Zona Ranca - fam cu 4 membri, dorim cazare

Zona Ranca - fam cu 4 membri, dorim cazare | Autor: lbelciug

Link direct la acest mesaj

Salutare,
dorim sa petrecem o mini vacanta la Ranca in premiera si ne-ar fi necesare cateva recomandari de cazare la pret/calitate bun, din experienta celor care au vizitat zona. Suntem 4 persoane, deci ne trebuie 2 paturi duble.
Va multumesc.

Editez ca sa mentionez ca suntem interesati de cazare si in alte localitati invecinate: Novaci, Baia de fier, Polovragi. Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Noi am stat aici:
http://www.turistinfo.ro/ranca/cazare-ranca/pensiunea_kallisto-c64067.html

Nu au mancare dar exista posibilitati destule de a lua masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Noi am stat aici http://www.pensiuneaandreea.ro/ in septembrie, ne-am simtit foarte bine, am stat doar o noapte, dar am mai fi stat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Va multumesc pentru recomandari, am rezervat la Pens Andreea, cu toate ca mi s-a parut un pic scump.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Lbelciug, vezi ca Ranca este la 1600m altitudine. Daca vreti sa stati in Ranca, sa schiati sau sa va plimbati per pedes prin zona, merita cazare in Ranca, dar daca vreti sa vizitati toata zona Olteniei de nord, pestera si manastia Polovragi, Pestera m u i erii, man Horezu, manastirea dintr-un lemn ( f mult ne-a placut acolo), cheile Sohodolului ( astea sunt dincolo de Tg Jiu dar sunt f frumoase) si alte atractii din zona nu merita sa va cazati sus la Ranca si sa urcati si sa coborati 1000m diferenta de altitudine zilnic.

Noi cand am vizitat zona am stat 4 nopti aici http://www.cheile-oltetului.ro/album.html am fost multumiti. A fost acum vreo 5 ani, deci nu stiu daca mai e la fel de bine. Am stat intr-un apartament, fiind 4 persoane si noi.

In Ranca noi am stat 2 nopti in vara trecuta, am urcat pe varful Papusa si cam atat, nu prea am avut ce face acolo, sunt multe pensiuni si nu prea e trotuar prin statiune.
Pensiunea la cae am stat nu o pot recomanda, nu m-as mai duce acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Dar e deschisa transalpina pe timpul iernii?

Eu parca am citit(sper sa nu confund)ca se inchide dupa 15 noiembrie.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Transalpina e inchisa. La Ranca se poate ajunge dinspre Oltenia.
Eu am trecut prin Ranca dar nu m-a tentat sa opresc. Mi s-a parut o adunatura de vile si atat. Daca schiati, probabil ca e ok. Daca vreti sa va plimbati...nu cred ca aveti unde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Noi am stat la pensiune Rubin. Super ok, mancarea f buna (asta-i o problema in Ranca pentru ca nu exista - sau cel putin acum 2 ani cand am fost nu existau- restaurante, magazine, etc), aproape de partie.

In schimb n-as mai merge iarna acolo. Drumul Novaci -Ranca nasol de tot. Am si facut accident exact la intrarea in Ranca. Intr-o curba in ac de par, de pe un drum relativ uscat s-a ivit o portiune de gheata pe care n-aveai cum s-o intuiesti. Accident in lant. Nimeni nu-si pusese problema sa arunce cu niste nisip pe portiunea aia (de vreo 4-500m). Asta-i marea problema acolo..sunt niste vile, pensiuni, construite alandala, dar parte de utilitati farmacie, magazine, restaurante...nimic.

Dar peisajul superb, partia minunata pentru copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Drumul Novaci Ranca este foarte bun. Exista restaurante. Conditiile de cazare/mancare sunt excelente. Zona superba. Nu am absolut nimic sa reprosez. Ultima oara am fost acum 2 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Transalpina e inchisa. La Ranca se poate ajunge dinspre Oltenia.
Eu am trecut prin Ranca dar nu m-a tentat sa opresc. Mi s-a parut o adunatura de vile si atat. Daca schiati, probabil ca e ok. Daca vreti sa va plimbati...nu cred ca aveti unde.

Anya


Daca inteleg bine, dinspre Polovragi pot ajunge la Ranca, insa dincolo de Ranca e inchisa Transalpina, corect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Lavi, intr-adevar de asta ne-am si razgandit si am ales o cazare mai "in vale", vom merge o zi la Ranca si restul pe la pesteri, amanastiri etc, vrem sa vedem toata zona. Nu schiem, dar e posibil sa gasim zapada la inceput de decembrie cand mergem noi.

Mergi la inceput