Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati?(2)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

oana, copiii mei sunt ok, nu au nici un diagnostic, eu ii cred chiar isteti, dar inca aduna si scad pana la 10 folosind degetele (le numara sau doar se uita la ele), nu din memorie de cele mai multe ori. au 7 ani jumate, sunt in cl. I. Eu nu am nici o panica legat de subiect (si nici d-na invatatoare, care nu ne-a atras atentia nici noua, nici copiiilor) . Va veni si ziua cand le vor sti sa le faca fara sa se mai uite la degete.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Da Laura, dar a mea se incurca si numarand degete. Se trezeste ca nu mai stie cate are de numarat. La fel si la numarat creioane, atita se oncentreaza sa numere creioanele ca uita cate trebuie sa adune sau sa scada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Asa facea si fiul meu. Puneam atat presiune pe el ca facea adunare in loc de scadere si invers. Doamna nu le-a permis deloc sa foloseasca degetele sau numaratoarea. Totul era mental. Inchipuiti-va ce greu a fost pentru baiatul meu care trebuie sa vada totul, sa studieze, ca sa poata intelege. La el nu exista notiunea de abstract. Si acum cu numerele pana la 1000 e greu, dar si-a dat drumul foarte mult. Pacat ca dna. care ar trebui sa vada ce progrese incredibile a facut, nu intelege nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

oana, copiii mei sunt ok, nu au nici un diagnostic, eu ii cred chiar isteti, dar inca aduna si scad pana la 10 folosind degetele (le numara sau doar se uita la ele), nu din memorie de cele mai multe ori. au 7 ani jumate, sunt in cl. I. Eu nu am nici o panica legat de subiect (si nici d-na invatatoare, care nu ne-a atras atentia nici noua, nici copiiilor) . Va veni si ziua cand le vor sti sa le faca fara sa se mai uite la degete.


Idem noi.
A facut socoteli ajutandu-se de degete mult timp. Cel putin pana in clasa a 2a inclusiv. Sincer nici nu stiu cand a renuntat la aceasta; nu am dat importanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Si poate o sa vi se para ciudat dar o mare problema o intampinam cu notiunea de zero. Teoretic stie ca zero inseamna nimic, dar cand e de facut adunari sa scaderi cu zero se incurca f tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Noua ni s-a spus de la scoala ca adunatul pe degete este absolut normal, adica este o etapa fireasca pentru clasa a I-a, a II-a. Dupa care urmeaza folositul degetelor nu vizibil (in poala sau in buzunar) dupa reguli numai de ei stiute si abia apoi facutul din cap. Ce conteaza pana cand aduna pe degete ? E ca si cu intrebarile acelea stupide, al tau de cand face la olita ?
Faza cu adunatul numerelor mai mari pe degete este mortala, nu ma intrebati cum fac, dar eu am vazut destui copii care-si flutura degetele in poala cand aduna de exemplu 18 cu 7 ... si ce-i cu asta, atata timp cat rezultatul este corect ?

Fetelor , va citesc de mult si va admir pentru stradaniile voastre dar vreau neaparat sa va spun ca multi, multi copii de aceeasi varsta din cei fara diagnostic, nu fac sau fac cu dificultati multe din ceea ce scrieti aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Problema e ca persoanele cu diagnostic nu invata in mod natural, de asta trebuie anticipat si gasit solutii cat mai devreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib
Numaram creioane, degete, urcam si coboram scara dar daca o pui sa le zica din minte nu stie mai nimic.


Si baiatelul meu (clasa I) socoteste tot pe degete, vizual. Nu mi-am pus problema sa le faca mental. Nu i se cere nici la scoala.
Dar zici ca treceti la numere >10. wow! noi suntem la adunat scazut cu 5.

Mi se pare ca se grabeste doamna asta. Sau ma rog unele doamne.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julyjuly spune:

[quote]citat din mesajul lui anuscha2009

Pure DHA a luat si fata mea, este bun singura chestie este ca este foarte scump si nu este compensat.

Buna,

Am si eu o intrebare catre cele care dati Pure DHA copiilor. Dupa cat timp ati observat ameliorari? Eu i-am dat baiatului cel mare, care are sindrom de deficit de atentie, o forma usoara, ce-i drept, timp de aproximativ 2 luni si nu am observat nici o schimbare. Mi-as fi dorit sa vad ca scapam, macar putin, de ticul care ne sacaie (flutura mana cand este foarte emotionat sau obosit).

Va multumesc pentru mesajele voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui julyjuly

[quote]citat din mesajul lui anuscha2009

Pure DHA a luat si fata mea, este bun singura chestie este ca este foarte scump si nu este compensat.

Buna,

Am si eu o intrebare catre cele care dati Pure DHA copiilor. Dupa cat timp ati observat ameliorari? Eu i-am dat baiatului cel mare, care are sindrom de deficit de atentie, o forma usoara, ce-i drept, timp de aproximativ 2 luni si nu am observat nici o schimbare. Mi-as fi dorit sa vad ca scapam, macar putin, de ticul care ne sacaie (flutura mana cand este foarte emotionat sau obosit).

Va multumesc pentru mesajele voastre!

july, mami de Alex (12.11.2004) si Costin Teodor (16.11.2010)



Pure DHA care este pur si simplu o vitamina, fata mea nu l-a luat niciodata siungur ci insotit de Vincamina si actovegin. Si dupa o luna am vazut progrese. Era clasa 1 a si a invatat sa citeasca desi 3 luni inainte ne chinuisem fara nimic si nu reusea sa lege literele intre ele ca sa citeasca cuvantul.


Acum ia Neuro Max si Ecephabol, de vreo 3 saptamani si minunea s a produs adica un - fb la romana, ACUM FACE IMPARTIREA, DESI are greutati, totsi se descurca mai bine de cand ia Encephabol.

Cand lua Pure DHA lua 6 pastile pe zi.

Tu cate ii dai?

Mergi la inceput