Studiu de caz

Studiu de caz | Autor: Rufus

Link direct la acest mesaj

Se da urmatoarea problema:
Doi tineri care incearca sa aiba un copil, care locuiesc in mediu rural, conditii decente, gospodarie bunicica, dar cu munca multa.
Un pic cam ignoranti, nici nivelul educational nu este la inaltime, insa harnici. Se straduiesc zi de zi.
Dupa ceva ani de incercari, se prind ei ca ceva nu merge si se duc la un consult la Slobozia. Aici informatiile nu-s prea clare, eu sunt a treia mana ce-i drept, cica au ajuns la un neurolog de fapt, dar acum aflu ca el a dat totusi o proba de sperma, care n-a iesit grozava. Nu stiu ce inseamna asta.
Sunt disperati (mai ales el) si ar face orice sa aiba un bebe...dar habar nu au incotro s-o apuce.

Si vin eu sa va intreb: care-i calea fireasca de urmat, in acest caz? Adica traseul (gen doctor de familie-medic de specialitate-analize....in fine, intelegeti ce vreau sa spun) care trebuie urmat ca sa vada cum stau, daca se poate face ceva, etc.
Si, foarte important, daca in sistemul public de sanatate exista vreo sansa (se pare ca ea este angajata femeie de servici la primarie), pentru ca resursele materiale sunt limitate, chiar daca in curte sunt gaini, porci si vaci, sau sanse exista doar la cabinete private?
Multumesc!

Rufus, Tora si iadele

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Rufus, traseul este urmatorul:
medic de familie- trimitere la ginecolog-consult plus analize, amandoi-urmat tratamentul indicat de medic
E cam greu asa la rece si a 3-a mana sa dai sfaturi, dar fara bani e mai greu. Eu una in 13 ani de mers pe la medici, la stat(desi am dat bani) n-am avut mari succese, in sensul ca sunt mai dezinteresati, mie mi-a facut o dr. 3 ani stimulari hormonale fara sa-mi fi cerut vreodata spermograma sotului, abia apoi am aflat ca de fapt acolo e problema.
Cu rabdare si insistente, presupun ca se rezolva si la stat.
Mult succes cunostintelor tale si poate primesti sfaturi mai bune de la alte fete!


De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Este simplu, intai se face o spermograma. Asta din ce stiu se plateste in toate cazurile asa ca e mai bine sa mearga la o clinica privata unde sa o faca dar cele mai relevante sunt cele lucrate de un medic embriolog (clinicile care au embriolog sunt cele specializate pe infertilitate de exemplu Gynera sau Promed...). Daca la el ceva nu e ok trebuie sa mearga la urolog unde va face tuseu rectal, ecografie de prostata si tratament cu vitamine, aminoacizi si ce-i mai da medicul (Vitamax, L-Carnitina...).
Daca totul e ok la el (adica normospermie) trebuie sa mearga ea la medicul de familie, sa isi ia trimitere la ginecolog si endocrinolog, sa faca analizele de secretie si papanicolau la ginecolog si cateva ecografii la mijlocul ciclului mestrual sa vada daca ovuleaza iar la endocrinolog sa faca in ziua 2 a ciclului mestrual analizele hormonale LH, FSH, Estrogen, Testosteron, TSH si ce-i mai da medicul si in ziua 21 a ciclului menstrual Progesteronul.
Daca spermograma lui e buna si ovulatia ei prezenta + analizele hormonale bune si sarcina tot nu apare atunci e posibil ca la ea sa fie o cauza anatomica (uter bicorn sau septat, trompe infundate, endometrioza sau chisturi ovariene...) si atunci se face histerosalpingografie, laparoscopie si alte proceduri mai invazive.

19+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

rufus, crezi ca ar fi posibil ca, din cauza nivelului educational descris de tine, acesti tineri sa nu stie de fapt care este perioada fertila ? poate au incercat, insa in afara acestei perioade, in majoritatea cazurilor?
din cate stii sau poti afla, cei doi tineri sunt credinciosi, merg la biserica, respecta obiceiurile si traditiile religioase ? daca da, inseamna ca respecta si perioadele de post (din timpul saptamanii, din perioada marilor sarbatori), in care nu au relatii intime. in acest fel e posibil sa fi ratat multe momente prielnice/perioade fertile...
cunosc un cuplu care a incercat ani de zile sa aiba un copil, la el totul era ok, la ea aparent totul ok, insa bb intarzia sa apara, ba chiar a pierdut o sarcina in luna a 3-a. abia al nu stiu catelea medic a descoperit ca ea avea o infectie, greu detectabila; a facut tratament, mi se pare ca a mers si la sovata la bai, si in cateva luni a ramas insarcinata, bb are acum putin peste 1 an. in cazul celor doi nu era vorba nicidecum de nivel de educatie scazut sau mai stiu eu ce. pur si simplu a fost foarte greu de depistat si starpit acea infectie, n-am intrebat-o cu ce anume, era jenant sa intreb una ca asta, nu suntem in relatii atat de apropiate, ea imi este colega de serviciu si atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Barbatul mai are frati, toti cu copii, asa ca ma gandesc ca i-or fi explicat aia cum se face...
Ii cunosc din auzite. De fapt am auzit de ea, bona fetei noastre o cunoaste din satul unde merge la socru. Sunt vecini si ea da o mana de ajutor batranului, de fapt da mai multe maini de ajutor, ca e o femeie saritoare. Si printre atatea laude, mi-a zis bona ca femeia nu ramane insarcinata, desi tare-si mai doresc asta.
M-am gandit ca e pacat sa stea sa treaca timpul fara sa faca nimic. I-am zpus bonei sa-i intrebe daca sunt dispusi sa mearga la medic, sa incerece un tratament, etc. Astazi am aflat ca ar face orice (in niste limite materiale). Dar nu stiu unde sa mearga.
Asa ca le spun eu unde sa mearga, cu ajutorul vostru

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Barbatul mai are frati, toti cu copii, asa ca ma gandesc ca i-or fi explicat aia cum se face...


Rufus...stiu si eu ?!

Sa stii ca nu e deloc de neglijat ce a spus si Corina mai sus

fara sa vreau sa pun intr-o lumina proasta lumea de la tara, unii chiar nu sunt informati, din pacate
la marea majoritate li se "intampla" pur si simplu si spun ca le-a dat Dumnezeu, iar daca nu...atunci nu le da, desi si asta e ff posibil, gandindu-ma si la cazul nostru cu infertilitate "inexplicabila"

IN PRIMUL RAND bona voastra sau cine vrea sa ajute familia respectiva trebuie sa se asigure ca fata ISI CUNOASTE CORPUL, semnele ovulatiei, are macar cunostinte minime despre ce inseamna faza foliculara, ovulatie si faza luteala
noi femeile nu suntem toate la fel
daca unii medici tin cu dintii de "ziua 14" atunci cineva care doar a auzit de la medic ca atunci ar fi bine, cum sa zicem ar fi cazul cumnatelor, e posibil sa o fi indrumat ca atunci ar fi bine sa faca ce e de facut pt. a ramane insarcinata
ori ea daca ar ovula in ziua 21...totul e ratat

asta ar fi cea mai usoara varianta
daca stie toate astea si chiar nu s-a intamplat, atunci e mai greu
bineinteles din cauza banilor
iti spun ca e fff dificil fara bani sa poti reusi ceva

in primul rand trebuie sa se deplaseze intr-un oras unde sa aiba sanse sa gaseasca un medic bun; daca orasul e departe...iti dai seama

o serie de analize hormonale se fac cu trimitere de la medicul endocrinolog, gratuit
sa speram ca prind fonduri la laborator si ca se poate programa in timp util, pentru ca trebuiesc facute in anumite zile
daca nu, iar bani...

spermograma trebuie MUSAI facuta cum a spus si Emilia intr-o clinica RUAM
aici intervine o alta discutie : imi imaginam ca barbatii de la tara, datorita traiului sanatos pe care il duc nu au probleme, apoi daca si ei au....

tratamentele sunt destul de costisitoare si daca e vorba de el si daca e vorba de ea
nici nu vreau sa ma gandesc cam ce reactie ar avea daca le-ati spune ca ii costa vreo 350 de lei/luna...in cazul lui
spermotrend, profertil, vitamine...

ca na, infertilitatea masculina NU E O BOALA !!! si nu se compenseaza nicicum
de parca la femei ar fi...


cam asta e
destul de greu fara bani, dar nu imposibil
marea majoritate a medicilor cu cabinete private ii gasesti si la stat, important e sa fie cu adevart si oameni si medici
sa speram ca nu sunt probleme grave

sa ne tii la curent



te rugam sa nu mai pui link la blogul tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Multumesc pentru raspunsuri, am sa-i fac un "indrumar" cu primele concluzii desprinse de la voi.

PS: ANI.G, n-am blog...despre ce e vorba?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Rufus de blogul meu e vorba, vad si eu ca acum mi-a fost editat mesajul pentru prima data in 4 ani si mi-a fost scos linkul catre blog
Daca nu spuneai tu, probabil ca nici nu observam ca a fost editat, ca nici macar nu a spus de catre cine
O fi ceva automat, gen "mai ia o pauza", ca in cazul cuvintelor cu anume continut
Daca ma poti tu lamuri, ca si moderator as aprecia, oricum o sa-l scot din semnatura

Mult succes familiei la bb
Sa ne dai de stire

Mergi la inceput