biblia

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

Nu, nu trebuie sa stam in frica, frica nu e de la Dumnezeu. Avem voie sa gandim, ba mai mult trebuie sa gasim singuri raspunsurile. Chiar si atunci cand vin cu ajutorul altora, raspunsurile sunt intotdeauna ale noastre. Sa nu ne impotmolim in parerea nimanui, nu trebuie sa desfiintam pe nimeni ca sa credem in ce credem, fiecare avem drumul nostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta


biserica, credinta , botezul sunt lucruri care sunt interpretate din biblie, nicaieri in biblie nu scrie ca trebuie sa fie o biserica , un botez , o anumita credinta. toate astea au fost intelese de mintea noastra umana in dorinta de a fi aproape de dumnezeu.



alina


In Biblie,la Efeseni 4:5 scrie exact asa: "Exista un singur Domn, o singura credinta, un singur botez. Este un singur Dumnezeu si Tata al tuturor."



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui BellaDonna

deja ma simt ca la inchizitie, ma pedepseste sau nu, trebuie sa stam in frica ???? de ce???
mai avem voie sa gandim...?

mamica lui Ana Maria


Nihil Sine Deo!



Exact!
biblia a fost inventata pt a controla masele de oameni; iti dai seama ce s-ar intimpla daca nu ar exista? multa lume este tinuta in friu doar pt ca exista biblia care promite pedepse celor care nu se supun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Citat:
citat din mesajul lui BellaDonna

deja ma simt ca la inchizitie, ma pedepseste sau nu, trebuie sa stam in frica ???? de ce???
mai avem voie sa gandim...?

mamica lui Ana Maria


Nihil Sine Deo!



Exact!
biblia a fost inventata pt a controla masele de oameni; iti dai seama ce s-ar intimpla daca nu ar exista? multa lume este tinuta in friu doar pt ca exista biblia care promite pedepse celor care nu se supun...


frica a fost probabil primul sentiment negativ aparut ca urmare a pacatului. Dupa episodul cu fructul oprit "Domnul Dumnezeu a chemat pe om #351;i i-a zis: „Unde e#351;ti?” El a r#259;spuns: „Ti-am auzit glasul in gradina; si mi-a fost frica, pentru ca eram gol, si m-am ascuns.” (Geneza 3:9-10)

daca nu exista pacate in viata noastra, daca tot ceea ce facem este corect, daca nu exista motivatii gresite nici macar in spatele faptelor noastre bune nu am avea de ce sa ne mai fie frica. In niciun caz nu ne-ar mai putea fi frica de o judecata dreapta. Isus a venit ca sa ne elibereze si de frica.

Biblia nu a fost inventata ca sa controleze masele de oameni. Dumnezeu nu incearca niciodata sa ne controleze. Eu as zice ca respecta liberul arbitru al fiecaruia, chiar daca in final ne considera responsabili pentru felul in care am folosit aceasta libertate.

Oamenii s-au folosit de biblie si de religii ca sa controleze prin manipulare , dominare si intimidare. Oriunde intalnim aceste 3 comportamente e clar ca fortele intunericului sunt la lucru.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui greieras

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta


biserica, credinta , botezul sunt lucruri care sunt interpretate din biblie, nicaieri in biblie nu scrie ca trebuie sa fie o biserica , un botez , o anumita credinta. toate astea au fost intelese de mintea noastra umana in dorinta de a fi aproape de dumnezeu.






In Biblie,la Efeseni 4:5 scrie exact asa: "Exista un singur Domn, o singura credinta, un singur botez. Este un singur Dumnezeu si Tata al tuturor."



Gloria si Eva (22 dec. 2004)


www.flickr.com/photos/10463499@N06/sets/72157629124424141/detail//" target="_blank">Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing







adica e si tatal celor care nu merg la biserica. este tatal tuturor raselor , tatal tuturor celor care respira, tatal tuturor oamenilor .
exista o singura credinta si anume a crede in iubire si un singur botez care inca nu mi-am dat seama la ce se refera. ( botezul fiind un alt element din cauza caruia oamenii apartinand anumitor "credinte" inca nu au picat de acord cand se face si cum se face: imediat dupa nastere sau cand te maturizezi , bagat cu totul in apa sau numai stropit.)

asta interpretez eu din versetul acesta si nu ca numai crestinii vor ajunge in "rai', deci eu consider ca biblia este interpretata in functie de perceptia fiecaruia si nu inteleasa cu adevarat.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Citat:
citat din mesajul lui BellaDonna

deja ma simt ca la inchizitie, ma pedepseste sau nu, trebuie sa stam in frica ???? de ce???
mai avem voie sa gandim...?

mamica lui Ana Maria


Nihil Sine Deo!



Exact!
biblia a fost inventata pt a controla masele de oameni; iti dai seama ce s-ar intimpla daca nu ar exista? multa lume este tinuta in friu doar pt ca exista biblia care promite pedepse celor care nu se supun...


frica a fost probabil primul sentiment negativ aparut ca urmare a pacatului. Dupa episodul cu fructul oprit "Domnul Dumnezeu a chemat pe om #351;i i-a zis: „Unde e#351;ti?” El a r#259;spuns: „Ti-am auzit glasul in gradina; si mi-a fost frica, pentru ca eram gol, si m-am ascuns.” (Geneza 3:9-10)

daca nu exista pacate in viata noastra, daca tot ceea ce facem este corect, daca nu exista motivatii gresite nici macar in spatele faptelor noastre bune nu am avea de ce sa ne mai fie frica. In niciun caz nu ne-ar mai putea fi frica de o judecata dreapta. Isus a venit ca sa ne elibereze si de frica.

Biblia nu a fost inventata ca sa controleze masele de oameni. Dumnezeu nu incearca niciodata sa ne controleze. Eu as zice ca respecta liberul arbitru al fiecaruia, chiar daca in final ne considera responsabili pentru felul in care am folosit aceasta libertate.

Oamenii s-au folosit de biblie si de religii ca sa controleze prin manipulare , dominare si intimidare. Oriunde intalnim aceste 3 comportamente e clar ca fortele intunericului sunt la lucru.





www.pasipecaleacredintei.wordpress.com" target="_blank">pe cont propriu


imi pare rau sa te contrazic; biblia controleaza masele;
la ceea ce te referi tu se aplica la un nr destul de restrins de oameni care-s evoluati psihis/spiritual sau cum sa ma exprim, care isi dau seama de conmsecintele faptelor lor;
multi nu sint asa; gindeste-te la persoana "bruta" de la tara care nu are prea multe clase de ex.; ma refer si la alte tari nu numai ro; gindeste-te la oamenii din desert sint clar controlati de biblia lor(coran) etc etc
pt mine e clar biblia controleaza masele in general;

cu frica si pacatul: dupa cum e alcatuit corpul omenesc este imposibil de a elimina frica; nu vad cum este posibil decit daca elimini o parte din creier poate? daca elimini niste substante din corp care controleaza producerea instinctului de aparare/frica?
tot ce se scrie in biblie despre faptul ca nu exista frica inainte de pacat este metaforic. unii o inteleg mot-a mot
altii nu
eu nu imi pot da seama cum atunci nu a existat si brusc dupa pacat exista, s-a introdus ceva in corpul uman in plus dupa pacat?

si ce a fost pacatul in mod exact? ca eu nu cred ca mincatul dintr-un mar a fost pacatul, este metaforic la altceva se refera dupa parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

dumnezeu este doar iubire. este starea de bine care o ai atunci cand esti iubit si iubesti.

asta caut eu in biblie, dovada ca el este doar iubire!




Dumnezeu este iubire dar este si drept si sfint...asa ca sa nu te gindesti ca vei gasi in Biblie, doar iubire, fara pedeapsa, fara dreptate...


michelle
"Fear less, hope more; Whine less, breathe more; Talk less, say more; Hate less, love more; And all good things are yours"


eu vad altfel lucrurile adica inteleg ca daca ni se intampla ceva rau nu ni se intampla pentru ca ne-a "pedepsit" dumnezeu ci pentru ne-am pedepsit singuri . totul se intoarce la noi, totul depinde de noi este ca traiectoria bumerangului, daca simtim iubire primim iubire daca simtim frica primim inapoi frica si tot asa. ( sunt cele 7 sentimente negative in noi ( pacate ) care pot fi inlocuite cu sentimentele pozitive care sunt exact opusul energiilor negative. )

dumnezeu ne-a creat perfecti, depinde numai de noi insine ce cale alegem sa pasim, ce sentimente alegem sa traim .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
imi pare rau sa te contrazic; biblia controleaza masele;
la ceea ce te referi tu se aplica la un nr destul de restrins de oameni care-s evoluati psihis/spiritual sau cum sa ma exprim, care isi dau seama de conmsecintele faptelor lor;
multi nu sint asa; gindeste-te la persoana "bruta" de la tara care nu are prea multe clase de ex.; ma refer si la alte tari nu numai ro; gindeste-te la oamenii din desert sint clar controlati de biblia lor(coran) etc etc
pt mine e clar biblia controleaza masele in general;

cu frica si pacatul: dupa cum e alcatuit corpul omenesc este imposibil de a elimina frica; nu vad cum este posibil decit daca elimini o parte din creier poate? daca elimini niste substante din corp care controleaza producerea instinctului de aparare/frica?
tot ce se scrie in biblie despre faptul ca nu exista frica inainte de pacat este metaforic. unii o inteleg mot-a mot
altii nu
eu nu imi pot da seama cum atunci nu a existat si brusc dupa pacat exista, s-a introdus ceva in corpul uman in plus dupa pacat?

si ce a fost pacatul in mod exact? ca eu nu cred ca mincatul dintr-un mar a fost pacatul, este metaforic la altceva se refera dupa parerea mea


parerea mea este ca gradul de cultura nu are o influenta decisiva asupra relatiei cu Dumnezeu. Biblia spune ca Dumnezeu a inscris in inimile noastre legile Sale si astfel fiecare dintre noi putem, cel putin la inceput, sa facem o distinctie intre ce e bine si ce e rau. Sigur, daca alegem raul inimile noastre se impietresc si treptat ne pierdem discernamantul. Iar daca alegem binele, ne dam seama ca binele nostru e destul de departe de ceea ce vrea Dumnezeu si ca e mereu loc de imbunatatiri.

Dar exista totusi un echilibru. daca pentru oamenii simpli e greu, (in maniera in care ai descris-o) eu as zice ca si pentru oamenii inteligenti e la fel de greu. pentru ca ei au tendinta sa-si puna increderea in inteligenta lor uitand ca cei care sunt constienti de propria lor ignoranta sunt avantajati. a ne cunoaste si a ne accepta propriile limite constiuie intotdeauna un avantaj. O conditie esentiala a progresului.

in ce priveste frica eu sunt idealista. cred ca daca am trai intr-un mediu in care nu ar exista nimic amenintator/ingrijorator nu i-am simti lipsa. Dar cum deocamdata traim pe o planeta in care satan este stapanitorul (Ioan 14:30) e normal ca frica sa faca parte din peisaj (dar si aici ar putea fi o discutie mai lunga, ca biblia spune ca exista 2 legi fundamentale care guverneaza universul; o lege naturala care se lasa descoperita cu inteligenta noastra si o lege spirituala care se lasa mai greu observata si descoperita, dar ca ambele sunt la fel de reale.)

Eu am inteles ca pacatul originar a fost neascultarea de Dumnezeu si ascultarea de satan (Dumnezeu a zis sa nu mancam din pom, Satan a zis sa mancam). a fost un test pe care Adam si Eva l-au picat. Iar aceasta neascultare a avut repercursiuni asupra intregului univers: oamenii au fost blestemati, satan a fost blestemat, pamantul a fost blestemat, iar frica a devenit adaptarea in fata acestei noi realitati. Caci ne e frica doar daca avem motive sa ne fie frica (nu poate sa ne fie frica de boli daca bolile nu exista, de accidente daca accidentele n-ar exista etc.) Cred ca inainte de pacat nu existau motive pentru care oamenii sa experimenteze frica.

cred ca ceea ce manipuleaza masele e ignoranta. ignoranta care poate decurge fie din simplitatea mintii noastre la fel de mult ca si dintr-o minte extrem de sofisticata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

afirmatia mea desigur sa vrut ironica, dealtfel la afirmatiile pe cine iubeste Dumnezeu ??!!
de ce??
subiectul deja se transforma in religie,
daca se pleaca de la GENEZA cand dumnezeu a facut cerul si pamantul, deci toti santem ai lui si cei din jungla care habar nu au de biblie dar il cunosc pe Dumnezeu, deci sant creatia LUI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
exista o singura credinta si anume a crede in iubire si un singur botez care inca nu mi-am dat seama la ce se refera. ( botezul fiind un alt element din cauza caruia oamenii apartinand anumitor "credinte" inca nu au picat de acord cand se face si cum se face: imediat dupa nastere sau cand te maturizezi , bagat cu totul in apa sau numai stropit.)


la situatii asemanatoare ma refeream atunci cand am spus ca trebuie sa ne resetam convingerile. Daca ne-am nascut intr-o religie care practica botezul noilor nascuti sau intr-una care practica botezul persoanelor adulte ce ne impiedica sa aruncam aceste credinte la gunoi si sa citim biblia pentru a ne face propria noastra parere?

avem chiar si un exemplu biblic pentru asta: crestinii din Berea care cercetau scripturile ca sa vada daca ceea ce li se spunea era adevarat.

"Iudeii acestia aveau o inima mai aleasa decat cei din Tesalonic. Au primit Cuvantul cu toata ravna si cercetau Scripturile in fiecare zi, ca sa vada daca ce li se spunea, este asa."
(faptele apostolilor 17:11)

Mergi la inceput