Mamici fericite cu mai multi copilasi (14)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Buna mimicile! Ce mai faceti?
VIOIKA76 sa sti ca de data asta va fi diferit, vorbind de gelozia intre frati, cel putin la noi asa a fost, dar intre ai mei sunt cate 3 ani diferenta, nu stiu daca asta a contat. Cred ca si acum Bogdan, cel mare este gelos pe Vlad(mijlociul), dar nu s-a mai repetat cu Alexandru, mezinul. Vlad este avantajat ca el se intelege bine in general cu amandoi, iar gelozia nu a mai existat. Oricum trebuie sa ai mare grija si sa te gandesti ca toti sunt mic, chiar daca cel mic are cu 10 ani mai putin decat cea mare. Cum se simte Dragos?
Lai voi cum sunteti?
Mik cum stati cu racelile? Ce face cocosul?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Vioika, ideea cu nasterea provocata e o idee foarte buna. Mai ales daca ai avut celelalte nasteri la termen.

Miha, gripa fiica-mi a durat mai bine de 2 saptamini si mai tuseste inca. Doctorul zice ca sunt sechele.
Cel mijlociu si mama-sa (adica eu) eram cu direri de cap de dimineata. Sper sa nu fie nimic. In plus, eu sunt cea vaccinata.
Cocosul a murit de moarte buna si a mai murit o gainusa a doua zi. Cred ca au fost otraviti. Insa, am gasit o "copie" a cocosului printre puisorii din luna iulie, e inalt si cu creasta mare. Il pastram pe el. Alte stiri de la "cocottes" : fac foarte rar oua, insa cele foarte tinere au inceput sa faca cite unul pe saptamina. Ouale de puicutza sunt mici tare, cam jumatate dintr-un ou clasic, ca sa le pun in prajituri trebuie sa le cintaresc.


Sanatate la toata lumea ci copii cuminti !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Mik, multa sanatate!

Miha, tu ce ne mai povestesti de baietii tai?

Vioika, ma tot gandesc la asta.. sigur va fi un soc pentru el la inceput. Nu prea stiu cum sa fac sa-l pregatesc. Eu sunt sigura ca el simte deja ca se intampla ceva, dar nu cred ca are cum sa inteleaga exact despre ce e vorba (nu are inca nici un an jumate).

Eu sunt din ce in ce mai limitata in activitatile fizice, in principal din cauza problemelor cu colul si forta asta a gravitatiei si greutatea a doi bebei. Luni intru in trimestrul trei. Deocamdata mai am voie sa merg la servici doar cand predau, altfel nu. Acasa majoritatea treburilor cad pe capul sotului, ii e greu si lui si eu as vrea sa-l pot ajuta mai mult. Ne sosesc ajutoare in trei saptamani, trebuie sa rezistam pana atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Buna dragi mamici.
Noi tocmai ce ne-am intors din vacanta de ski. De data asta am rezistat o saptamana intreaga fara incidente. A fost bine, vreme frumoasa,copii fericiti, au participat toti 4 si la un concurs. Seline a cazut numai ce s-a dat startul,iar ceilalti doi au fost atat de suparati pe mezina, o zi intreaga i-au tot reamintit ca "ca din cauza ta nu am castigat".
De luni din nou la scoala, incepe sem 2. Fetele incep orele de pian. De o luna am inceput si cursul de inot odata pe sapt cu toti 3. Joi e ziua piticoatei, planuri de party, cadouri, mofturi,dorinte......
Gravidutelor aveti grija de voi, Lai tu cu doi ai grija sa nu nasti prea repede.
Mik aveti multa zapada? nu va e greu cu frigul dupa anii de Mexic?.

v-am pupat. si o sa revin cu poze de pe munte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Mira, nu avem multa zapada, nitica, numai ca e foarte frig si e complet dezagreabil. Ai mei copii vor la mare in vacanta din februarie.
Da, soarele din Mexic ne lipseste cel mai tare. Ajungeam din capitala in citeva ore la Acapulco, in 6 ore la Veracruz, ceva mai lung in Puerto Vallarta, cu avionul la Cancun sau in Baja California. Amintiri, amintiri !

O saptamina excelenta, mamici curajoase !
Vioika si Lai, stati fete cumnti si nu faceti efort, si nu va agitati, Da ?
la


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Buna seara !
mcrmiki chiar ma ajuta sa aflu cum a-ti gestionat gelozia intre frati. Sper ca macar acum sa am noroc si Dragos sa nu-l urasca pe mezin asa cum a facut-o Ana.
Mira sa va fie de bine vacanta ! Noi in iarna asta am trecut peste ,copiii nu s-au suparat ,au inteles ca mami nu mai putea sa mearga cu burta mare la ski.
Mik imi pare rau de gainusele tale care s-au prapadit ! Noi avem o pereche de gainuse pitice ,pe care iarna le tinem la socrii ,ei au acolo conditii sa le tina ,pe cand noi nu ,in vara sotul a promis ca le va face o casuta ,copiii sunt topiti dupa ei.
Lai te rog mult ,ai mare grija acum in perioada asta ,lasa curatenia si alte munci grele ,sa mai treaca un pic de timp sa prinda putere gemenasii ! Eu am doar un bebe si am contractii in perioada asta ,cam multe ,dar tu cu doi ! La mine probabil ca mai conteza si varsta ca la primii nu am avut nici o problema in sarcini.M-am simtit excelent si poate si asta a fost un motiv sa mai fac unu.
Va urez o saptamana minunata !

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Mira, sa va fie de bine vacanta! Ce bine ca a fost bine :)

Mik, ati fost sau v-ati hotarat sa mergeti la mare?

Vioika, au inceput si la mine contractiile saptamana trecuta. Incerc sa ma menajez cat pot. Nici la servici nu-mi mai prieste, mai merg de cateva ori in urmatoarele doua-trei saptamani si gata. Si la mine a fost foarte usoara sarcina cu fratiorul mai mare, m-am simtit mai bine decat in mod obisnuit Acum e mai greu. Totusi sunt multumita ca pentru o sarcina gemelara la varsta asta gestationala e bine si sper din tot sufletul sa stea puii la caldurica inca 7-8 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Lai, Vioika, mare grija de voi, fete dragi !

Noi mai avem un pic pina la vacanta de ski, insa nu mergem la ski, mergem pe malul marii. Copii pleaca inainte cu tatal, eu mai am una-alta de facut.

Miki, Mira ce mai faceti ? La voi e gata vacanta ?

Cu drag de toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Buna mamici !
Ce mai faceti ?
Noi suntem bine ,am avut o problema cu baiatul ca a trebuit sa-i scoatem polipii ,saracul ,nu mai putea sa respire deloc bine.Acum e bine ,mai tuseste din cand in cand dar sper ca scapam si de asta.
Burtica creste si ne apropiem usor de termen ,am hotarat sa nu ma gandesc inca la nastere, mai astept un pic sa trec in luna 9 si apoi intru in panica.
Mamicile ,noi va salutam !

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum32+Eduard-Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Buna !
Mamicile ce mai faceti ?
Lai tu cum te mai simti ? Sper ca-i totul in regula cu sarcina !

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum33+Eduard-Mihai

Mergi la inceput