Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *453*

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonapro spune:

Ziua buna!

In primul rand insanatosire grabnica tututror bolnaviorilor

La multi ani Victoras si Pisik

Pisik: mult succes duminica, e o idee foarte buna, abia astept poze

Parerea mea e, cand greseste copilul sa-i explici ca nu a facut bine si sa-i mai dai o sansa, daca se repeta atunci inchei activitatea respectiva si eu la fel ca Bianca, ma tin de cuvant cand ii spun ceva, iar atunci cand vede ca nu e de gluma in marea majoritate vine el la mine si ma imbratiseaza, ca sa nu ma supar pe el, ca nu mai face.

Eu sunt un pic suparata, dupa ce gasisem un baiat de la balet, pentru animatie, apoi m-a lasat balta pe ultima suta ca e bolnav cand aveam animatie si am trimis fata in rol de Mickey si s-a dus toata munca mea de convingere pentru colaborarea cu un club de joaca, acum nu mai da nici un semn. Nu stiu ce sa ma fac, a intrebat o fata si pe la teatru, nu gasesc de nici o culoare baiat




http://iulia-elena.blogspot.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bianca2503

Apropo de asta cu pedepsele...sau pe langa asta cu pedepsele.

V-am zis ca la mine metoda e destul de simpla si tot Vladimir vine la mine sa ne impacam.

Cam in fiecare dimineata avem scandal din diverse motive: ca el vrea desene, ca nu vrea sa se imbrace in nu stiu ce moment. Pana la urma il imbrac cu ce vrea el uitanadu-se la desene ca sa evit pe cat posibil conflictul.

ideea e ca ma incearca de fiecare data si vrea sa vada cat mi se intind nervii- indiferent despre ce ar fi vorba. In timpul asta eu sunt foarte zen (nici eu nu ma intelege de multe ori, cum reusest, dar pur si simplu nu ma enervez) ii explic de fiecare data ca o sa ma supar, ca se intampla nu stiu ce, ca face o prostie si urmeaza sa sa sa sa...

ideea e ca in final ma supar, Vladimir simte asta, el de obicei plange cand vede ca nu ii iese (astazi de dimineata conflictul a fost legat de faptul ca io vroiam sa ii scot mucii cu aspiratorul si el nu vroia) si apoi vine la mine si imi zice:"vreau sa fim prieteni. promit ca te ascult. vreau sa ne iubim"

Acum, io vin si intreb? Oare nu iese el prea tantalau? E corecta negocierea asta in care ii explic si ii spun 10 minute si in final ma supar? Sau e o forma prin care el in final va deveni frustrat pentru ca nu castiga niciodata din lupta asta? ma scuzati ca intreb, dar m-a traznit asa deodata!


Eu cred ca procedezi corect, si la noi cam asa se finalizeaza negocierile cu diferenta ca pe Ada nu prea o impresioneaza supararea mea si sincer nici nu prea imi place sa folosesc acest argument in negocieri, mi se pare ca e merge prea tare pe latura emotionala .

La noi varianta folosita e cam asa : ''trebuie sa iti pun ser in nas ca sa ti se desfunde pt ca sa te faci sanatoasa, altfel mergem la spital'' , poate gresita, nu stiu
Finalitatea e de obicei cea dorita de mine dar mai sunt si exceptii , cand vad ca nu o pot lamuri nicicum, daca e ceva ce nu suporta amanare, o iau in brate pur si simplu si ii administrez medicamentul, explicandu-i si de ce fac asta, fie, daca am timp si rabdare ii spun ''ok, faci cum vrei si suporti consecintele dar mie sa stii ca nu-mi place in spital'' ca sa continui cu exemplul dat si merg sa-mi vad de treaba, dupa ceva vreme vine de obicei Ada si imi spune ca pot sa ii dau/fac ce e de facut

Alt gen de negociere: trebuie sa ne imbracam sa plecam, Adei i se pare f distractiv sa fuga in kuru gol prin casa
Initial intru in jocul ei, dar daca vad ca eu o imbrac, ea se dezbraca, o las jos si ii spun : ''ok poti ramane acasa ,eu nu te oblig sa vii cu noi, doar trebuie sa stiu ce vrei sa faci ? vii sau nu cu noi ?'' ea de obicei raspunde ca nu vrea sa vina pt a continua jocul, eu sunt constienta de asta asa ca merg si ma incalt, ii spun ca daca i se face foame gaseste mancarea in frigider si nu apuc sa pun mana pe clanta ca e langa mine cu o mutrita spasita , atunci ma asez langa ea si musai ii explic ca nu aveam de gand sa o las singura in casa (pt ca nu vreau sa i se faca teama de asta, eu cand eram mica aveam o problema cu statul singura in casa ) dar am vrut sa ii respect dorinta de a nu ne insoti
Cand trebuie sa mergem la medic de ex , nu mai are loc negocierea, o iau pe sus si o imbrac,punct !

