biblia

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Referitor la alte intrebari fara raspunsuri clare

Cum de exista in lume atatea religii si atat de diferite? In Biblie se spune ca toti oamenii au fost creati de acelasi Dumnezeu nu ca ar fi fost mai multi Dumnezei fiecare creandu-si propria omenire. Cum au ajuns oamenii sa creada in religii atat de diferite, in Dumnezei atat de diferiti? Si culmea este ca fiecare om considera ca religia lui este cea corecta, multi si omoara in numele religiei lor. Fiecare om considera ca nu greseste crezand in religia lui desi stie ca exista si alte religii. Cum se poate ca toti sa avem dreptate? Daca nu avem cu totii dreptate, atunci care e religia adevarata? Eu am propriile mele opinii legate de asta dar va las pe voi sa raspundeti mai intai

Voi credeti in reincarnare?
Cum se face ca majoritatea crestinilor nu cred in reincarnare dar multe alte religii cred? Vor fi acei oameni condamnati pentru ca ei cred si crestinii salvati pentru ca ei nu cred?
Reincarnarea a fost si este un subiect extrem de interesant pentru mine.

O alta intrebare: cum de in antichitate oamenii credeau in zei si acum toti spun ca nu mai cred decat intr-un singur Dumnezeu? Dar intr-un fel ne contrazicem cand spuneam ca acum credem intr-un singur Dumnezeu. Si acum credem in mai multe...fiinte divine/superioare sa le spun asa. Credem in Dumnezeu Tatal, in Isus fiul, in Duhul Sfant, ei sunt Sfanta Treime, deci sunt 3. Credem in Fecioara Maria. Credem in ingeri, credem in sfinti, credem in Apostoli. Credem chiar si ca Diavolul exista si demonii lui, nu ne inchinam lui dar credem in existenta lui. Deci ne cam contrazicem noi insine.

Tot despre reincarnare: daca Dumnezeu este atat de bun si milos si iertator, atunci cum de El ne da o singura sansa sa fim buni? o singura viata? Daca gresim oribil in aceasta viata si nu regretam la timp atunci suntem condamnati la Iad fara drept de apel. Poate cumva vom scapa din Iad la Judecata, dar acela este un mare poate. Reincarnarea Budhistilor pare sa aiba mai mult sens in sensul ca daca gresim, ne reincarnam din nou ca sa ne reparam greselile, nu suntem aruncati direct in Iad fara nici o a doua sansa. Reincarnarea este oricum dureroasa pentru toate suferintele prin care trebuie sa trecem, nu este un motiv de mandrie, dar este totusi o sansa in plus, sansa de a evolua spiritual, de a invata din greseli.
Tot despre reincarnare: Iisus se pare ca s-a reincarnat el insusi, El a fost unul/sau impreuna cu Tatal si apoi s-a incarnat din Fecioara Maria, a luat trup si a venit pe Pamant si apoi va veni din nou la Judecata, deci se va reincarna din nou. Cu toate astea, crestinii nu cred in reincarnare. De ce?

Ah, am atat de multe intrebari...



Mamica fericita de pisicute mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Am si o recomandare pentru voi, daca imi permiteti

Pentru cunoscatorii limbii engleze si mai ales pentru cei cu mintea deschisa, eu le recomand emisiunea/tv-showul numit: Ancient Aliens.

Ancient Aliens are cateva sezoane fiecare cu episoade multiple. In Acient Aliens se imbina diferite subiecte: religia, filozofia, psihologia, paranormalul, credintele in diferite religii, tehnologia, evolutia rasei umane, etc. Emisiunea este una foarte serioasa, foarte multi oameni de stiinta dar si preoti participa si vorbesc pe anumite teme, dau explicatii si prezinta numeroase dovezi si intamplari.
Eu o consider foarte interesanta cu foarte multe afirmatii pertinente. Dar ca sa intelegi mai multe trebuie sa te uiti la mai mult de un episod.

Si mai ales, aceasta emisiune este numai pentru oamenii deschisi la minte, capabili sa accepte si alte puncte de vedere. Nu as recomanda-o oamenilor incapatanati sau care ar fi ceva de genul:"eu nu accept asta. eu nu cred asta. asta e o mare minciuna.asta e o mare tampenie".
Daca sunteti dispusi sa ii acordati o sansa adevarata inainte de a reactiona ca mai sus eu o recomand. Daca nu, ar fi o pierdere de timp pentru voi.

Daca va uitati, nu ezitati sa imi spuneti ce credeti, sper sa va capteze interesul



Mamica fericita de pisicute mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui KittyMummy

Am si o recomandare pentru voi, daca imi permiteti

Pentru cunoscatorii limbii engleze si mai ales pentru cei cu mintea deschisa, eu le recomand emisiunea/tv-showul numit: Ancient Aliens.

Ancient Aliens are cateva sezoane fiecare cu episoade multiple. In Acient Aliens se imbina diferite subiecte: religia, filozofia, psihologia, paranormalul, credintele in diferite religii, tehnologia, evolutia rasei umane, etc. Emisiunea este una foarte serioasa, foarte multi oameni de stiinta dar si preoti participa si vorbesc pe anumite teme, dau explicatii si prezinta numeroase dovezi si intamplari.
Eu o consider foarte interesanta cu foarte multe afirmatii pertinente. Dar ca sa intelegi mai multe trebuie sa te uiti la mai mult de un episod.

Si mai ales, aceasta emisiune este numai pentru oamenii deschisi la minte, capabili sa accepte si alte puncte de vedere. Nu as recomanda-o oamenilor incapatanati sau care ar fi ceva de genul:"eu nu accept asta. eu nu cred asta. asta e o mare minciuna.asta e o mare tampenie".
Daca sunteti dispusi sa ii acordati o sansa adevarata inainte de a reactiona ca mai sus eu o recomand. Daca nu, ar fi o pierdere de timp pentru voi.

Daca va uitati, nu ezitati sa imi spuneti ce credeti, sper sa va capteze interesul



Mamica fericita de pisicute mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)


Am mai recomandat emisiunea asta si alta de citeva ori, dar cred ca nu a avut nici un ecou....nu cred ca are trecere/popularitate prin rindurile celor despre DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Msl1, nu-i de mirare

Dar merita incercat Tu o/ai urmaresti/urmarit-o? Ai mai recomandat inca una in afara de asta? Ai putea sa imi spui, te rog, care ar fi cealalta? Eu sunt interesata!

A_alinta, , jos palaria pentru subiectul deschis

Toate cele bune tuturor,




Mamica fericita de pisicute mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Kittymummy,
Da o urmaresc si explicatiile mi se par foarte logige; in special chestia cu potopul in care a fost explicat cum a fost conservat de fapt adn ul nu ca au urcat pe arca o suta de animale si altele dar nu prea vreau sa discut aici pt ca nu vreau sa imi pun forumul in cap, ca unii ma pindesc din umbra sa "sara" in capul meu si n-am nevoie de "energii negative" din partea nimanui. Daca vrei putem discuta pe pm despre emisiune.
ce mai urmaresc este:ghostly encounters,my ghost story caught on camera, a haunting, celebrity ghost story, a haunting of...(nume) si pe H2 am urmarit o emisiune extrem de interesanta despre zeii olimpului. mai sint si altele dar nu le retin numele; toate acestea sint pe canalele: H2, animal planet, travel, bio, sci, tlc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:


da te intreb pe tine, ca tu l-ai adus in discutie, ce iti e greu sa spui cum a ajuns la teoria aia cand il admiri? sau i capacitatea sa iei de bun ce spune xy ca deh are patalama de fizician la mana, dar respingi tot ce spun cei care au patalama de teologi la mana?

Nina,mami de,



[/quote]

a plecat de la cele 4 litere ( yod, he, waw and he ) numite si tetragrammaton, cuvantul ce apare in prefata unor biblii si pe care el l-a interpretat asa: tetra inseamna 4 iar grammaton -gramatica dar si grav cuvant care vine de la gravitatie. si-a facut cunoscuta cercetarea de ani de zile intr-o prezentare de 8 ore postata pe you tube si recunosc ca nu sunt in stare sa va o prezint in cateva fraze .

nu am capacitatea sa iau de bun ce spune unul sau altul, cu patalama sau fara, eu iau de bun ceea ce mie mi se pare logic si ce este si demonstrabil, pentru ca ne place sau nu, traim dupa niste legi foarte clare si nu dupa interpretarile unor sfinti parinti.

daca nu ai avea tendinta de a da peste nas cui ti se pare tie ca bate campii ar fi o placere discutiile cu tine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

kitty, si eu am o multime de intrebari, dar trebuie sa le punem una cate una! subiectul acesta poate sa tina si 10 ani de zile, asa ca sunt convinsa cu doar cu rabdare si bineinteles participare putem sa aflam unele raspunsuri

de aceea am propus sa citim biblia impreuna si in functie de capitol sa punem intrebari sau sa impartasim ceea ce stim. fara sa ne punem nici un forum in cap si fara sa luam peste picior pe cei care nu ne impartasesc parerile sau ni se par naivi din cauza intrebarilor puse, pentru ca este o discutie libera de prejudecati si preconceptii !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

acum imi dau seama ca intrebarea cu care am deschis subiectul este aiurea, luand si din cap.1 si din cap.2

deci dupa facerea universului , respectiv si a planetei pamant si a faunei , in cap. 1 urmeaza facerea omului.

"Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau; dupa chipul lui Dumnezeu l-a facut; a facut barbat si femeie".


adica i-a facut pe amandoi in acelasi timp?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Msl1,

Si mie mi se par extrem de logice si clare explicatiile din Ancient Aliens plus o gramada de dovezi

Si daaaaaaa, sunt extrem de acord cu tine Forumul abia asteapta sa atace toti cei care sunt/par diferiti/nonconformisti/spun/scriu ceva diferit de restul Mai ales cand vine vorba de religie, multi oameni o iau razna daca spui anumite lucruri cu care ei nu sunt de acord/care nu se conformeaza "tonului care face muzica" De asta am avut eu retineri si ezitari in a scrie aici despre parerile mele Asa ca te intelg si sunt perfect de acord cu tine
As fi incantata sa discutam oricand pe PM despre emisiune si orice altceva

Si eu urmaresc A Haunting Este foarte inspaimantator cateodata Dar imi place mult de tot

La celelalte nu m-am uitat pana acum dar par extrem de interesante asa ca le voi downloada, multumesc din suflet pentru raspuns

Supernatural este un alt serial la care ma uit, cred ca ai auzit de el, este foarte cunoscut in America. Daca nu, ti-l recomand

Iti doresc toate cele bune, o zi/seara minunata si pe mai tarziu,


Mamica fericita de pisicute mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Citat:
citat din mesajul lui KittyMummy

Eu de mic copil mi-am pus tot felul de intrebari referitoare la religie si Dumnezeu. Studiind Biblia si religia la scoala timp de atatia ani si reflectand eu insami asupra acestora, nu am putut sa nu imi pun tot felul de intrebari si nu am putut sa nu remarc nenumarate contradictii in Biblie.
Exemplu de intrebare adesea in mintea mea: Daca Dumnezeu ne-a creat pe noi, cine l-a creat pe Dumnezeu? Am pus aceasta intrebare la scoala de multe ori profesorilor mei. Raspunsurile lor au fost intotdeauna asemanatoare intre ele, ei spunand: "Dumnezeu a existat dintotdeauna pur si simplu."Pentru mine personal acest raspuns nu este suficient si nici foarte explicit si ridica multe alte intrebari.
Exemplu de contradictie remarcata de mine in Biblie: Dupa potopul din Vechiul Testament, Dumnezeu ii promite clar lui Noe ca va mentine pacea pe Pamant, ca nu va mai incerca sa distruga omenirea si ca semn de promisiune apare pe cer un curcubeu. Dar in Apocalipsa dupa Ioan, Dumnezeu este foarte razbunator, promitand distrugerea omenirii din nou de data asta in chinuri groaznice, lent (plagile, ingerii care suna din trompete si vestesc de fiecare data o distrugere si mai mare). Deci practic Dumnezeu promite ceva si apoi isi incalca promisiunea? Niciodata nu am putut sa explic aceasta contradictie.

Apoi, crescand am avut parte de multe intamplari nefericite care m-au facut si recunoscatoare ca nu a fost si mai rau dar totodata m-au facut sa ma intreb despre Dumnezeu, de ce permite el ca eu sa sufar atata? Cand am vazut animale torturate, abandonate, omorate, copii torturati, abandonati, ucisi, razboaie in lumea intreaga, natura distrusa, copii ucigandu-si mamele si tatii, mame ucigandu-si copiii, batrani uitati de toti, oameni buni, cu suflete nobile, bune si pure suferind, murind in timp ce oamenii rai sunt bogati, sanatosi, au de toate desi ei nu dau nimanui nimic si nu fac nici un bine, cand am vazut toate astea, aproape mi-am pierdut credinta in Dumnezeu. Moartea bunicii din partea mamei, care m-a crescut de mica, pentru ca nu am avut bani de spaga pentru doctorul ei ca sa o salveze m-a facut sa urlu la Dumnezeu intrebandu-l de ce a permis asta...Bunica a fost un suflet de aur...
In fine, toate acele lucruri plus multe altele m-au facut sa meditez indelung asupra religiei.

Acum cred din nou cu tarie in Dumnezeu si sunt convinsa ca El mi-a aratat calea din nou, m-a smuls din disperarea mea si m-a facut sa cred din nou
Cum s-a intamplat?

Dumnezeu mi-a indrumat pasii dupa liceu spre Facultatea de Traduceri si Interpretari si experienta din acea facultate mi-a dat o noua perspectiva asupra religiei si puterea de a crede din nou.

La facultate am avut enorm de multe texte de tradus despre cele mai diverse subiecte posibile. Traducand si adaptand textele cu mana mea si cu creierul meu am inceput sa descopar ceea ce pentru mine a devenit, in timp, un mare adevar. Am descoperit ca traducerile nu sunt asa simple cum ar parea si ca implica mult mai multe procese decat isi inchipuie majoritatea oamenilor. Astfel am descoperit ca Biblia noastra de azi nu este cuvantul lui Dumnezeu. Cel mult, contine niste samante de adevar dar per total este extrem de departe de povestea adevarata a lui Dumnezeu.
Teoria/parerea mea?

Adevarata Biblie s-a pierdut demult din cateva motive care mie mi se par logice (este doar parerea mea).
- Biblia a fost tradusa de sute si mii de ori in toate limbile si dialectele Pamantului. Traducerile au fost facute de diferite persoane cu grade diferite de educatie, spiritualitate, credinta, sinceritate, etc. Traducerile au fost facute in perioade istorice foarte diferite de la perioade de pace la perioade de razboaie si multa varsare de sange. Traducerile au fost influentate de mediul inconjurator, social, economic, religios, filozofic, politic, etc celui care efectua traducerea. Traducerile au fost influentate de persoane apropriate celui care traducea. Traducerile au fost influentate de liderii din fiecare epoca/vreme. Traducerile au fost influentate de preotime/lideri religiosi. Traducerile si adaptarile (orice traducere are o adaptare)au fost puternic influentate de psihicul celui care traducea.
Multe lucruri din adevarata Biblie au fost modificate, scoase, adaugate, inventate, exagerate sau au fost transformate din lucruri importante in lucruri minore.
Trebuie avut in vedere faptul ca biserica a avut intotdeauna un rol crucial in istoria omenirii, biserica a influentat toate marile evenimente, in numele religiei s-au comis si inca se comit atrocitati imposibil de descris si imaginat.
Biserica de asemenea a avut grija sa influenteze liderii politici de asemenea, politica si biserica lucrand "mana in mana" in ciuda negarii acestui fapt.
Trebuie avut in vedere ca oamenii cu caracter de lider, bisericesc sau politic s-au temut intotdeauna de masele de oameni. Si atunci, impreuna sau separat, biserica si liderii politici au creat tot felul de povesti si teorii referitoare la Divinitate pentru a tine sub control masele de oameni. Cel mai bun mijloc de a tine sub control orice masa de oameni este frica, teroarea, nesiguranta, intrebarile fara raspuns. Asa ca preotii si liderii, avand mai multa educatie in general decat ceilalti si observand comportamentul uman in general au dedus ca facand apel la fricile omului de rand referitoare la necunoscut, la moarte, la destin, la viata de dupa moarte, etc si fabricand diverse teorii vor induce frica, tinand astfel sub control oamenii. Desigur ca unii oameni sunt atat de rai incat nici frica de Dumnezeu nu ii poate tine sub control dar per total frica de Dumnezeu a controlat si inca controleaza foarte multi oameni.
Imaginati-va cum ar fi fost daca liderii politici si cei ai bisericii le-ar fi spus oamenilor: "Dumnezeu va da multe sanse si va iarta intruna, dupa moarte fiecare se va reincarna indiferent daca ati fost buni sau rai asa ca nu conteaza ce faceti bun sau rau ca nu vi se va intampla niciodata nimic rau, nu veti arde in Iad, Iadul nu exista, veti continua sa traiti la infinit chiar daca faceti numai rele." Atunci probabil lumea asta ar fi fost si mai rea decat este. Daca idea de Iad, Apocalipsa, Judecata, Dumnezeu razbunator pe cei rai, daca aceste idei nu erau puse in mintea oamenilor pentru a fi transmise viitoarelor generatii, liderii nu mai puteau fi lideri, biserica nu mai putea sa influenteze pe nimeni, fiecare ar fi facut tot ce ar fi vrut fara nici o frica de nimeni si nimic. Acum ni se spune ca Dumnezeu ne iarta de multe ori daca regretam relele dar idea de Iad tot exista acolo. Frica, teama, nesiguranta, lipsa raspunsurilor clare, teroarea sunt instrumente de control in masa, extrem de eficiente. Majoritatea oamenilor sunt ca oile, au nevoie de lideri, au nevoie sa li se spuna ce sa faca, in cine sa creada, au nevoie sa fie controlati. Ei nu realizeaza asta constient dar se intampla inconstient si ei sunt atat de obisnuiti de mici copii de cand parintii gandeau pentru ei incat nu mai realizeaza ca o fac si sunt oricand gata sa afirme ca este de fapt ceea ce cred ei cu adevarat nu ceea ce li s-a spus de altii.

Apropo de traduceri. La facultate o data, o profesoara ne-a dat sa traducem din franceza in romana acelasi text. Eram 30 de studenti in acea grupa si fiecare am primit exact acelasi text. Timp de lucru 7 zile. O saptamana mai tarziu ne-am intalnit cu totii si ne-am comparat traducerile si am constat cu uimire ca toate traducerile au fost foarte diferite, desi cu toii am avut acelasi text. Acelasi lucru s-a repetat tot timpul cu toate traducerile noastre. Si noi am fost doar 30 de studenti. Am tradus doar din 2 limbi, nu mai multe. Timpul de lucru a fost foarte scurt. In timpul de lucru nu s-au intamplat schimbari majore in societate, mediul inconjurator, etc si nici nu am fost influentati de lideri sau biserica sa manipulam adevarul. Textul tradus a fost o singura pagina si extrem de simplu comparat cu o carte intreaga ca Biblia. Cu toate astea, totusi cu totii am avut traduceri foarte diferite.
Asa am inteles eu ca traducerile si adaptarile depind de foarte multi factori:
-lungimea textului
-complexitatea textului
-personalitatea traducatorului
-mediul inconjurator
-societatea in care traducatorul traieste
-publicul traducatorului/persoana/persoanele pentru care traducatorul face traducerea
-scopul traducerii (de a prezenta, de a convinge, de a manipula, de a ascunde, de a informa, de a critica, de a ataca, de a argumenta, de a linisti, de a instiga, etc.)
-rasplata materiala si/sau spirituala a traducatorului
-influenta familiei traducatorului
-influenta prietenilor traducatorului
-influenta liderilor politici, directa si indirecta
-influenta liderilor bisericii, directa si indirecta
-mediul economic
-mediul de sanatate (o societate mai bolnava versus o societate mai sanatoasa)
-stabilitatea tarii/societatii sau lipsa acesteia
-razboaiele
-revoltele
-intamplarile neprevazute
-intamplarile carora nu li se poate gasi o explicatie clara
-educatia traducatorului
si multe, multe, multe altele.
Traducerea oricarui text, scurt sau lung, simplu sau complex este extrem de complexa si implica foarte multe procese psihice si influente exterioare.
Avand in vedere toate acestea, am ajuns la concluzia ca adevarata poveste a lui Dumnezeu a fost pierduta, ascunsa, modificata pentru tot felul de scopuri in diferite epoci. Versiunea de astazi pe noi o stim nu este cuvantul lui Dumnezeu, este creatia omului in interesul propriu. Asta este parerea mea.

Eu cred cu tarie in Dumnezeu dar nu in Dumnezeul descris in Biblie.

O fosta profesoara de franceza de-a mea mi-a spus odata:"Eu prefer sa ma rog in natura si nu in biserica. Biserica este creata de om. Natura este creata de Dumnezeu. Eu ma simt mai aproape de Dumnezeu in natura nu in Biserica."
La fel fac si eu acum, prefer sa ma rog in natura de cate ori am ocazia.

Cam astea ar fi parerile mele despre religie. Sper sa nu supar si provoc pe nimeni



Mamica fericita de pisicute mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)



OFF (scuze, dar nu ma pot abtine):

Impartasesc unele dintre dilemele tale (plus dragostea pentru animalute), insa am o observatie legata de un lucru pa care il relatezi:

Tocmai avand in vedere ce ai scris, nu ar fi trebuit sa constati cu uimire ca traducerile au fost diferite, desi textul dat initial a fost acelasi. Ar fi trebuit sa fie ceva subinteles ca fiind absolut firesc, mai ales ca tu insati aduci argumente in acest sens.

PS: Daca e cazul, imi dau singura o pentru acest mesaj, dar imi asum 100% atat mesajul, cat si bila neagra.

Mergi la inceput