Bebe bea prea putin lapte?

Bebe bea prea putin lapte? | Autor: Luiss

Link direct la acest mesaj

Am o fetita de aproape 11 luni. A mancat de la nastere lapte praf (Milumil aprox 1 sapt. in spital, in rest NAN). Am inceput diversificarea pe la 6 luni, mananca binisor 3 mese solide pe zi. Problema e cu laptele. Bea foarte putin lapte cca 120 ml dimineata si seara; cateodata o mai pacalesc noaptea cand se foieste si mai bea maxim 100 ml, mai mult prin somn. Deci zilnic bea intre 240 - 340 ml. Mi-i se pare foarte putin. Majoritatea mamicilor cu care am discutat mi-au spus ca bebeii lor beau 240 ml la o masa. Incerc sa ma asigur ca primeste destul calciu din iaurt, unt, cascaval (ii mai rad un pic in piureul de la pranz), branzica - dar este si foarte constipata - bem ceai de musetel, suc de portocala, mancam pere, prune etc....nu prea avem succes.

Laptele praf folosit este NAN 2. As incerca sa-i dau Humana - poate ii place mai mult, am vazut ca au si o lactoza pt reglarea tranzitului intestinal. Va rog cine imi poate da un sfat legat de laptele humana din prisma unei experiente similare.
Multumesc!