Suprasolicitarea copilului - Semne

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea

Off topic: Giulia81, de ce nu-ti aduci copilul in Be?





eu sunt venita de 1 luna...intai vreau sa ne asezam noi si apoi sa il aduc pe el...


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Vad ca majoritatea fetelor isi "preiau" copiii de la scoala la orele 14-15.
Ideea este ca, daca il iei la ora 18 de la after, nu prea mai ai timp sa faci nimic cu el.

Al meu e si comod, ce-i drept.... nu si-ar alege el nimic. Acum vad ca are o pasiune pentru tenisul de masa, trebuie sa profit pana nu isi pierde interesul...sa caut un club, o sala, ceva unde se ofera lectii pentru copii. Si sa nu fie la capatul celalalt al orasului, sa fac 2 ore dus-intors.


Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

ingridnen, stai putin: daca sta pana la ora 18 la after, acolo ce activitati are??? doar nu sunt numai lectiile de scoala!

anja, mie-mi da la numaratoare egalitate la activitatile voastre cu ale altora, n-am vazut la nimeni mai multe...

citesc si eu pe-aici... Vad bifez multe din simptomele de supra-solicitare: asta se cheama ca am voie sa-mi tai din taskuri si sa mai stau si degeaba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Copiii mei termina la 12 si multumesc bunicilor ca exista si ma ajuta. Amandoi baietii au programe toat diferite pentru au varste diferite si fac cu totul alte sporturi.
Eu le-am zis ca trebuie sa faca o limba straina si un sport. Ce anume...a fost mai mult sau mai putin alegerea lor. Amandoi fac engleza pt ca au inceput in gradinita. Cel mare a vrut karate si de doi ani si baschet. Cel mic aincercat karate dar nu i-a placut, acum face inot si e deja la performanta. Dar sa va zic programul lor:
Copilul de clasa 1 (7 ani): zilnic de la 12.30 la 14.00 inot, luni si miercuri de la 16.30 la 18.00 engleza. Sambata si duminica, uneori, concursuri. Astea blocheaza aproape toata ziua si am avut si 3 weekenduri la rand.
Copilul de clasa a 4-a (10 ani): marti si joi -engleza de la 16.30 la 18.00 si apoi imediat fuge la baschet pana la 20.00. Luni, miercuri si vineri - karate de la 20.30 la 22.00 (cand se pregatea pt campinate facea zilnic). Sambata baschet antrenament, duminica meci.
Amandoi fac lectiile "printre". Problema noastra nu e scoala sau optionalele ci lectiile. Amandoi sunt foarte suparati pe existenta temelor. Chiar m-a certat cel mic ca "de ce l-am dat la o invatatoare care da teme". Baiatul cel mare si-ar dori sa mai fac ainca o limba straina si un instrument (muzical). Problema este cand?
Cand s-a apucat serios de baschet am renuntat la competitiile de karate (sa vad cat il tine, ca acum e suparat ca nu merge la nationale). I-am argumentat ca mai trebuie sa stea 3 ani pana sa dea de centura maro (nu are varsta) si ca poate sa se concentreze si pe altceva, fara sa piarda (face totusi 3 antrenamente/saptamana). La religie am renuntat din clasa 1 - foloseste ora ca sa-si faca temele primite in acea zi.
Cred ca daca s-ar organiza bine, ar putea sa faca tot ce isi doreste. Doar ca...vine de la scoala si pana pe la 16.00 nu face nimic. Apoi pleaca la engleza +baschet si asa ajungem cu lectiile pe la 22.00. Eu nu sunt acasa sa-l supraveghez, bunicii nu au autoritate...greu. Pana acum a fost copil de FB, dar tare mi-e teama ca trebuie sa se organizeze mai bine ca sa faca fata dintr-a 5-a.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

Copil de 12 ani - clasa a VIa
Ziua 1 - ore in intervalul orar 13 – 17 plus engleza dimineata
Ziua 2 - ore in intervalul orar 13 – 17
Ziua 3 - ore in intervalul orar 13 – 19
Ziua 4 - ore in intervalul orar 12 – 19 (12 -13 cerc de matematica)
Ziua 5 - ore in intervalul orar 12 – 18
In plus, la cerere, o ora si jumatate de baschet de 2 ori pe saptamana (seara, dupa ore)

Suprasolicitarea se traduce prin dureri de burta. La engleza si baschet nu vrea sa renunte. Manualele pentru clasa a VIa sunt stufoase si prost facute. Uneori regret faptul ca nu exista si in RO optiunea pentru homeschooling.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Maria, programul la after-ul scolii este cam asa:
- masa de pranz pana pe la ora 13.00
- somn / odihna pana in jur de ora 15.00
- dupa aceea se imbraca si coboara la lectii. Fac cate 50 minute lectii si 10 minute pauza, ca la orele "normale".

Eu ajung in jur de 17.30, pana isi strange toate cele si mai vorbesc un pic cu pedagoga se face aproape de ora 18.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Interesanta optiune. Renuntati la discipline obligatorii scolare si mentineti activitati facultative extrascolare la un nivel mare.


Oh, da!

Programul la scoala fetitei mele (4 ani) este 8.30-15.00.
Ea termina la 12.00 si merge la activitati pe care noi parintii le consideram necesare.
Cel putin deocamdata, mai tarziu mai vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Foarte interesante raspunsurile.
Totusi n-am inca un raspuns pentru "cat timp liber ar trebui sa aiba?".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Atat cat are nevoie. Nici un copil nu este ca altul. Si nu exista o reteta aplicabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Vara asta cele mici dadeau semne de oboseala. Nu se mai puteau concentra, nu mai erau atente si isi doreau sa se joace, joace si iar joace. Atunci am inteles ca aveau un program destul de incarcat, nu atat din cauza activitatilor cat a timpului cat stateam in trafic. Aveam o activitate de o ora si faceam 2 ore dus intors. Anul acesta fac aceleasi activitati ca si cele de anul trecut, ( enlgeza, germana, inot/ dans). Acuma fac acelasi lucru dar activitatile sunt comasate ceea ce inseamna ca nu mai pierdem timp in trafic. Engleza- cusrul CAMBRIGE, o fac dupa amiaza in timp cat stau la scoala, dansurile sunt langa scoala. Singura activitatea care este putin mai departe este germana, dar merg decat odata pe saptamana. In rest au programul de scoala. Avantajul este ca acuma ajungem mai repede acasa, am eliminat timpii morti din trafic si avem timp mai mult sa ne jucam. Se vede ca sunt mai odihnite, au randament mai bun...

Mergi la inceput