Suprasolicitarea copilului - Semne

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Si acum sa trag concluzia subiectului... din partea mea.

Foarte folositoare toate raspunsurile si studiind copilul mi-am dat seama ca este suprasolicitat...
Asa ca:
Am renuntat la firma de engleza (avea doua dimineti pierdute cu drumurile/ doua ore) , am gasit o profesoara in particular, unde face numai o ora jumatate si este legat de scoala. Am renuntat la o ora de informatica din cele trei. Aici nu sunt impacata, dar engleza in particular se suprapune peste ora asta.
Am inceput insa sa facem in plus la fizica si rezultatele au inceput sa apara.
Vor incepe olimpiadele si concursurile de fizica si informatica. Iar la muzica profesoara de la scoala l-a implicat in tot felul de proiecte la care el nu vrea sa renunte si care (chiar daca nu-mi convine ) pentru el sunt importante.

Alinkav ... felicitari pentru copilasul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Filofteia, te felicit. Pentru ca te-ai preocupat atata, pentru ca ai studiat si mai ales pentru ca ai avut puterea sa spui ... e un pic cam mult, hai s-o lasam mai moale. Cred ca a fost greu (sau cel putin pentru cei pe care ii stiu eu ... este foarte greu sa recunoasca in fata oglinzii ca-si supraincarca copiii in ideea ca le ofera un viitor mai bun, ce sa mai zica si pe forum) sa recunosti ca e cazul sa schimbati ceva si pentru asta .
Esti o mama tare faina .


viperisme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Filofteia..chiar ca esti o mama tare faina.

Eu inca nu ma prind daca e copilul suprasolicitat (suna stupid, stiu)...uneori mi se pare ca da, alteori nu...acum ca trec tezele, mi se pare ca s-a mai relaxat, s-au mai oprit si gramezile de teme si in mod evident are mult mai mult timp de facut de vrea el.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

si copilul tau, filofteia, e un copil fain...cuminte...bravo !

Al meu e un puturos, n-ar face un exercitiu in plus fata de tema.
Ma gandesc cu groaza la anii ce urmeaza. Deocamdata e in clasa a 3-a...

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Fetelor ma faceti sa rosesc!

Cricor, la noi gramezile de teme continua si dupa teze. Ba mai mult luni au lucrare la algebra si in cursul saptamanii vor avea si la geometrie. Azi au la fizica, ieri la biologie, din toata materia... cea de franceza le da de obicei in penultima saptamana de scoala din toata materia ... foarte pretentiosi toti profesorii.

Citat:
l meu e un puturos, n-ar face un exercitiu in plus fata de tema.

Ce face in plus face seara, ca si al meu este inventiv si ar fi in stare sa le rezolve de pe net. Acum nu-ti imagina ca se rupe in teme... acolo doua-trei probleme la fizica... la matematica si romana primesc la greu de la scoala si de-abia are timp sa le faca si pe alea.

Mi-am dat seama ca ceva este in neregula cand am constat ca a trecut o saptamana si el n-a avut un moment liber.

Si cel mai greu a fost sa accept ... muzica, dar daca l-ati vedea cat este de pasionat. Are la el tot timpul niste foi cu cantece, ca-l mai ia doamna de la ore... si le-a pus pe banca la ora de matematica, ca sa-l intrebe doamna de ele (o iubeste de domana de mate)... si l-a pus sa cante. A venit foarte incantat de la scoala in ziua aia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Foarte putin oameni fac ceea ce le face cu adevarat placere..eu zic ca e miunat daca are el supapa asta cu muzica care ii place atat de mult..mai e si informatica despre care ziceai ca e pasionat..cred ca-i grozav ca are deja 2 pasiuni descoperite la o varsta atat de mica totusi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Si noi facem mai multe activitati, copilul (8 ani, clasa a II-a) le cere. Din fericire se desfasoara ca optionale la scoala asa ca am eliminat timpul pierdut cu drumurile. Face pian, engleza si un curs de scris/citit povesti.

Insa, apropo de timp liber, eu chem cate un coleg in vizita sau merge copilul meu la cineva. Atunci e o dupa-amiaza tare frumoasa pentru baiat, pentru ca in doi se joaca cateva ore cu ce le trece prin cap. Asta ii asigura timpul acela free, fara parinti pe cap, fara jocuri jucate singur sau cu adultii si fara computer. Bine, seara, dupa ce le dau sa manance se mai uita la TV cate 1/2 ora, dar sunt deja obositi dupa 3 ore de zbenguiala...

Chiar ma gandeam sa permanentizez asta, sa fie o dupa-amiaza /saptamana.

Eu zic ca este neaparata nevoie de un timp/zi in functie de varsta copilului care sa fie pentru joaca nestructurata de un adult.
Al meu cere asta si masoara pe ceas cat timp are ...

Mergi la inceput