Fierbinte: Lipsa spermei

Fierbinte: Lipsa spermei | Autor: Niusha

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor celor ce isi doresc cu infrigurare un ingeras ! Am 28 ani, sint casatorita de un an si imi doresc enorm un bebe, dar din pacate nu se primeste deoarece sotul meu are o problema si anume, ii lipseste sperma. In urma cu 5 ani a suferit de cancer testicular, a urmat chimioterapie, iar dupa asta a fost nevoie de operatie pentru inlaturarea testicolului bolnav, deoarece situatia nu se imbunatati dupa tratamentul cu chimioterapie. Tin sa spun ca dupa chimioterapie sperma era, insa dupa operatie a disparut. As vrea sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu asa o problema, daca sint sanse pentru restabilirea (producerea) spermei si ce ar trebui sa fac???. Astept sfaturile si ajutorul vostru, sint foarte disperata

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Am auzit de un cuplu care avea o problema de acest fel. Nu stiu exact in cazul lor f multe detalii adica ce a cauzat problema initiala dar stiu cum s-a rezolvat si anume au strans bani, au facut fertilizare in vitro cu spermatozoizi obtinuti prin punctie testiculara si ea a ramas insarcinata cu gemeni, unul dintre embrioni s-a oprit din dezvoltare dupa putin timp dar a ramas unul care s-a dezvoltat ok si s-a nascut prin cezariana o fetita frumoasa si sanatoasa care are acum 9 ani.
Dar daca metoda asta se poate aplica si in cazul vostru va poate spune numai un medic specializat pe probleme de infertilitate masculina.

19+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Niusha spune:

Emilia, iti multumesc pentru sfatul tau !Sa te ajute Dumnezeu sa duci sarcina cu bine si sa ai un bebe sanatos ! Am multe vizualizari, dar din pacate mai mult nimeni nu-mi raspunde la intrebarea mea si asta ma sperie si ma face sa cred ca sint unica cu asa o problema care nu are rezolvare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Multumesc.

Poate te ajuta si acest link de pe Romedic despre ejacularea retrograda.
www.romedic.ro/ejacularea-retrograda" target="_blank">http://www.romedic.ro/ejacularea-retrograda

La final scrie asa:
Tratamentul infertilitatii consta in recoltarea spermatozoizilor din urina si utilizarea lor in metodele de reproducere asistata, fie prin inseminare intrauterina, fie prin fertilizare in vitro sau prin injectii intra-citoplasmatice (injectarea unui spermatozoid in ovul).
Cam despre asta povesteam eu mai sus, daca se gasesc spermatozoizi in urina, sau extragerea lor prin punctie testiculara daca nu.


19+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Citat:
citat din mesajul lui Niusha

Am multe vizualizari, dar din pacate mai mult nimeni nu-mi raspunde la intrebarea mea si asta ma sperie si ma face sa cred ca sint unica cu asa o problema care nu are rezolvare


eu nu cred ca esti unica, doar ca nu toata lumea isi face curaj sa vorbeasca
un medic sau chiar mai multi medici urologi ar trebui consultati pt. compararea opiniilor
poate cu tratament reusiti sa gasiti ceva si puteti face FIV, ICSI...

ejacularea retrograda presupune sa fie sperma
medicii ce spun de fapt ?
poate testicolul ramas isi reia functia cumva...
nu trebuie sa va pierdeti speranta



Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

EU cred ca trebuie facuta punctie testiculara si apoi fiv cu icsi si nu doar fiv simplu. Poate inainte e nevoie de niste analize mai speciale pt a vedea daca sunt gigei in testicol. Ca o ultima solutie este si inseminare cu donator, asta, binteles daca sotul accepta asta. Multa bafta.

cu 27+ .... si am intrat in luna a 7-a si in trimestrul III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Niusha spune:

Dancutza, iti multumesc pentru sfat, sper si eu sa fie o solutie, dar la inseminarea cu donator nu vreau sa apelez, daca nu se va primi bebe atunci o sa recurgem la adoptie. O sarcina usoara pina la final si sa te auzim cu un bebe frumos si sanatos

ANI.G, iti multumesc pentru incurajare! Din pacate nu e ejaculare retrogadata,am consultat citiva medici dar nu ne pot spune nimic concret, doar string din umeri si asta ma descurajeaza si mai mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Faptul ca n medici ridica din umeri nu inseamna nimic. Nu orice medic e specializat pe asa ceva. Punctie testiculara ati facut si nu s-au gasit spermatozoizi? Daca nu, asta trebuie facut. Nu conteaza ca nu e ejaculare retrograda, trebuie vazut daca are loc spermatogeneza sau nu.

20+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput