Inundatie la apartamentul de la subsol

Inundatie la apartamentul de la subsol | Autor: GoldenBrown

Link direct la acest mesaj

Buna ziua

Am si eu o problema la o garsoniera din Bucuresti. E situata in subsolul unui bloc vechi, sunt cam trei in aceeasi pozitie ca a noastra. Acum doua saptamani a fost o problema la scurgerea blocului de la wc, s-a infundat si tot ce venea pe ea a refulat in casa. Mi-a stricat parchetul si s-a denivelat podeaua, s-a umflat ingrozitor. Sngura solutie e sa scot tot, pun sapa si gresie. Insa m intereseaza daca pot obtine ceva de la Administratia Blocului, pentru ca deja e a doua oara cand se intampla si mi.a plecat si chiriasul..
Aici in USA as putea sa cer daune pentru ce s.a intamplat, insa in Ro se fac toti ca ploua, n.am cu cine vorbi...
Aveti idee daca pot actiona intr.un fel blocul?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

Buna ziua,

Ai asigurare ? facultativa sau obligatorie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GoldenBrown spune:

In sfarsit, raspunde cineva :)
Joxy, n-am de niciuna.. Probleme ca in Ro, deh.. A avut pana in Martie si sor.mea nu s.a mai dus s.o reinnoiasca, sau ceva s.a intamplat si am ramas neacoperita.. ( de ce nu se poate face automat, nu stiu..)
Deci daca asigurarile nu ma pot ajuta, nu pot sa mai astept nimic de la bloc..? In fond, a fost vina lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Nu se inghesuie nimeni sa-ti raspunda pentru ca in "Ro, deh" ca sa obtii ceva in situatia ta dureaza mult, costa mult si la final cand tragi linie si aduni e mai ieftin si mai rapid sa schimb parchetul, sa vinzi apartamentul sau chiar sa-ti faci propria scurgere incat sa nu mai refuleze scurgerea blocului la tine in casa. Aici s-ar putea sa bat campii ca poate nu se poate face tehnic asta dar stiu ca exista blocuri unde parterul are scurgere separata tocmai din cauza asta.
Deci, ce vrei tu se rezolva in instanta. Ii dai in judecata sa te despagubeasca. Asta inseamna bani de avocat si niste termene ca in "Ro, deh". In final, cum am zis, e mult mai ieftin si mai rapid sa schimbi parchetul si sa vinzi.

PS Asigurarea se poate innoi automat, trebuie doar sa ceri asta cand inchei polita.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mai, o sa raspund si eu, desi nu-i musai sa-ti placa...
Esti intr-o situatie ingrata (imi pare rau pentru asta) in principal din cauza propriei ignorante. Locuintele de la parter (cu atat mai mult de la subsol!!!) au scurgere separata, conectata dupa cotul coloanei principale, adica acolo unde se produc de obicei colmatarile. Si daca nu au astfel de instalatii, se executa ulterior, daca vrei sa ai viata linistita. Si daca nu vrei sa faci nici asta, atunci montezi o clapeta de sens pe scurgerea ta, adica sa curga de la tine si invers sa nu se poata.
Administratia blocului n-o poti da in judecata, pentru ca nu ea a infundat scurgerea. Doar daca vei recunoaste in dop chilotii vreunei vecine de la etaj, sau alta treanta pe care oamenii inconstienti le arunca la WC. Evenimentul este un accident, nu o neglijenta (asa vad eu lucrurile, fara alte amanunte ale tale), asa ca doar o asigurare ar fi putut remedia problema ta, insa si de asigurare trebuie sa se ocupe cineva, nu vine nimeni la usa ta sa te intrebe daca vrei sau nu asigurare. Sau prelungire. In orice caz, nu te poti baza pe asta.
Deci: n-ai pe cine si de ce sa dai in judecata. Daca e adoua oara cand patesti asta si tu nu ai alta abordare decat "Ro, deh", mi-e teama ca vei numara evenimentele pana te vei decide sa vinzi garsoniera.
Imi pare rau, ti-am zis ca n-o sa-ti placa...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Rufus, Androix .

GoldenBrown, din pacate ai doua probleme: una de atitudine (faza cu "Ro, deh" remarcata si de alti utilizatori este... de toata jena) si una de informare / interes, mai bine zis de DEZinformare si DEZinteres din partea ta.

PS: Imi pare rau ca nu-ti pot fi de folos in mod concret, dar nu m-am putut abtine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GoldenBrown spune:

Multumesc de raspunsuri.
Chiar nu m-am suparat, Rufus. Probabil cA eu de aici am o imagine deformata, asa si cum voi din Ro simtit nevoia sa va aparati.. Undeva e un scurtcircuit.. Nu asta vreau sa rezolv.
Am mai auzit de scurgerea separata, cred ca asta o sa incerc sa fac. Partea cu clapeta nu cred ca merge pt ca e pericol sa fie presiune prea mare si tot la mine cedeaza..
Eu tot cred ca Administratia blocului ar trebui sa aiba ceva de spus in inundatiile astea, macar sa rezolve cu tevile vechi. Ori sa arate un interes in rezolvarea problemei... Nimeni n-a spus nimic, parca as fi fost cu garsoniera pe camp..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu simt nevoia sa ma apar pentru nimic, crede-ma.
E vorba de protectie.
Clapeta nu cedeaza, stai linistit. Evident, o piesa de calitate.
Administratia schimba tevile atunci cand e mandatata de Adunarea generala. Adica de oameni (majoritatea lor). Vor locatarii-se schimba tevi. Nu vor...nu se schimba nimic.
Daca vorbim de atitudinea oamenilor, atunci poti avea ceva dreptate.
Numai ca nu te ajuta la parchet.


Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput