Mamici fericite cu mai multi copilasi (14)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Mamici pe unde sunteti?
VIOIKA76 cum te simti? Cum ai rezolvat problema cu Ana?
Noi tot in viteza, ca de obicei. Vlad cu Alexandru sunt in vacanta o saptamana, doar Bogdan saracul la scoala. Vroiam sa va spun ca Bogdan al meu s-a mai linistit, am inceput sa comunicam mai bine si vad ca si la scoala este mult mai ok. Si in vara si la inceputul scolii am avut probleme cu el cu disciplina si invatatul si la un moment dat am fost disperata, nu mai stiam ce sa fac. Asa ca m-am dus la psihologul scolii, i-am povestit despre problemele cu el si de atunci inca mai merge saptamanal la ea, la cate o sedinta. Cred ca ii prinde bine, cu toate ca spune ca se cam plictiseste, il invata sa se organizeze, povestesc tot felul de lucruri, asta din ce imi povesteste el. Dupa ce termina sedintele o sa ne cheme pe amandoi sa ne spuna concliziile la care a ajuns. Sper ca suntem pe drumul cel bun, toate la un loc si mai ales atentia si lauda cred ca il va ajuta si pe el si pe noi.
Cu Vlad nu am nici o problema de genul acesta, la scoala este super, il lauda doamna, merge la concursuri, se vede pe el cat de multa incredere a capatat de cand este in aceasta clasa(cat de mult conteaza invatatoarea). In schimb cu el am probleme cu greutatea, este destul de "rotund" si nu mai stiu cum sa fac cu el. Este foarte pofticios, pe langa asta mananca si foarte repede. I-am facut un tabel, se cantareste saptamanal, am zis ca daca vede progresul il va ambitiona, dar ,,,, degeaba. IN prima saptamana a dat jos 1 kg, dar in urmatoarea a pus 0.5kg. Este tare greu sa-l trag de la mancare, mai ales cand ii vede pe ceilalti ca mananca de toate.
Cu Alexandru am probleme de comportament, este tare agitat, am noroc ca la scoala, in ore este ok, nu deranjeaza, este activ, in schimb in pauza, imi spune invatatoarea "vai cata energie are". Trebuie sa ma canalizez pe el si sa reusesc sa-l calmez, caut metode acum, variante.
Cam astea sunt vestile despre noi, cu bune si cu rele, dar pana la urma cel mai mult conteaza sa fim sanatosi.
Mira ce mai faceti? Cum se simte sotul tau?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Buna mamici!
Cumnata mea care are copii de liceu imi zicea ceva de genul:copii mici=probleme mici ,copii mari=probleme mari.
Eu o contraziceam dar din ce citesc eu la tine mcrmiki inclin sa-i dau dreptate.
Sarcina deocamdata e bine ,dar am primit un nou diagnostic:amenintare de avort.Mai nou sangerarea cica nu a fost de la contact ci de la un chist care s-a format la locul unde s-a lipit placenta de uter.Am medicamente si interdictii multe.Ma misc ca melcul si in plus nu mai fac decat ce e strict necesar ,in rest aspiratorul a cam ramas pe mainile lui tati.Saracul dupa ce ca sta toata ziua la munca mai trebuie sa ma ajute si pe mine.
Mai am un stres ca mi-a iesit risc mare la dublutest la trisomia 13 si m-am hotarat sa fac amniocenteza baremi sa stau linistita pana la sfarsitul sarcinii.
Cu Ana am rezolvat nesperat de usor pana acum nu m-a intrebat nimic ,o sa am in curand o discutie cu ea.
Eu va spun o saptamana minunata si sa avem numai vesti bune!

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Vroiam sa va mai zic ca fata mea a reactionat foarte frumos cand am anuntat-o de sarcina.Cea mai teama mi-era de cum va reactiona ea.Acum isi doreste sa mergem la cumparaturi pentru bebe impreuna si s-o las cand va iesi bebe afara sa-l imbrace ea si sa-l ia in brate.M-a uimit, cred ca i s-au trezit instinctele materne .Ma pipaie pe burta si ma intreaba aproape in fiecare zi cat de mare este.
Dragos n-are nici-o treaba cu bebe.Isi doreste sa fie fata ca sa nu-i strice jucariile.
Va pup!

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

VIOIKA76 sa sti ca si eu am facut amniocenteza la a treia sarcina, imi iesise ca am toxoplasmoza. Sfatul meu este sa faci cat mai repede, asteptarea asta te macina. Eu o luna am tot fost la o gramada de medici, am vrut sa fac intrerupere pt. ca nu vroiam sa am un copil cu probleme, asa cum imi spuneau doctorii ca este posibil. A fost exact luna in care incepuse bebele sa miste si eu refuzam sa simt ca misca, in ideea in care daca ar fi fost probleme as fi renuntat la sarcina. Oricum a fost tare grea luna aceea, pana mi-au confirmat medicii ca bebele este ok. Asa ca, sfatul meu este sa te duci cat mai repede sa faci amniocenteza. Si ai grija de tine, ca treburile mai pot astepta; eventual cauta pe cineva sa te ajute o perioada. Multa sanatate iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutelu spune:

Salutare tuturor,
As dori sa ma alatur si eu grupului vostru, desi inca nu indeplinesc toate conditiile ... Am in prezent doar 2 baietei, dar imi doresc enorm al treilea bebe, pentru care muncim deja de ceva vreme.M-am gandit ca daca ma lipesc de mamicile mai norocoase, poate se prinde mai usor sarcina de mine .
Am citit subiectul "mamicilor eroine" de prin urma si mi-ati cazut tare dragi, fetele. Ma bucur sa vad ca sunteti prietene fidele si aduceti noi vesti ori de cate ori puteti. . Mai tin sa va felicit pe toate cele a caror copilasi poarta numele sfintilor de astazi.
Si, sarcina usoara si fara probleme, VIOIKA76! Sper sa ma "molipsesc" si eu de la tine, caci tare fericita as fi sa fac si eu o fetita.


Mami de Eduard (7.11.2003) & Denis (17.04.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Vioika, ai mare grija de tine !
fetita ta mare o sa aiba foarte mare grija de bebe si o sa te ajute, ai sa vezi.

Ankuta, ai grija ca se prinde . Uite
(mica paranteza, noi l-am asteptat vreun an pe cel mijlociu si cea mica a venit repede dupa frate-su ca nici nu ne asteptam )

Miha, e bine ca lucrurile se indreapta cu baieteii tai. Si pe ai mei ii mai apuca asa un spirit de fronda, dar am mare noroc ca le trece repede.

Eu n-am mai dat de veste caci am fost in vacanta (copii mai au inca 2 zile), am fost la soacra 2 zile in sudul Frantei si apoi am fost o saptamina in Malta. Cind apuc voi pune poze.

Nu prea au vrut sa citeasca lecturile obligatorii, trebuie sa-i pun zilele astea, mai ales ca sunt carti foarte dragute.

Sa va mai povestesc ca am cazut toti (eu si copiii) bolnaviori cu nitica febra si rosu in git cind ne-am intors din Malta. Avem insa tratament minim doar cu paracetamol.

In rest, la noi s-a lasat frig, copiii stau mai mult in casa, mai ies ei in gradina si se joaca sau se duc sa vada puii si gainile. Nu v-am povestit : am avut un puisor cu un picior rupt si i-am pus o atela, iar acum e vindecat. Sunt foarte mindra de mine si copiii sunt si ei incintati caci puiul era maricel (avea 3 luni), insa nu aveam inima sa-l taiem si plingea saracutul de durere. Miine sau poimiine ma duc cu cea mica sa-i dam atela jos si sa examinam ce si cum. E un pui gri frumusel, eu creadeam ca-i fetita si-l cheama tot Violette.
Poze (cam vechi) cu animalele noarte de companie :
http://mihaelaquoideneuf.blogspot.fr/search/label/cocottes


Va pup in grup pe toate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Buna sear dragi mamici.
Miha asa sunt si eu tot intr-o alergatura. si eu zic la fel. cand erau mici imi doream sa fie mari, independenti. acum sunt mari si independenti, si mi-as dor sa fie iarasi mici si fara pretentii.
Noi suntem bine, sau ma rog atat de bine cat se poate. Miha ma intrebi de sot. Nu e bine,......la ultimul control in august i-au spus ( ca sa-i justifice cumva, cred testele lui ramase la acelasi nivel ca in aprilie) ca poate dura pana la 2 ani pana sa-si revina complet. Asa ca el astepta sa treaca cei 2 ani.....din pacate e nervos, suparat, obosit, ametit, inca doarme mult, si se incapataneaza sa accepte orice fel de ajutor de specialitate.
Copii sunt bine, putin afectati si ei de situatia de acasa.....zic eu..... mai ales David. Are tot mai multe pretentii, tot mai importanti sunt colegii, calculatorul, Tv, decat scoala. De cele mai multe ori ma astepta sa ajung de la servici sa faca temele impreuna cu mine, iar la ora 7 seara nu mai e de facut teme. si din pacate toate astea se reflecta in notele lui.

Fetele sunt ok, ele invata bine, le place la scoala. Se ajuta reciproc foarte mult, cea mica a ajuns-o aproape ce cea mare, se corecteaza la lectii, se verifica reciproc, fac tot felul de intreceri care e mai rapida la calculat, scris.

Ma bucur ca lui Bogdan ii merge mai bine. Fetele mele sunt foarte mofturoase la mancare mai ale Seline. Mi-as dori si eu sa manance macar pe jumatate cat Vlad al tau.

Vioika, ai grija de tine. lasa treaba in casa. Sigur Ana, te va ajuta cu bebele Ea e deja mare. Am vazut asta la fetele sora-mi. Ea a nascut anul trecut un baietel dupa doua fete nascute in 2002 si 2004. O ajuta mult cu bebele, daca nu altceva stau cu el si se joaca cat sora-mea e cu treburi prin casa......si-l iubesc la nebunie.

Mik sa va fie de bine vacanta.Oooo saracul puisor. a stat el cu tija? Cat i-ai tinut-o?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buna mamicilor!
Nu stiu daca intrunesc conditiile sa intru in grupul vostru, caci am trei copii dar sunt mari. Unul de 30 ani, unul de 26 ani, si o fata de 24 ani. Mai sunt si bunicuta de la baiatul mijlociu. Deci pot sa fac parte din grupul vostru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Mira, multa, multa sanatate sotului !
Puisorul a stat cu tija legata de picior trei saptamini. L-am tinut citeva zile izolat de ceilalti ca se stea linistit si sa poata minca singurel (altefl il loveau ceilalti).

Doina, bine ai venit. Am votat pentru Dan.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Multumesc pentru primire!Dar si pentru vot! E o dorinta a lui de a ajunge acolo, pentru a cunoaste oameni ca el si nu numai.
Si eu ma confrunt acum cu doua fibroame, pe care le voi opera pe 26 noiembrie, ieri am fost pentru control, analize si programare. Acum intru sa citesc subiectul intreg sa ma familiarizez cu tot!

Mergi la inceput