Scurta prezntare

Scurta prezntare | Autor: rose2

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Sa ma prezint pe scurt:
Am 44 de ani si nu sunt inca mamica, desi ne dorim. Am incercat citeva FIV-uri dar nu au reusit.
Situatia noastra materiala este destul de buna, singurul lucru care ne lipseste sunt copii. In concluzie ne-am hotarit sa adoptam.
As fi recunoscatoare pentru orice sfaturi de la membrii forumului in legatura cu procedurile de adoptie si in special, despre aceste proceduri in Ilfov.

Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Bine ai venit! Daca citesti postarile de pe acest forum, vei gasi raspunsuri la multe intrebari .Oricum ,primul drum sa-l faci la DPC si aici vei afla exact ce ai de facut. Mult noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

In primul rand trebuie sa mergi la DGASPC Ilfov. Este in Voluntari, cumva in spatele magazinului Metro.
Ti se vor da acolo toate informatiile de care ai nevoie, atat verbal, cat si pe hartie.
Urmatorul pas este sa aduni documentele necesare si sa le depui. Din momentul depunerii, in maxim 120 de zile vei avea atestatul. Pentru obtinerea acestui atestat, in afara de documentele depuse, sunt necesare 13 intalniri in cursul carora veti fi evaluati.
Dupa obtinerea atestatului urmeaza asteptarea, potrivirea teoretica si apoi practica cu un copil si gataaaaaaaaaa sunteti parinti!

Habar nu am cat sa iti spun ca dureaza. Dureaza atat cat dureaza. Dar la sfarsitul acestui drum veti avea acasa o minune de copil care va va umple viata.

Bine ai venit!

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rose2 spune:

Va multumesc pentru raspunsuri.
Eu eram curioasa daca mai este cineva pe forum care a derulat procedurile de adoptie prin DGASPC Ilfov si care, evident, si-a format o parere despre persoanele care lucreaza acolo (sunt amabile sau nu, isi dau interesul sau nu, etc). Ca sa stiu la ce ma astept...
Evident ca ma voi duce oricum acolo, sper ca saptamina viitoare

Mergi la inceput