Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Neatza vorbaretelor!!!
Inca nu am apucat sa citesc ce ati scris voi zilele astea,urmeaza.Am fost tare ocupata weekend-ul asta,a venit sotul meu acasa cu un coleg.

Nu stiu ce sa mai fac cu Darius.Joi si vineri a avut temperatura normala,insa de sambata a inceput sa ii creasca.Maximul a ajuns la 37.9.In plus este marait cateodata,roade tot ce prinde,saliveaza si isi baga manutele in gurita "pana la cot",daca s-ar putea si amandoua odata....ar fi perfect.Ce credeti?Pot fi dintisorii?
aaaa...de cateva zile am observat ca ii se exfoliaza pielea in zona coastelor.Sa fie cumva deshidratat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui addya_21

Neatza vorbaretelor!!!
Inca nu am apucat sa citesc ce ati scris voi zilele astea,urmeaza.Am fost tare ocupata weekend-ul asta,a venit sotul meu acasa cu un coleg.

Nu stiu ce sa mai fac cu Darius.Joi si vineri a avut temperatura normala,insa de sambata a inceput sa ii creasca.Maximul a ajuns la 37.9.In plus este marait cateodata,roade tot ce prinde,saliveaza si isi baga manutele in gurita "pana la cot",daca s-ar putea si amandoua odata....ar fi perfect.Ce credeti?Pot fi dintisorii?
aaaa...de cateva zile am observat ca ii se exfoliaza pielea in zona coastelor.Sa fie cumva deshidratat?

andreea mami fericita de DARIUS GABRIEL


N-ar fi exclus sa fie dintzishorii.
Noua la 5 luni cand am fost cu el la control s-a uitat in guritza si mi-a zis "ooo, mai aveeetzi cu dintisorii pana sa apara"
Dar de ce i-ai luat temp? era apatic, sau de ce? i-o iei in fiecare zi?
Eu pot sa spun ca i-am luat-o doar de 2 ori pana acum in zilele de vaccin.
In rest imi dau seama la mana daca e sau nu ok (sunt obisnuita de la Eva - la ea citesc si semnele dinainte, de ex are manutele si talpile fooooooarte foarte reci inainte sa faca febra, si o mai vad si dupa ochi) Mai stiu si faptul ca spre seara temepratura creste un pic. Vad ca nu a atins 38, cica de la 38 in sus e considerata febra, sau ceva de genul asta - pentru ca spre dimineata sa scada temperatura corpului. Cand era Eva mica am sunat o data la hot line ca mi se parea cam rece s-or fi crucit alea cand m-au auzit imi tot explicau cum e cu fluctuatiile de temperatura de-a lungul zile, faptul ca daca e prea imbracat si cald in camera + deshidratare duce la cresterea temp corpului fara ca bebe sa fie bolnav, etc, mi-a facut aia capu calendar atunci, o fi zis sa imi spele creieru ca sunt cu capu hahahaha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

M-am lamurit si cu cerealele o sa ii dau Humana cu orez (asta e, daca se constipa le opresc) cu porumb si mar (nu i-am dat mar pana acum dar la fel, vad cum tolereaza si daca e ok continuam daca nu oprim ce mare lucru)

Cu exfolierea nu stiu ce sa zic, pai cat de rau sa fie de deshidratat? voi nu folositi cremutza la baie / dupa baie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Miha felicitari pentru premiu!

Virgi mare fomist pofticios ai tu acolo!

Ylari noi suntem chiar cu 2 saptamani mai mici, iti dai seama cum ne simtim chiar la coada cozilor Odiseei. Si eu vreau sa-l diversific pe la 6 luni, deci cred ca noi o sa fim chiar ultimii.

Ca tot am adus vorba de diversificare, eu o sa fac o combinatie de auto cu cea clasica. N-am citit prea multe despre autodiversificare, mai mult ce ati scris voi pe aici. Am retinut niste principii care mi s-au parut de foarte mult bun simt. Cum ar fi momentul inceperii si cum ne dam seama ca e gata copilul sa primeasca si altceva. Imi mai place si ideea de a-i permite sa se joace cu mancarea si sa descopere noi texturi. Sunt multe lucruri care mi-au placut. Ceea ce nu prea mi-a placut este ca nu e nici o regula de introducere a alimentelor. Ca se poate introduce orice e considerat sanatos, lucru cu care eu nu sunt de acord. Stiu ca argumentul ar fi ca oricum nu inghite mult copilul, dar pentru sensibilizare nici nu trebuie inghita foarte mult. Asta e parerea mea. Asa ca o sa il las sa se si joace cu alimentele dar o sa-i fac si supe si piureuri. Din ce am vazut eu asa sunt 2 tendinte in diversificare: 1. Diversificam ca sa se obisnuiasca cu alimentele(asta inseamna ca nu ne intereseaza cat mananca sau daca mananca) Pentru asta e suficient sa molfaie un pic alimentul, nu e necesar nici macar sa inghita doua lingurite. Si 2. Diversificam ca sa aducem un aport de vitamine si substante nutritive pentru ca laptele nu mai e suficient. Atunci chiar ne intereseaza ce si cat mananca.
Dupa mine e o diferenta mare intre cele 2 tipuri de diversificare si practic termenul de "diversificat" nu mai e asa clar. De obicei cand o mama spune ca a diversificat alimentatia copilului(sau a inceput diversificarea) interlocutorul o intreaba daca i-a scos o masa de lapte(si ma intreb ce inseamna sa scoti o masa de lapte unui copil alimentat la cerere, fara program) si cat piure mananca. Eu habar n-am cand o sa consider ca e diversificat copilul meu ca am asa o presimtire ca el mai curand o sa deguste decat sa ceara multe lingurite.

Si tot de diversificare dar mai putin abstract, ziceau unele mamici(scuze ca nu mai stiu cine) ca mai bine ar fi sa le facem orezul in casa decat sa le dam cereale de orez la cutie. Intrebarea ar fi, orezul se poate pasa sub forma de pasta cu vreun blender, ceva? Sau poate exista faina de orez in magazine din care s-ar putea prepara un terci. Eu nu prea sunt fan cereale pentru bebici, nu-s nici total impotriva lor, insa nu-mi place deloc ideea de cereale cu fructe la cutie. Mai bine orez sau grau simplu si punem noi fructele pe urma. Praful de fructe nu ma incanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Buna dimineata mamici de pui mici!
La cat mai multe lunite minunate bebelusilor Edy si Dorian!
Miha felicitari pentru locul 1 la concurs Biancai!
Addya subfebrilitatea poate fi si de la dinti, dar si de la o posibila deshidratare, trebuie mers la medic si vazut exact care este problema. Din cate imi amintesc eu de cand eram mica, la controlul periodic dr ne plia intr-un anume fel pielea de pe burta sa vada daca nu suntem deshidratati. Acum se fac analize de sange pt asta.
Elly hai afara din butoi, mai zi-ne ceva.
M-a sunat azi dimineata pediatra ca a fost plecata din tara, i-am povestit problema cu scutecul lui E si i-am spus ca nu mi-a mai facut si ca e posibil sa se fi ranit in gurita, mi-a recomandat sa-l urmaresc, si, daca el are starea lui normala inseamna ca a fost ceva de moment si sa nu ma alarmez, se mai intampla. Am intrebat-o daca sa reiau vit D ca e mai mult intuneric afara decat zi si a spus sa ii dau o capsula la 2 zile; o sa-i dau si eu macar de 2 ori pe saptamana ca fontanela e inchisa si nu vreau sa faca hipervitaminoza/hipercalcemie.
Aaaa sa-l mai laud pe pui ca a adormit singurel acum 15 min. De cand suntem noi singurei parca e si mai mare iubirea. Are momente cand se uita in ochii mei si zambeste tare fericit, mare bucurie si implinire sa ai un bb; chiar ma gandeam dimineata cand ne iubeam ca tare o sa imi lipseasca perioada asta a lui si ca parca i-as mai face un fratior/surioara.
Va si va dorim o zi minunata; la noi astazi este soare dupa muuulte zile mohorate si vrem sa iesim la plimbarica si reaprovizionare ca mai e cale lunga pana vine tati acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Addya, daca e deshidratat, si fontanela e adancita si mai era ceva dar nu imi amintesc. Incearca sa il dai cu ulei de masline dupa baie, la masaj. Eu ii fac mereu masaj cu ulei si nu au fost probleme niciodata.
Referitor la temperatura, poate e prea cald, prea imbracat...incearca sa il mai dezbraci putin, insa pot fi si dinti ( lui Edy i-au aparut la 4luni jum dintii).
Am pus filmulete si poze cu feciorasul pe picasa, nu stiu daca am filmat bine, e cu telefonul...
Multumim de urari, va servim cu bomboane mici-mici-mici de ciocolata
Virgi, cine altcineva putea sa ma supere?
Ne vedem la Palas sau nu??????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

In camera lui bebe sunt 21 de grade.Il tin imbracat cu un body si un costumas subtire.Temperatura ii creste mult cand se agita,De ex.sambata s-a jucat sotul meu cu el vreo 10 min si dupa a avut 37.9 la o jumatate de ora dupa,a avut 37.0.Dupa baie il dupa baie il dadeam cu ulei de la johnson's si cu o crema de la sanosan.Acum am inceput sa il dau cu o crema cu galbenele facuta de mama mea,crema care este grasa si ii mentine pielea catifelata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Buna dimineata!
multumesc de urari
Ce sa va zic, i-am dat ieri morcov, patrunjel radacina si dovlecel, a luat prima data morcov a inceput sa suga din el cu interes pana ce o bucata i s-a dus in gat,nu m-am pierdut cu firea ca a scos-o singurel dar dupa i s-a facut scarba, a mai luat putin si radacina de patrunjel dar asa se stramba, apoi se juca cu ele nu a mai vrut sa bage in gurita..cam atata a fost.

Belissima eu fac humusul in felul urmator: am pus o cana de naut la fiert, trebuie tahini asa ca l-am preparat tot eu din seminte de susan, 100g care le-am prajit putin in tigaie si le-am blenduit cu ulei de masline, usturoi, zeama de lamaie, sare si ulei de masline, le-am blenduit pe toate si gata humusul..cantitatile nu le stiu exact.
Tare faza cu strampii

Felicity si eu mai am vreo 9 kg in plus..asta e le dam noi jos cand incep sa mearga copiii.

Virgi branza de capra imi place..deci deja peterci de ziua ta..sper ca te-ai simtit bine

Ylari tu ma dai gata cu mancaruriloe tale..eu iar sunt in pana de idei..nu stiu ce sa zic de cereale, inca nu ii dau, dar o sa incep cu fulgi de ovaz, ii fierb si ii dau cu mar.

Miha felicitari! bravo, bravo..trebuie sa fii tare mandra

Shoso ce s-a intamplat la Roman de nu mai vrei sa mergi prea curand?

Gyan multumim..lasa ca o felie de tort virtuala nu iti face nimica

Andra bravo lui R..Si M al meu e tare lenes..nici el nu se prea intoarce..
trimit ca urla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Addya scumpa poi sa stii ca temperatura creste dupa ce papa si dupa ce se agita, e normal, si la noi se intampla asa, dar noi ne reglam mai usor/repede. Teperatura i-o iei dupa ce se trezeste din somn sau cand e linistit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui elena_gd

Addya scumpa poi sa stii ca temperatura creste dupa ce papa si dupa ce se agita, e normal, si la noi se intampla asa, dar noi ne reglam mai usor/repede. Teperatura i-o iei dupa ce se trezeste din somn sau cand e linistit.


Elena, mamica fericita si implinita de BebstERIC 8 Iunie 2012


Addya ai raspuns singura la pb ta, era agitat dupa joaca stai linistita e ok bebe!

Mergi la inceput