Se vede ca-s nevorbita, da ?!


Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Pisigri
Mi-a palcut mult ce ai scris !


Alexandra, sa inteleg ca vrei sa te faci doamba de capitala ?!

Amalia sa ii treaca tusea, stiu ce urata e, bine ca am scapat relativ usor de data asta !


Monnvas, sanatate multa Injinerului si tie, sa va faceti bine repejor !
Foarte fain si in asentimentul meu ai scris despre consecinte

Si mie mi se pare ca suntem ''acuzate'' ca una facem si alta scriem


Simonapro, imi pare rau ca te-a lasat balta Mickey, sper sa-i gasesti inlocuitor rapid


Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Imediat fug acasa ca diseara merg cu fetele la teatru , Maitreyi

Trebuie sa va mai povestesc o faza draguta de aseara: ne uitam cu Ada in pliantul de la Lidil unde erau ceva carti si ea imi arata pe care sa o cumpar, apoi si-a ales doua, i-am spus ca nu stiu daca voi avea bani pt ambele la care m-a luat in brate si asa calma mi-a spus : vei avea ! m-am prapadit de ras mai ales datorita intonatiei !!

Gata, v-am pupat !!


Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus
Trebuie sa va mai povestesc o faza draguta de aseara: ne uitam cu Ada in pliantul de la Lidil unde erau ceva carti si ea imi arata pe care sa o cumpar, apoi si-a ales doua, i-am spus ca nu stiu daca voi avea bani pt ambele la care m-a luat in brate si asa calma mi-a spus : vei avea ! m-am prapadit de ras mai ales datorita intonatiei !!





Mie mi-e cam frica sa apelez la scuza cu banii, sa nu ii dezvolt copilului vreo obsesie a valorii materiale/lipsului... Dar vad ca Ada-i tare inteleapta, poate am noroc si eu cu Adela...

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 25+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Bebe la noi nu se poarta stransul de bani. Fiecre aduce ce vrea, daca vrea. Eu as lua cate ceva, dar nu am nici cea mai mica idee ce.

Olga, mamica fericita de David (16.04.2009) si Leon (19.02.2012)

intr=adevar e greu, te=as sfatui daca ai doua, trei doamne, sa le iei la fel , culori diferite, de ex trei genti/parfumuri etc...ca ele vb intre ele si apoi considera ca faci tu diferente...ceva de genul, sper sa te inspiri de prin magazinele cu tot felul de oferte, stiu ca existau deja impachetate, ori cosmetice, ori creme si tot felul de geluri..sigur vezi tu ceva dragut

www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009 + 22
IULIA va invinge CANCERUL !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

buna seara
raportam si noi bebe sanatos, limite normale, la un moment dat se si intorsese cu funduletul...iar BOMBA: este fetita
faceam glume pe drum si cand ne=a zis dr, nu reuseam sa schitam nimic, acum radem de ne prapadim, si cika mergem peste dr nr 1 sa ne spuna ce a vazut; am socat rudele, toata lumea rade, chiar unii spun sa nu fie 2, normal ca sunt fabulatii.
deci Dumi este Duma, revenim la listele de fete, oricum de dimineata am avut numai surprize, care mai de care, mai ales la sv;

deci s=o pedepsesc pe dr nr 1, nu mai nasc cu ea, ce corectie ii aplic?
sanatate multa;

www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009 + 22
IULIA va invinge CANCERUL !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Pisik

sa nu uiti sa verifici mailul, eu acum plec acasa, dar maine verific.

bebe

pana la urma, pare sigur-sigur ca este fetita?
daca apare si dr 3 cu alta varianta? :))

oricum, cel mai imp e sa fie bb un copil sanatos si voi fericiti cu totii!

****

mon

foarte exacta sesizarea/creionarea ta despre consecinta artificiala vs naturala, ff buna. Cam asta am vrut si eu sa scriu ca unele exemple descrise [si laudate] pe aici nu prea erau cu adevarat niste consecinte naturale, erau cam artificiale, si deci, pedepse, dar nu gasisem cuvantul asta misto: artificial.
la partea cu "ipocrizie" chiar m-ai uimit... ieri scrisesem ca tocmai, opus cu alte fete, postarea ta cu masina in perete am simtit-o "f aproape" de problema pove de floric, dar acum vad ca si cand admir ceva, tot prost e

si da, novus, am criticat ceva, dar nu diferenta intre ce fac unii si ce scriu, ci diferenta de reactie a unora fata de aceleasi probleme/intrebari, unele expuse cu cuvinte "sofisticate" [merci pisigri, asta era cuvantul, dar nu-l gasisem mai devreme] si altele, expuse mai direct, nesofisticat.

adica, mai simplu spus, de n ori au scris fete ca s-au enervat f tare pe copii si au aplicat diverse "consecinte" [mai mult sau mai putin indreptatite/corecte], dar ele au fost fff frumu stranse in brate, ca lasa.. erai ff obosita, erai in butoi, erai deprimata, erai stresata, erai singura, e normal etc.., dar cand scriu alte fete [cu precadere cam aceleasi fete] gata, nu mai e bine, si pac, se posteaza "texte solide/teoretice" care sunt tare, tare "departe" si de viata reala de zi cu zi, si de sufletul celui care "a indraznit" sa ridice problema etc etc.

Dar asta nu inseamna ca nu am gasit si placere in multe alte postari.

Iata, un singur ex mai recent dau, cand a fost povestita faza cu blocarea usii de la balcon, mie mi-a placut fff mult GENUL de idee utila [cu adevarat utila in viata de ZI CU ZI] scrisa de kea [ideea cu prosopul pus peste usa]. Si mi-a placut si CUM a SIMTIT sa ii scrie lui Floric, pe un ton EGAL si prietenos, cu cuvinte din sufletul ei, si fara sa emane nici o clipa ca ea s-ar considera o mama perfecta si superioara alteia. Si nici nu a intrebat, ironic, dar cu ce te incalzeste sa ai usa la balcon..

si multe alte exemple...

Deci nu de ipocrizie era vorba, ci de lipsa egalitatii si lipsa iubirii [pt ca, desi iubirea e virtuala, lipsa ei e reala :)))].

********

revenind la chestii mai placute, daca ar fi sa povestiti despre orasul/zona in care locuiti, ce ati scrie?

Intreb, pentru ca eu nu prea am ocazii sa ies din Bucuresti si deci, nu prea cunosc alte orase decat asa, in tranzit. Din cum le simtiti voi, poate imi fac diverse idei de concediu, as vrea sa fac vreo 2-3 concedii de tur al Romaniei.

multam in avans!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamada

Citat:
citat din mesajul lui novus
Trebuie sa va mai povestesc o faza draguta de aseara: ne uitam cu Ada in pliantul de la Lidil unde erau ceva carti si ea imi arata pe care sa o cumpar, apoi si-a ales doua, i-am spus ca nu stiu daca voi avea bani pt ambele la care m-a luat in brate si asa calma mi-a spus : vei avea ! m-am prapadit de ras mai ales datorita intonatiei !!





Mie mi-e cam frica sa apelez la scuza cu banii, sa nu ii dezvolt copilului vreo obsesie a valorii materiale/lipsului... Dar vad ca Ada-i tare inteleapta, poate am noroc si eu cu Adela...

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 25+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!



N-ai inteles nimic...Ada se face instructor de dezvoltare personala, guru sau cum se mai cheama, ea stie ca proiectarea in viitor, cu calm si convingere, duce la indeplinirea gandurilor si transformarea dorintelor in realitate. Important e sa crezi si sa stii dinainte ca totul va iesi asa cum ti-ai propus !



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebe_shtrumf

buna seara
raportam si noi bebe sanatos, limite normale, la un moment dat se si intorsese cu funduletul...iar BOMBA: este fetita
faceam glume pe drum si cand ne=a zis dr, nu reuseam sa schitam nimic, acum radem de ne prapadim, si cika mergem peste dr nr 1 sa ne spuna ce a vazut; am socat rudele, toata lumea rade, chiar unii spun sa nu fie 2, normal ca sunt fabulatii.
deci Dumi este Duma, revenim la listele de fete, oricum de dimineata am avut numai surprize, care mai de care, mai ales la sv;

deci s=o pedepsesc pe dr nr 1, nu mai nasc cu ea, ce corectie ii aplic?
sanatate multa;

www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009 + 22
IULIA va invinge CANCERUL !!



Ha !
Nu stiu voi, da eu sa stii ca ma bucur . Hahaha, si nume de fata aveti, sau faceti ca noi, ne paruim la starea civila cum il cheama pe copilul pe care il declaram? :))))



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 31+

Mergi la inceput