Bobocei de sept-oct 2012 (3)

Bobocei de sept-oct 2012 (3) | Autor: sept.oct2012

Link direct la acest mesaj

Bobocei de septembrie-octombrie 2012!


Suntem un de 46 fericite si implinite care incep povestea primelor 365 zile din viata boboceilor nostri mult-asteptati
Comorile noastre sunt 26, 20,





Rugaciunea parintilor pentru copii

Doamne, Dumnezeul nostru, Cela ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om si ai suflat in fata lui suflarea de viata si, binecuvantandu-l, ai zis: Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul, iar la Cana Galileei, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate ca neincetat sa reversi harul Tau si sa te milostivesti asupra copiilor mei, pe care Tu ai binevoit sa mi-i daruiesti.
Umple-i pe ei de intelepciune si pricepere. Indreapta pasii lor pe caile omeniei, ale dreptatii, ale dragostei de oameni si ale bunei-cuviite. Ajuta-mi a cultiva in ei bunatatea si a-i face folositori lorusi si obstei in mijlocul careia traiesc. Da-le lor comorile ceresti ale virtutii, care nu pier niciodata.
Nu cer pentru ei, Doamne, bogatii pamantesti, ci te rog da-le un trup sanatos si iubitor de osteneala, precum si suflet luminat si ravnitor spre tot binele, ca sa ajunga buni fii ai Sfantei noastre Biserici si vrednici cetateni ai Patriei, ca de-a pururi sa binecuvanteze numele Tau. AMIN



Povestea boboceilor pufosi de la bobul de mac la venirea pe lume:




Uite asa crestem noi

[size=2](2)



Bobocei pufosi de august

20.08 - Ilaria Rita - cezariana la 36s/ 4000 g / 51 cm / APGAR 10 - de Patricbebe
22.08 - Sophia - cezariana la 37s/ 3450 g / 50 cm / APGAR 10 - de Oana (Tzitziri)
25.08 - Calin Adrian- cezariana la 36s/ 3350 g / xx cm / APGAR 10 - de Mirabelac
27.08 - Dragonita Iris-Elena - cezariana la 37s/ 2620 g / 47 cm / APGAR 9 - de Bob_pixel
28.08 - Denis Andrei- cezariana la 37s/ 3500 g / xx cm / APGAR 10 - de G_rainbow (Gabriela)
28.08 - Petru (Rares)- naturala 41s/ 3750 g / xx cm / APGAR 10 - de Lalu85

29.08 - Maria - cezariana la xxs/ xxxx g / xx cm / APGAR 6/7 - de Virginia_86


Bobocei pufosi de septembrie

02.09 - Bogdan-Mihnea- cezariana 39s/ 3450 g / 50 cm / APGAR 7 - de Anidaz

05.09 - Bogdan Mihai- cezariana 38s/ 3150 g / xx cm / APGAR xx - de Adriana_77

05.09 - Radu Cristian- natural 36s/ 2600 g / 46 cm / APGAR xx - de Simonix

05.09 - Stefan- cezariana 37s/ 3050 g / xx cm / APGAR 10 - de m_m51981

05.09 - Ana-Nectaria- cezariana 34s4z/ 2100 g / xx cm / APGAR 10 - de mami.ilinca - Luminita

06.09 - Maya Cristina- cezariana 38s/ 3100 g / 51 cm / APGAR 9 - de Olivette

10.09 - Adela- cezariana 38s/ 3700 g / 50 cm / APGAR xx - de danageodoiu

12.09 - David Cristian- natural 39s/ 3500 g / xx cm / APGAR 9 - de RamonaCopot

12.09 - Daniel- natural 37s/ 2400 g / xx cm / APGAR xx - de Chri70

14.09 - Vlad Petru- cezariana 36s/ 2700 g / 49 cm / APGAR 8 - de Veroboroda

14.09 - Matei- cezariana 39s/ 4000 g / xx cm / APGAR 10 - de Stella87

17.09 - Mihai Alexandru- cezariana 39s/ 2800 g / 47 cm / APGAR 9 - de Madaiulia

17.09 - Anita Zsofia- cezariana 38s/ 2770 g / 49 cm / APGAR 10 - de moni81

17.09 - Ioan Alexandru- cezariana 38s/ xxxx g / xx cm / APGAR xx - de Anda28

18.09 - Bobocica - natural 39s/ 2650 g / 50cm / APGAR xx - de didi-anda

18.09 - Emma Gabrielle- natural 38s/ 3700 g / 52 cm / APGAR 10 - de DanielaBejan

18.09 - David Gabriel- cezariana 38s/ 2600 g / 51 cm / APGAR 9 - de Corinuka_g

18.09 - Alexandru- natural 39s5z/ 3100 g / 50 cm / APGAR 9/10 - de carinablanca

18.09 - Rares Ionut- cezariana 35s5z/ 2900 g / 50 cm / APGAR 7 - de mlhaela

20.09 - Vlad- natural 37s/ 3500 g / 50 cm / APGAR 9 - de adrianadana

21.09 - Bobocel- cezariana 40s/ 4150 g / 51 cm / APGAR xx - de Marikaki

21.09 - Theodora Maria- natural 41+s/ 3205 g / 50.5 cm / APGAR xx - de Lulutza

22.09 - Andrei- natural 40s/ 4200 g / 53 cm / APGAR xx - de Andreea (nu_mai_stiu)

24.09 - Elisa Andreea- natural 35s/ 2740 g / 49 cm / APGAR 9 - de Roxana11

24.09 - Paul Gabriel- cezariana 39s/ xxxx g / xx cm / APGAR 10 - de Carmen

24.09 - Roland - cezariana 39s/3650 g/54 cm/APGAR 10 - de Paula

25.09 - Toma - natural 40s/4268 g/53.5 cm/APGAR xx - de Irimell

28.09 - Ilinca Teodora- natural 40+s/ 3770 g / 53 cm / APGAR 9 - de Anaomaria

29.09 - Antonia- natural 40s/ 3000 g / 50 cm / APGAR 9 - de slimfitmada

29.09 - Luca Stefan- .s/ 3800 g / 53 cm / APGAR 10 - de Raluca22




Bobocei pufosi de octombrie

01.10 - Natalia- cezariana 39s/ 3500 g / xx cm / APGAR xx - de Ramona7575

01.10 - Teodora Silviana- natural 39s/ 3600 g / 51 cm / APGAR xx - de LoryD

01.10 - Bobocel pufos- natural 40s/ 3695 g / 52 cm / APGAR 10 - de Norma36

08.10 - Bobocica frumoasa- cezariana 39s/ 2700 g / 48 cm / APGAR 10 - de Sandy_2008

10.10 - Maria- cezariana 38s/ 3700 g / 54 cm / APGAR xx - de Madanan

12.10 - Luca- cezariana 41s/ 3570 g / 51 cm / APGAR 9 - de Kytana

16.10 - Ema Andreea- naturala 40s/ 3410 g / 50 cm / APGAR 10 - de Ramona_BM
16.10 - Mara- cezariana 40s/ 2950 g / 50 cm / APGAR 9 - de ANKA-iasi
[left]18.10 - Simona-Ioana- naturala 40s/ 2910 g / 50 cm / APGAR xx - de Elfica

[left]25.10 - Giorgios- naturala 40s/ 3810 g / xx cm / APGAR xx - de Moro-K




[left]Mamicilor care au fost cu noi dar care din diverse motive nu ne-au mai putut fi alaturi le uram multa sanatate si fericire alaturi de boboceii lor
sansb, bombboana, bya_me, Cristiina, mamiseli_11, sora13a, _vicki_, gaitica78, miro79, irene, a_raluca

Un gand bun pentru : mrenescu - Maria, VIOIKA76



Cum sa deschizi un capitol nou

1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi ultimul capitol la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta.
3. Dai click dreapta pe butonul "Editeaza respuns" si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai click pe "Subiect nou". Butonul este sus, in dreapta paginii sau jos in partea stanga.
5. Copiezi titlul din mesajul vechi deschis pentru editare si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine.
6. Copiezi textul cu listuta de la mesajul vechi deschis pentru editare si il copiezi in primul mesaj din capitolul nou.
7.Copiezi link-ul de la vechiul capitol din bara cu adresa web in urmaoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]nr. capitolului vechi[ /url ], fara spatii intre paranteze!
8. Faci click pe scrisul "Creeaza subiect nou".
9. Copiezi linkul noului capitol.
10. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou in urmatoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]CAPITOL NOU[ /url ] fara pauze intre paranteze.
11. Capitolul nou este facut acum te poti loga cu userul tau.
______________________________________________________________________

Cum sa-ti activezi PM-ul - Mergi la: Contul meu - Mesaje private- Options- Activeaza mesaje private

Cum sa ascunzi un link - [ url=" aici scrieti linkul " ]aici scrieti denumirea dorita [ /url ]Cand scrii formula, scoti spatiile dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.
______________________________________________________________________

Cum sa ai sau la semnatura
Mergi la Profil Personal, selectezi Editeaza profil, mergi in josul paginii la Optiuni Profil + / -, apesi pe +, si la Semnatura scri gravi sau gravired intre [] si adaugi saptamanile.
______________________________________________________________________

Corespondentul sapt. de sarcina in luni:

[b]luna 1= 01-05 sapt -----luna 4= 14-18 sapt -----luna 7= 28-31 sapt.
luna 2= 06-09 sapt -----luna 5= 19-22 sapt -----luna 8= 32-36 sapt.
luna 3= 10-13 sapt -----luna 6= 23-27 sapt -----luna 9= 37-40 sapt


______________________________________________________________________

[b]Cum se citeste o ecografie:

LMP - ultima menstruatie
LMP-GA - varsta gestationala conform ultimei menstruatii
LMP-EDC - data probabila a nasterii conform ultimei menstruatii
BPD - diametru biparietal (de la o tampla la cealalta)
CRL - lungimea fatului de la crestetul capului la coccis (fundulet)
FL - lungimea femurului
AC - circumferinta abdomenului
HC - circumferinta capului
HC/AC - raportul dintre circumferinta capului si circumferinta abdominala
______________________________________________________________________

[b]Cont comun: sept.oct2012

E-mail comun: sept.oct.2012@gmail.com

Parola va fi trimisa prin PM
______________________________________________________________________

[size=3]Linkuri utile

www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">Tabel greutate medie bebe pe saptamani de sarcina
www.baby2see.com/development/ultrasound_sonogram/first_trimester_scans.html#week4" target="_blank">echografie
www.desprecopii.com/info.asp?ID=138" target="_blank">cand vine barza
www.babycenter.com/2_inside-pregnancy-weeks-1-to-9_10302602.bc" target="_blank">In burtica pe saptamani
www.obfocus.com/questions/qanda7.htm" target="_blank">Valori beta hcg
www.feminitate.org/" target="_blank">http://www.feminitate.org/Feminitate-site-ul unei prietene dragu![/url
www.cnas.ro/norme-contract-cadru/norme" target="_blank">Retete compensate si gratuite pentru gravide-Norma 2012/pag.368
[/size=1]

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Cum spuneam buna dimi!

Azi noapte am inceput tare prost noaptea dar s-a terminat cum nu se poate mai bine. De ce rau? Pai mi-a fost mie atat de rau incat am zis ca nu stiu cum voi avea grija de el: durere de cap infernala, mai degraba migrena, ameteala, stare de voma, ce mai o minunatie! L-am alaptat pana a adormit,inainte de baita cu vreo ora si a stat mami cu el cat am prins eu 45 min de intuneric si liniste. La baita a plans sarmanul ca eu nu eram acolo dar apoi s-a linistit la san si a dormit 4h! Asa ca sustin daramarea mitului cu LM si eu Adriana.


Carmen, nu-i asa ca nu ai zice ca dl Falcuta face atata galagie, nu?

Inca un mit daramat Ieri am mancat salata de rosii cu castraveti si patrunjel, ulei si otet si o felie de paine cu zacusca iar pingu mic a avut cea mai linistita noapte de pana acum! Deci, na, mai ziceti voi ca ii influenteaza mancarea...

Saru'mana pentru raspunsurile cu suzeta, inca sunt in dubiu daca sa cumpar pentru ca nu prea pare nerabdator sa o incerce.

Carina, Doamne ajuta sa vii cu vesti bune de la oftalmolog Eu as zice sa nu te stresezi cu merele, sunt cele mai complexe fructe si as tinde sa zic ca nu de la ele i-a fost asa, poate a avut un moment mai putin bun. Capul sus!

Oli, pfoaie, acrobata si precoce si cu hopul de 5kg sarit! si toate astea intr-ominunatie de fetita, care iti lumineaza si zilele si noptile (doar te tine in nopti albe,nu? Pupa-i-as obrajorii ei de fetita! Hai, pui si tu niste pozici pe contul comun?

Adi77, vreun rezultat, ceva, de la Colargol?

Oana, oribila faza cu drena Eu care am oroare de chestii bagate in mine, brrrr. ASteptam cu sufletul la gura sa vedem vestile de peste 2 saptamani!

Moaaa Stelutz, voinicel, frumusel si cumintel! Cred ca suntem o odisee tare binecuvantata! Hai, sari si tu cu pozici pe contul comun? Vineri il sarbatorim pe lunganul tau, e Sf. Evanghelist Matei

mami.ilinca, toate-s bune da?

Carmen, nu te gandi asa de tare la greutate, adu-ti aminte ce tarziu l-am cantarit eu pe pingu mic. Fiecare copil creste in ritmul lui, altfel daca am fi dupa un grafic si noi am fi in afara lui, nu crezi? Eu una cu siguranta nu m-as incadra in vreun grafic

Boaba mica, pe unde umbli, ce mai face dragonita nazdravana? Scuipa foc?

Eu am observat ca atunci cand nu scoate aerul cum trebuie mai da afara cate o gurita de lapte digerat dl Falcuta. A avut vreo 2 zile cand a scos mai mult dar tot de la agitatia de la colici si cum se torsiona micutul.

Pup tot poporul si fug sa pap ca imi este foaaaaaame!!! Dau o cana de ceai de fructe de padure si painica cu unt si miere, daca sunt doritori



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Azi noapte cum observam ca se infunda, puneam masca de la aerosol langa el (am observat ca dupa aerosol respira mai bine) inca nu vad rezultate notabile de la colargol dar poate peste cateva zile...
Suzeta B cand era mic nu o voia deloc, ba chiar ii venea sa vomite cand i o dadeam, l am mai lasat o perioada si i am dat o cate putin in fiecare zi, doar cand il culc, nu as vrea sa stea toata ziua cu suzeta, as vrea sa o asocieze cu ideea de somn. De cateva zile chiar adoarme mult mai repede, ii dau suzeta si ma plimb cateva minute cu el. Pana sa vrea suzeta cantam si il plimbam cateodata si 30 de minute


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello hello !

Cred ca suntem in plin puseu iar. Iris e foarte irascibila, plange amarnic noaptea de la colici si mananca de parca n-a vazut tzitzi in viata ei. Ieri m-a zapacit de creieri, o secunda nu m-a lasat sa strang macar prin camera (ca sa vedeti, a venit politia camerelor si m-a tras de urechi ca cica "stau toata ziua acasa si camera arata ca dupa razboi". L-am trimis nitel la origini, bineinteles ! )
Azi noapte m-a trezit din 2 in 2 ore sa-i dau piept, ba chiar mi-a tras si-un plansuletz, de nervoasa ca n-o las sa se rostogoleasca pe burta. Cand o pun pe partea ei stanga, imediat se balanseaza si se rastoarna pe burtica. Ziua o las, ca o supraveghez, dar noaptea mi-e frica sa n-adorm si sa uit de ea asa.
Apropo de rasucelile astea, sper ca nu supar pe nimeni cu ce zic. Eu cred ca e o mare conspiratie a medicilor sa ne abureasca. De cate ori merg la doctor, Iris e laudata ca e asa si pe dincolo, ca ce lucruri grozave face, ca niciun bebe de 2-3 luni nu se rostogoleste, nu ridica asa capsorul, nu aia, nu ailalta. Si eu vin sa citesc ca de fapt si alti bebelusi de varsta ei fac lucrurile astea. Deci ori medicii sunt depasiti de noua generatie avangandardista ori sunt pusi pe "linguseli", ca sa simta parintii grozav si sa revina la doctorul respectiv (eu recunosc ca ma fac toata gogoneatza cand mi se lauda dragonita ).
Mda, nu mai pot scrie, dragoanca scoate flacari

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Oana era bine daca aveai pe cineva sa te ajute acum, cred ca-ti e greu. David ce face, merge la gradi?

Adriana legat de laptic, David sugea la 1/2 ora, o ora, maxim 2 ore si Frichinel suge la cel putin 2/3/4 ore, a luat mai bine in greutate decat David. Poate ca am nascut prematur si laptele are alta compozitie, nu stiu... am facut un exercitiu de memorie si capsulele se numeau Karvol dar nu stiu daca se mai fabrica, n-am mai auzit de ele demult.

Chiar ieri mi-am adus aminte ca facusem un site pt David unde am gasit info importante legate de cresterea lui, ca na, uitasem multe lucruri. www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank">Aici puteti sa faceti site pt bebei.

Kytana eu am mai zis ca la mine nu conteaza ce mananc, din contra, cand s-a frichinit mai tare nu mancasem mai nimik interzis. Azi face sotul fasole prajite si o sa gust nitel mai mult, data trecuta am gustat o lingura doar.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Asa adoarme Frichinel.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neata, fetelor! Neata, la figurat desigur, ca majoritatea suntem mult mai matinale

Olivia, oaaau, cat de tare ca Maya se intoarce Vreau si eu...deci mai am de asteptat putintel, desigur, daca brotacul e la fel de precoce E si el precoce la tinut capul. La petrecere mamicile care-l tineau ziceau ca isi tine tare bine capul pt varsta lui

Kytanutz, o sa pun si eu pozici cand vin cele de la botez. Eu nu prea i-am facut poze in a doua luna, ca ne-am pierdut incarcatorul de la aparatul foto, la mobil am pierdut cablul... mda, ne organizam cam greu, dar un aparat foto mic si practic e sus pe lista cumparaturilor. Il achiziotionam zilele astea. Chiar ii ziceam sotului ca incepem sa ratam momente tare dragalase. Imi pare rau ca te-ai simtit asa nasol, ai grija de tine, ca fara o mamica santoasa tun nici pingu jr nu e fericit

Fetelor, ieri am monitorizat la minut ce face bebe. Ne-am trezit pe la 7 juma si a inceput cu san, cu motait cate 10 min. La 12, dela eram obosita si mi-am zis ia sa vedem cat doarme si papa Matei. Mai ales ca pediatra insista ca e normal sa pape des si sa nu doarma, atata vreme cat ia in greutate. Asa ca de la 12 ziua pana la 8 seara, iata ce raportam: bebe a cerut la san de 12 ori, a papat cate 5, 10 sau maxim 20 de minute. Sa ne intelegem, eu il iau de la san doar cand adoarme bustean, plange sau da din cap ca nu mai vrea. Altfel il las linistit sa pape cat doreste el. Asa, de dormit, a avut doua somnuri a cate 10 minute, unul de juma de ora, si altul de 45 de minute. Asta a facut el timp de 8 ore... cand am obosit sa mai cronometrez. Oricum, dupa 8 seara vine baita si vine somnul de noapte, care e tare bun. El noaptea papa cam din 2 in 2 ore si adoarme imediat dupa ce papa, ca-l tin la san in pat cu mine, culcat. Deci are un somn legat.

Doaaamne, cand va aud ca boboceii vostri dorm ziua cate 2,3 ore tare incep sa cred ca ori brotacul e anormal, ori fac eu ceva gresit. Ai vostri cat papa la san? Cand adorm? Imediat dupa masa sau mai incolo?

Offf, acu s-a trezit... a dormit juma de ora, am apucat sa mananc si sa va scriu. Il tinusem pe terasa in patura groasa 10 min si adormise bine de tot Simt ca n-am timp de nimic. Aseara am vrut sa fac si eu un dus. M-a chemat mama soacra ca plange si nu stie ce sa-i mai faca, de-abia mancase... statusem vreo 15 min in baie. Acu a inceput sa planga, nici macar 5 min nu sta si el cu ochii deschisi cand se trezeste... plange.. off...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Am scris ditamai mesajul pt Stella si mi s-a restartat.

Revin daca nu se trezeste Frichi.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Stella iti zic cum e la noi dar, precum ai observat, eu sunt un caz fericit ca Frichi e cuminte, doarme, papa bine. De multe ori ma gandesc sa nu va mai spun sa nu va simtiti aiurea cand vad cate probleme au unele dintre noi... imi pare rau pt ele dar o trece si perioada asta.

Al meu papa de 8-10 ori pe zi, uneori dintr-un san, alteori din ambii dar nu depaseste 5-15 min o masa, curge repede lapticul. Apoi ragaim, sta treaz, studiaza si apoi adoarme, isi face ochii mici si maraie, imi dau seama cand ii e somn. Atunci adoarme in patutul lui, singur. Rareori e agitat seara si nu poate adormi si atunci adoarme la san. In general nu mai adoarme la san, pe masura ce cresc isi schimba progra,ul, cand era micut adormea doar la san.

Revin sa nu pierd...

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Sunt zile cand doarme bine si ziua si noaptea dar si zile cand nu doarme ziua decat un somn mai lung si restul atipiri asa de juma de ora. In schimb noaptea e noapte, doarme de la 8 seara la 9 dim cu trezirile pt masa, una la 2 si una la 6 dim. Cam asta, insa precum ai vazut, sunt boboci care nu dorm mai deloc ziua, unii nici noaptea.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Ma duc sa fac de papa, azi mi-am propus sa fac salata de sfecla rosie, placinta foi cu mere si spaghete cu carnitza. Sa vad acum ce spune si Frichi, ma lasa sau nu...

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput