Buburuze de mart-apr2013(9)!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Emilia, saru mana de link, chiar arata super!
Nicole, frumos nume pt fetita! Mie-mi place cum face Domestos treaba si folosesc manusi, oricum :) Vreau sa te intreb, ce legume mananci?
Adica, e f frecventa treaba asta "mananc legume si fructe"...eu mananc legumele preparate, in ciorbe sau ceva tocanita...salate s-a dus vremea si pofta. Ce legume si in ce fel le preparati? Va admir deciziile si obiceiurile sanatoase

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

hello,

am o leneeee de ma doare. Vreau acasaaaa. Marmota mea ieri a caftit 2 baietei mai mari la gradi, pe cei din grupa i-a terminat, azi imie si frica sa ma mai duc sa-l iau.
Eu vreau sa dorm mai mult dimineataaa, insa este imposibil . Vreau vacantaaaa . Dar se pare ca de la birou vom avea liber intre 21 decembrie si 8 ianuarie, avand in vedere ca este vacanta judecatoreasca si ca nu avem procese in perioada asta.

Apa eu nu beau, doar cola zero si nestea de ceai verde, cam 2 l pe zi.

Felicitari, Nicole pentru bubulina!

Mami lui Tudor 09.09.2010 si Ioana 20sapt +3 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Emilia merci de link chiar ca este frumos patutul si imi place si lenjeria de la ei. Foarte util.
Nicole ce nume frumos.
Cum au mai zis si celelalte fete si eu parca sunt o rata. Apa, lapte si ceaiuri multe, si sunt o pisorcoasa de prima clasa.
Arsuri am din cand in cand, trec cu lapte sau in cel mai rau caz cu Rennie sau gel de aloe vera, dar acuma mi s-a terminat.
Despre detergenti de cand a aparut Miriam folosim multe produse bio.
Detergent pentru ca nu irita pielea si nu e foarte parfumat,detergent de vase as zice ca este obligatoriu ( sa fereasca sfantu sa spalati biberoane cu fairy- este cel mai nociv detergent, trebuie sa lipzesti de 40 de ori ca sa nu mai ramana urme de detergent, de aia e asa bun impotriva grasimii), pentru baie la fel produse bio.
Daca se poate fara serventele umede, decat cand nu sunteti acasa si eu folosesc la Miriam scutece lavabile atunci cand nu este la cresa sau cand nu suntem in calatorii.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
21 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Pe mine m-a speriat tare un coleg. Are 2 baieti, cel mare e cuminte si la locul lui, chiar prea cuminte pt un baiat. Cel mic in schimb e super agitat si neastamparat, argint viu, face 50 de prostioare mai mici sau mai mari pe minut si cand mi-a zis ca are senzatia ca e asa din cauza faptului ca sotia lui a baut multa cola cata vreme era insarcinata am lasat-o balta de tot cu sucurile mai ales ca o alta colega graviduta mi-a confirmat ca bebele ei se agita rau in burtica de fiecare data cand ea mananca sau bea ceva dulce indiferent daca e cu zahar sau cu indulcitor. Asa ca daca mi-e sete beau apa si gata. La o adica ne e mai sete acum pt ca la fiecare nu stiu cate ore corpul nostru schimba lichidul amniotic in care sta bebe si din care mai bea bebe cand si cand si sincer as vrea sa-l schimbe cu apa nu cu cola sau prigat de portocale cu mult colorant, zahar si aditivi .

Ma bucur ca v-a placut linkul cu patutul. Va pun si unul cu carutul pe care o sa i-l iau eu lui bebe poate va inspira si acesta www.ibebe.ro/products/Carucior-3-in-1-Vector-Air.html" target="_blank">http://www.ibebe.ro/products/Carucior-3-in-1-Vector-Air.html. Eu iau pe verde. Este destul de scump daaaar: este 3 in 1, este foarte frumos si mai ales este usor desi are roti mari! Eu am de urcat/coborat cu el pe scari 1 etaj zilnic si ma gandesc ca o sa las cadrul in portbagaj si ies pana la masina doar cu bebe in landou sau direct in brate daca las si scoica in masina. Asta la inceput pana imi revin si eu dupa cezariana. Pe urma cand mai creste bebe si o sa folosesc partea sport o sa il urc pe scari dar nefiind foarte greu o sa ma descurc mai bine si pt ca aleg culoarea verde o sa il pot folosi si la urmatorul copil. La mine acasa si cu un carut mai greu ar fi fost cat de cat simplu ca e sotul acasa mai mereu si o sa ma ajute el dar la mama acasa ar fi fost mult mai dificil ca ai mei sunt in varsta si sa urce/coboare pe scari un etaj un carut mai greu de atat ar fi fost prea mult pt ei.


