la munca nu pot uploada poze pe picasa. As pune si eu 3 pozici. Cine ma ajuta? Adica sa imi dea mesaj privat cu adresa sa de mail asa incat eu sa-i trimit pozele si sa mi le upload-eze ca mie imi da eroare instant cand dau click pe UPLOAD.
Multumesc anticipat.

LATER EDIT: Multumesc Piscotel. 3 pozici noi uploaded.

21+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Buna burtici

De ieri nu prea ma simt bine am tensiunea oscilanta cand 90 cu 50-60 ,cand 100 cu 70 si 110 cu 70 si niste dureri de cap ingrozitoare. Si de azi dimineta au inceput usoare dureri de burta.Am fost la dr si mi-a zis ca tensiunea mica nu e o problema in sarcina,mare sa nu fie.
M-a pus la eco si bebele e bine si se pare ca problema cu ventriculomegalia s-a rezolvat in sensul ca acum ventriculii cerebrali sunt in limite normale.
Flacaul meu sta numai in pozitie transversala cu capul spre dreapta si probabil si de aici durerile de burta.
Dr ar fi vrut sa ma interneze 2-3 zile sa ma puna pe perfuzii ,dar eu a zis sa mai astept si daca durerile o sa fie din ce in ce mai mari o sa ma duc la spital.
Acum ma simt mult mi bine aprope ca nu ma mai doare deloc burta.


PCOS , 4 IA nereusite , MTHFR C677T homozigot PAI 675 heterozigot 4G/5G trat Elevit 1/zi, Magne B6 1/zi ,acid folic 5mg /zi, Arefam 200mg /2 zi
FIV1 la Giulesti nereusit
insarcinata natural in a 2-a luna dupa FIV
23+
Multumesc Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Seara buna burtici. Aruam, ma bucur mult ca sunteti bine.
Am gasit pe site "noi 3" o alta impartire a sarcinii ca si corespondenta saptamani/luni si anume: luna 1 sapt 1-4
luna 2 sapt 5-8
luna 3 sapt 9-12
luna 4 sapt 13-16
luna 5 sapt 17-20
luna 6 sapt 21-25
luna 7 sapt 26-30
luna 8 sapt 31-35
luna 9 sapt 36-40
Mi se pare putin mai logic asa ca peste tot scrie ca trim I se incheie in sapt 12, desi dupa impartirea asta toate lunile din trim III au cate 5 sapt.

21+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Emilia, si eu am avut dilema asta cu lunile si m-a lamurit si pe mine o tanti ceva mai in varsta. Cica mai demult nu se tinea cont de saptamani (de aia inca intreaba in ce luna esti), ci de luni calendaristice, adica:
UCM: 1 ian
Luna 1: 1 ian- 1 febr
Luna a 2a: 1 febr - 1 martie
Si asa mai departe
Luna a 9a: 1 aug- 1 sept (practic puteai sa nasti oricand)
Asadar: DPN: 1 sept.
Suna logic pentru mine. Azi e mai simplu pentru doctori sa tina cont de saptamani, pentru ca pot urmari mai bine diferiti parametri in sarcina.
Mie la calculul asta imi da DPN 12 aprilie, pe cand cu sistemul de saptamani - 18 aprilie. Marja e acceptabila.

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Aruam, ai grija de tine, sa fie totul bine!!!
Tensiunea mica nu e o problema (eu am constant 80/50 sau 90/60), cand e mica mica ametesc si ma doare capul. De aia mai beau si a 2a cafea dupa pranz, chiar la sfatul medicului.
Durerile in dreapta/stanga sunt normale (in limite suportabile), ca se intinde burtica. Pe mine m-a chinuit un pic intr-o seara, ca si bebelina tot pe dreapta statea, nu a vrut sa se mute defel dar la un moment dat s-a mutat si mi-a ramas doar o durere surda care a trecut pana dimineata.

Concediul prenatal... inca nu sunt decisa. Initial ma gandeam sa merg pana la mijlocul lui martie, insa depinde de vreme si de cat de mare voi fi. Ma voi decide dupa sarbatori. Nici eu nu am chef sa cad artistic pe gheata cu ditamai burtoiul in bratze :P

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Referitor la concediu prenatal, de obicei este mai benefic pentru mama atat pentru sanatate sa intre cat de repede in acest concediu, dar si mai avantajos dpdv financiar , pentru ca in concediu veniturile nete cresc neavand atatea impozite.Deci veti avea o indemnizatie mai mare in Cic.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
23 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna dimineata burtici! Cine doreste o cafeluta?

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
23 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Neatza burtici!!

Eu am fost lenesa leneselor si de aia nici nu am scris

Vreau sa felicit burticile cu vesti bune de la eco si sa le incurajez pe cele care au probleme cu colul(cu odihna si incredere in Dumnezeu totul va fi bine)

Eu cred ca mai lucrez in decembrie si gata,mai am zile de concediu si au zis ca nu le plateste nimeni asa ca nu le las lor cadou.In prenatal cred ca de la inceputul lui februarie ar trebui sa intru dar voi vb cu medicul de familie.Eu deja nu prea mai am stare la munca,ma paleste cate un somn de nu stiu ce e cu mine

Baby parca trebuia sa vii cu ceva vesti.Sper ca nu e nici o problema si ca doar lenea e de vina.

Burticile cu gemenasi pe unde umblati?O gramada de mamici nu au mai dat nici un semn...sper ca sunt bine

Despre vaccinuri va spun sincer inca nu am studiat problema,o sa am timp berechet in concediu

Va pup si va imbratisez pe toate cu mare drag!!!!

O zi frumoasa tuturor!!!

Cosmi 20+
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

Cafea ???? Sigur ca vreau una mareeee si cu mult lapte, f#259;r#259; zah#259;r si daca e#537;ti gazda, poate fi si de la starbucks ? Pupici



Mami lui Tudor, 09.09.2010 si Ioana 21+ 4 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Pity eu cred ca musai sa beau una,cu toate ca nu sunt prietena deloc cu ea si nu stiu cat o sa ma ajute dar imi pica ochi pe tastatura de somn

Cosmi 20+
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput