Cati KW?

Cati KW? | Autor: Rufus

Link direct la acest mesaj

Sunt chitit pe economie
Dar mi-ar prinde bine si ceva comparatii.
Asa ca daca puteti spuneti-mi si mie cat consumati cu utilitatile?
Nu ma refer la bani, ca aia pot diferi, ci la unitati.
KW de energie, mc gaz zi mc apa.
Sigur, sa precizati si suprafata aprox. casa/apartament (sau nr. camere) si nr. de locatari. Cine sta la bloc si n-are centrala, doar curent si apa.
Multumesc!

Rufus, Tora si iadele

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Pai tu nu ai dat date cum stai (casa/apartament), comparam vaci cu elicoptere... Iarna, vara ? Grad de izolatie ? Ma rog, sa nu fiu carcotasa

Date preliminare: casa, 320mp (stiu ca in alta parte scrisesem mai putin, am uitat sa pun la socoteala demisolul), centrala in condensatie de 45 kW cu boiler de 300l, izolatie tencuiala + polistiren grafitat de 10 + ce se mai pune peste (am un lapsus la ora asta), becuri economice 100%, toate aparatele electronice si electrocasnice clasa A sau A+.

Iti dau datele din ultima factura, asadar octombrie :
- curent: 454 kW (iluminat, ce aparate sunt prin casa, pompele de la centrala, mini-statia de epurare)

OBS: in august, cu 5 aparate de AC mergand (3x9000 BTU si 2x12000 BTU) au fost 705 kW.

- gaze: 95 mc, in conditiile in care am dat deja drumul la centrala.

OBS: in februarie cand a fost gerul ala maximum a fost 733 mc.

- apa : as plati dar nu am cui. Sa vedem cand om intra si noi in legalitate cu Apa Nova, ii asteptam cu interes.


Ar fi frumos sa-ti expui si tu consumurile la sfarsit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Eu nu prea stiu ce date sa va dau.
Locuiesc intr-o casa, iar utilitatile sunt la comun cu apartamentul sorei mele, amplasat la parter (sub al meu). Am propus cumnatului meu lucrari de separare la utilitati, pentru ca a ramas singur, iar noi suntem 5 persoane si, chiar daca folosim ceva calcule, se prea poate sa nu estimam corect consumurile. Calculele sunt facute de el, pur si simplu stiu ca am de platit o suma oarecare, fara a sti cat inseamna aia la consum.
Mi se pare normal sa iau fraiele casei mele in mainile proprii, iar asta inseamna si ceva informatii.

Da, poate ar trebui precizat ce inseamna consumul iarna/vara, aica o medie a consumului maxim si a celui minim.
Deocamdata nu pot contoriza decat consumul electric, si ala aproximativ, caci centrala si un congelator nu trec prin contorul meu (pasant). Chiar si asa, pot estima un consum de 280 kw/luna, la 4 camere, baie, bucatarie, dependinte si 5 persoane (consumatori uzuali, lumina, frigider, calculatoare, televizor, radio, masina de spalat, banal absolut totul). Si mie asta mi se pare mult, insa poate e doar o parere si o fi ceva normal. De aia voiam termen de comparatie.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Noi la casa, suprafata 140m2, suntem 4 persoane consumam:

- Curent 4000kw/an
- gaz - 27.000kw/an
- apa - 120m3/an



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Noi la casa, suprafata 140m2, suntem 4 persoane consumam:

- Curent 4000kw/an
- gaz - 27.000kw/an
- apa - 120m3/an



Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)


Hi,

Noi la 140 mp avem cam in jur de 4500 kw/an, gaz cam tot 27000 kw/an si apa 140 m3/an , dar capatam acuma o centrala noua care sper ca o sa insemne economie mare la gaz....

Suntem 4 persoane, 2 maturi si 2 copii care se baiesc des, plus cam 2 luni pe ani musafiri , cate 1 adult inca in plus...

Cristina Ingrid Evelina(20.03.2010) si Magnus Tiberius (7.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Interesant subiect Rufus! Sunt tare curioasa daca pana acum ati luat cateva masuri pentru a economisi gaz,apa sau electricitate si daca s-a ,,simtit" acest lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

noi(3 persoane) am consumat in luna trecuta (aprox 20 'C) la o casa de 325 mp urmatoarele:

electric: 550 kwh
gaz: 14 therms = 40 metru cub
apa: consumatie 31 m3, canalizare 14 m3 (se include udatul plantelor din gradina)

iarna trecuta am consumat in luna decembrie :

electric: 840kwh .... platit $110
gaz: 126 therms= 352 cm ( 1therm = 2.8cm) ..... platit $140

centrala(A/C si heater) pe gaz
*calorifer electric
aragaz gaz/electric
boiler (solar/electric)
electrice/electronice eficiente
casa bine izolata
ferestre izolate
2 panele solare (care incalzeste direct boilerul-aflat pe casa)
centrala cred ca e veche de 10 ani
gatesc f. mult la cuptor


*iarna pe timpul noptii, ca sa nu incalzim toata casa cu centrala folosesc in camera baiatului un calorifer electric. la noi in dormitor nu nevoie ca e camera f. calduroasa. aici, temp iarna pe timpul noptii rar scade de 2-3'C.
folosim centrala cam 8 ore /zi, temperatura in casa e de 22'C



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Daca el e unul si voi 5, nu e mai simplu sa impartiti suma lunara la 5 ? E clar ca fiecare consuma atata cat sa fie confortabil, ca doar n-o sta el cu becurile aprinse numai ca sa platiti voi mai mult ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Noi suntem 4 persoane si consumam 16-19 kW/zi. Asta include apa calda, AC, gatit, etc. Nu avem gaz, totul este pe curent. Avem becuri economice peste tot.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

3 persoane - 65 mp, consum pe luna:

Apa - 17.5 m3
Lumina - 375 kw
Gaz - 350 m3 - perioada iarna (geroasa ) .... 35 m3 - perioada vara .... 140m3 perioada primavara/toamna.

In medie o persoana la noi consuma 6m3 apa/luna.
Cifrele astea sint exacte, intrucit tin evidenta lunar, de vreo citiva ani.

Cu AC, centrala, 2 calc, 2 tv bla bla si nu sintem economi deloc. Dar sintem toata ziua acasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Daca el e unul si voi 5, nu e mai simplu sa impartiti suma lunara la 5 ? E clar ca fiecare consuma atata cat sa fie confortabil, ca doar n-o sta el cu becurile aprinse numai ca sa platiti voi mai mult ...


Asa facem la apa in momentul asta.
La curent e mai complicat, om fi noi 5, dar n-am 5 frigidere 5 televizoare si 5 calculatoare, sau ce-or mai fi. Nu consumam de 5 ori mai mult. La fel cu gazul, tot cate o centrala avem, dar e clar ca folosim apa calda mai multa.
Nu, e mai bine sa contorizam separat, aici suntem in consens. In principal, cred ca eu suflu in iaurt, nu vreau sa-mi iasa vorbe
Dar cu ocazia asta am inceput sa vad si eu ce inseamna cifre la consum, ca pana acum n-am stiut.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput