antirugina - cat mai simplu

antirugina - cat mai simplu | Autor: mianna

Link direct la acest mesaj

asa cum spune titlul, am nevoie de o solutie antiruggina cat mai simplu (de aplicat si de intretinut).

am doua pisici, si stau la etajul 7. prin urmare, toate geamurile mi-s protejate cu plasa de sarma.

la bucatarie mesterul mi-a facut o platforma mai lata, sa se poata tolani felinele la plaja prin urmare plasa nu e dreapta ca la celelalte geamuri, ci vine oblic de sus in jos (sper ca se intelege ce-am zis).

aseara mi-a venit vecina de jos la usa, sa-mi reclame ca ii curge rugina pe aerul conditionat. am mai sters eu din cand in cand plasa, dar intr-adevar a ruginit.

exista vreo solutie, de preferat sub forma de spray, pe care s-o aplic astfel incat sa indeparteze de tot rugina si, daca se poate, sa impiedice formarea ei? am rascolit nitel netul si am vazut ca exista tot felul de spray-uri degripante si anti rugina folosite pentru masini, insa am zis sa intreb aici stict pentru problema mea. as prefera sa fie ceva usor de aplicat in cazul de fata, adica la o plasa de sarma cu ochiuri mici in exteriorul careia n-am cum sa ajung. partea estetica nu-i chiar atat de importanta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Nu stiu daca exista sprayuri,desi inclin sa cred ca in ziua de azi ...totul se spreyazasau poate fi spreyat,insa stiu sigur ca indiferent ce metoda aplici(spray sau metoda clasica cu pensula)trebuie sa curetzi rugina aia deja existenta intii!

Perie de sirma sau mirghel de ala grunjos sa indepartezi rugina existenta si apoi dai cu ceva anticoroziv!

Daca pensulatul sau spreyatul,nu cred sa ridice probleme pea mari,cred ca periatul sau smirghelatul,nu e o operatziune asa usoara!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Nu am incercat insa am citit undeva ca coca-cola ajuta ,incearca sa freci cu o bucatica de stofa pe care o stropesti cu coca cola dupa care poate ca e bine sa vopsesti aceasta plasa (daca e posibil),pt.a evita o perioada refacerea ruginei.Probabil ca o plasa zincata ar fi ok.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Nu stiu daca exista sprayuri,desi inclin sa cred ca in ziua de azi ...totul se spreyazasau poate fi spreyat,insa stiu sigur ca indiferent ce metoda aplici(spray sau metoda clasica cu pensula)trebuie sa curetzi rugina aia deja existenta intii!

Perie de sirma sau mirghel de ala grunjos sa indepartezi rugina existenta si apoi dai cu ceva anticoroziv!



asta am facut-o deja cu peria de sarma, dar din cate stiu tot mai trebuie dat cu ceva ca sa se indeparteze complet.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Grund.
Exista grund special care se poate aplica direct pe obiectul ruginit, fara a fi nevoie de curatare prealabila.
Daca ai curatat rugina, tot trebuie protectie.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ai mai multe variante :

inlocuiesti plasa de sarma cu plasa din alt material - insa doar daca esti sigura ca pisicile nu rup plasa cu gherutele. daca iti surade aceasta varianta, poti opta pentru modelul de plasa cu ridicare/coborare, se monteaza pe exteriorul tamplariei. sau merge si varianta clasica de plasa antitantari cu balamale, insa trebuie sa instalezi un sistem de siguranta (un mic zavor?), sa nu poata pisicile sa deschida rama cu plasa prin simpla impingere din interior.

te oferi sa-i acoperi vecinei aparatul de AC cu ceva (o bucata de polistiren, o bucata de folie de policarbonat, samd), macar pana rezolvi problema cu rugina.

s-ar putea sa functioneze si urmatoarea metoda : dai pe plasa de sarma cu un pic de ulei/vaselina - ma rog, ceva "gras", care sa impiedice apa sa intre in contact direct cu metalul din care e confectionata plasa, insa cred ca ti se va imbacsi plasa cu praf si s-ar putea sa apara scurgeri "uleioase" la etajele de sub tine.

incearca, poate functioneaza spray din acela de impermeabilizat incaltamintea, gasesti in magazinele leonardo, deichmann sau in supermarket, unde sunt produsele pentru ingrijire incaltaminte.

spui ca plasa are ochiuri mici, daca dai cu grund s-ar putea sa-ti astupe mare parte din ochiuri si nu ti se mai aeriseste bine locuinta.

in extremis, ai putea sa rogi mesterul care ti-a facut platforma, sa-ti adauge un fel de margine/jghebulet sub rama plasei, astfel incat rugina sa se colecteze acolo si sa se scurga in directia care evita aparatul de AC de dedesubt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

de schimbat materialul din care e facuta plasa n-am de gand - adica in mintea mea celelalte n-ar fi suficient de rezistente si nu-mi asum vreun risc. plasa cu balamale am la dormitor, dar e tot plasa de sarma. n-am inteles care-i faza cu "ridicare-coborare", dar nu cred ca vreau, pentru a-si indeplini scopul ar trebui sa fie tot timpul coborata.

o sa-mi intreb vecina daca e de acord sa-i protejez cu ceva AC-ul.

o sa incerc si spray-urile de genul ala, dar aici as fi avut nevoie de ajutor - inteleg sa spray-urile alea care deblocheaza suruburi nu-s neaparat ceea ce vreau eu, si nu "dizolva" rugina.

la fel, notiunea de "grund" mi-e cvasi-necunoscuta, adica am intalnit-o, dar n-am habar cum e - exact asta as vrea sa evit, sa astupe ochiurile la plasa. pot sa va rog (Rufus? anyone else?) sa-mi ziceti cam care-i e consistenta, eventual daca exista si unul mai lichid sa zicem, care sa nu-mi astupe ochiurile de tot?

si ultima intrebare: poate ramane plasa data doar cu grund? ca nu tin neaparat sa adaug inca un strat de vopsea care sa mai astupe ochiurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

mianna, exista plase de insecte care functioneaza pe principiul unui stor/rulou. sau ecran de proiectie folosit la prezentari - daca ti se pare mai cunoscut. au un sistem de glisare si arc, se ruleaza pur si simplu, in jos cand vrei sa acoperi ochiul de geam cu plasa, in sus cand vrei sa scuturi ceva pe geam sau sa aerisesti mai bine incaperea respectiva. nu am vazut de-aproape o astfel de plasa, insa presupun ca are un sistem de fixare/securizare in partea inferioara, altfel n-ar sta plasa intinsa, s-ar strange automat in partea de sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

mianna, exista plase de insecte care functioneaza pe principiul unui stor/rulou. sau ecran de proiectie folosit la prezentari - daca ti se pare mai cunoscut. au un sistem de glisare si arc, se ruleaza pur si simplu, in jos cand vrei sa acoperi ochiul de geam cu plasa, in sus cand vrei sa scuturi ceva pe geam sau sa aerisesti mai bine incaperea respectiva. nu am vazut de-aproape o astfel de plasa, insa presupun ca are un sistem de fixare/securizare in partea inferioara, altfel n-ar sta plasa intinsa, s-ar strange automat in partea de sus.


am inteles in linii mari, dar mi-l imaginez in pozitie normala, nu oblic cum e plasa mea. insa:
1. materialul e plasa de sarma, sau ceva mai putin rezistent?
2. oricum ar fi, tot nu s-ar aplica la mine - geamul de la bucatarie sta un pic deschis permanent, fie vara, fie iarna - exact pentru motivul pentru care-am facut instalatia asta: sa stea pisicile (mai ales motanul, lui ii place enorm) pe pervaz si sa priveasca lumea de sus ii place si iarna acolo - nu tolanit ca vara, dar macar sa dea o tura prin zapada (nu si in cazul in care-i mai inalta decat el). asa ca n-as avea cand sa-l ridic. de aerisit se aeriseste destul de bine si asa, iar de scuturat, daca vreau s-o fac, am geamul de la dormitor cu plasa pusa pe rama cu balamale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

mianna, din cate inteleg eu, plasa aia este ca o plasa antitantari de plastic, numai ca e din metal. Asa este? Adica ochiurile plasei sunt la fel de mici ca la o plasa antitantari obisnuita?
In cazul asta iti inteleg ingrijorarea ca s-ar putea astupa ochiurile.
Grundul este ca o vopsea, exact asa arata. Daca nu este dat in strat pulverizat, poate sa astupe ochiuri asa mici.
Ai o oferta larga de grunduri, la tub spray sau cutie (care trebuie pulverizat cu compresor), insa exista o problema: ar trebui acoperite ambele parti. De aceea, cred ca mesterul care ti-a pus-o o poate scoate, grundui si remonta.
Si sprayurile alea cu care dau mecanicii pe suruburi, dizolva rugina, ca sa poata fi desfacute. Nu este ceea ce ai tu nevoie.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput