FIV CU OVOCITE DONATE - Cap. 37

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rose2 spune:

Buna ziua,

Va urmaresc de ceva vreme, dar recunosc ca nu am avut timp sa citesc toate cele 37 de capitole scrise pina acum.
Am 44 de ani, am incercat un FIV (nereusit) prin care am obtinut 3 embrioni. Din pacate dupa ET nu am obtinut sarcina.
Citind si documentindu-ma ci mai mult am ajuns la concluzia ca singura mea sansa reala de a avea un copil al meu (nu adoptat) este sa incerc cu donare de ovule in Cehia.
As dori ajutorul vostru in ceea ce priveste alegerea clinicii.
Poate aveti o statistica facuta relativ la pret, timp de asteptare, reusita......

Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

iri ai asistat la o nastere naturala?
Esti foarte tare c-ai avut curajul asta. haide, mai tine-l pe samburache inca putin la caldura, macar pana de Mos Nicolae

smaik, matusico

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Draga Rose, bine ai venit si sedere cat mai scurta!
Din pacate nu am facut statistici cu reusitele. Poti gasi insa la clinici, pe site-urile lor, statistici referitoare la reusite. Din pacate nu sunt 100%.
Fetele de aici si-au facut prin Cehia, la Brno, la Reprofit, Unica, in Ucraina, ,Kiev, la Isida, in Grecia, Atena, la Neogenesis si cam atat imi aduc aminte. Pentru clinicile astea, gasesti pe prima pagina preturi si timpi de asteptare.
Iri, chiar curaj ai avut! Eu iti spun sincer ca nu as avea curaj. Am vazut doar filmare si am fost marcata...,
Pup fetele

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wish42 spune:

Fetele ,
vin si eu cu vesti si cu mari emotii ....mai am putin si intru in linie dreapta.
Am primit mail de la Svetlana cu tratamentul care trebuie urmat si simt nevoia sa il impartasesc cu voi si sa primesc sfaturi de la voi toate care ati trecut prin asta.
Asadar la primul CM care va fi la inceputul lunii decembrie o sa incep AC pana in 12.1.2013.
In 9.1 fac injectia cu diphe.
Incepand cu prima zi de sangerare dupa incetare AC o sa incep estrogenii.
In ziua 12 eco monitorizare endometru.

Sa inteleg ca dupa ce termin AC tre sa am o sangerare?
Este posibil sa nu am aceasta sangerare? parca imi amintesc ca citeam in discutiile voastre ca au fost fete care nu au sangerat dupa diphe (AC)?
Pe foaia cu tratamentul este trecut numele dr-ului Kozumplik.Sa inteleg ca este medicul care se va ocupa de mine?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Wish, draga noastra, ai intrat si tu in linie dreapta! Sa iti ajute DD ca la anul sa devii mamica fericita!
Da, eu dupa ce am oprit AC, am avut CM. Facusem diphereline-ul cu vreo cateva zile - o sapt mai devreme. Am inceput estrogenii cand a inceput CM. Cu cateva zile inainte sa ma duc la Brno am facut eco si i-am trimis rezultatele. Endo a fost cam de 8mm. Am mai facut o eco in ziua punctiei donatoarei si mai crescuse, nu mai stiu exact cat a fost.. 9-10...
Mult succes!!!

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefana0909 spune:

Buna fetele,
Wish, eu am avut (si mai am inca) aceeasi schema de tratament ca si tine. Eu am luat AC timp de 38 zile, fara intrerupere. Pe parcursul acestei perioade, mai exact dupa ziua 28, am avut un spooting maroniu timp de peste 2 saptamani. Am facut injectia cu Dipherelin inainte de terminarea AC, dar conform schemei, am asteptat venirea menstrei dupa circa 5 zile de la terminarea AC. Nu am avut menstra propriu-zisa, ci tot acea scurgere maronie. In data in care trebuia sa incep estrogenul, am fost la o ecografie, la doctora mea, care a constatat ca endometrul meu masura 1,8 mm si aveam sa astept mult si bine venirea menstrei, ca nu avea cum sa mai apara. Asa ca am inceput administrarea Estrimaxului conform schemei. Acum trebuie sa merg vineri la o noua ecografie, sa vad cum evolueaza endometrul.
Sper sa fie totul in regula, deoarece saptamana viitoare plec spre Brno.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

Neara fetelor!
Iri ce curaj ai avut!!cum de te-a lasat sa asisti la nastere?ai avut pile??
Iti doresc ca de mos nicolae sa ai in brate cel mai frumos cadou!!
Amaliaro,te sun azi.ieri am fost f ocupata la munca si pe urma acasa l-am ajutat pe al meu sa puna gresia pe balcon!mai mult l-am incurcat:))
Wish multa bafta !!!
Stefana su tie la fel!
eu am primit si rezultatul la restul analizelor de infectii si toate au iesit bune!
Maine ma duc sa fac mutatia PAI si pe urna celulele NK!
VA pup pe toate!o zi buna!


Astept un "miracol" curand...
Mutatia MTHFR A1298C genotip homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

Rose2,bine ai venit printre noi si sedere cqt mai scurta!sunt sigura ca orice vei alege va fi cu noroc!

Astept un "miracol" curand...
Mutatia MTHFR A1298C genotip homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Buna motzatelor, m-am trezit si eu intr-un final si am papat pe ziua de azi. In ultima vreme vad ca dorm tare rau seara, nu din cauza gazutei, ca el e cumincior si doarme noaptea ci din cauza burtii....nu stiu de ce ma doare seara destul de tare chiar daca iau no spa. Vad ca adorm pe la 4 dimineata si de asta doarm mai mult in timpul zilei.

Daaaa, dragelor, am asistat fara sa vreau la o nastere...si acum am in minte cum a iesit bebelul ala. Miracol, n-am pile, a fost o pura intamplare. Dr avea o urgenta si a trebuit sa plece si m-a lasat pe mine in camera unde era eco. Fata in fata cu usa de la eco era una din salile de nasteri, cand a plecat dr era libera dar intre timp s-a ocupat . Initial m-am speriat si m-am dat putin dupa perete ca sa nu vad. Apoi baba curioasa s-a asezat bine mersi ca la film pe pat si a urmarit absolut tot. Totul s-a intamplat la mai putin de 10 m de mine. Eu vedeam doar partea de la mijloc in jos a mamei....am vazut cum i-a iesit capusorul, apoi umerii si apoi cand a iesit de tot. A durat f f putin, am ramas chiar impresionata cat de putin dureaza. Si nu a fost nici ca in filme cu urlete si tipete...Am avut o gramada de stari atunci, am inceput sa ma si rog pt mamicuta aia sa scape repede.'Apoi m-am speriat ca bebele nu plangea, a durat ceva pana a scos primul tipat, chiar imi venea sa merg in sala sa vad de ce nu tipa. Cand totul s-a terminat a aparut si dr mea, eu eram toata uda, transpirata, rosie la fata, epuizata de saraca s-a speriat a crezut ca mi-e rau.
Acum incerc sa fac ultimele pregatiri, am vb si cu dr Avram si am stabilit cum sa fac cu clexanul, poate la sf sapt aflu si o data clara a operatie.
Am sa va tin la curent


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Iri, sper ca nu erai cu sotiorul la eco Sa lesine p-acolo...
Ai avut curaj, pe bune. Bine ca a nascut usor si repede.
Sa imi spui si mie cat si cum iti recomanda sa mai faci Clexane. Eu am auzit ca ss mai facd si dupa naster, o perioada....

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

18+

Mergi la inceput