biblia

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

si tu asa crezi despre Biblie ?
ca :

Citat:
ea va ramane pentru multi o carte prin care dumnezeu ne trimite in iad daca ii incalcam poruncile sau in rai daca suntem ascultatori


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
nu cred ca putem intelege biblia, respectiv ce reprezinta dumnezeu, prin studiu biblic. adica studiind aceasta carte avand in vedere doar religia si fara a avea cunostinte si in alte studii de fizica, matematica, biologie , astronomie


alinta,
eu cred ca Biblia e suficienta, ca fiecare in functie de capacitatea mentala cu care este dotat, sa intealeaga esentialul despre Dumenzeu si mesajul transmis.




michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
nu cred ca putem intelege biblia, respectiv ce reprezinta dumnezeu, prin studiu biblic. adica studiind aceasta carte avand in vedere doar religia si fara a avea cunostinte si in alte studii de fizica, matematica, biologie , astronomie


alinta,
eu cred ca Biblia e suficienta, ca fiecare in functie de capacitatea mentala cu care este dotat, sa intealeaga esentialul despre Dumenzeu si mesajul transmis.




michelle


michelle , ce parere am despre "tipul" adus in discutie de mine? mi se pare genial!
referitor la parerea mea despre biblie, nu este cea expusa, am mentionat ca pentru multi, adica majoritatea asta inseamna, pentru ca vrei , nu vrei sa recunosti si tu crezi in iad si rai. eu nu cred in asa ceva.

iris, am inteles treaba cu logica

si totusi ce intelegeti voi din urmatoarea mea nelamurire care face parte din acelasi capitol, tot geneza, bineinteles?


cap.6
1. iar dupa ce au inceput a se inmulti oamenii pe pamant si li s-au nascut fiice,
2. fii lui dumnezeu, vazand ca fiicele oamenilor sunt frumoase, si-au ales dintre ele sotii, care pe cine a voit.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
nu cred ca putem intelege biblia, respectiv ce reprezinta dumnezeu, prin studiu biblic. adica studiind aceasta carte avand in vedere doar religia si fara a avea cunostinte si in alte studii de fizica, matematica, biologie , astronomie


alinta,
eu cred ca Biblia e suficienta, ca fiecare in functie de capacitatea mentala cu care este dotat, sa intealeaga esentialul despre Dumenzeu si mesajul transmis.




michelle


michelle , ce parere am despre "tipul" adus in discutie de mine? mi se pare genial!
referitor la parerea mea despre biblie, nu este cea expusa, am mentionat ca pentru multi, adica majoritatea asta inseamna, pentru ca vrei , nu vrei sa recunosti si tu crezi in iad si rai. eu nu cred in asa ceva.

iris, am inteles treaba cu logica

si totusi ce intelegeti voi din urmatoarea mea nelamurire care face parte din acelasi capitol, tot geneza, bineinteles?


cap.6
1. iar dupa ce au inceput a se inmulti oamenii pe pamant si li s-au nascut fiice,
2. fii lui dumnezeu, vazand ca fiicele oamenilor sunt frumoase, si-au ales dintre ele sotii, care pe cine a voit.




alina


alinta, eu te-am intrebat ce crezi despre interpretarea lui...nu ce crezi despre el.

iar Biblia nu se refera doar la rai, iad si poruncile lui Dumenzeu.





michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Alinta, recomandarea mea e sa incepi cu inceputul si nu ma refer la inceputul Bibliei.
incepi cu tine, ca fiintza...ce crezi tu, despre tine, cine esti, de ce esti, ce cauti...unde te duci. apo,i daca vrei poti sa continui cu sufletul tau,cu spiritul tau ce sunt si unde se duc...

cum putem sa ne gindim sa-L cunoastem pe Dumenzeu, cand nu ne cunoastem bine pe noi insine?

cel putin la mine, Biblia a venit in urma credintzei...si prin credintza am inceput sa o citesc.iar credinta a venit in urma unei cercetari depline a fiintei si nevoilor mele.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Biblia este un TOT, un intreg despre care nu poti sa spui cred pagina 752 dar nu cred pagina 1...ori crezi de la inceput, ori nu mai crezi.
iar in credintza crestina nu cred ca poti separa Biblia de Dumenzeu si de biserica

tu, alinta ce vrei? ce cauti? sunt sigura ca intrebarile tale sunt mult mai complexe decat cele de la cap 6.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
nu cred ca putem intelege biblia, respectiv ce reprezinta dumnezeu, prin studiu biblic. adica studiind aceasta carte avand in vedere doar religia si fara a avea cunostinte si in alte studii de fizica, matematica, biologie , astronomie


alinta,
eu cred ca Biblia e suficienta, ca fiecare in functie de capacitatea mentala cu care este dotat, sa intealeaga esentialul despre Dumenzeu si mesajul transmis.




michelle


michelle , ce parere am despre "tipul" adus in discutie de mine? mi se pare genial!
referitor la parerea mea despre biblie, nu este cea expusa, am mentionat ca pentru multi, adica majoritatea asta inseamna, pentru ca vrei , nu vrei sa recunosti si tu crezi in iad si rai. eu nu cred in asa ceva.

iris, am inteles treaba cu logica

si totusi ce intelegeti voi din urmatoarea mea nelamurire care face parte din acelasi capitol, tot geneza, bineinteles?


cap.6
1. iar dupa ce au inceput a se inmulti oamenii pe pamant si li s-au nascut fiice,
2. fii lui dumnezeu, vazand ca fiicele oamenilor sunt frumoase, si-au ales dintre ele sotii, care pe cine a voit.







alinta, eu te-am intrebat ce crezi despre interpretarea lui...nu ce crezi despre el.

iar Biblia nu se refera doar la rai, iad si poruncile lui Dumenzeu.





michelle


michelle, daca nu poti sa raspunzi la subiect, inteleg, dar te rog nu incepe sa imi predici sau sa imi raspunzi tot cu o intrebare!

referitor la ce spune "tipul" genial nu stiu cum sa ma mai exprim ca sa intelegi, daca tipul e genial si interpretarea lui e geniala, dar stiu ca pentru tine , si nu numai , este imposibil de acceptat asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

exista si o alta interpretare a cuvantului yahweh, interpretare data de nassim haramein, un tanar fizician , si anume: structura unui tetraedru care creaza un camp gravitational.

nadaflorilor , ma refeream la faptul ca nu cred ca putem intelege biblia, respectiv ce reprezinta dumnezeu, prin studiu biblic. adica studiind aceasta carte avand in vedere doar religia si fara a avea cunostinte si in alte studii de fizica, matematica, biologie , astronomie, ea va ramane pentru multi o carte prin care dumnezeu ne trimite in iad daca ii incalcam poruncile sau in rai daca suntem ascultatori.
din punctul meu de vedere religia este inventata de om pe cand legile care stau la baza existentei noastre, a intregului univers din care facem parte, legi pe care oamenii au inceput sa le descopere , reprezinta creatia lui dumnezeu .

acum cred ca ati inteles de ce nu am deschis subiectul la sufletul credintei!






alina

credinta in Dumnezeu este rezervata celor foarte scoliti, conform celor spuse de tine...si cei care nu stiu cu ce se mananca fizica si toate alealalte nu au decat sa dea cu banu'..."cap = ma duc in rai, pajura ma duc in iad"... eu nu cred ca iinteligenta sau intelepciunea omului sta in gradul de pregatire/scolire, exista minti mai agere si mai cuprinzatoare si printre cei care au studiat mai putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
nu cred ca putem intelege biblia, respectiv ce reprezinta dumnezeu, prin studiu biblic. adica studiind aceasta carte avand in vedere doar religia si fara a avea cunostinte si in alte studii de fizica, matematica, biologie , astronomie


alinta,
eu cred ca Biblia e suficienta, ca fiecare in functie de capacitatea mentala cu care este dotat, sa intealeaga esentialul despre Dumenzeu si mesajul transmis.




michelle


michelle , ce parere am despre "tipul" adus in discutie de mine? mi se pare genial!
referitor la parerea mea despre biblie, nu este cea expusa, am mentionat ca pentru multi, adica majoritatea asta inseamna, pentru ca vrei , nu vrei sa recunosti si tu crezi in iad si rai. eu nu cred in asa ceva.

iris, am inteles treaba cu logica

si totusi ce intelegeti voi din urmatoarea mea nelamurire care face parte din acelasi capitol, tot geneza, bineinteles?


cap.6
1. iar dupa ce au inceput a se inmulti oamenii pe pamant si li s-au nascut fiice,
2. fii lui dumnezeu, vazand ca fiicele oamenilor sunt frumoase, si-au ales dintre ele sotii, care pe cine a voit.




alina


o structura nu poate fi de tetraedru..ar putea fi tetraedrica, ca dupa cate stiu eu tetraedru este figura geometrica ..acum YHWH are 4 litere=tetragrama dar tetraedru este o figura in spatiu si are 4 fete..structura tetraedrica poate fi formata dintr-un infinit de tetraedre, rezultand mai mult de 4 fete; cum a ajuns omu' la concluzia ca e structura tetraedrica si cum a dedus ca emite/produce camp gravitational?

http://www.tpu.ro/religie/capitolul-6-1-iar-dupa-ce-au-inceput-a-se-inmulti-oamenii-pe-pamant-si-li-s-au-nascut-fiice-2-fiii-lui-dumnezeu-vazand/

http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14986


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

exista si o alta interpretare a cuvantului yahweh, interpretare data de nassim haramein, un tanar fizician , si anume: structura unui tetraedru care creaza un camp gravitational.

nadaflorilor , ma refeream la faptul ca nu cred ca putem intelege biblia, respectiv ce reprezinta dumnezeu, prin studiu biblic. adica studiind aceasta carte avand in vedere doar religia si fara a avea cunostinte si in alte studii de fizica, matematica, biologie , astronomie, ea va ramane pentru multi o carte prin care dumnezeu ne trimite in iad daca ii incalcam poruncile sau in rai daca suntem ascultatori.
din punctul meu de vedere religia este inventata de om pe cand legile care stau la baza existentei noastre, a intregului univers din care facem parte, legi pe care oamenii au inceput sa le descopere , reprezinta creatia lui dumnezeu .

acum cred ca ati inteles de ce nu am deschis subiectul la sufletul credintei!








credinta in Dumnezeu este rezervata celor foarte scoliti, conform celor spuse de tine...si cei care nu stiu cu ce se mananca fizica si toate alealalte nu au decat sa dea cu banu'..."cap = ma duc in rai, pajura ma duc in iad"... eu nu cred ca iinteligenta sau intelepciunea omului sta in gradul de pregatire/scolire, exista minti mai agere si mai cuprinzatoare si printre cei care au studiat mai putin

Nina,mami de,





nadaflorilor, as vrea ca la acest subiect sa lasam prejudecatile deoparte . nu am spus ca sunt inteleapta sau studiata, am spus ca au fost si sunt altii care sunt intelepti si studiaza, nu vorbesc in numele multimii si nu vorbesc despre credinta in dumnezeu.











Mergi la inceput