Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *453*

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Neataaaa !!

No, nu va ganditi ca ma lenevit azi, doar ca abia acum ni s-a restabilit conexiunea la internet , de azi dimineata ne tot bem cafeaua si ne uitam la monitoare ca fara calcutoare suntem in kuru gol ...

Gianina, sanatate multa

Pisik, succes la atelier, ce mi-ar fi placut sa participam si noi !!

Asa ca va las acum si ma apuc de treaba !!


Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Pisik, la multi ani ! Minunata ideea ta, imi pare tare rau ca nu suntem si noi mai aproape....

Novus, spor la recuperat timpul pierdut...!

Anca, pe mine m-a obosit si incalcit mesajul tau. Pe bune, atata ne invartim in jurul cozii, ca unele cu pretentii de sofisticate ii spunem consecinte, altele mai directe ii spunem pedeapsa... mie diferenta mi se pare extrem de clara daca vrei sa o pricepi....(adica sa nu fii Gica-contra :))). Pedeapsa e aia instituita artificial de parinte, care nu are nici in clin nici in maneca cu fapta. ca de exemplu, daca tu chiulesti de la job, iei salariul intreg, dar primesti 3 bete la palma, ti se confisca o bijuterie si/sau iti taie cablul pe o luna. Consecinta faptului ca lipsesti de la job este, insa, reducerea salariului CU NR DE ORE/ZILE CHIULITE. Punct.Este aceeasi pt toata lumea, este aceeasi pt fiecare ora in plus sau in minus chiulita. Nu esti la cheremul sefului care azi e mai nervos, maine mai tolerant, sa te pedepseasca in functie de cum ii sta, pe dreapta sau pe stanga

Da, ok, vrem sinceritate de la copii, dar trebuie sa tinem cont de 1)importanta faptei, 2)imaginatia naturala pt varsta de 3 ani jumate, 3)consecintele reunoasterii faptei, 4)modul in care percepe copilul fapta sa.

Copilul merge prin casa in timp ce bea apa, se impiedica si sparge paharul. Poate copilul, din sperietura ca ar putea sa cada, nu e capabil sa deruleze cu incetinitorul filmul äccidentului" si sa vada exact cat din vina e a lui ca a scapat paharul....el s-a speriat o data ca o sa cada in nas si a doua oara ca paharul e facut tandari pe jos.

Am inteles insa dorinta lui Floric de a sti ce se petrece la gradi, din relatarile lui Rares. Numai ca nu e varsta potrivita sa le cerem copiilor nostri sa povesteasca cu sinceritate si obiectivitate. Au fost nenumarate discutii si aici si pe forum in general, ca e mai demn de incredere modul in care se transpune copilul intr-un joc de rol in care o intruchipeaza pe educatoare, decat intrebarile "da doamna unde era? da cat v-a lasat singuri? da..?". Mintea lor la varsta ata functioneaza ALTFEL, asta este tot....

Si cu asta eu personal consider discutia incheiata. Nu de alta, dar o tot tocam si dam exemplu pe Floric si pe Rares mult dupa ce discutia propriu-zisa s-a terminat, si rabdarea oricui are niste limite de toleranta.



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexAndra_81 spune:

Neata!

Si noi raportam aceiasi tuse iritativa laringiana cum naiba i-o zice ca m-am saturat de ea Vreo ora a tusit in continuu mititica, i-am dat Ketof, degeaba, i-am pus sare pe piept, nici asta nu mi s-a parut ca a facut vreo minune, am reusit sa dau si foc in microunde la soseta in care pusesm sarea, nici nu mi-am dat seama pe la 2 noaptea ca faceam ditamai fumul prin casa plimband soseta afumata

Asa ca azi am program de dr, sa vad ce alte siropuri s-au mai inventat de ultima data Si dupa sala, ca mi-a transmis si mie Olga microbul cu sportul si incerc sa ajung cat mai des

Gianina sanatate si voua!
Novus, lasa ca si cate o pauza de barfa si cafea e binevenita uneori
Pisik, ce mi-ar fi placut sa venim si noi la atelierul floral Asta e unul din momentele in care ma enerveaza ca nu stau la capitala, dar poate reglam noi asta curand
Ina, sanatate lui Ian, foarte nasol sa nu ai un dr de incredere, eu merg aproape orbeste pe mana dr noastre si pana acum n-am dat gres, aia cu bani, evident, nu dr de familie ca pe cealalta nici nu o cunosc, acolo colaborez bine cu asistenta
Floric, te-au lamurit fetele prea destul, nu mai insist si eu. Amalia recunoaste mereu cand face cate o boacana, si asta pt ca stie ca eu nu ma supar degeaba si ca "toate au rezolvare"
Si noi ne declaram mereu dragoste eterna si suntem cele mai bune prietene. Si ma iubeste mai nou pana la Las Vegas si inapoi

La cadouri sunt in mare pana de idei, de la un capat la altul...
Dar sunt happy ca am rezervat in sfarsit plecarea din ianuarie la ski, asa ca parca nici nu-mi vine sa cumpar mare lucru cand stiu ca ajung in Austria in plina perioada de reduceri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Apropo de asta cu pedepsele...sau pe langa asta cu pedepsele.

V-am zis ca la mine metoda e destul de simpla si tot Vladimir vine la mine sa ne impacam.

Cam in fiecare dimineata avem scandal din diverse motive: ca el vrea desene, ca nu vrea sa se imbrace in nu stiu ce moment. Pana la urma il imbrac cu ce vrea el uitanadu-se la desene ca sa evit pe cat posibil conflictul.

ideea e ca ma incearca de fiecare data si vrea sa vada cat mi se intind nervii- indiferent despre ce ar fi vorba. In timpul asta eu sunt foarte zen (nici eu nu ma intelege de multe ori, cum reusest, dar pur si simplu nu ma enervez) ii explic de fiecare data ca o sa ma supar, ca se intampla nu stiu ce, ca face o prostie si urmeaza sa sa sa sa...

ideea e ca in final ma supar, Vladimir simte asta, el de obicei plange cand vede ca nu ii iese (astazi de dimineata conflictul a fost legat de faptul ca io vroiam sa ii scot mucii cu aspiratorul si el nu vroia) si apoi vine la mine si imi zice:"vreau sa fim prieteni. promit ca te ascult. vreau sa ne iubim"

Acum, io vin si intreb? Oare nu iese el prea tantalau? E corecta negocierea asta in care ii explic si ii spun 10 minute si in final ma supar? Sau e o forma prin care el in final va deveni frustrat pentru ca nu castiga niciodata din lupta asta? ma scuzati ca intreb, dar m-a traznit asa deodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Pai cred ca exista si negocieri pe care le castiga, nu? Mi se pare aiurea sa iti faci probleme legat de chestii care chiar trebuie facute....



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Pai cred ca exista si negocieri pe care le castiga, nu? Mi se pare aiurea sa iti faci probleme legat de chestii care chiar trebuie facute....



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 31+


Adica nu e o negociere efectiv. ca nu ii dau ceva in schimbul a altceva. ma gandesc ca daca apuc sa ii zic ca ma supar, pai trebuie sa ma supar, daca ii zic ca plec, pai plec, daca daca...adica ma tin de cuvand...e o chestie de fermitate- ca sa vada ca pana la urma nu e de capul lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

e a doua oara cand o las plangand pe Isabella la gradinita:
- prima data dupa ce a fost pedepsita :nu a fost lasata sa intre in clasa pentru ca in lipsa d-nei a iesit din clasa cu inca 2 copii
- azi:dupa ziua de ieri cand a fost fortata sa manance legume...iar ea nu-i fan

Ei ii place la gradi...dar dupa ziua de ieri...nu mai vrea ...am lasat-o plangand ...

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!



Iulia va creste mare!
Doamne ajuta si lumineaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

imi pare rau dodo, imi pare rau pentru isabella:
1. oare alta "pedeapsa" nu putea gasi educatoarea? n-am mai pomenit asa ceva, sa nu o lase sa intre in clasa
2.oare cum poti obliga un copil de 3 nai si ceva sa manance ceva ce nu vrea/place? terorizandu-l?
eu care am devenit experta in artificii, smecherii si inginerii strategice, doar-doar mananca ceva, ma declar invinsa si nu mai incerc nimic (pentru ca stiu ca-i degeaba si nu fac decat sa ma enervez)atunci cand imi spune ca nu vrea





Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Pisik

ti-am scris pe mailul acela de contact de pe siteul cu magia florilor, ca sa ne inscriem si noi [adica bb3], dar mi s-a intors mesajul pe motiv de "receiver prea plin", poti tu sa verifici?

si pct 2, pusesem in mail intrebare despre categorii/limita de varsta, pt ca ma gandisem la inca un copil, mai marisor... pe site nu scrie nimic despre asta

si legat de ore, deocamdata este doar 10-11,30 dumi dimi, sau mai exista si alte perioade?

poti sa-mi dai un mail, please, ca sa poti sa-ti dau reply? imi stii adresa, dar o mai dau aici 1 data, anca_nicolae2002@yahoo.com

merci,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Buna ziua, buna ziua!

Rog sa ne motivati absentele din motive medicale. Muci, tuse, febra. Io deocamdata fara febra, dar am urechile infundate.

La subiectul pedeapsa vs consecinta - granita mi se pare destul de blurrata. Luam exemplul Biancai: copilul arunca nisip in ochi altor copii, mama da cartonas galben, la al doilea galben in scoate de pe teren.
Plecatul din parc e un soi de consecinta conventionala, artificiala. Consecinta naturala ar fi - ar trebui sa fie - ca ceilalti copii nu se mai joaca cu el. Plecatul din parc nu e o consecinta naturala - dovada ca si ai nostri plozi au primit multe lopeti in cap in timp ce parintii ”agresorilor” se faceau ca ploua. I-am zis si conventionala fiindca e cam ca salutul: nu zice in lege ca tre sa raspunzi la salut, dar te simti, asa ti se pare normal in societate. Asa si cu copilul care da lopeti in cap: nu zice legea romaneasca ca trebe luat pe sus, dar e o lege a bunului-simt si a convieturii civilizate ca nu iti lasi copilul sa agreseze alti copii. Altfel consecinta naturala va fi ca te vor evita toti.

Io vad consecintele astea artificiale, conventionale ca pe un shortcut, un soi de „nu-mi permit sa astept consecinta naturala”. Adica prefer sa iau copilul din parc decat sa astept sa simta pe pielea lui consecinta naturala a izolarii sociale...

Ma rog, sper ca ati priceput ce vreau sa zic, n-am dormit azi-noapte si azi, cu amigdalele inflamate, am tinut curs

Mi se pare, insa, gratuita acuzatia de IPOCRIZIE pe care ne-o arunca Anca...

Mergi la inceput