20+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria-r spune:

Hello burtici
Imi pare rau ca scriu atat de rar, dar timpul nu imi prea permite. Citesc cu regularitate tot ce se scrie, dar nu prea am timp si nici noutati sa va scriu. Suntem bine, fara proleme si sper ca totul sa ramana asa.
Astazi avem programare la un control sa-l vedem pe bb si poate ne spune ce este.
Revin cu vesti.
Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

esti foarte draguta, emilia!!
dar presupun ca acel copil agitat nu este agitat de la cola bauta de mamica in timpul sarcinii.
Tudor al meu a fost un copil cumintel, fara colici, fara tipete, a stat in carucior pana la 1 an, am mers cu el prin restaurante de la 10 zile si in vacante lungi de mii de kilometrii, a stat cu o bona de la 6 luni, insa de cand merge la gradi este dezastru, in sensul ca a devenit destul de posesiv, probabil ca de mici li se dezvolta instinctul de a invata cum sa razbesti in societate.
Acolo a invatat s fie agresiv, desi sunt 10 copii in grupa si 2 educatoare tot gasesc ei timp sa se cafteasca.

Asa ca poti bea linistita cola, copilul nu devine agitat de la suc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Bafta la doctor maria. Si eu tot azi am eco de screening malformativ ca azi am implinit si noi 20 de saptamani. Sotul meu e foarte funny ca ii mai povestesc eu ce face liniutza noastra (sau suzeta cum o alint de cateva zile incoace) si cand ii zic ca Anna face nu stiu ce tumbe sau doarme sau se agita el zice AN! NU ANNA! ca Liniutza este baiat!
O sa vada el...

20+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Emilia - ce haios e sotul:) Acu sa vedem daca are feeling bun:))



Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Dragi burtici,

Tare ma bucur cand vad forfota pe aici
Va multumesc ca m-ati lamurit privind patuturile.
Sunt lesinata dupa cele din lemn, mi se par si f bune pt bebe.....emilia frumoasa alegere, sa-l stapaneasca sanatoasa comoara ta.
Probabil ca ma voi indrepta spre cele din lemn....o sa coste ceva pt ca trebuiesc 2 bucati dar merita minunile noastre.

Eu beau In jur de 3,5-4 litri de lichide pe zi. (Apa plata, fresh de portocale; lapte, iaurt, chefir)
Ma fortez ce-i drept .....inainte beam 2,5/zi dar acum trebuie sa dublez mai ales ca bb isi schimba lichidul amniotic la 4 ore asa ca trebuie ajutati.
Toata sarcina am baut 250 ml de Pepsi pt ca pur si simplu lesinam de pofta.

Zaharul il evit cat pot.......le rupe in doua pancreasul copilasilor asa macar atat pot face si eu pt ei. Normal ca am mai pacatuit dar f. rar.
Cafea, ceai nu pun limba.
Mananc multe fructe si legume crude.....cioba, mancare gatita dar acestea nu mai reprezinta o sursa viabila de vitamine cat le-ai prepara al dente.
Pe pui nu pun gura....nu am resurse bio asa ca incerc sa ma reprofilez pe alte tipuri de carne.
Solutii de spalat/dezinsectie/dezinfectie nu mai folosesc eu.....sotul se ocupa cu drag si spor.......pt noi gravidele dauneaza efortul dar si vaporii care se elimina oricate masti si manusi am folosi tot ajunge la noi..asa ca pas....
Am arsuri de ma urc pe pereti asa ca iau f. rar rennie, biscuiti uscati....orice poate absorbii acidul si pt balonari carbune medicinal.

Referitor la detergenti: voi ce detergenti folositi pt hainele copiilor cat si pt vesela, biberoane, etc.
Am auzit ca la hainutele celor mici (nou nascuti) nu se pune lenor, cocolino, etc..ceea ce mi se pare normal.
Dar totusi cu ce detergent le spalam sa nu-i irite?
Pupici



20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Pity, nu stiu ce sa zic ca eu pe copil nu l-am vazut niciodata. Stiu doar ce mi-a zis tatal lui, ca e agitat de cand s-a nascut si nervos si ca el are senzatia ca e de la cola care contine cine stie ce porcarii si ca poate peste cativa ani o sa descoperim ca modifica genetic ADN-ul tot cum a descoperit si ca dizolva calcarul de pe faianta, descompune carnea sau dintii (experimentul ala cu carnea lasata cateva zile intr-un pahar de cola.. si parca si cu dintele era tot la fel). Nu stiu sincer ce acizi contine, eu nu beau de obicei ca nu imi place, doar acum in sarcina am baut de vreo 2 ori si m-am ferit de regula sa beau ca stiu ca da dependenta (am avut o sefa care daca nu bea cate o sticla de jumate de cola pe zi o luau palpitatiile si nervii si mi s-a parut dubios...).

20+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput