Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *453*

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Salutare!!!

Ina eu stiam ca nu este bine sa-l scoti la aer rece dupa ce ii faci aerosoli. Ai putea sa-i faci aerosoli, dar seara. Ian are doar muci sau mai si tuseste?

Bebe imi place ca te-ai pus si pe tine in lista cadourilor pt mos La mine a picat cadoul pt Cristi, pt ca si l-a luat el ieri Acum trebuie sa caut altceva. Greu, greu...cel mai greu...

Roro asteptam cu nerabdare marea extragere

Sa aveti o zi frumoasa!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

am citit tot capitolul:
1. aparat de aerosoli nu avem . crina a facut doua cure a zece zile de aerosolo in primavara asta si toamna trecuta la clinica orl unde am mers cu ea, diagnosticul fiind rinita alergica.
2. eu si crina suntem prietene, cele mai bune prietene, asa ca suntem sincere mereu. nu minte dar de inventat... ohooo e maestra. eu cred ca e un copil cuminte si intelegator si nu am probleme mari cu ea. cand era mica a stricat tv-ul, care e pozitionat jos si apasa pe toate butoanele, a mazgalit peretii cu creioane cerate, a lipit stickere peste tot, a stricat cateva rujuri si alte chestii din trusa mea, a desenat par la bebelusi, scotea pantofi cu toc si se incalta cu ei ... nu mai stiu. acum insa e mare si astea sunt doar amintiri din bebelusie. la prize nu a umblat niciodata.
singurul lucru la care isi da in petec este capitolul cersit: imi iei/ dai? te rog, te roooog. si impreuneaza mainile si se roaga si negociaza: dar daca fac cutare lucru, dar daca iti dau un pupic mare si tot asa...
3. cadouri de craciun
- pentru crina deocamdata am luat doar cateva carti, un puzzle cu guliver mai mare, o carte 3 d subacvatica cu printese, un joc cu lipici si paiete ca sa faca modele pe hainele ei sau ale papusilor, o carte de colorat cu acuarele cu tot.
- pentru mine am comandat 2 creme de fata si un baton corector dar cred ca o sa fie de mos nicolae
al in plan:
- un tren pentru nepot
- un joc dar nu stiu de care pentru nepotica
- un cos cu ciocolate, bomboane, sampanie etc si o vopsea de par pentru soacra si cam tot asa + cafea multa pentru mama
Nu am nici o idee pentru sot.
si mai am decumparat un cadou pentru una dintre voi. deabia astept sa aflu pentru cine.

povesti si poze despre vacanta noastra deseara de acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

si am mai vrut sa spun ceva. referitor la subiectul deschis de floric subscriu la tot ce-a spus pisigri in ultima sa postare.
si inca ceva: poate ca sunt eu mai panicoasa dar nu am lasat-o niciodata in cada nesupravegheata. la faze de acest gen: incuiatul in casa pe balcon/ umblat cu cutitul/ lasarea copilului nesupravegheat in cada eu imi imaginez cele mai rele scenarii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Mada, am uitat sa-ti multumesc si pe aceasta cale pt sfaturile legate de Mucosin care se pare ca si-a facut treaba

Eu sunt prinsa intre raportari ca asa e lunea dar mai bag cate un ochi si aici asa ca scrieti sa am cu ce ma delecta

Si eu abia astept sa aflu aleasa de anul acesta pt cadou si sa ma apuc de treaba !!


Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Ina, ai pm.

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 25+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Silvi ce-mi place cand spui ca sunteti cele mai bune prietene Asa zice David de taica-su ca este prietenul lui. Da cel mai mult imi place cand il intreb ce prieteni are la gradi si el imi zice ca Laura (una dintre educatoare) si doamna Daniela (directoarea)

Voi luati cadouri de Craciun la educatoarem directoare etc? Daca da, ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Buna fetele si, in primul rand, la multi ani pt Angela/Mihai/Mihaela/Gabriel/a!!

nu stiu dc avem vreo Angela, dar pe 8 nov se serbeaza, in PRIMUL rand, Angelele si abia apoi, Mihail si Gabriel.

In al 2-lea rand, lunea, cand citesc eu din urma [ca in wk nu ating calcu], recuperez tot felul de subiecte, preocupari etc. Sigur, eu raspund cam tardiv...

***

De exemplu, trebuie sa recunosc BUCURIA produsa de ramona cu sectiunea de pe youtube, mie mi-a placut ff mult, desi la mine sonorul era f scazut, dar mi-a placut privirea din ochii Ramonei, la cantecul "cum de te iubesc pe tine", si, la acel spectacol, cand canta cu inca o tipa, ramona era mult mai implicata in cantec, decat acea tipa. Nu doar canta, ci si traia melodia, si mai mult, dorea ca TOTI din jur sa traisca melodia!

Mie mi-a facut o reala placere sa o privesc, mai ales ca e colega noastra, m-am simtit mandra! Poate, nu e tardiv sa te reapuci, Ramona, de cantec...

***

Am mai observat subiectul deschis de Floric... Eee, desi acest subiect face parte din categoria subiectelor pe care mi le-am interzis eu mie insami aici pe forum, totusi, am si eu, corelat, 2 intrebari/vorbe:

1. Am citit la voi cat de "groaznica" e notiunea de pedeapsa si cat de "preferabila" e notiunea de consecinta, si am ales un citat, ca sa pot sa imi formulez intrebarea:

Citat:
Incearca sa inlocuitesti pedepsele cu consecinte. Cand Bianca pleaca cu Vladimir din parc, e mai degraba o consecinta decat o pedeapsa, copilul a fost avertizat ca isi face rau si nu poate fi lasat sa continue; consecinta este parasirea locului respectiv.


Eu, anca, la 41 de ani, ori sunt tampitzica [ee, sigur sunt] ori, sunt inca foarte "tanara" , pentru ca iata, NU VAD [in adancul si sinceritatea sufletului meu] diferenta intre pedeapsa si consecinta, mai ales atunci cand pedeaspa este "legata si proportionala" cu fapta [nu ma refer la a bate copilul 10 ore ca a scapat un mar pe jos...]. Si pt ca tot ii cereati lui Floric un exemplu concret, de asta am ales si eu citatul de mai sus.

Mie, sincer, a scoate din parc un copil iubitor de parc mi se pare o pedeapsa, pt ca, in fond, o pedeapsa este o actiune exercitata asupra unui subiect, dar e o actiune NEDORITA de acel subiect. Asta este o pedeaspa.

Faptul ca o mama isi avertizeaza copilul ca daca nu tine cont de ceva, vor pleca din parc [mama stiind ca asta nu va fi pe placul copilului] nu micsoreaza cu nimic actiunea in sine de pedeapsa.

Cuvantul consecinta mi se pare doar o ALTA denumire a cuvantului pedeaspa, mai "blanda" si mai "elevata", mai "moderna", mai "stiintifica".

E cumva ca notiunea de "pila" inlocuita cu "recomandare".

Tot citind divere momente povestite de voi de-a lungul timpului, si coreland cu subiectul lui Floric, nutresc un sentiment de "aceeasi marie, cu alta palarie", sunt preocupari/enervari/intrebari destul de asemantoare ale mamelor, doar ca unele mame folosesc cuvinte mai "pretentioase" si mai "prelucrate", iar alte mame folosesc cuvinte mai putin prelucrate, mai spuse asa, din oful inimii.

Dar, in esenta, eu am observat la majoritatea mamelor [nu chiar la toate, totusi] momente destul de similare, si atunci, mi se par destul de NEVERIDICE niste sfaturi date parca din carti, nu din propria viata.

Difera cauza enervarii, e adevarat, insa, MULTE mame dintre noi am avut/avem momente de enervare, chiar si acele mame ce scriu sfaturi fff "frumoase si intelepte, bune la lecturat", si deci, daca acele sfaturi ar fi date din PROPRIA FIINTA, atunci, MACAR acele mame nu ar experimenta momente de enervare. Totusi, ele experimenteaza... pentru ca, trebuie sa recunoastem, ASA este viata REALA, te mai si necajeste, cand si cand, cate o chestie facuta de copil, nu e totul roz... si nici nu e totul temporar, si nici nu e totul perfect acceptabil si normal, chiar daca au 3 ani...

Dar, cum am zis, difera cauza enervarii, pe unele mame le deranjeaza ca umbla copiii cu anumite obiecte, pe alte mame le enerveaza ca nu se culca odrasla la FIX ora 3 sau care o fi, de pranz, pe alte mame le deranejaza ca se arunca in balti, pe alte mame nu le deranjeaza asta, dar poate le deranjeaza altceva, ca nu voia nu stiu ce rochie rosie pt serbarea de la gradi, ci voia copilul blugi etc.

Deci, pana la urma, pe majoritatea ne deranjeaza cate ceva, ideea este, cum a zis novus, cum putem evita/micsora momentele generatoare de enervare.

ASTA era o parte a intrebarii lui Floric si eu cred ca nu e corect fata de Floric sa o punem la zid ca are momente de enervare si sa-i explicam noi ca vaii, nu ar trebui sa se enerveze niciodata, ci ar trebui sa fim SINCERE si sa-i spunem ca si ceilalti copii mai fac "prostiutze" si ca SI pe noi ne mai enerveaza una alta, ca doar asa dovedim ca ii suntem PRIETENE lui Floric si doar asa dovedim ca SI NOI avem acelasi curaj al ei de a scrie aici si chestii mai putin "roz"... Mie mi-a placut mult de monn cum ne-a relatat despre jucarie si perete, am "simtit-o aproape".

Deci Floric, e NORMAL sa te mai si supere copilul cand si cand.

Asta pe de o parte.

2. Pe de alta parte, legat de reactia de DUPA momentul x:

Unii au propus ignorarea, in unele chestii are ceva efect, in altele insa nu, ba din contra, intervine revolta copilului ca este ignorat si mai abitir face si alte traznai... si, poate, in timp, te mai si trezesti, ca parinte, ca iti reproseaza copilul vaiii, nici nu ma bagai in seama..., nu iti pasa..etc [cand el, parintele, abia isi tinea in frau enervarea si simula ignoranta, doar pentru a evita escaladarea conflictului]...

Altii au propus explicatia si iar explicatia. Asta sigur este utila, dar iarasi, nu "garanteaza succesul" in toate datile, aici cred ca depinde FFFFF mult de cantitatea de incredere a copilului in mama/adult versus increderea in sine insusi. Sunt copii ce se nasc cu o doza mai mare de independenta si atunci, pt acei copii, nu va conta prea mult parerea altuia, ci vor considera ca tot parerea lor e mai importanta si mai grav, ca e si singura corecta...

ASTA era o a doua parte a subiectului lui Floric, de aceea ea considera "util" ca un copil sa isi recunoasca fapta, in ideea/SPERANTA ca o greseala recunoscuta are mai mari sanse sa nu se repete decat o greseala nerecunocuta...

Mi s-a parut f dura intrebarea: "cu ce te ajuta pe tine daca recunoaste copilul greseala?" Sincer, eu cred ca daca privim, DETASAT, 2 copii din parc la nisip [nu copiii tai!] intr-un conflict in care amandoi si-au dat cu lopetile in cap, si unul din ei zice: scuza-ma, nu mai iti dau cu lopata in cap" iar celalat doar minte/"fabuleaza" ca eu nu am dat, doar tu ai dat... din acesti 2 copii, e greu sa nu "apreciezi" un pic mai mult pe cel care este mai "intelept", nu?

E cineva aici care ar zice: nu domne, mie ala care minte imi place si mi se pare mai usor de crescut.." e cineva?

Nu, nu cred, sau, poate ma insel...

Si atunci, de ce sa nu fim SINCERI si sa spunem ca da, ne-ar place mai mult sa ne vedem copilul mai inclinat catre "corectitudine" [ca responsabilitate e mult spus la varsta de 3 ani, aici asa este] decat sa-l vedem cu tendinta de mic "tiran"...

Mie mi se pare FIREASCA dorinta lui Floric de a vedea o farama de corectitudine in actiunile copilului.

Ca sa raspund la intrebarea lui Floric, despre recunoasterea greselii [si utilitatea recunoasterii] am sa zic din PROPRIA mea derulare a vietii:

- vero NU a recunoscut niciodata vreo greseala; mai mult, a indicat mereu alti vinovati. NU a fost ceva temporar, si se vede ca si azi, la 15 ani, gandeste la fel, pentru ca da, sunt oameni ce se nasc cu simtul de a da vina pe oricine altcineva, dar nu pe ei... Va amintiti acele chestionare despre NOI insine, imi amintesc perfect ca cineva [nu retin cine.. hmm, eu sa nu-mi amintesc... off] spunea ca e genul care atunci cand e acuzat, chiar de stie ca a gresit, incearca din rasputeri sa nege, sa se apere, etc... faza este ca atunci cand vorbim despre adulti, iata ca suntem sinceri si recunoastem ca exista astfel de tendinte, cand insa vorbim de copii, gata, nu mai e valabil... hmmm :(

- tudor nu prea a facut greseli... zic si eu ca ilinca, poate nu ma credeti, dar chiar nu prea a facut greseli, pt ca el PUNE valoare pe mama/adult etc, adica el s-a nascut cu dorinta de a AFLA diverse chestii de la mama, de la altii.. el a "inghitit" [nu ca l-am fortat, ci asa a dorit el] ce am tot explicat eu, nu a pus la indoiala fiinta mama, nu a gandit ca mama ar fi tampita, proasta, las ca eu sunt mai destept, nu s-a simtit in competite cu mine niciodata, ci in completare... aceleasi chestii zise de mine la vero nu aveau nici 2% rezonanta, dar tudor ASIMILA TOT si, in conflicte, ii spunea lui vero: dar vero, TREBUIE sa intelegi, cateodata se poate asa, cateodata nu se poate.. ASA e in viata...". E adevarat, exemplul lui Tudor nu e relevant pt Floric/Rares, ci doar pt faptul ca TEORIILE nu se muleaza pe ORICE copil/caz etc...

- bb3 culmea, face doar rar prostii, nu e tentat catre faze aiurea, dar, cand greseste, de obicei [nu mereu] singur zice: "scuze, ca am facut cutare.." [e meritul bonei, nu al meu!], si o zice ff LINISTIT, de multe ori inainte sa realziez eu prostiutza, si o zice chiar cu bucurie, adica ma priveste in ochi si SPERA sa imi transmita mesajul: mami, vezi ca am facut asta, DAR sa nu te superi, ca nu mai fac, ca sa nu te mai supar", adica e ff important pt el nu atata greseala ci dorinta de a nu ma necaji pe mine... Insa are si momente cand evita un lucru rau/prostiuta vorbind/explicand, cu voce tare, ca mine, necerandu-i nima , ca uite, nu o sa impingem cutare lucru acolo ca sa nu cada, ca se sparge etc... Deci, pt el, cateodata are efect firul logic al explicatiilor mele, alteori are efect doar iubirea pt mine, ca fiinta, nu vrea sa ma vada suparata... Sigur, uneori e si el incapatanat, mai smulge si el cate o jucarie, mai are si el momente de dat cu piciorul in podea, de plans exagerat etc, dar, pt ca EXISTA acele momente "bune, intelepte", atunci POT sa nu ma supar prea tare la mometele proaste, si le tolerez mai usor.

So, in concluzie, Floric, eu zic asa:

1. sa te PREGATESTI tu pe tine insati ca lucururile nu vor decurge mereu asa cum te astepti/ti-ai dori/ti s-ar parea corect, asa este viata reala

2. sa nu te astepti, deocamdata, la prea multa "corectitudine" de la rares, insa sa ti-o doresti, asa in sinea ta [deci, din pct meu de vedere, nu este DELOC absurd sa-ti doresti ca el sa recunoasca greseala ].

3. ca sa stimulezi corectitudinea, eu zic sa te joci cu el de-a gresitul: sa ii arati la tine cum e sa gresesti si apoi sa recunosti, iar pe el, cand greseste, sa-l indemni sa recunoasca, aratandu-i cat de mult te vei bucura daca el va recunoaste, si mult mai mica va fi supararea cauzata de greseala in sine daca el va recunoaste...

4. nu putem nici sa concluzionam, prematur, ca ASA cum e copilul acum, asa va fi adult, dar nici nu putem sa ne imbatam cu apa rece ca lasa domne, e temporar... Putem, doar sa iubim si sa veghem... om vedea, in ani, ce fel de adulti ne-a rezervat noua destinul sa crestem si.... sa avem.

Pentru ca, trebuie sa acceptam ca noi, ca parinti, pe de o parte, CRESTEM niste copii, si pe de alta parte, AVEM niste fiinte, asa cum sunt ele... cu plusuri si cu minusuri...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

Olguta, da ne facem cadouri, dupa cum vezi sunt ieftioare, gestul conteaza, insa cele mai adevarate sunt investitiile la casa, prin curte si around...care nu se mai terminaaaaaaaaaaaadeja ne-am obisnuit, mai o usa, mai un gard etc...

Pt. doamne strangem bani, si se ocupa cele mai infipte mamici, care bineinteles tot prin minune le ia d-lor "exactement" ceea ce aveau nevoie, adica sunt intrebate in prealabil si se impart banii la 2 doamne, 1 ajutor educatoare si una bucata director/oare.
Ce e peste puterile mele de intelegere-.....se mai trezesc mamici care cred ca nu e de ajuns si mai vin si cu extra pakete si paketele...aia e, Roumanie de ...kko.


de la capitolul pretene- Ari intreaba pe tac-su: "Tati- vrei sa fii prietena mea?"cum sa n-o adori.

www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009 + 22
IULIA va invinge CANCERUL !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Lista Mosului:
1.Ilinca
2.Bianca
3.Novus
4.Dodo_pui
5.Anaan
6.Silvia8
7.Olishka
8.Pisik
9.Bebe_shtrumf
10.Alex_Andra
11. Anca
12. Gina2008
13. Anamariame
14. Dyana27

Sper ca este ultima versiune.
Data limita inscriere: marti seara!!!
Cine n-a participat anul trecut sau si-a schimbat adresa intre timp, sa-mi trimita PM cu datele de contact

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

noi la gradinita strangem bani si casiera se va ocupa cu mamicile dispuse de cumparat cadouri

Mergi la inceput