biblia

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor
apele de dedesubtul intinderii este atmosfera terestra, cele de deasupra intinderii este cosmosul

Lumea antica nu facea diferenta intre atmosfera si cosmos! Deasupra capului anticilor exista doar cerul, care cuprindea soarele, luna, planetele si stelele vizibile, aranjate de fiecare popor dupa o schema proprie.
Aristotel si cativa alti filozofi au incercat sa traseze o granita intre atmosfera si restul cerului, plecand de la premisa ca norii nu se pot inalta prea sus, dar ideile au ramas vagi si nu si-au facut intrarea in cosmogoniile religioase.
Faptul ca atmosfera Pamantului e limitata si dincolo de ea este vid a fost constientizat abia dupa Renastere, cand au fost descoperite unele legi fundamentale, total necunoscute anticilor, in baza carora s-a dedus ca atmosfera e localizata in jurul Pamantului.

Prin urmare, apele de deasupra nu apartin lumii fizice, lume impartita intre Pamantul (cu tot cu mari si oceane) creat din apele de dedesubt, lume imperfecta, si cerul fizic (creat din taria care-a despartit apele primordiale), o lume fizica perfecta.

Apele de deasupra s-au concretizat in Universul spiritual, Universul ingerilor sau Cerul cerurilor. Nefiind un Univers material, el nu are o locatie, nu putem spune despre el ca este dincolo de cer, sau dincolo de stele, sau mai stiu eu ce. Pur si simplu NU ARE SENS localizarea lui. Putem sa consideram ca este un Univers paralel, dar fara coordonate spatiale sau temporale.

Apele primordiale sunt o metafora pentru entitatea fara forma si atemporala din care Dumnezeu a creat tot Universul, atat cel material, cat si cel spiritual.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

[...] apele de deasupra nu apartin lumii fizice, lume impartita intre Pamantul (cu tot cu mari si oceane) creat din apele de dedesubt, lume imperfecta, si cerul fizic (creat din taria care-a despartit apele primordiale), o lume fizica perfecta.

Apele de deasupra s-au concretizat in Universul spiritual, Universul ingerilor sau Cerul cerurilor. Nefiind un Univers material, el nu are o locatie, nu putem spune despre el ca este dincolo de cer, sau dincolo de stele, sau mai stiu eu ce. Pur si simplu NU ARE SENS localizarea lui. Putem sa consideram ca este un Univers paralel, dar fara coordonate spatiale sau temporale.

Apele primordiale sunt o metafora pentru entitatea fara forma si atemporala din care Dumnezeu a creat tot Universul, atat cel material, cat si cel spiritual.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

si daca apele de deasupra erau chiar deasupra pamantului pana inainte de potop? (iar rolul lor era sa protejeze pamantul de radiatii cosmice nocive) La potop apele de deasupra au cazut pe pamant, iar locuitorii acestuia nu au mai fost protejati ca inainte. Dovada fiind faptul ca durata de viata a oamenilor a scazut drastic - de la cateva sute de ani la 120.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

uitasem de explicatia asta. mersi patou ca mi-ai reamintit.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou
Dovada fiind faptul ca durata de viata a oamenilor a scazut drastic - de la cateva sute de ani la 120.

Viata oamenilor a "scazut" drastic dintr-un motiv infinit mai simplu si mai credibil: s-a trecut de la contabilizarea lunilor la contabilizarea anilor.

Numararea lunilor era in preistorie mult mai simpla decat numararea anilor. Cu lunile (atentie, luni lunare, de aceea si numele de luna provine de la Luna, in majoritatea limbilor pamantului) era foarte simplu, se uita preistoricul in sus si cum aparea Luna noua (sau plina, dupa preferinte), cum isi mai bifa o luna de viata. In schimb cu soarele era mult mai greu, masuratori, repere, solstitiu, observatoare solare, numai initiatii stiau cum sta treaba.

Asa se face ca Mathusalem a trait de fapt 78 de ani, adica 969 de luni lunare. Din vorba in vorba, si apoi din scrib in scrib, lunile lunare au ajuns ani si-apoi legenda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

sorry, asta nu o mai cred!

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
sorry, asta nu o mai cred!

N-am de ce sa ma supar. Fiecare cu credinta lui.
Eu am si-un brici, mostenire de la Occam, cu care tai tot ce mi se pare complicat, incalcit sau neclar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
sorry, asta nu o mai cred!

N-am de ce sa ma supar. Fiecare cu credinta lui.
Eu am si-un brici, mostenire de la Occam, cu care tai tot ce mi se pare complicat, incalcit sau neclar.


ma duc sa va vad cine e occam iti multumesc ca participi la subiect, si va multumesc pentru toate raspunsurile voastre. pentru mine toate au un rost.

3x3, ca sa vezi ca eu credeam ca am inceput cu inceputul... pana la capitolul meu mai era cerul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Buna seara si de la mine de peste mari si tari

Numele meu este Diana si sunt foarte incantata ca am descoperit acest subiect despre Biblie si religie

Am citit tot ce ati scris voi de mai multe ori si m-am tot gandit daca sa va scriu sau nu, sincera sa fiu am avut retineri mari in a va scrie. De ce? Pentru ca parerile mele despre Biblie si Dumnezeu sunt vazute de altii cam "neortodoxe", poate chiar ciudate sau pacatoase si nu prea as vrea sa fiu atacata. Dar nu conteaza, daca vreti puteti sa ma atacati, cine stie, poate imi faceti un bine si ma mai invatati ceva

Mai intai sa va spun putin despre mine ca sa va faceti o idee (cam vaga, e adevarat)despre mine. Sunt crestina ortodoxa, botezata cand eram bebelus asa cum se procedeaza in aceasta religie in general. Parintii, bunicii si toti ceilalti membri ai familiei mele sunt si ei crestini ortodocsi. Eu sunt casatorita cu un crestin catolic, dar socrii mei si fratii si surorile socriilor mei impreuna cu familiile lor sunt toti budhisti.
Eu in scoala generala in Romania am studiat religia ca materie obligatorie timp de 8 ani de zile, 2 ore pe saptamana. In liceu in Romania am ales eu religia dintre alte optionale pentru ca am fost si sunt foarte interesata. Deci in liceu am studiat religia timp de 4 ani, tot cate 2 ore pe saptamana. In plus, eu am citit Biblia acasa de multe ori, de la Biblia copiilor la Biblia normala pentru adulti. Am mers si la biserica des (dar nu saptamanal), m-am spovedit si am vorbit cu mai multi preoti despre diferite subiecte.
Specific aceste lucruri pentru a arata ca nu sunt ignoranta in ceea ce priveste religia. Da, cu siguranta mai am multe de invatat si de aceea imi si place sa vorbesc cu altii despre acest subiect, in speranta de a invata mai multe si a studia diverse alte opinii

Parerile mele sunt cam foarte diferite de cele ale majoritatii si cei care ma citesc/ma asculta ar trebui sa aiba dorinta si vointa de a avea mintea deschisa pentru a nu se supara pe mine. Sper sa nu supar sau deranjez pe nimeni cu parerile mele.

Trimit acest mesaj si apoi voi continua



Mamica fericita de pisicute mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Eu de mic copil mi-am pus tot felul de intrebari referitoare la religie si Dumnezeu. Studiind Biblia si religia la scoala timp de atatia ani si reflectand eu insami asupra acestora, nu am putut sa nu imi pun tot felul de intrebari si nu am putut sa nu remarc nenumarate contradictii in Biblie.
Exemplu de intrebare adesea in mintea mea: Daca Dumnezeu ne-a creat pe noi, cine l-a creat pe Dumnezeu? Am pus aceasta intrebare la scoala de multe ori profesorilor mei. Raspunsurile lor au fost intotdeauna asemanatoare intre ele, ei spunand: "Dumnezeu a existat dintotdeauna pur si simplu."Pentru mine personal acest raspuns nu este suficient si nici foarte explicit si ridica multe alte intrebari.
Exemplu de contradictie remarcata de mine in Biblie: Dupa potopul din Vechiul Testament, Dumnezeu ii promite clar lui Noe ca va mentine pacea pe Pamant, ca nu va mai incerca sa distruga omenirea si ca semn de promisiune apare pe cer un curcubeu. Dar in Apocalipsa dupa Ioan, Dumnezeu este foarte razbunator, promitand distrugerea omenirii din nou de data asta in chinuri groaznice, lent (plagile, ingerii care suna din trompete si vestesc de fiecare data o distrugere si mai mare). Deci practic Dumnezeu promite ceva si apoi isi incalca promisiunea? Niciodata nu am putut sa explic aceasta contradictie.

Apoi, crescand am avut parte de multe intamplari nefericite care m-au facut si recunoscatoare ca nu a fost si mai rau dar totodata m-au facut sa ma intreb despre Dumnezeu, de ce permite el ca eu sa sufar atata? Cand am vazut animale torturate, abandonate, omorate, copii torturati, abandonati, ucisi, razboaie in lumea intreaga, natura distrusa, copii ucigandu-si mamele si tatii, mame ucigandu-si copiii, batrani uitati de toti, oameni buni, cu suflete nobile, bune si pure suferind, murind in timp ce oamenii rai sunt bogati, sanatosi, au de toate desi ei nu dau nimanui nimic si nu fac nici un bine, cand am vazut toate astea, aproape mi-am pierdut credinta in Dumnezeu. Moartea bunicii din partea mamei, care m-a crescut de mica, pentru ca nu am avut bani de spaga pentru doctorul ei ca sa o salveze m-a facut sa urlu la Dumnezeu intrebandu-l de ce a permis asta...Bunica a fost un suflet de aur...
In fine, toate acele lucruri plus multe altele m-au facut sa meditez indelung asupra religiei.

Acum cred din nou cu tarie in Dumnezeu si sunt convinsa ca El mi-a aratat calea din nou, m-a smuls din disperarea mea si m-a facut sa cred din nou
Cum s-a intamplat?

Dumnezeu mi-a indrumat pasii dupa liceu spre Facultatea de Traduceri si Interpretari si experienta din acea facultate mi-a dat o noua perspectiva asupra religiei si puterea de a crede din nou.

La facultate am avut enorm de multe texte de tradus despre cele mai diverse subiecte posibile. Traducand si adaptand textele cu mana mea si cu creierul meu am inceput sa descopar ceea ce pentru mine a devenit, in timp, un mare adevar. Am descoperit ca traducerile nu sunt asa simple cum ar parea si ca implica mult mai multe procese decat isi inchipuie majoritatea oamenilor. Astfel am descoperit ca Biblia noastra de azi nu este cuvantul lui Dumnezeu. Cel mult, contine niste samante de adevar dar per total este extrem de departe de povestea adevarata a lui Dumnezeu.
Teoria/parerea mea?

Adevarata Biblie s-a pierdut demult din cateva motive care mie mi se par logice (este doar parerea mea).
- Biblia a fost tradusa de sute si mii de ori in toate limbile si dialectele Pamantului. Traducerile au fost facute de diferite persoane cu grade diferite de educatie, spiritualitate, credinta, sinceritate, etc. Traducerile au fost facute in perioade istorice foarte diferite de la perioade de pace la perioade de razboaie si multa varsare de sange. Traducerile au fost influentate de mediul inconjurator, social, economic, religios, filozofic, politic, etc celui care efectua traducerea. Traducerile au fost influentate de persoane apropriate celui care traducea. Traducerile au fost influentate de liderii din fiecare epoca/vreme. Traducerile au fost influentate de preotime/lideri religiosi. Traducerile si adaptarile (orice traducere are o adaptare)au fost puternic influentate de psihicul celui care traducea.
Multe lucruri din adevarata Biblie au fost modificate, scoase, adaugate, inventate, exagerate sau au fost transformate din lucruri importante in lucruri minore.
Trebuie avut in vedere faptul ca biserica a avut intotdeauna un rol crucial in istoria omenirii, biserica a influentat toate marile evenimente, in numele religiei s-au comis si inca se comit atrocitati imposibil de descris si imaginat.
Biserica de asemenea a avut grija sa influenteze liderii politici de asemenea, politica si biserica lucrand "mana in mana" in ciuda negarii acestui fapt.
Trebuie avut in vedere ca oamenii cu caracter de lider, bisericesc sau politic s-au temut intotdeauna de masele de oameni. Si atunci, impreuna sau separat, biserica si liderii politici au creat tot felul de povesti si teorii referitoare la Divinitate pentru a tine sub control masele de oameni. Cel mai bun mijloc de a tine sub control orice masa de oameni este frica, teroarea, nesiguranta, intrebarile fara raspuns. Asa ca preotii si liderii, avand mai multa educatie in general decat ceilalti si observand comportamentul uman in general au dedus ca facand apel la fricile omului de rand referitoare la necunoscut, la moarte, la destin, la viata de dupa moarte, etc si fabricand diverse teorii vor induce frica, tinand astfel sub control oamenii. Desigur ca unii oameni sunt atat de rai incat nici frica de Dumnezeu nu ii poate tine sub control dar per total frica de Dumnezeu a controlat si inca controleaza foarte multi oameni.
Imaginati-va cum ar fi fost daca liderii politici si cei ai bisericii le-ar fi spus oamenilor: "Dumnezeu va da multe sanse si va iarta intruna, dupa moarte fiecare se va reincarna indiferent daca ati fost buni sau rai asa ca nu conteaza ce faceti bun sau rau ca nu vi se va intampla niciodata nimic rau, nu veti arde in Iad, Iadul nu exista, veti continua sa traiti la infinit chiar daca faceti numai rele." Atunci probabil lumea asta ar fi fost si mai rea decat este. Daca idea de Iad, Apocalipsa, Judecata, Dumnezeu razbunator pe cei rai, daca aceste idei nu erau puse in mintea oamenilor pentru a fi transmise viitoarelor generatii, liderii nu mai puteau fi lideri, biserica nu mai putea sa influenteze pe nimeni, fiecare ar fi facut tot ce ar fi vrut fara nici o frica de nimeni si nimic. Acum ni se spune ca Dumnezeu ne iarta de multe ori daca regretam relele dar idea de Iad tot exista acolo. Frica, teama, nesiguranta, lipsa raspunsurilor clare, teroarea sunt instrumente de control in masa, extrem de eficiente. Majoritatea oamenilor sunt ca oile, au nevoie de lideri, au nevoie sa li se spuna ce sa faca, in cine sa creada, au nevoie sa fie controlati. Ei nu realizeaza asta constient dar se intampla inconstient si ei sunt atat de obisnuiti de mici copii de cand parintii gandeau pentru ei incat nu mai realizeaza ca o fac si sunt oricand gata sa afirme ca este de fapt ceea ce cred ei cu adevarat nu ceea ce li s-a spus de altii.

Apropo de traduceri. La facultate o data, o profesoara ne-a dat sa traducem din franceza in romana acelasi text. Eram 30 de studenti in acea grupa si fiecare am primit exact acelasi text. Timp de lucru 7 zile. O saptamana mai tarziu ne-am intalnit cu totii si ne-am comparat traducerile si am constat cu uimire ca toate traducerile au fost foarte diferite, desi cu toii am avut acelasi text. Acelasi lucru s-a repetat tot timpul cu toate traducerile noastre. Si noi am fost doar 30 de studenti. Am tradus doar din 2 limbi, nu mai multe. Timpul de lucru a fost foarte scurt. In timpul de lucru nu s-au intamplat schimbari majore in societate, mediul inconjurator, etc si nici nu am fost influentati de lideri sau biserica sa manipulam adevarul. Textul tradus a fost o singura pagina si extrem de simplu comparat cu o carte intreaga ca Biblia. Cu toate astea, totusi cu totii am avut traduceri foarte diferite.
Asa am inteles eu ca traducerile si adaptarile depind de foarte multi factori:
-lungimea textului
-complexitatea textului
-personalitatea traducatorului
-mediul inconjurator
-societatea in care traducatorul traieste
-publicul traducatorului/persoana/persoanele pentru care traducatorul face traducerea
-scopul traducerii (de a prezenta, de a convinge, de a manipula, de a ascunde, de a informa, de a critica, de a ataca, de a argumenta, de a linisti, de a instiga, etc.)
-rasplata materiala si/sau spirituala a traducatorului
-influenta familiei traducatorului
-influenta prietenilor traducatorului
-influenta liderilor politici, directa si indirecta
-influenta liderilor bisericii, directa si indirecta
-mediul economic
-mediul de sanatate (o societate mai bolnava versus o societate mai sanatoasa)
-stabilitatea tarii/societatii sau lipsa acesteia
-razboaiele
-revoltele
-intamplarile neprevazute
-intamplarile carora nu li se poate gasi o explicatie clara
-educatia traducatorului
si multe, multe, multe altele.
Traducerea oricarui text, scurt sau lung, simplu sau complex este extrem de complexa si implica foarte multe procese psihice si influente exterioare.
Avand in vedere toate acestea, am ajuns la concluzia ca adevarata poveste a lui Dumnezeu a fost pierduta, ascunsa, modificata pentru tot felul de scopuri in diferite epoci. Versiunea de astazi pe noi o stim nu este cuvantul lui Dumnezeu, este creatia omului in interesul propriu. Asta este parerea mea.

Eu cred cu tarie in Dumnezeu dar nu in Dumnezeul descris in Biblie.

O fosta profesoara de franceza de-a mea mi-a spus odata:"Eu prefer sa ma rog in natura si nu in biserica. Biserica este creata de om. Natura este creata de Dumnezeu. Eu ma simt mai aproape de Dumnezeu in natura nu in Biserica."
La fel fac si eu acum, prefer sa ma rog in natura de cate ori am ocazia.

Cam astea ar fi parerile mele despre religie. Sper sa nu supar si provoc pe nimeni



Mamica fericita de pisicute mieunatoare si torcatoare, Daisy (20.01.2012.) si Gracie (31.03.2012.)

Mergi la inceput