Bobocei de sept-oct 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Adriana si-a amintit bine Mirabela, dar din cate stiu eu Karvol nu se mai fabrica. Exista niste plasturi balsamici cu eucalipt si menta de la Bebicina se numesc Resiro libero. Poate ii incerci.
Carmen multumesc de intrebare. Bebe e bine cu toate ca a mai regurgitat cu foarte putin sange, ceea ce nu ma mai mira tinand cont de ragadele pe care le am. Ajutati-ma cu un sfat, cum sa scap de ele?
Folosesc Garmastan, Aloe first, Kanamicina. Se inchid putin intre supturi, dar apoi se deschid iar. Si am niste dureri groaznice, permanente, incat plang de durere. Imi vine sa renunt la alaptat pentru ca nu mai rezist psihic.
Kytana felicitari pentru noaptea linistita.
Lulutza ai mai luat legatura cu Simonix?

Adriana, mamica unei minuni - Daria Maria - 2 aprilie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hello, hello

Bob, ai fost maxima cu politia camerelor. Al meu nu indrazneste sa-mi zica ceva de curat sau mancare ca stie ca pitica sta toata ziua pe mine.

Hai sa va zic si programul nostru: sa zicem ca trezirea oficiala e la 10, de cateva zile face kk la ora aia. Asta e momentul cand e cuminte ca se concentreaza. Profit si eu sa-mi aduc pe langa mine cerealele cu lapte, ceaiul de lactatie, etc. Apoi supt la san. Pe la 11-11.30 bibe de lp. In jur de 12 adoarme (plimbata). Daca doarme pe mine, doarme 3 ore. Se tot agita in somn si o legan, nu o las sa se trezeasca. Daca o las jos, in 2 minute e treaza. Cateodata o mai las sa-mi iau si eu ceva de mancare. Asta inseamna trezit si leganat si plimbat iar pt adormit. Pranzul il iau cu ea in brate.
Apoi pe la 3 trezit, san, ne mai jucam putin, pe la 4-4.30 bibe de lp si de la 5 la 8 mai trage un somn pe mine.

Pe la 8-8.30 baie, san, bibe, uitat pe pereti, marait, plimbat, leganat, san, kk, plimbat si leganat si adoarme la 12. Doarme pana la 3-3.30, supt, apoi treziri din ora in ora si scremut. Aseara a dormit pana la 6.45 al doilea somn a fost tot de 3 ore, apoi de la 7 la 10 tot suge si se screme pana la 10 cand ma hotarasc sa ma dau si eu jos, sa vorbesc cu ea si sa trag jaluzelele.

Aseara dupa kk de 12 a adormit la 1 . A fost asa: supt, adormit, ragait, trezit, supt, adormit, ragait, trezit, de vreo 5 ori. Stiu ca daca n-as ridica-o probabil ar dormi dar si-asa are gaze si dimineata tot regurgiteaza prin pat, asa ca mai bine o ridic.
Noaptea la trezirile de la 3-6-7-8-9 nu prea reusesc sa o fac sa ragaie. De obicei de la 9-10 cand se screme cel mai tare o iau pe mine.

Baia o fac seara cand ii da sotul bibe.

Incerc sa pun si eu niste poze, dar e cam dificil sa stau la calculator cu ea pe mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Sunt super incantata de ce poze ne-a facut fotograful la botez! Abia astept sa printez cateva sa le pun in rame prin casa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANKA-iasi spune:

M-ati speriat cu programul asta?Adica numai a mea doarme noaptea????????la 22-23 mananca ultimul biberon si nu mai am treaba cu ea pana pe 6-7 dimineata,doar tzitzi de vreo 2 ori cand scartaie,daca se calmeaza numai de la schimbat pozitia e si mai bine....si eu care ma plangeam de mama focului,inca voiam s-o si trezesc sa manance singura chestie ca nu vrea in patut,daca o pun acolo am frecus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Mirabela , esti tare norocoasa, dar sigur ai si facut ceva bine. oricum, vad ca si la tine mesele sunt scurte.

si eu am vazut ca el doarme la fel si dupa lp si dupa lm.. va ziceam cand i-am facut bibe dupa baita in alea 2 seri, ca tot 3,4 ore doarme.

Eu nu pot face nimic cu Matei in brate, e mare, e greu, si-si tot balangane capul p umarul meu, tre sa am mare grija. acu scriu cu o mana.. el doarme pe mine intr-o pozitie stabila.
Olivia, ce program ai si tu l-am lasat si eu sa doarma p mine. mai devreme s-a jucat cu caruselul, a papat, l-a luat somnul. l-am pus in landou, dar in 5 min plangea... si-l leganasem usurel, parea ca dormea bine, am apucat sa-mi iau niste apa si o placinta. n-am mancat-o inca... in fine, acu doarme din nou p mine. faza e ca el doar la mine nu plange. cred si eu, daca restul lumii s-a fofilat asa usor, el s-a invatat doar cu mine. doar ca e cam naspa cand sunt strigata din dus sa vin reeepeede... mi s-a zis si sa mananc mai rpd... chiar devinje si asta o frustrare, ca tre sa ma descurc singura cu totul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Ce frumos adoarme Frichi al tau, Mirabela De vis!

Eu am dat plancinta pe mine, l-am pus pe Matei, usurel in landou..acu se intinde, da din manute, haaa, a deschis si ochii.. sa vedem cat sta farasa planga... si evident ca pe umarul meu dormea dus.

Acu a inceput plansul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Adrianadana, ale mele erau f urate, tot cu sange,au trecut tinandu-l la san pe pingu mic,apoi tinutila aer, garmastan cam 2-3 ori pe zi si ii mai dadeam cu lapte, care ii tinea hidratati. Cam in 2 sapt au trecut. Doamne ajuta sa iti treaca

Stelutz, cei doi frati,Luca si Matei si trezirile lor din timpul zilei! Falcuta nu are un program ziua sau noaptea, cred ca e normal si ca vor trece si peste asta

Mirabela, cat de frumoooos doarme!!



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata dragele mele!
vad ca mai sunt programe haotice, eu ma tot plangeam ca david e rautz si urla non-stop..
ziua mai doarme 10-15 minute, 1/2-1 ora si apoi plange, vrea papa..in ultimul timp are si momente cand sta cuminte si admira peretii...dar se plictiseste repede..seara plimbat prin casa si dansat si cantat..daca stau jos e jale..duminica seara a mers dani in cora si i-a cumparat un balansoar electric cu muzica...cam 5 minute sta cuminte apoi trece la concert..noaptea doarme 2 1/2-3 ore, in ultimele dati a papat la 12, 3 si 6..lp...ca daca-i dau tzitzi sta cu orele..asa papa si adoarme, uneori trebuie schimbat si atunci mai avem umpic de concert...si ai vostri plang la schimbat? david ma omoara, cand ii pun scutecul zici ca-i foc...
ma sperie ca uneori se ineaca si-atunci imi sta inima-n loc..papa ca un haplea si numa'-l vad ca incremeneste..apoi incepe sa planga..
dosarul de alocatie l-am depus si eu, cel de indemnizatie vreau sa-l depun in decembrie..
revin ca s-a trezit sefu'

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

revin dupa concertul de urlete c-a trebuit schimbat..chiar e normal sa urle in halul asta la schimbat???
acuma e la buni in brate..
mirabela e super cumintel frichi..al meu nu sta in patut sau carucior nici cu politia..doar in brate, nu asezata si eventual plimbat sau dansat..
si eu astept pozele de la botez, cand le am va anunt..
anka felicitari pentru asa un bebe cuminte..
stella avem bebii in acelasi club, al dormitului putin...
pupici, tre' sa-i dau sa pape!

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Olivette, da cred ca ma refeream la indemnizatie dar acum imi dau seama ca noi nu am depus nici pentru alocatie. Unde se
depune si ce e nevoie?
Kytana, eu pe 22 oct am mancat o felie de tort de ciocolata (asa de pofta imi era ca nici nu m-am gandit ca ar putea face
probleme) si Paul a fost cam agitat in noaptea respectiva. M-am invinuit si porcit pe mine de numa, a doua zi am mancat ca

la carte si a avut colici mai ceva. V-am zis ca eu zacusca am mancat de cand avea mai putin de o luna, iar lapte si branza,
chiar iaurt de cum am venit din spital. De fapt, a patra zi dupa ceza, la micul dejun in spital ne-au adus urmatoarele:
mar copt, 2 cremvusti si ceai iar pe la ora 11 o canita de lapte cald, deci, daca ei ne-au dat lactate inseamna ca e OK.
In privinta merelor, unul pe zi mananc si eu, dr neonatolog mi-a zis sa imi vad de treaba si sa mananc ca tot aia e, daca
are colici are si daca nu are nu are, indiferent de ce mananc eu (mai putin stiti voi, fasole, varza etc). Apropo, apa minerala
bea cineva :))?
Bob, eu zis sa salvezi toate postarile astea de pe DC si sa i le faci cadou dragonitei cand o fi sa aiba copiii ei si s-o
plange ca sunt asa si pe dincolo, ce zici?
Mirabela. ce gospodina esti tu. Am reusit si eu sa fac cateva parjoale astazi, sa aspir si sa sterg parchetul in living si
buc, si pe cand sa fac dus s-a trezit, am iesit repede din dus ca plangea rau si l-am alaptat dezbracata :)).
Maine e ziua sotului dar nu ma incumet sa fac vreun tort, comand ca e mai sigur.
Adrianadana, eu cand am avut ragade am stat cu sanii la aer si am pompat si lapticul i l-am dat cu bibe ca sa se vindece sanul,
o zi sau doua.

postez rapid ca da semne de trezire.


Mergi la inceput