BetaHCG in sarcina

BetaHCG in sarcina | Autor: aniast72

Link direct la acest mesaj

Desi sunt veterana pe acest forum si la FIV, ma incurca niste valori pentru care va cer ajutorul. La o sarcina naturala, in saptamana a 5-a fix, valoarea betaHCG a iesit 1608 iar progesteronul 11.1. Astazi, dupa 72 de ore, betaHCG a iesit 2645 iar progesteronul 12. La 5 sapt si 2 zile la echo se vedea doar sacul gestational. Nu e prea bine, nu? Si daca nu e bine, ce-ar putea fi? Sarcina oprita in evolutie, sarcina cu ou clar? Ar fi sanse sa fie bine? O sa repet betaHCG marti, pana atunci iau Lutinus si incerc sa procur Progesteron injectabil...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Progesteronul se suplimenteaza artificial fara probleme cu Utrogestan, Arefam, Duphaston... ce-ti recomanda medicul.
Beta poate sa creasca greu la inceput fara un motiv anume dar in cazul meu a crescut greu pentru ca bebe crestea greu si am avut nevoie de vitamine (Medyn) si de Aspenter pt ca am MTHFR dublu heterozigot.

19+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

La varsta asta e normal sa nu se vada embrionul. Mai mergi la o ecografie catre 7 saptamani, atunci se va vedeam mai clar ce si cum.
Beta cam asa i-a crescut si prietenei mele si fetita are acum un an. A facut-onvineri si luni, deci tot 72 de ore au fost intre recoltari.
Sarcina usoara si frumoasa iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Ba eu cred ca esti perfect in grafic. Cat de mare era sacul ala care s-a vazut? La 5 saptamani si 4 zile, de doua ori la rand, o data natural si o data dup fiv, se vedea un sac de 9mm si vag o vezicula vitelina, embrion nu, si a fost ok la amandoua. Nu stiu exact cat era beta la mine, dar la asa crestere frumoasa as zice ca nu conteaza.
Progesteronul e insa cam la limita, fa rost de injectabil neaparat, eu il aveam mult mult mai mare, peste 100.

Dar esti curajoasa, mami! Din intamplare stiu istoricul tau de aici de pe forum, mult noroc si sa vina al treilea bebe sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuzica_2005 spune:

Asa mi-a iesit si mie Beta Hcg si imi spuneau ca nu e bine ca e ou clar , ba ca e oprit din evolutie , ba ca e sarcina molara , ba ca o sa aiba sindromul Down.
Am ajuns la un medic cu suflet mare Dr. Olaru Gabriel care m-a incurajat si momentan am aproape opt luni de sarcina si un copil sanatos cu toate analizele bune.
Asteapta sa mai creasca bebe ca la 5 saptamani nu se vede mare lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adc



Dar esti curajoasa, mami! Din intamplare stiu istoricul tau de aici de pe forum, mult noroc si sa vina al treilea bebe sanatos!


Where there is a will there is a way.

Mami de Andra (18.02.2006) si Cristian (4.02.2012)


Ehe, n-am scris eu toate ce mi s-au mai intamplat...nu stiu cate ai citit tu, intre Vladi si Alex am mai avut o sarcina (naturala) oprita in evolutie la,20 sapt, apoi in februarie anul asta alta sarcina naturala oprita in evolutie la 8 saptamani, un ET nereusit luna trecuta si aceasta sarcina, tot naturala, aparuta cand asteptam menstruatia ca sa incep un nou protocol de FIV.

Am inceput de aseara sa bag pe langa Lutinus si un Utrogestan de 200 si am facut comanda in Germania de injectabil. Sper sa ajunga pe miercuri -joi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Progesteronul se suplimenteaza artificial fara probleme cu Utrogestan, Arefam, Duphaston... ce-ti recomanda medicul.
Beta poate sa creasca greu la inceput fara un motiv anume dar in cazul meu a crescut greu pentru ca bebe crestea greu si am avut nevoie de vitamine (Medyn) si de Aspenter pt ca am MTHFR dublu heterozigot.

19+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan



Stiu ca Progesteronul se suplimenteaza, sper insa sa se si absoarba rapid ca valoarea mea e tare mica. Eu pana acum n-am avut experiente cu betaHCG insa acum am vazut ca ar trebui sa se dubleze in 72 de ore la 85% din cazuri....sper sa fiu si eu o norocoasa in restul de 15%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02

La varsta asta e normal sa nu se vada embrionul. Mai mergi la o ecografie catre 7 saptamani, atunci se va vedeam mai clar ce si cum.
Beta cam asa i-a crescut si prietenei mele si fetita are acum un an. A facut-onvineri si luni, deci tot 72 de ore au fost intre recoltari.
Sarcina usoara si frumoasa iti doresc!


Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buburuzica_2005

Asa mi-a iesit si mie Beta Hcg si imi spuneau ca nu e bine ca e ou clar , ba ca e oprit din evolutie , ba ca e sarcina molara , ba ca o sa aiba sindromul Down.
Am ajuns la un medic cu suflet mare Dr. Olaru Gabriel care m-a incurajat si momentan am aproape opt luni de sarcina si un copil sanatos cu toate analizele bune.
Asteapta sa mai creasca bebe ca la 5 saptamani nu se vede mare lucru.


Multumesc mult de info, o sa merg joi la echo si vom vedea ce va mai fi...
Sarcina usoara pana la termen si o nastere placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Bafta multa, multa, Anaist!
sa dea Dzeu sa fie bine.
Tine-ne la curent :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Anaist, esti ok?

Mergi la inceput