Buburuze de mart-apr2013(9)!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Emilia si eu in timpul sarcinii m-am ingrasat 23 de kg, dar aveam o burta foarte mare. Toata lumea ma intreba daca nu am gemeni. Pe picioare si maini nu prea m-am ingrasat si la fata nu m-am umflat si nici patat, dar dupa ce am nascut am sabit in prima luna 10 kg foarte rapid si dupa aia m-am ingrasat la loc 10 kg numai ca de data asta pe picioare, fund, maini, fata. Aratam foarte grasuta, fata de cum am fost gravida si aveam un fund. Mi-am revenit, dar cu greu si multe cure si tratamente. Mie acuma de perioada de dupa mi mai frica decat de sarcina in sine, dar asta sa fie cea mai mare problema.
Sunt foarte fericita cand o vad pe Miriam ca este o fetita sanatoasa, inteligenta si foarte nazbatioasa. Eu cred ca multe din mamicile cu copii bolnavi ar vrea sa fie de 100 KG numai sa aiba copiii sanatosi.
Pupici pentru toate mamicile si viitoare mamici din odisee!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
21 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Eu am luat 5 kg pana acuma.Sper sa ma incadrez de data asta in cele 16.
Oricum de ingrasat mai tare te ingrasi la sfarsit si vergeturile de facut se fac cam la sfarsit.Mie mi-au aparut in ultimele 2 saptamani, de aceea sunt vedete care isi fac cezariana pe la 37-38 de saptamani. Mi se pare cam aiurea treaba asta, dar na fiecare face cum vrea. Eu sunt contra programarilor de nasteri fie naturala sau cezariana. Si cezariana daca o faci e bine sa fie facuta la cald adica atunci cand te apuca contractiile. Ei da ce sa facem ca practica ne omoara, uneori nu se poate.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
21 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxulic spune:

La sarcina cu Tudor am luat cam 32 de kg...imens de mult. Acum sunt in 18 sapt si am luate pana acum 3 kg. Sunt curioasa cum ma voi manifesta pe viitor, dar in niciun caz nu mai vreau sa iau 30 de kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

eu am luat in sarcina trecuta 35 de kg si le-am dat jos in 6 luni, cand am nascut aveam 90 de kg. cert este ca la spital am lasat foarte putine, puiul de 2800 kg si inca 1,5 kg, astfel incat am avut de indureat o foameeeee, brrrr, cand ma gandesc cat de greu a fost si totusi nu m-am invatat minte.

vergeturi am cat vezi cu ochii pe burta, sani si picioare, dar dupa aceasta ultima experienta cu burta ma bag la remodelare, silicoane si alte operatii estetice, daca nu-mi este frica de ele de ce sa nu profit la maxim .

Cat despre cea de-a doua operatie de cezariana, nu mai poti astepta sa o faci la cald, asta se programeaza cu mult timp inainte, totul din considerente medicale, sa nu stai pana iti crapa uterul in locul primei cezariene. La prima operatie m-am programat cu cel putin o luna inainte, iar acum am rugat-o pe dumnata mea sa isi puna garda pe 25 martie ca sa plec pana vineri acasa.

Eu ii multumesc lui Dumnezeu ca exista aceasta oportunitate, altfel nu ma inmulteam eu in viata asta .

Aura, mami de Tudor 09.09.2010 si Ioana, 19 saptamani si 4 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Pity intr-adevar mare inventie cezariana asta salveaza multe vieti si da sanse multor mame sa aiba copiii, numai sa nu se abuzeze de ea ca trebuie ca nu trebuie. Dupa cezariana se poate naste chiar si natural, nu numai sa se faca cezariana la cald, insa daca ai probleme cum ar fi un uter foarte subtire este foarte periculos si nu are rost sa pui mama si bebe in pericol.
Medicul decide la fiecare pacienta ce este mai bine si mai depinde ce fel de medic ai unul comod caruia ii plac programarile sau unul caruia ii pasa de paciente. Ca nu e tot una sa ai contractii naturale sau contractii induse artificial care sunt mult mai dureroase decat cele naturale( cel putin asa mi-au zis mamele care au nascut si de la sine si cu nastere indusa).
Cine face cezariana numai pentru motivul ca nu este dureros se inseala amarnic, poate fi chiar mai dureros decat o nastere naturala. Am vazut diferenta la noi in salon 2 mamici cu cezariana( aeriene si cam molesite, si cu dureri dupa operatie), iar eu si cu o alta mamica eram fresh cu toate ca cealalta mamica avea un pic probleme cu sezutul pt ca fusese taiata.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
21 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Salut burtici!

Danidani felicitari ptr baietel in grafic!

Felicitas bine ai revenit din vacanta si felicitari inca o daca ptr fetita! Sotului spune-i ca "materialul" lui s-ar putea sa gafeze si data urmatoare:))

Pity - ce frumos povestesti de baietel. Si io abia astept sa am un lipicios din asta mic, Piscotul e tot a lu' tati; il urmareste peste tot; il trage peste tot; toata atentia lui tre sa fie indreptata catre ea 100% daca este acasa. Intr-un fel a mai bine ca e al doilea baiatul, desi sunt sigura ca Piscot va avea probleme de adaptare. Acum suntem in perioada aia in care nu mai pupa burta, nu mai vrea s-o vada, ba imi trage si una daca indraznesc sa vb despre...asa ca am luat o pauza:))

De kilograme nu stiu, pe la 15 sapt luasem 3...de atunci nu m-am mai cantarit, dar tre sa o fac pana la urmatorul control ca imi cere doctorul numarul. Sarcina trecuta am luat 27; aveam 93 la nastere si mi-am luat papara de la el. Le-am dat jos intr-un an jumate pe toate la fix ca sa incep sa le pun la loc acu...totusi sper sa fie mai putine decat data trecuta, desi dupa apetit nu vad luminita...

Pupici!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Hello gagici. eu am lipsit putin pt ca am fost si plecata acasa la ai mei in weekend si am si la munca ceva probleme...una peste alta suntem bine, experimentam miscari din ce in ce mai indraznete ale lui bebe (care in continuare nu are nume ). Dupa cum va ziceam in weekend am fost la ai mei si drumul a fost groaznic, stiti si voi cum sunt drumurile din tara...si am simtit primele contractii nedureroase...mai exact mi se intarea burta. chiar daca am stat intinsa in spate, am avut cateva reprize bune:( asa ca luni la munca am tat ca pe ace sa-l simt pe bebe ca misca sa stiu ca e ok...nu m-a fericit decat in a 2-a jumatate a zilei, dar si cand m-a fericit... a miscat asa tare incat se vedea cu ochiul liber unde loveste pt ca se deforma burta, asa ca m-am linistit. acum astept sa repete figura din ce in ce mai des
In alta ordine de idei, mananc ca o sparta:(( nu stiu cum sa fac sa ma opresc, deocamdata m-am ingradat vreo 3.5kg dar maine e zi de cantarire si vad cat am mai pus in ultima sapt:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Buna seara, burtici. Multumim pt. urari. Toata lumea pare fericita de baietel inclusiv mamele soacre. Emma, inainte cu o zi de scan zice: cred ca ar fi bine sa fie baby boy. Pai de ce? intreaba tati. raspuns: pai fetitele cu mami si baietii cu tati. Tati fericit nevoie mare: vezi, fata mea se gandeste la mine. Zic, ti-ai gasit. Emma e doar egoista. O vrea pe mami doar pt. ea. Si asa e. Am incercat sa-i explic cum ca mami are asa o inima de mare incat incap amandoi copiii si mami o va iubi pe ea la fel de mult ca si pana acum. Nu stiu cat de mult a inteles dar subiectul e fragil si inca deschis. Cred ca de asta nu se poate "hotari" asupra unui nume de baiat.
Acu' va las ca v-am plictisit suficient.
20+.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Piscotel eu i-am spus ca asa o sa-si umple casa de fetite cu codite si rochite..
Din partea mea telul este atins, eu am zis inca de la prima sarcina daca are mama o fata, poate sa aiba de acuma si o suta de baieti. Ei dar si daca as fi avut numai baieti tot asa i-as fi iubit.
Si intr-adevar sexul il da spermatozoidul barbatului, dar si mediul organelor de reproducere feminine poate favoriza ascensiunea mai facila a spermatozoizilor purtatori de X sau a celor purtatori de Y( aciditatea, vascozitatea lichidului vaginal, etc.
Da lui nu-i spunem numai partea asta care ati spus-o si voi.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
21 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Danidani felicitari pentru baietel! Aveti timp pentru nume.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
21 saptamani+

Mergi la inceput